Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

April 17, - April 19, 2015

NM Veteran 9-ball

Add players

Please wait...
9-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jørgen Nilsen
BEX BK
6 (5/1) 71 (42/29)
59%
300
2 Dag-jøran Aralden
Hyllestad IL, BG
5 (4/1) 60 (35/25)
58%
220
3 Espen Saltnes
Marken IL, Kong Oscar BK
5 (3/2) 54 (30/24)
56%
150
3 Vidar Blidensol
Marken IL, Kong Oscar BK
4 (3/1) 43 (25/18)
58%
150
5 Egil Arne Sørensen
Oslo BK
3 (2/1) 33 (17/16)
52%
100
5 John Nordeide
Marken IL, Kong Oscar BK
3 (2/1) 35 (20/15)
57%
100
5 Ketil Andre Strømmen
Marken IL, Kong Oscar BK
5 (3/2) 57 (29/28)
51%
100
5 Robert Farinetti
BEX BK
5 (3/2) 55 (34/21)
62%
100
9 Hans Olav Sundøy
Os Biljard og Snookerklubb
5 (3/2) 55 (29/26)
53%
60
Show more
9 Jan Atle Kofoed
Oslo BK
5 (3/2) 50 (26/24)
52%
60
9 Ole Eidsheim
Bergen BK
5 (3/2) 53 (31/22)
58%
60
9 Pål Daud Fillipsveen
Oslo BK
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
60
13 Johnny Ellingsen
Svithun BK
4 (2/2) 41 (18/23)
44%
40
13 Kjartan Maraas
Oslo Biljard1 PS
3 (1/2) 31 (13/18)
42%
40
13 Paul Townsend
Feios IL-BG
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
40
13 Rune Bødal
Marken IL, Kong Oscar BK
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
40
17 Henning Solem
Herøy BK
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
20
17 Kjell Magnar Bøe
Bergen BK
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
20
17 Nevzat Yesil
Svithun BK
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
20
17 Desak Sri Pustini
Oslo BK
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
20
17 Sveinung Arnesson Østgård
Marken IL, Kong Oscar BK
3 (1/2) 31 (13/18)
42%
20
17 Tor Einar Bjerke
Svithun BK
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
20
Starts Apr 17, 2015, 12:00 AM (local time)
Format Double elimination (22 Participants)
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Pool Veteran
Organizer Norges Biljardforbund and Bergen BK
Contact Conrad Ott (lisenok136@gmail.com) and Katrine Grotle (katrine.grotle@gmail.com, +47 959 89 027)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1   
Dag Jøran Aralden
Walk Over
 
2   
Henning Solem
Ole Eidsheim
 
3   
Rune Bødal
Walk Over
 
4   
Walk Over
Pål Fillipsveen
 
5   
Espen Saltnes
Walk Over
 
6   
Kjartan Maraas
Johnny Ove Ellingsen
 
7   
Jan Atle Kofoed
Tor Einar Bjerke
 
8   
Walk Over
Vidar Blidensol
 
9   
Robert Farinetti
Walk Over
 
10   
Ketil Andre Strømmen
Nevzat Yesil
 
11   
Sveinung Arnesson Østgård
Sri Stinessen
 
12   
Walk Over
John Nordeide
 
13   
Egil Arne Sørensen
Walk Over
 
14   
Walk Over
Paul Townsend
 
15   
Kjell Magnar Bøe
Hans Olav Sundøy
 
16   
Walk Over
Jørgen Nilsen
 

Winner round 1

17   
Dag Jøran Aralden
Ole Eidsheim
 
18   
Rune Bødal
Pål Fillipsveen
 
19   
Espen Saltnes
Johnny Ove Ellingsen
 
20   
Jan Atle Kofoed
Vidar Blidensol
 
21   
Robert Farinetti
Ketil Andre Strømmen
 
22   
Sveinung Arnesson Østgård
John Nordeide
 
23   
Egil Arne Sørensen
Paul Townsend
 
24   
Hans Olav Sundøy
Jørgen Nilsen
 

Loser round 1

25   
Walk Over
Henning Solem
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Kjartan Maraas
 
28   
Tor Einar Bjerke
Walk Over
 
29   
Walk Over
Nevzat Yesil
 
30   
Sri Stinessen
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Kjell Magnar Bøe
Walk Over
 

Loser round 2

33   
Henning Solem
Hans Olav Sundøy
 
34   
Walk Over
Paul Townsend
 
35   
Kjartan Maraas
Sveinung Arnesson Østgård
 
36   
Tor Einar Bjerke
Robert Farinetti
 
37   
Nevzat Yesil
Jan Atle Kofoed
 
38   
Sri Stinessen
Johnny Ove Ellingsen
 
39   
Walk Over
Rune Bødal
 
40   
Kjell Magnar Bøe
Ole Eidsheim
 

Winners qualification

41   
Dag Jøran Aralden
Pål Fillipsveen
 
42   
Espen Saltnes
Vidar Blidensol
 
43   
Ketil Andre Strømmen
John Nordeide
 
44   
Egil Arne Sørensen
Jørgen Nilsen
 

Loser round 3

45   
Hans Olav Sundøy
Paul Townsend
 
46   
Kjartan Maraas
Robert Farinetti
 
47   
Jan Atle Kofoed
Johnny Ove Ellingsen
 
48   
Rune Bødal
Ole Eidsheim
 

Losers qualification

49   
Hans Olav Sundøy
Espen Saltnes
 
50   
Robert Farinetti
Pål Fillipsveen
 
51   
Jan Atle Kofoed
Jørgen Nilsen
 
52   
Ole Eidsheim
Ketil Andre Strømmen
 

Quarter final

53   
Dag Jøran Aralden
Robert Farinetti
 
54   
Vidar Blidensol
Ketil Andre Strømmen
 
55   
John Nordeide
Jørgen Nilsen
 
56   
Egil Arne Sørensen
Espen Saltnes
 

Semi final

57   
Dag Jøran Aralden
Vidar Blidensol
 
58   
Jørgen Nilsen
Espen Saltnes
 

Final

59   
Dag Jøran Aralden
Jørgen Nilsen
 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer