Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 26 - February 28, 2016

NM Veteran O41

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Espen Saltnes
Marken IL, Kong Oscar BK
7 (6/1) 62 (38/24)
61%
100
2 Bjørn Johan Lorange
Oslo BK
7 (5/2) 60 (35/25)
58%
87
3 Kent Halldin
Oslo BK
5 (4/1) 48 (29/19)
60%
77
3 Allan Søgnen
Grenland BK
7 (5/2) 66 (37/29)
56%
77
5 Askild Sjøeng
BEX BK
4 (3/1) 36 (21/15)
58%
64
5 Jan Morten Arnesen
Plankebyen BK
5 (3/2) 45 (28/17)
62%
64
5 Jørgen Nilsen
BEX BK
4 (3/1) 33 (20/13)
61%
64
5 Martin Asphaug
Asker BK
5 (3/2) 47 (27/20)
57%
64
9 Christian Johannessen
Oslo BK
3 (2/1) 25 (17/8)
68%
44
Show more
9 Dag-jøran Aralden
Hyllestad IL, BG
4 (2/2) 40 (21/19)
53%
44
9 Egil Arne Sørensen
Gjøvik&Raufoss BK
3 (2/1) 27 (14/13)
52%
44
9 Kjartan Maraas
Østkanten Biljardklubb
3 (2/1) 30 (16/14)
53%
44
9 Pål Daud Fillipsveen
Oslo BK
3 (2/1) 24 (13/11)
54%
44
9 Robert Farinetti
BEX BK
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
44
9 Roger Lysholm
Trondheim BK
5 (3/2) 41 (26/15)
63%
44
9 Goran Nikolic
Oslo BK
3 (2/1) 28 (14/14)
50%
44
17 Arild Sørum
Vestby BK
5 (3/2) 38 (23/15)
61%
16
17 John Nordeide
Marken IL, Kong Oscar BK
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
16
17 Knut Egil Michaelsen
Kongsvinger BK
2 (1/1) 17 (8/9)
47%
16
17 Knut Inge Røstvold
Trondheim BK
4 (2/2) 37 (17/20)
46%
16
17 Paul Townsend
Feios IL-BG
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
16
17 Robert Grønlie
Trondheim BK
4 (2/2) 35 (19/16)
54%
16
17 Roy Karlsen
Asker BK
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
16
17 Thomas Pedersen
Fredrikstad BK
3 (1/2) 23 (8/15)
35%
16
25 Eystein Gangfløt
Fredrikstad BK
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
13
25 Jostein Jullum
Kongsvinger BK
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
13
25 Kent Hansen
Oslo BK
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
13
25 Pål Andre Martinsen
Plankebyen BK
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
13
25 Raymond Kandola
Plankebyen BK
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
13
25 Tom Bjerke
Gjøvik&Raufoss BK
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
13
25 Tor Einar Bjerke
Svithun BK
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
13
25 Behzad Rahmanian
Strømmen BK
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
13
33 Bjørn Birger Andreassen
Alta BK
3 (1/2) 29 (12/17)
41%
10
33 Gjermund Flage
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 29 (15/14)
52%
10
33 Jan Erik Gundersen
Oslo BK
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
10
33 Moises Farfan
Plankebyen BK
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
10
33 Robert Gelin Rysjedal
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
10
33 Jan Verner Bjørklund
Gjøvik&Raufoss BK
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
10
33 Øystein Haug
Oslo BK
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
10
33 Leif Erik Olsen
Ask BC
2 (0/2) 12 (0/12)
0%
10
Entry deadline Feb 23, 2016, 11:59 PM (local time)
Starts Feb 26, 2016, 5:00 PM (local time)
Format Double elimination (40 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Pool Veteran
Organizer Horten BK
Contact Jan Terje Øyen (janterjeoyen@gmail.com, 92267075)

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Robert Gelin Rysjedal
Roy Karlsen
Fri 17:00  Table 1
2   
Martin Asphaug
Walk Over
 
3   
Walk Over
Bjørn Johan Lorange
 
4   
Allan Søgnen
Eystein Gangfløt
Fri 17:00  Table 2
5   
Knut Inge Røstvold
Kent Halldin
Fri 17:00  Table 3
6   
Knut Egil Michaelsen
Walk Over
 
7   
Walk Over
Askild Hansen
 
8   
Leif Erik Olsen
Jan Erik Gundersen
Fri 17:00  Table 4
9   
Robert Grønlie
BArild Sørum
Fri 17:00  Table 5
10   
Behzad Rahmanian
Walk Over
 
11   
Walk Over
Thomas Pedersen
 
12   
Øystein Haug
Gjermund Flage
Fri 17:00  Table 6
13   
Jan Werner Bjørklund
Moises Farfan
Fri 17:00  Table 7
14   
Goran Nikolic
Walk Over
 
15   
Walk Over
Christian Johannessen
 
16   
Bjørn Birger Andreassen
Raymond Kandola
Fri 17:00  Table 8

Winner round 1

Race to 6
17   
Dag-jøran Aralden
Robert Gelin Rysjedal
Fri 18:15  Table 7
18   
Martin Asphaug
Kjartan Maraas
Fri 17:00  Table 9
19   
Pål Daud Fillipsveen
Bjørn Johan Lorange
Fri 17:00  Table 10
20   
Allan Søgnen
Tom Bjerke
Fri 18:15  Table 6
21   
Roger Lysholm
Kent Halldin
Fri 18:15  Table 1
22   
Knut Egil Michaelsen
Tor Einar Bjerke
Fri 17:00  Table 11
23   
Pål Martinsen
Askild Hansen
Fri 17:00  Table 12
24   
Jan Erik Gundersen
Robert Farinetti
Fri 18:15  Table 2
25   
Jørgen Nilsen
BArild Sørum
Fri 18:15  Table 3
26   
Behzad Rahmanian
Paul Townsend
Fri 17:00  Table 13
27   
Jostein Jullum
Thomas Pedersen
Fri 17:00  Table 14
28   
Gjermund Flage
Egil Arne Sørensen
Fri 18:15  Table 13
29   
John Nordeide
Moises Farfan
Fri 18:15  Table 14
30   
Goran Nikolic
Jan Morten Arnesen
Fri 17:00  Table 15
31   
Kent Hansen
Christian Johannessen
Fri 17:00  Table 16
32   
Bjørn Birger Andreassen
Espen Saltnes
Fri 18:15  Table 5

Loser round 1

Race to 6
33   
Roy Karlsen
Bjørn Birger Andreassen
Fri 20:45  Table 16
34   
Walk Over
Kent Hansen
 
35   
Walk Over
Jan Morten Arnesen
 
36   
Eystein Gangfløt
Moises Farfan
Fri 20:45  Table 12
37   
Knut Inge Røstvold
Gjermund Flage
Fri 20:45  Table 14
38   
Walk Over
Jostein Jullum
 
39   
Walk Over
Behzad Rahmanian
 
40   
Leif Erik Olsen
BArild Sørum
Fri 20:45  Table 13
41   
Robert Grønlie
Jan Erik Gundersen
Fri 20:45  Table 10
42   
Walk Over
Pål Martinsen
 
43   
Walk Over
Tor Einar Bjerke
 
44   
Øystein Haug
Roger Lysholm
Fri 20:45  Table 5
45   
Jan Werner Bjørklund
Tom Bjerke
Fri 20:45  Table 8
46   
Walk Over
Bjørn Johan Lorange
 
47   
Walk Over
Martin Asphaug
 
48   
Raymond Kandola
Robert Gelin Rysjedal
Fri 20:45  Table 9

Winners qualification

Race to 6
49   
Dag-jøran Aralden
Kjartan Maraas
Fri 22:00  Table 5
50   
Pål Daud Fillipsveen
Allan Søgnen
Fri 22:00  Table 7
51   
Kent Halldin
Knut Egil Michaelsen
 
52   
Askild Hansen
Robert Farinetti
Fri 22:00  Table 8
53   
Jørgen Nilsen
Paul Townsend
Fri 22:00  Table 9
54   
Thomas Pedersen
Egil Arne Sørensen
Fri 22:00  Table 15
55   
John Nordeide
Goran Nikolic
Fri 22:00  Table 16
56   
Christian Johannessen
Espen Saltnes
Fri 22:00  Table 13

Loser round 2

Race to 6
57   
Roy Karlsen
Kent Hansen
Sat 09:00  Table 8
58   
Jan Morten Arnesen
Eystein Gangfløt
Sat 09:00  Table 7
59   
Knut Inge Røstvold
Jostein Jullum
Sat 09:00  Table 9
60   
Behzad Rahmanian
BArild Sørum
Sat 09:00  Table 10
61   
Robert Grønlie
Pål Martinsen
Sat 09:00  Table 13
62   
Tor Einar Bjerke
Roger Lysholm
Sat 09:00  Table 14
63   
Tom Bjerke
Bjørn Johan Lorange
Sat 09:00  Table 15
64   
Martin Asphaug
Raymond Kandola
Sat 09:00  Table 16

Losers qualification

Race to 6
65   
Roy Karlsen
Robert Farinetti
Sat 10:15  Table 13
66   
Jan Morten Arnesen
Knut Egil Michaelsen
Sat 10:15  Table 14
67   
Knut Inge Røstvold
Allan Søgnen
Sat 10:15  Table 12
68   
BArild Sørum
Dag-jøran Aralden
Sat 10:15  Table 15
69   
Robert Grønlie
Espen Saltnes
Sat 10:15  Table 6
70   
Roger Lysholm
John Nordeide
Sat 10:15  Table 7
71   
Bjørn Johan Lorange
Thomas Pedersen
Sat 10:15  Table 16
72   
Martin Asphaug
Paul Townsend
Sat 10:15  Table 8

Last sixteen

Race to 6
73   
Kjartan Maraas
Martin Asphaug
Sat 11:30  Table 3
74   
Pål Daud Fillipsveen
Bjørn Johan Lorange
Sat 11:30  Table 8
75   
Kent Halldin
Robert Farinetti
Sat 11:30  Table 5
76   
Askild Hansen
Dag-jøran Aralden
Sat 11:30  Table 16
77   
Jørgen Nilsen
Roger Lysholm
Sat 11:30  Table 7
78   
Egil Arne Sørensen
Espen Saltnes
Sat 11:30  Table 14
79   
Goran Nikolic
Jan Morten Arnesen
Sat 11:30  Table 13
80   
Christian Johannessen
Allan Søgnen
Sat 11:30  Table 15

Quarter final

Race to 6
81   
Martin Asphaug
Bjørn Johan Lorange
Sat 12:45  Table 10
82   
Kent Halldin
Askild Hansen
Sat 12:45  Table 7
83   
Jørgen Nilsen
Espen Saltnes
Sat 12:45  Table 15
84   
Jan Morten Arnesen
Allan Søgnen
Sat 12:45  Table 3

Semi final

Race to 6
85   
Bjørn Johan Lorange
Kent Halldin
Sat 15:15  Table 3
86   
Espen Saltnes
Allan Søgnen
Sat 15:15  Table 4

Final

Race to 6
87   
Bjørn Johan Lorange
Espen Saltnes
Sat 17:30  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer