Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

August 24, - August 26, 2018

NC4 Snooker

Add players

Please wait...
Snooker

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Umar Hayat Ali
Oslo Snooker
6 (6/0) 18 (15/3)
83%
57, 54, 54, 46, 42, 41, 41, 40, 40, 0 100
2 Audun Risan Heimsjø
Trondheim Snooker
8 (7/1) 19 (16/3)
84%
42, 38, 36, 33 87
3 Erik Dullerud
Trondheim Snooker
6 (5/1) 17 (13/4)
76%
40, 35, 28 74
3 Nassim Sekat
Trondheim Snooker
7 (6/1) 18 (13/5)
72%
52, 37, 36, 32, 26 74
5 Kjell Arild Pedersen
Sarpsborg SBK
6 (3/3) 15 (7/8)
47%
61
5 Niklas Engstrom
Oslo Snooker
5 (4/1) 13 (9/4)
69%
61
5 Reidar Rundsveen
Os Biljard og Snookerklubb
5 (4/1) 15 (10/5)
67%
27 61
5 Basir Ahmadi
Oslo Snooker
5 (3/2) 12 (6/6)
50%
61
9 David Frew
Oslo Snooker
5 (3/2) 10 (6/4)
60%
49
Show more
9 Edwin Ingebrigtsen
Oslo Snooker
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
49
9 Frode Vikebø
Os Biljard og Snookerklubb
5 (2/3) 12 (4/8)
33%
49
9 Geir Bentzen
Os Biljard og Snookerklubb
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
31, 27 49
9 Roald Pettersen
Trondheim Snooker
4 (1/3) 11 (4/7)
36%
49
9 Douglas McGaw
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 11 (6/5)
55%
49
9 Daniel Axeborg
Oslo Snooker
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
49
9 Ragnvald Magnussen
TSI BK
4 (1/3) 9 (2/7)
22%
49
17 Gunder Eriksen
Oslo Snooker
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
29
17 Magnus Martinsen Melien
Trondheim Snooker
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
29
19 Trond Johan Eeg Nielsen
Os Biljard og Snookerklubb
4 (1/3) 10 (3/7)
30%
29
19 Arnfinn Saue
Stord Snookerklubb
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
29
19 Kjell Henriksen
Os Biljard og Snookerklubb
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
29
19 Haakon Røstad
Oslo Snooker
4 (1/3) 9 (2/7)
22%
29
19 Alexander Monsen
Oslo Snooker
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
29
19 Robin Nordbøen
Oslo Snooker
3 (0/3) 9 (3/6)
33%
25 29
25 Lars-Gøran Engerdahl
Oslo Snooker
4 (0/4) 10 (2/8)
20%
22
25 Kåre Valde
Stord Snookerklubb
4 (1/3) 10 (4/6)
40%
22
Entry deadline Aug 22, 2018, 6:00 PM (local time)
Starts Aug 24, 2018, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (26 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker 2018
Organizer Oslo Snooker
Contact Edwin Ingebrigtsen (edwin.ingebrigtsen@gmail.com, 47623281)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Audun Risan Heimsjø 4 4 0 0 8 0 8 1 4
2 Kjell Arild Pedersen 4 2 0 2 4 4 0 0.5 2
3 Gunder Eriksen 4 2 0 2 4 5 -1 0.444 2
4 Haakon Røstad 4 1 0 3 2 7 -5 0.222 1
5 Kåre Valde 4 1 0 3 4 6 -2 0.4 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Niklas Engstrom 3 3 0 0 6 1 5 0.857 3
2 Edwin Ingebrigtsen 3 2 0 1 4 3 1 0.571 2
3 Ragnvald Magnussen 3 1 0 2 2 5 -3 0.286 1
4 Robin Nordbøen 3 0 0 3 3 6 -3 0.333 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Reidar Rundsveen 3 3 0 0 6 2 4 0.75 3
2 Douglas McGaw 3 2 0 1 5 3 2 0.625 2
3 Roald Pettersen 3 1 0 2 4 5 -1 0.444 1
4 Arnfinn Saue 3 0 0 3 1 6 -5 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Erik Dullerud 3 3 0 0 6 0 6 1 3
2 Basir Ahmadi 3 2 0 1 4 2 2 0.667 2
3 Daniel Axeborg 3 1 0 2 2 4 -2 0.333 1
4 Kjell Henriksen 3 0 0 3 0 6 -6 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Umar Hayat Ali 3 3 0 0 6 0 6 1 3
2 Geir Bentzen 3 2 0 1 4 3 1 0.571 2
3 Magnus Martinsen Melien 3 1 0 2 3 5 -2 0.375 1
4 Alexander Monsen 3 0 0 3 1 6 -5 0.143 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Nassim Sekat 4 4 0 0 8 0 8 1 4
2 David Frew 4 3 0 1 6 2 4 0.75 3
3 Frode Vikebø 4 2 0 2 4 6 -2 0.4 2
4 Trond Johan Eeg Nielsen 4 1 0 3 3 7 -4 0.3 1
5 Lars-Gøran Engerdahl 4 0 0 4 2 8 -6 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A
Audun Risan Heimsjø
Gunder Eriksen
Sat 10:13  Table 4   
2-A
Kåre Valde
Haakon Røstad
Sat 11:09    
3-B
Edwin Ingebrigtsen
Ragnvald Magnussen
Sat 10:13  Table 3   
4-B
Niklas Engstrom
Robin Nordbøen
Sat 10:13  Table 6   
5-C
Reidar Rundsveen
Douglas McGaw
Sat 10:13  Table 2   
6-C
Roald Pettersen
Arnfinn Saue
Sat 11:09    
7-D
Erik Dullerud
Basir Ahmadi
Sat 10:13  Table 1   
8-D
Kjell Henriksen
Daniel Axeborg
Sat 10:13  Table 5   
9-E
Geir Bentzen
Alexander Monsen
Sat 11:23    
10-E
Magnus Martinsen Melien
Umar Hayat Ali
Sat 11:36    
11-F
Nassim Sekat
Trond Johan Eeg Nielsen
Sat 11:36    
12-F
Frode Vikebø
David Frew
Sat 11:48    

Round 2

Race to 2
13-A
Gunder Eriksen
Haakon Røstad
Sat 13:46    
14-A
Audun Risan Heimsjø
Kjell Arild Pedersen
Sat 13:24    
15-B
Edwin Ingebrigtsen
Robin Nordbøen
Fri 19:32    
16-B
Ragnvald Magnussen
Niklas Engstrom
Sat 12:15    
17-C
Reidar Rundsveen
Arnfinn Saue
Sat 13:19    
18-C
Douglas McGaw
Roald Pettersen
Sat 13:25    
19-D
Erik Dullerud
Daniel Axeborg
Sat 13:25    
20-D
Basir Ahmadi
Kjell Henriksen
Sat 14:01    
21-E
Geir Bentzen
Umar Hayat Ali
Sat 14:20    
22-E
Alexander Monsen
Magnus Martinsen Melien
Sat 13:08    
23-F
Trond Johan Eeg Nielsen
David Frew
Sat 14:34    
24-F
Nassim Sekat
Lars-Gøran Engerdahl
Sat 14:39    

Round 3

Race to 2
25-A
Haakon Røstad
Kjell Arild Pedersen
Sat 14:55    
26-A
Gunder Eriksen
Kåre Valde
Sat 15:23    
27-B
Edwin Ingebrigtsen
Niklas Engstrom
Sat 15:37    
28-B
Robin Nordbøen
Ragnvald Magnussen
Sat 15:29    
29-C
Reidar Rundsveen
Roald Pettersen
Sat 16:02    
30-C
Arnfinn Saue
Douglas McGaw
Fri 19:30    
31-D
Erik Dullerud
Kjell Henriksen
Sat 16:02    
32-D
Daniel Axeborg
Basir Ahmadi
Fri 19:33    
33-E
Geir Bentzen
Magnus Martinsen Melien
Sat 17:16    
34-E
Umar Hayat Ali
Alexander Monsen
Fri 19:31    
35-F
David Frew
Lars-Gøran Engerdahl
Sat 18:22    
36-F
Trond Johan Eeg Nielsen
Frode Vikebø
Sat 17:16    

Round 4

Race to 2
37-A
Kjell Arild Pedersen
Kåre Valde
Fri 21:28    
38-A
Haakon Røstad
Audun Risan Heimsjø
Sat 17:19    
39-F
Lars-Gøran Engerdahl
Frode Vikebø
Sat 15:35    
40-F
David Frew
Nassim Sekat
Sat 18:30    

Round 5

Race to 2
41-A
Kåre Valde
Audun Risan Heimsjø
Sat 18:23    
42-A
Kjell Arild Pedersen
Gunder Eriksen
Sat 18:23    
43-F
Frode Vikebø
Nassim Sekat
Sat 19:39    
44-F
Lars-Gøran Engerdahl
Trond Johan Eeg Nielsen
Sat 19:39    

Last sixteen

Race to 2
45
Audun Risan Heimsjø
Roald Pettersen
Sun 09:45  Table 1   
46
Basir Ahmadi
Geir Bentzen
Sun 09:53  Table 2   
47
Nassim Sekat
Edwin Ingebrigtsen
Sun 09:46  Table 4   
48
Frode Vikebø
Reidar Rundsveen
Sun 09:53  Table 3   
49
Erik Dullerud
Ragnvald Magnussen
Sun 10:35    
50
David Frew
Niklas Engstrom
Sun 10:35    
51
Kjell Arild Pedersen
Douglas McGaw
Sun 10:35    
52
Daniel Axeborg
Umar Hayat Ali
Sun 10:30    

Quarter final

Race to 3
53
Audun Risan Heimsjø
Basir Ahmadi
Sun 12:20    
54
Nassim Sekat
Reidar Rundsveen
Sun 12:20    
55
Erik Dullerud
Niklas Engstrom
Sun 13:49    
56
Kjell Arild Pedersen
Umar Hayat Ali
Sun 12:20    

Semi final

Race to 3
57
Audun Risan Heimsjø
Nassim Sekat
Sun 15:04    
58
Erik Dullerud
Umar Hayat Ali
Sun 15:04    

Final

Race to 3
59
Audun Risan Heimsjø
Umar Hayat Ali
Sun 18:26    

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer