Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 25, 2017

NK Pool 2017 9-Ball Hoofdronde B

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jan Rempe
Boven 't IJ
7 (6/1) 78 (46/32)
59%
0
1 Mozes Leeflang
4 (4/0) 41 (28/13)
68%
0
1 Ijsbrand Bergisch
Plan B
4 (4/0) 36 (28/8)
78%
0
1 Michael Verbeek
6 (5/1) 65 (39/26)
60%
0
1 Ivo Aarts
4 (4/0) 37 (28/9)
76%
0
1 William Gelens
5 (4/1) 50 (33/17)
66%
0
1 Rani Matti
4 (4/0) 44 (28/16)
64%
0
1 Quinten Pongers
6 (5/1) 61 (39/22)
64%
0
17 Hoa Nguyen
5 (3/2) 55 (30/25)
55%
240
Show more
17 Ernst jan Driessen
6 (4/2) 63 (37/26)
59%
240
17 Maarten Kous
5 (3/2) 53 (22/31)
42%
240
17 Danny Dijkstra
5 (3/2) 44 (25/19)
57%
240
25 Xavier Karis
5 (3/2) 47 (25/22)
53%
200
25 Jan Smeels
6 (4/2) 70 (35/35)
50%
200
25 Govert de With
5 (3/2) 52 (30/22)
58%
200
25 Yannick Pongers
5 (3/2) 57 (31/26)
54%
200
33 Zadrach Singadji
4 (2/2) 40 (21/19)
53%
160
33 Michel Drenth
5 (3/2) 53 (30/23)
57%
160
33 Hilbrand Boschma
N-Joy Drachten
5 (3/2) 58 (29/29)
50%
160
33 OC Chan
5 (3/2) 52 (28/24)
54%
160
33 Martin van Gelderen
5 (3/2) 59 (29/30)
49%
160
33 Chinglong Lai
4 (2/2) 42 (23/19)
55%
160
33 Mitchel Knuever
5 (3/2) 54 (30/24)
56%
160
33 René Beysens
5 (3/2) 58 (26/32)
45%
160
49 Mike van Doornik
4 (2/2) 38 (17/21)
45%
120
49 Adam Kiernicki
4 (2/2) 36 (20/16)
56%
120
49 Kynthia Orfanidis
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
120
49 Richard Eijmberts
4 (2/2) 47 (26/21)
55%
120
49 Jeroen van Loon
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
120
49 Casper Verstegen
4 (2/2) 42 (21/21)
50%
120
49 Hindrik de Haan
4 (2/2) 43 (24/19)
56%
120
49 Mika van Berkel
SPC Woensel
4 (2/2) 39 (22/17)
56%
120
65 Arno Hartman
3 (1/2) 34 (15/19)
44%
80
65 Alan Terng
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
80
65 Mirjam Alfons
3 (1/2) 30 (10/20)
33%
80
65 Frits Verhaegh
3 (1/2) 32 (12/20)
38%
80
65 Peter Knuever
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
80
65 Kevin den Hartigh
Plan B
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
80
65 Marcel Streef
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
0
65 Tjeerd Hoekema
3 (1/2) 33 (17/16)
52%
80
65 Erwin de Roo
3 (1/2) 30 (10/20)
33%
0
65 Radjis Ramoutar
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
80
65 Jacob Siemaszko
3 (1/2) 31 (14/17)
45%
80
65 Elise Qiu
3 (1/2) 35 (16/19)
46%
80
65 Nathalie Slagboom
3 (1/2) 29 (9/20)
31%
80
65 Yuri Dijkstra
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
80
65 Dylan ten Brinke
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
80
65 Antonie Nguyen
Thurston Rotterdam
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
80
97 Kevin Dijkstra
SPC Capelle
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
40
97 Janice van Gastel
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
40
97 Erik "Eagle Eye" Oortwijn
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
40
97 Dave Lodder
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
40
97 Steve Webb
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
40
97 Richard Brandsma
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
40
97 Carsten Florijn
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
40
97 Diana Meijer
Plan B
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
40
97 Richard Barendregt jr.
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
40
97 Simon Chen
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
40
97 Richard Barendregt
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
40
97 Rob Mekers
2 (0/2) 16 (2/14)
13%
40
97 Willy Tse
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
40
97 Mariëlle Jansen
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
40
97 Karan Ramdjanamsingh
2 (0/2) 24 (10/14)
42%
40
97 Kakit Kong
Thurston Rotterdam
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
40
Entry deadline Dec 23, 2017, 7:00 PM (local time)
Starts Nov 25, 2017, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination qualifier (64 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Rankings Pool NK Pool 2017 Ranking
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond and Railbirds
Contact Jok Tang and Gino De Ruyter
More info
Alle informatie over het NK Pool: http://www.nkpool.nl.

Het maximum van 64 inschrijvingen is bereikt, dus de open inschrijving is gestopt.
Mocht je op de reservelijst willen, stuur dan een bericht via het formulier:
https://knbb.freshdesk.com/support/tickets/new

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Netherlands
Richard Eijmberts
Netherlands
Diana Meijer
Sat 10:17  Table 28
2   
Netherlands
Peter Knuever
Netherlands
Quinten Pongers
Sat 10:17  Table 27
3   
Netherlands
Casper Verstegen
Netherlands
Ijsbrand Bergisch
Sat 10:17  Table 14
4   
Netherlands
Willy Tse
Netherlands
Kevin den Hartigh
Sat 10:17  Table 18
5   
Netherlands
Danny Dijkstra
Netherlands
Rob Mekers
Sat 11:01  Table 28
6   
Netherlands
Marcel Streef
Netherlands
Dylan ten Brinke
Sat 10:17  Table 17
7   
China
Kakit Kong
Netherlands
Xavier Karis
Sat 10:17  Table 15
8   
Netherlands
Frits Verhaegh
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 11:05  Table 9
9   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Yannick Pongers
Sat 10:17  Table 26
10   
Vietnam
Antonie Nguyen
Isle of Man
Kevin Dijkstra
Sat 10:17  Table 16
11   
Netherlands
Rani Matti
Netherlands
Dave Lodder
Sat 10:17  Table 11
12   
Netherlands
Kynthia Orfanidis
Netherlands
Elise Qiu
Sat 10:17  Table 10
13   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
René Beysens
Sat 10:17  Table 9
14   
Netherlands
William Gelens
Netherlands
Richard Barendregt
Sat 10:17  Table 5
15   
Netherlands
Arno Hartman
Poland
Jacob Siemaszko
Sat 11:06  Table 8
16   
Netherlands
Richard Barendregt jr.
Netherlands
Zadrach Singadji
Sat 10:17  Table 6
17   
Vietnam
Hoa Nguyen
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sat 10:17  Table 7
18   
Netherlands
Janice van Gastel
Netherlands
Hindrik de Haan
Sat 10:17  Table 19
19   
Netherlands
Nathalie Slagboom
Netherlands
Chinglong Lai
Sat 10:17  Table 8
20   
Netherlands
Richard Brandsma
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sat 10:17  Table 12
21   
Netherlands
Mitchel Knuever
Netherlands
Ernst jan Driessen
Sat 11:10  Table 16
22   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Karan Ramdjanamsingh
Sat 11:10  Table 5
23   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Mika van Berkel
Sat 11:12  Table 14
24   
Netherlands
Simon Chen
Netherlands
Mozes Leeflang
Sat 11:12  Table 7
25   
Netherlands
Govert de With
Netherlands
Alan Terng
Sat 11:13  Table 6
26   
Netherlands
Mariëlle Jansen
Netherlands
Mike van Doornik
Sat 11:19  Table 11
27   
Netherlands
Martin van Gelderen
Netherlands
OC Chan
Sat 11:20  Table 15
28   
United Kingdom
Steve Webb
Netherlands
Maarten Kous
Sat 11:21  Table 27
29   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Jan Smeels
Sat 11:25  Table 12
30   
Netherlands
Radjis Ramoutar
Netherlands
Carsten Florijn
Sat 11:37  Table 18
31   
Netherlands
Erik "Eagle Eye" Oortwijn
Netherlands
Ivo Aarts
Sat 11:11  Table 26
32   
Netherlands
Yuri Dijkstra
Netherlands
Jan Rempe
Sat 11:37  Table 17

Winner round 1

Race to 7
33   
Netherlands
Richard Eijmberts
Netherlands
Quinten Pongers
Sat 11:41  Table 26
34   
Netherlands
Ijsbrand Bergisch
Netherlands
Kevin den Hartigh
Sat 11:44  Table 19
35   
Netherlands
Danny Dijkstra
Netherlands
Marcel Streef
Sat 12:00  Table 16
36   
Netherlands
Xavier Karis
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 12:16  Table 17
37   
Netherlands
Yannick Pongers
Vietnam
Antonie Nguyen
Sat 11:55  Table 10
38   
Netherlands
Rani Matti
Netherlands
Elise Qiu
Sat 11:59  Table 28
39   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
William Gelens
Sat 12:07  Table 6
40   
Netherlands
Arno Hartman
Netherlands
Zadrach Singadji
Sat 12:27  Table 19
41   
Vietnam
Hoa Nguyen
Netherlands
Hindrik de Haan
Sat 12:11  Table 9
42   
Netherlands
Chinglong Lai
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sat 12:16  Table 15
43   
Netherlands
Ernst jan Driessen
Netherlands
Erwin de Roo
Sat 13:11  Table 10
44   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Mozes Leeflang
Sat 12:53  Table 5
45   
Netherlands
Govert de With
Netherlands
Mike van Doornik
Sat 12:24  Table 7
46   
Netherlands
OC Chan
Netherlands
Maarten Kous
Sat 13:20  Table 26
47   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Radjis Ramoutar
Sat 13:11  Table 6
48   
Netherlands
Ivo Aarts
Netherlands
Jan Rempe
Sat 12:50  Table 27

Loser round 1

Race to 7
49   
Netherlands
Diana Meijer
Netherlands
Peter Knuever
Sat 12:22  Table 8
50   
Netherlands
Casper Verstegen
Netherlands
Willy Tse
Sat 12:24  Table 11
51   
Netherlands
Rob Mekers
Netherlands
Dylan ten Brinke
Sat 12:37  Table 14
52   
China
Kakit Kong
Netherlands
Frits Verhaegh
Sat 12:38  Table 12
53   
Netherlands
Michel Drenth
Isle of Man
Kevin Dijkstra
Sat 12:57  Table 18
54   
Netherlands
Dave Lodder
Netherlands
Kynthia Orfanidis
Sat 13:18  Table 14
55   
Netherlands
René Beysens
Netherlands
Richard Barendregt
Sat 13:18  Table 16
56   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Richard Barendregt jr.
Sat 13:20  Table 28
57   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Janice van Gastel
Sat 13:21  Table 9
58   
Netherlands
Nathalie Slagboom
Netherlands
Richard Brandsma
Sat 13:24  Table 19
59   
Netherlands
Mitchel Knuever
Netherlands
Karan Ramdjanamsingh
Sat 13:28  Table 8
60   
Netherlands
Mika van Berkel
Netherlands
Simon Chen
Sat 13:31  Table 17
61   
Netherlands
Alan Terng
Netherlands
Mariëlle Jansen
Sat 13:32  Table 11
62   
Netherlands
Martin van Gelderen
United Kingdom
Steve Webb
Sat 13:35  Table 15
63   
Netherlands
Jan Smeels
Netherlands
Carsten Florijn
Sat 13:37  Table 27
64   
Netherlands
Erik "Eagle Eye" Oortwijn
Netherlands
Yuri Dijkstra
Sat 13:42  Table 7

Loser round 2

Race to 7
65   
Netherlands
Peter Knuever
Netherlands
Jan Rempe
Sat 13:47  Table 5
66   
Netherlands
Casper Verstegen
Netherlands
Radjis Ramoutar
Sat 14:19  Table 16
67   
Netherlands
Dylan ten Brinke
Netherlands
OC Chan
Sat 14:45  Table 28
68   
Netherlands
Frits Verhaegh
Netherlands
Mike van Doornik
Sat 13:58  Table 18
69   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Mirjam Alfons
Sat 14:02  Table 17
70   
Netherlands
Kynthia Orfanidis
Netherlands
Erwin de Roo
Sat 14:48  Table 5
71   
Netherlands
René Beysens
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sat 14:19  Table 6
72   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Hindrik de Haan
Sat 14:16  Table 10
73   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Arno Hartman
Sat 14:53  Table 15
74   
Netherlands
Nathalie Slagboom
Poland
Adam Kiernicki
Sat 14:56  Table 27
75   
Netherlands
Mitchel Knuever
Netherlands
Elise Qiu
Sat 14:48  Table 9
76   
Netherlands
Mika van Berkel
Vietnam
Antonie Nguyen
Sat 14:06  Table 28
77   
Netherlands
Alan Terng
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 14:34  Table 7
78   
Netherlands
Martin van Gelderen
Netherlands
Marcel Streef
Sat 14:53  Table 17
79   
Netherlands
Jan Smeels
Netherlands
Kevin den Hartigh
Sat 15:08  Table 18
80   
Netherlands
Yuri Dijkstra
Netherlands
Richard Eijmberts
Sat 14:48  Table 19

Winner round 2

Race to 7
81   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Ijsbrand Bergisch
Sat 14:31  Table 11
82   
Netherlands
Danny Dijkstra
Netherlands
Xavier Karis
Sat 15:29  Table 16
83   
Netherlands
Yannick Pongers
Netherlands
Rani Matti
Sat 15:29  Table 7
84   
Netherlands
William Gelens
Netherlands
Zadrach Singadji
Sat 14:45  Table 26
85   
Vietnam
Hoa Nguyen
Netherlands
Chinglong Lai
Sat 14:31  Table 8
86   
Netherlands
Ernst jan Driessen
Netherlands
Mozes Leeflang
Sat 14:33  Table 14
87   
Netherlands
Govert de With
Netherlands
Maarten Kous
Sat 15:31  Table 10
88   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Ivo Aarts
Sat 15:31  Table 26

Loser round 3

Race to 7
89   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Casper Verstegen
Sat 15:44  Table 5
90   
Netherlands
OC Chan
Netherlands
Mike van Doornik
Sat 15:44  Table 19
91   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Kynthia Orfanidis
Sat 15:44  Table 28
92   
Netherlands
René Beysens
Netherlands
Hindrik de Haan
Sat 15:56  Table 9
93   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Poland
Adam Kiernicki
Sat 16:13  Table 14
94   
Netherlands
Mitchel Knuever
Netherlands
Mika van Berkel
Sat 15:56  Table 11
95   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Martin van Gelderen
Sat 16:10  Table 27
96   
Netherlands
Jan Smeels
Netherlands
Richard Eijmberts
Sat 16:32  Table 17

Loser round 4

Race to 7
97   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Zadrach Singadji
Sat 17:09  Table 10
98   
Netherlands
OC Chan
Netherlands
Yannick Pongers
Sat 16:33  Table 11
99   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Xavier Karis
Sat 16:39  Table 15
100   
Netherlands
René Beysens
Netherlands
Quinten Pongers
Sat 17:26  Table 14
101   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Michael Verbeek
Sat 17:17  Table 19
102   
Netherlands
Mitchel Knuever
Netherlands
Govert de With
Sat 17:12  Table 27
103   
Netherlands
Martin van Gelderen
Netherlands
Ernst jan Driessen
Sat 17:15  Table 11
104   
Netherlands
Jan Smeels
Netherlands
Chinglong Lai
Sat 18:20  Table 28

Winners qualification

Race to 7
105   
Netherlands
Ijsbrand Bergisch
Netherlands
Danny Dijkstra
Sat 17:09  Table 28
106   
Netherlands
Rani Matti
Netherlands
William Gelens
Sat 16:43  Table 18
107   
Vietnam
Hoa Nguyen
Netherlands
Mozes Leeflang
Sat 16:08  Table 26
108   
Netherlands
Maarten Kous
Netherlands
Ivo Aarts
Sat 17:09  Table 16

Loser round 5

Race to 7
109   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Yannick Pongers
Sat 18:20  Table 26
110   
Netherlands
Xavier Karis
Netherlands
Quinten Pongers
Sat 18:31  Table 27
111   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Govert de With
Sat 18:31  Table 14
112   
Netherlands
Ernst jan Driessen
Netherlands
Jan Smeels
Sat 19:30  Table 19

Losers qualification

Race to 7
113   
Netherlands
Jan Rempe
Vietnam
Hoa Nguyen
Sat 19:34  Table 28
114   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Maarten Kous
Sat 19:34  Table 26
115   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Danny Dijkstra
Sat 19:52  Table 27
116   
Netherlands
Ernst jan Driessen
Netherlands
William Gelens
Sat 20:31  Table 26

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment