Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 20, 2022

Jacobs Minne (SöndagsCup #6)

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
8 (7/1) 123 (69/54)
56%
125
2 Max Lindquist
Malmö Biljardklubb
6 (5/1) 88 (49/39)
56%
100
3 Fuad Dzin
Malmö Biljardklubb
5 (4/1) 78 (44/34)
56%
75
3 Jonny Liljedahl
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 56 (31/25)
55%
75
5 Tobias Appelbäck
Elme Biljardklubb
5 (3/2) 83 (43/40)
52%
60
5 Rei Trulsson
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (3/1) 62 (35/27)
56%
60
5 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
6 (4/2) 91 (50/41)
55%
60
5 Niclas Winterlin
Malmö Biljardklubb
5 (3/2) 74 (38/36)
51%
60
9 Mohamad Badreddine
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 64 (32/32)
50%
45
Show more
9 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 50 (29/21)
58%
45
9 Dario Rakic
Bjärnums Biljardklubb
5 (3/2) 68 (31/37)
46%
45
9 Simon Hägg
Staffanstorp Biljardclub
4 (2/2) 58 (30/28)
52%
45
13 Saif Saad
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 59 (30/29)
51%
30
13 Carl Dahlström
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 59 (29/30)
49%
30
13 Henrik Hägglund
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 63 (34/29)
54%
30
13 Hayder Barem
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 67 (34/33)
51%
30
17 Carl Brundin
3 (1/2) 44 (19/25)
43%
30
17 Magnus Steinke
3 (1/2) 48 (22/26)
46%
30
17 Johan Melander
2 (0/2) 28 (10/18)
36%
30
17 Boris Kiefer
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 46 (21/25)
46%
30
17 Alexander Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 43 (19/24)
44%
30
17 Tomasz Lukacz
Staffanstorp Biljardclub
3 (1/2) 44 (20/24)
45%
30
17 Fredrik Dahlquist
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 48 (24/24)
50%
30
17 Lars Göran Andersson
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
30
25 Assar Al-Hadad
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
30
25 Latife Akbas- Pihl
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
30
25 Peter Skough
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 26 (8/18)
31%
30
25 Franziska Uhl
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 30 (12/18)
40%
30
25 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
30
25 Robert Catubig
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 33 (15/18)
45%
30
9993 Eric Chetwynd Legge
Bjärnums Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Robert Markis Olsson
Malmö Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Aug 19, 2022, 11:00 PM (local time)
Starts Aug 20, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (32 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Dresscode INGA TRÄNINGS ELLER MJUKISBYXOR
Rankings Söndagscup 2022
Organizer Interpool Biljardklubb Malmö
More info
Turneringen är på LÖRDAG 20/8 !

September 2021 fick vi alla den hemska nyheten om vår klubb kamrat och vän Jacob lämnat oss hastigt. I samarbete med Jacobs familj och Interpool Biljardklubb annordnar vi en Minnes Turnering med lite högre anmälningsavgift där 100kr per anmälningsavgift går till Epilepsi forskning där även Jacobs familj aktivt jobbar på en insamling där en del kommer gå till prispengar och Epilepsi forskning.

Denna tävling ingår i vårt seriespel och söndagscuper fast vi öppnar upp antalet tillåtna tävlande med max antal 32.

Från Mars 2022 startar vi Söndagscup som kommer att spelas i 10 omgångar på 10 månader med slutspel i december 2022. 16 bäst placerade spelare under säsongen kommer att deltaga i slutspelet.
Detta är en HCP-tävling som alla kan vara med i och handicapsystemet går efter Fargorate och tävlingsledningens egen åsikt för dem som är utanför Fargorate rankingsystem.

Hallen öppnar 09.00, betalning sker innan uppvärming.
Spelar möte kl 09.45

REGLER
Använder Magic Rack,
Tekning i varje match,
Alternate Break,
9an på prick, 2an längst bak,
Ingen Kitchen Rule
3-fel regel gäller
9an i sprängning ger vinst
All touche är foul
Rackar åt varandra

Anmälningsavgift 300 kr/omg fördelas på systemet:
100kr till Epelepsi forskning
75 kr till organisatören
75 kr till deltävlingspris (delas mellan 1:an, 2:an och 3:an)
50 kr till slutspelet (delas mellan plats 1-3)
Under säsongen spelar man de deltävlingar man har tid med, poäng samlas till slutspelet.
För att var godkänd till slutspel måste man ha spelat minst två deltävlingar.
OBS! KONTANT BETALNING GÄLLER.
Rankinglistan:

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Dario Rakic
0
Sweden
Victor Hellberg
3
Sat 09:56  Table 6
2   
Denmark
Henrik Andersen
0
Sweden
Peter Skough
-1
Sat 09:57  Table 5
3   
Sweden
Henrik Hägglund
6
Sweden
Latife Akbas- Pihl
5
Sat 09:57  Table 10
4   
Sweden
Rei Trulsson
4
Sweden
Carl Brundin
2
Sat 09:57  Table 8
5   
Sweden
Robert Markis Olsson
4
Sweden
Lars Göran Andersson
5
Sat 09:57  Table 11
6   
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Sat 09:57  Table 12
7   
Sweden
Fuad Dzin
-5
Sweden
Roger Olsson
2
Sat 09:57  Table 13
8   
Germany
Boris Kiefer
3
Sweden
Fredrik Dahlquist
2
Sat 09:57  Table 16
9   
Sweden
Niclas Winterlin
2
Iraq
Saif Saad
3
Sat 09:57  Table 18
10   
Iraq
Hayder Barem
4
Germany
Franziska Uhl
2
Sat 09:57  Table 19
11   
Sweden
Max Lindquist
1
Sweden
Mahmut Mutto
-5
Sat 10:32  Table 11
12   
Philippines
Robert Catubig
4
Sweden
Magnus Steinke
4
Sat 10:56  Table 12
13   
Sweden
Carl Dahlström
4
Poland
Tomasz Lukacz
0
Sat 10:58  Table 8
14   
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sweden
Simon Hägg
5
Sat 11:02  Table 10
15   
Sweden
Johan Melander
0
Sweden
Alexander Martinsson
0
Sat 11:11  Table 19
16   
Sweden
Eric Chetwynd Legge
0
Sweden
Jonny Liljedahl
1
 

Winner round 1

Race to 9
17   
Sweden
Dario Rakic
0
Denmark
Henrik Andersen
0
Sat 11:25  Table 5
18   
Sweden
Henrik Hägglund
6
Sweden
Rei Trulsson
4
Sat 11:12  Table 18
19   
Sweden
Lars Göran Andersson
5
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sat 11:16  Table 16
20   
Sweden
Fuad Dzin
-5
R1
Germany
Boris Kiefer
3
Sat 12:06  Table 13
21   
Sweden
Niclas Winterlin
2
Iraq
Hayder Barem
4
Sat 11:16  Table 6
22   
Sweden
Max Lindquist
1
Sweden
Magnus Steinke
4
Sat 12:27  Table 6
23   
Sweden
Carl Dahlström
4
Sweden
Simon Hägg
5
Sat 12:51  Table 8
24   
Sweden
Alexander Martinsson
0
Sweden
Jonny Liljedahl
1
Sat 12:30  Table 19

Loser round 1

Race to 9
25   
Sweden
Victor Hellberg
3
Sweden
Peter Skough
-1
Sat 12:47  Table 12
26   
Sweden
Latife Akbas- Pihl
5
Sweden
Carl Brundin
2
Sat 11:53  Table 10
27   
Sweden
Robert Markis Olsson
4
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Sat 11:54  Table 16
28   
Sweden
Roger Olsson
2
Sweden
Fredrik Dahlquist
2
Sat 12:06  Table 16
29   
Iraq
Saif Saad
3
Germany
Franziska Uhl
2
Sat 12:16  Table 18
30   
Sweden
Mahmut Mutto
-5
Philippines
Robert Catubig
4
Sat 12:22  Table 5
31   
Poland
Tomasz Lukacz
0
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sat 12:52  Table 11
32   
Sweden
Johan Melander
0
Sweden
Eric Chetwynd Legge
0
Sat 12:32 

Loser round 2

Race to 9
33   
Sweden
Victor Hellberg
3
Sweden
Alexander Martinsson
0
Sat 14:31  Table 12
34   
Sweden
Carl Brundin
2
Sweden
Carl Dahlström
4
Sat 13:29  Table 8
35   
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Sweden
Magnus Steinke
4
Sat 13:50  Table 6
36   
Sweden
Fredrik Dahlquist
2
Iraq
Hayder Barem
4
Sat 13:22  Table 16
37   
Iraq
Saif Saad
3
Germany
Boris Kiefer
3
Sat 14:12  Table 13
38   
Sweden
Mahmut Mutto
-5
Sweden
Lars Göran Andersson
5
Sat 14:05  Table 5
39   
Poland
Tomasz Lukacz
0
Sweden
Henrik Hägglund
6
Sat 14:19  Table 11
40   
Sweden
Johan Melander
0
Sweden
Dario Rakic
0
Sat 13:11  Table 10

Winners qualification

Race to 9
41   
Denmark
Henrik Andersen
0
Sweden
Rei Trulsson
4
Sat 13:36  Table 18
42   
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sweden
Fuad Dzin
-5
R1
Sat 14:15  Table 10
43   
Sweden
Niclas Winterlin
2
Sweden
Max Lindquist
1
Sat 14:23  Table 19
44   
Sweden
Simon Hägg
5
Sweden
Jonny Liljedahl
1
Sat 14:30  Table 8

Loser round 3

Race to 9
45   
Sweden
Victor Hellberg
3
Sweden
Carl Dahlström
4
Sat 16:11  Table 10
46   
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Iraq
Hayder Barem
4
Sat 15:05  Table 6
47   
Iraq
Saif Saad
3
Sweden
Mahmut Mutto
-5
Sat 15:17  Table 5
48   
Sweden
Henrik Hägglund
6
Sweden
Dario Rakic
0
Sat 15:43  Table 8

Losers qualification

Race to 9
49   
Sweden
Victor Hellberg
3
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sat 17:19  Table 10
50   
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Denmark
Henrik Andersen
0
Sat 16:23  Table 6
51   
Sweden
Mahmut Mutto
-5
Sweden
Simon Hägg
5
Sat 16:30  Table 5
52   
Sweden
Dario Rakic
0
Sweden
Niclas Winterlin
2
Sat 16:46  Table 8

Quarter final

Race to 9
53   
Sweden
Rei Trulsson
4
Sweden
Mahmut Mutto
-5
Sat 18:07  Table 6
54   
Sweden
Fuad Dzin
-5
Sweden
Victor Hellberg
3
Sat 18:07  Table 5
55   
Sweden
Max Lindquist
1
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Sat 18:07  Table 8
56   
Sweden
Jonny Liljedahl
1
Sweden
Niclas Winterlin
2
Sat 18:08  Table 10

Semi final

Race to 9
57   
Sweden
Mahmut Mutto
-5
Sweden
Fuad Dzin
-5
Sat 20:16  Table 5
58   
Sweden
Max Lindquist
1
Sweden
Jonny Liljedahl
1
Sat 20:16  Table 6

Final

Race to 9
59   
Sweden
Mahmut Mutto
-5
Sweden
Max Lindquist
1
Sat 22:57  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants