Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 11 - June 12, 2016

NC4 Carambole

Three-cushion

Add players

Please wait...
Entry deadline Jun 7, 2016, 11:59 PM (local time)
Starts Jun 11, 2016, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (19 Participants)
Race to 20
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Carambole 2016
Organizer Oslo BK
Contact Egil Arne Sørensen

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Hans-Gunnar Bernhardsen 4 4 0 0 61 3 110 0.555 4
2 Lars-Harald Riiber 4 3 0 1 55 4 110 0.500 3
3 Christian Laland 4 2 0 2 21 3 120 0.175 2
4 Stig Ringebo 4 1 0 3 41 3 120 0.342 1
5 Egil Arne Sørensen 4 0 0 4 32 4 120 0.267 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Yalcin Iner 2 2 0 0 40 5 51 0.784 2
2 Markus Kotvojs 2 1 0 1 22 2 56 0.393 1
3 Kjell Lillestøl 2 0 0 2 20 4 55 0.364 0
4 Bård Onsum 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Gazi E Özcan 4 3 0 1 64 5 112 0.571 3
2 Peter Cleaverley 4 3 0 1 63 3 120 0.525 3
3 Morten Madsen 4 3 0 1 55 5 120 0.458 3
4 Moises Farfan 4 1 0 3 49 4 115 0.426 1
5 Pål Daud Fillipsveen 4 0 0 4 40 3 96 0.417 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Erik Gårdelöf 3 2 1 0 50 4 90 0.556 2.5
2 Ismail Rukan Ercan 3 2 0 1 48 4 90 0.533 2
3 Carlos Ruiz 3 1 1 1 51 4 90 0.567 1.5
4 Espen Hauge 3 0 0 3 33 3 90 0.367 0
5 Hasan Emre Vural 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 20
1-A   
Lars-Harald Riiber
Christian Chronometer Laland
Sat 12:00  Table 2
2-A   
Egil Arne Sørensen
Stig Ringebo
Sat 11:00  Table 2
3-B   
Markus Kotvojs
Yalcin Iner
Sat 11:00  Table 3
4-B   
Kjell Lillestøl
Bård Onsum
Sat 12:00  Table 3
5-C   
Morten Madsen
Gazi E Özcan
Sat 11:00  Table 4
6-C   
Pål Daud Fillipsveen
Moises Farfan
Sat 12:00  Table 4
7-D   
Ismail Rukan Ercan
Carlos Ruiz
Sat 11:00  Table 1
8-D   
Espen Hauge
Hasan Emre Vural
Sat 12:00  Table 1

Round 2

Race to 20
9-A   
Christian Chronometer Laland
Stig Ringebo
Sat 13:00  Table 2
10-A   
Lars-Harald Riiber
Hans-Gunnar Bernhardsen
Wed 14:00  Table 2
11-B   
Markus Kotvojs
Bård Onsum
Wed 13:00  Table 3
12-B   
Yalcin Iner
Kjell Lillestøl
Sat 14:00  Table 3
13-C   
Gazi E Özcan
Moises Farfan
Sat 13:00  Table 4
14-C   
Morten Madsen
Peter Cleaverley
Sat 14:00  Table 4
15-D   
Carlos Ruiz
Hasan Emre Vural
Sat 13:00  Table 1
16-D   
Ismail Rukan Ercan
Erik Gårdelöf
Sat 14:00  Table 1

Round 3

Race to 20
17-A   
Stig Ringebo
Hans-Gunnar Bernhardsen
Sat 15:00  Table 2
18-A   
Christian Chronometer Laland
Egil Arne Sørensen
Sat 16:00  Table 2
19-B   
Markus Kotvojs
Kjell Lillestøl
Wed 15:00  Table 3
20-B   
Bård Onsum
Yalcin Iner
Sat 16:00  Table 3
21-C   
Moises Farfan
Peter Cleaverley
Sat 15:00  Table 4
22-C   
Gazi E Özcan
Pål Daud Fillipsveen
Sat 16:00  Table 4
23-D   
Hasan Emre Vural
Erik Gårdelöf
Sat 15:00  Table 1
24-D   
Carlos Ruiz
Espen Hauge
Sat 16:00  Table 1

Round 4

Race to 20
25-A   
Hans-Gunnar Bernhardsen
Egil Arne Sørensen
Sat 17:00 
26-A   
Stig Ringebo
Lars-Harald Riiber
Sat 17:00 
27-C   
Peter Cleaverley
Pål Daud Fillipsveen
Sat 17:00 
28-C   
Moises Farfan
Morten Madsen
Sat 17:00 
29-D   
Erik Gårdelöf
Espen Hauge
Sat 17:00 
30-D   
Hasan Emre Vural
Ismail Rukan Ercan
Sat 17:00 

Round 5

Race to 20
31-A   
Egil Arne Sørensen
Lars-Harald Riiber
Sat 19:00 
32-A   
Hans-Gunnar Bernhardsen
Christian Chronometer Laland
Sat 19:00 
33-C   
Pål Daud Fillipsveen
Morten Madsen
Sat 19:00 
34-C   
Peter Cleaverley
Gazi E Özcan
Sat 19:00 
35-D   
Espen Hauge
Ismail Rukan Ercan
Sat 19:00 
36-D   
Erik Gårdelöf
Carlos Ruiz
Sat 19:00 

Quarter final

Race to 25
37   
Hans-Gunnar Bernhardsen
Peter Cleaverley
Sun 12:00 
38   
Yalcin Iner
Ismail Rukan Ercan
Sun 12:00 
39   
Gazi E Özcan
Lars-Harald Riiber
Sun 12:00 
40   
Erik Gårdelöf
Markus Kotvojs
Sun 12:00 

Semi final

Race to 25
41   
Peter Cleaverley
Yalcin Iner
Sun 13:30 
42   
Gazi E Özcan
Erik Gårdelöf
Sun 13:30 

Final

Race to 30
43   
Yalcin Iner
Gazi E Özcan
Sun 15:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer