Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 7 - November 8, 2015

NM Open (NC 6)

Three-cushion

Add players

Please wait...
Entry deadline Nov 2, 2015, 11:59 PM (local time)
Starts Nov 7, 2015, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Carambole
Organizer Norges Biljardforbund and Oslo BK
Contact Markus Kotvojs (markus.kotvojs@gmail.com)
More info
1 plass kr 1000,-
2 plass kr 500,-
Vi spiller puljespill med 8 til kvartfinale

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Lars-Harald Riiber 3 3 0 0 50 5 85 0.588 3
2 Morten Madsen 3 2 0 1 30 4 85 0.353 2
3 Kjell Lillestøl 3 1 0 2 35 3 90 0.389 1
4 Erik Gårdelöf 3 0 0 3 24 3 90 0.267 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Espen Hauge 3 3 0 0 53 7 85 0.624 3
2 Flemming Børresen 3 2 0 1 42 4 90 0.467 2
3 Carlos Ruiz 3 1 0 2 42 5 90 0.467 1
4 Stig Ringebo 3 0 0 3 27 2 85 0.318 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Gazi E Özcan 2 2 0 0 32 5 60 0.533 2
2 Hans-Gunnar Bernhardsen 2 1 0 1 17 3 60 0.283 1
3 Espen Olsen 2 0 0 2 17 2 60 0.283 0
4 Damianos Giallourakis 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Markus Kotvojs 3 2 0 1 37 3 85 0.435 2
2 Ismail Rukan Ercan 3 2 0 1 51 6 86 0.593 2
3 Moises Farfan 3 1 0 2 32 5 86 0.372 1
4 Terje Mathisen 3 1 0 2 45 6 85 0.529 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Lars-Harald Riiber
Morten Madsen
Sat 11:00 
2-A   
Erik Gårdelöf
Kjell Lillestøl
Sat 12:00 
3-B   
Espen Hauge
Carlos Ruiz
Sat 11:00 
4-B   
Stig Ringebo
Flemming Børresen
Sat 12:00 
5-C   
Gazi Ekim Özcan
Espen Olsen
Sat 12:00 
6-C   
Damianos Giallourakis
Hans-Gunnar Bernhardsen
Sat 11:00 
7-D   
Terje Mathisen
Moises Farfan
Sat 12:00 
8-D   
Markus Kotvojs
Ismail Rukan Ercan
Sat 11:00 

Round 2

9-A   
Lars-Harald Riiber
Kjell Lillestøl
Sat 13:00 
10-A   
Morten Madsen
Erik Gårdelöf
Sat 13:00 
11-B   
Espen Hauge
Flemming Børresen
Sat 13:00 
12-B   
Carlos Ruiz
Stig Ringebo
Sat 13:00 
13-C   
Gazi Ekim Özcan
Hans-Gunnar Bernhardsen
Sat 14:00 
14-C   
Espen Olsen
Damianos Giallourakis
Sat 14:00 
15-D   
Terje Mathisen
Ismail Rukan Ercan
Sat 14:00 
16-D   
Moises Farfan
Markus Kotvojs
Sat 14:00 

Round 3

17-A   
Lars-Harald Riiber
Erik Gårdelöf
Sat 15:00 
18-A   
Kjell Lillestøl
Morten Madsen
Sat 15:00 
19-B   
Espen Hauge
Stig Ringebo
Sat 15:00 
20-B   
Flemming Børresen
Carlos Ruiz
Sat 15:00 
21-C   
Gazi Ekim Özcan
Damianos Giallourakis
Sat 16:00 
22-C   
Hans-Gunnar Bernhardsen
Espen Olsen
Sat 16:00 
23-D   
Terje Mathisen
Markus Kotvojs
Sat 16:00 
24-D   
Ismail Rukan Ercan
Moises Farfan
Sat 16:00 

Quarter final

25   
Lars-Harald Riiber
Flemming Børresen
Sun 11:00 
26   
Morten Madsen
Espen Hauge
Sun 11:00 
27   
Gazi Ekim Özcan
Ismail Rukan Ercan
Sun 11:00 
28   
Hans-Gunnar Bernhardsen
Markus Kotvojs
Sun 11:00 

Semi final

29   
Lars-Harald Riiber
Morten Madsen
Sun 12:30 
30   
Ismail Rukan Ercan
Hans-Gunnar Bernhardsen
Sun 12:30 

Final

31   
Lars-Harald Riiber
Ismail Rukan Ercan
Sun 14:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer