Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 9, 2024

Himmelsprett turnering Os 8 ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Norway Jan Helge Kordts
Os Biljard og Snookerklubb
6 (5/1) 48 (29/19)
60%
2 Norway Bernt Olav Lundetræ
Os Biljard og Snookerklubb
7 (5/2) 51 (30/21)
59%
3 Norway Ole Eidsheim
Marken IL, Kong Oscar BK
6 (5/1) 45 (27/18)
60%
3 Norway Tor Espen H. Skoglund
Os Biljard og Snookerklubb
5 (3/2) 40 (19/21)
48%
5 Norway Ketil Andre Strømmen
Marken IL, Kong Oscar BK
5 (3/2) 41 (23/18)
56%
5 Norway Brede Arnøy
Os Biljard og Snookerklubb
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
5 Norway Atle Bjorland
Bryne Biljardklubb
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
5 Norway Armanas Tiskus
Os Biljard og Snookerklubb
5 (3/2) 41 (22/19)
54%
9 Norway Helge Høvding
Os Biljard og Snookerklubb
4 (2/2) 30 (16/14)
53%
Show more
9 Norway Camilla Jensen Øvereng
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
9 Norway Leon Sagebakken
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
9 Norway Rune Bergsvåg
Os Biljard og Snookerklubb
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
13 Norway Eirik Kibsgaard
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
13 Norway Sveinung Arnesson østgård
Os Biljard og Snookerklubb
4 (1/3) 29 (11/18)
38%
13 Norway Kenneth Sagebakken
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 23 (11/12)
48%
13 Norway Daniel Høvding Øvreeide
Os Biljard og Snookerklubb
4 (1/3) 32 (14/18)
44%
17 Kim Erwin
Os Biljard og Snookerklubb
4 (1/3) 32 (13/19)
41%
17 Norway Richard Sivertsen
Os Biljard og Snookerklubb
4 (0/4) 30 (10/20)
33%
Starts May 9, 2024, 6:00 PM (local time)
Entry deadline May 9, 2024, 5:45 PM (local time)
Organizer Os Biljard og Snookerklubb
Contact Bernt Olav Lundetræ (bernt_olav_7@hotmail.com, +4797722284)
Format Round robin (18 Participants)
Race to 5
Handicap With handicap
More info
Merk påmeldingsfrist kl 17:45!

8 ball
Klubbturnering, vi spiller med handicap slik at alle kan vinne.
Dette er en turnering som passer for alle.

70% av startavgiften går til premier.



Startavgift:
Senior 200kr
Junior/dame 100kr

Live stream og Pengepremier!


Maks 32 spillere!!
Velkommen.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Armanas Tiskus 4 3 0 1 18 14 4 0 0 0 0.563 3
2 Ketil Andre Strømmen 4 3 0 1 19 13 6 2 0 0 0.594 3
3 Rune Bergsvåg 4 2 0 2 16 16 0 0 0 0 0.5 2
4 Daniel Høvding Øvreeide 4 1 0 3 14 18 -4 0 0 0 0.438 1
5 Kim Erwin 4 1 0 3 13 19 -6 0 0 0 0.406 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jan Helge Kordts 3 2 0 1 14 11 3 0 0 0 0.56 2
2 Tor Espen H. Skoglund 3 2 0 1 13 12 1 0 0 0 0.52 2
3 Camilla Jensen Øvereng 3 1 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 1
4 Eirik Kibsgaard 3 1 0 2 13 14 -1 0 0 0 0.481 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Brede Arnøy 3 2 0 1 12 11 1 0 0 0 0.522 2
2 Atle Bjorland 3 2 0 1 14 11 3 4 0 0 0.56 2
3 Leon Sagebakken 3 1 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 1
4 Kenneth Sagebakken 3 1 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ole Eidsheim 4 4 0 0 20 11 9 0 0 0 0.645 4
2 Bernt Olav Lundetræ 4 3 0 1 17 11 6 1 0 0 0.607 3
3 Helge Høvding 4 2 0 2 16 14 2 0 0 0 0.533 2
4 Sveinung Arnesson østgård 4 1 0 3 11 18 -7 1 0 0 0.379 1
5 Richard Sivertsen 4 0 0 4 10 20 -10 0 0 0 0.333 0

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Norway
Armanas Tiskus
2
Norway
Daniel Høvding Øvreeide
2
Thu 17:46  Table 1
2-A   
Kim Erwin
2
Norway
Rune Bergsvåg
0
Thu 17:47  Table 2
3-B   
Norway
Tor Espen H. Skoglund
1
Norway
Camilla Jensen Øvereng
3
Thu 17:47  Table 3
4-B   
Norway
Jan Helge Kordts
0
Norway
Eirik Kibsgaard
2
Thu 17:47  Table 4
5-C   
Norway
Brede Arnøy
2
Norway
Kenneth Sagebakken
0
Thu 17:47  Table 5
6-C   
Norway
Leon Sagebakken
2
Norway
Atle Bjorland
0
R2
Thu 17:47  Table 6
7-D   
Norway
Helge Høvding
2
Norway
Ole Eidsheim
0
Thu 17:47  Table 7
8-D   
Norway
Richard Sivertsen
2
Norway
Sveinung Arnesson østgård
1
R1
Thu 17:47  Table 8

Round 2

Race to 5
9-A   
Norway
Daniel Høvding Øvreeide
2
Norway
Rune Bergsvåg
0
Thu 19:11  Table 2
10-A   
Norway
Armanas Tiskus
2
Norway
Ketil Andre Strømmen
0
Thu 18:33  Table 1
11-B   
Norway
Tor Espen H. Skoglund
1
Norway
Eirik Kibsgaard
2
Thu 18:45  Table 3
12-B   
Norway
Camilla Jensen Øvereng
3
Norway
Jan Helge Kordts
0
Thu 18:45  Table 5
13-C   
Norway
Brede Arnøy
2
Norway
Atle Bjorland
0
Thu 18:46  Table 4
14-C   
Norway
Kenneth Sagebakken
0
Norway
Leon Sagebakken
2
Thu 18:47  Table 6
15-D   
Norway
Ole Eidsheim
0
Norway
Sveinung Arnesson østgård
1
Thu 18:58  Table 7
16-D   
Norway
Helge Høvding
2
Norway
Bernt Olav Lundetræ
0
Thu 18:59  Table 8

Round 3

Race to 5
17-A   
Norway
Rune Bergsvåg
0
Norway
Ketil Andre Strømmen
0
R1
Thu 19:55  Table 2
18-A   
Norway
Daniel Høvding Øvreeide
2
Kim Erwin
2
Thu 19:54  Table 5
19-B   
Norway
Tor Espen H. Skoglund
1
Norway
Jan Helge Kordts
0
Thu 19:49  Table 3
20-B   
Norway
Eirik Kibsgaard
2
Norway
Camilla Jensen Øvereng
3
Thu 19:50  Table 6
21-C   
Norway
Brede Arnøy
2
Norway
Leon Sagebakken
2
Thu 20:15  Table 4
22-C   
Norway
Atle Bjorland
0
R2
Norway
Kenneth Sagebakken
0
Thu 20:16  Table 7
23-D   
Norway
Sveinung Arnesson østgård
1
Norway
Bernt Olav Lundetræ
0
R1
Thu 19:50  Table 8
24-D   
Norway
Ole Eidsheim
0
Norway
Richard Sivertsen
2
Thu 19:50  Table 1

Round 4

Race to 5
25-A   
Norway
Ketil Andre Strømmen
0
R1
Kim Erwin
2
Thu 20:45  Table 5
26-A   
Norway
Rune Bergsvåg
0
Norway
Armanas Tiskus
2
Thu 20:44  Table 2
27-D   
Norway
Bernt Olav Lundetræ
0
Norway
Richard Sivertsen
2
Thu 20:55  Table 3
28-D   
Norway
Sveinung Arnesson østgård
1
Norway
Helge Høvding
2
Thu 20:43  Table 8

Round 5

Race to 5
29-A   
Kim Erwin
2
Norway
Armanas Tiskus
2
Thu 21:42  Table 5
30-A   
Norway
Ketil Andre Strømmen
0
Norway
Daniel Høvding Øvreeide
2
Thu 21:41  Table 4
31-D   
Norway
Richard Sivertsen
2
Norway
Helge Høvding
2
Thu 21:37  Table 8
32-D   
Norway
Bernt Olav Lundetræ
0
Norway
Ole Eidsheim
0
Thu 21:34  Table 3

Quarter final

Race to 5
33   
Norway
Armanas Tiskus
2
Norway
Tor Espen H. Skoglund
1
Thu 22:24  Table 1
34   
Norway
Ketil Andre Strømmen
0
Norway
Jan Helge Kordts
0
Thu 22:24  Table 2
35   
Norway
Brede Arnøy
2
Norway
Bernt Olav Lundetræ
0
R1
Thu 22:24  Table 3
36   
Norway
Atle Bjorland
0
Norway
Ole Eidsheim
0
R1
Thu 22:24  Table 4

Semi final

Race to 5
37   
Norway
Tor Espen H. Skoglund
1
Norway
Jan Helge Kordts
0
Thu 23:43  Table 3
38   
Norway
Bernt Olav Lundetræ
0
Norway
Ole Eidsheim
0
Thu 23:43  Table 1

Final

Race to 5
39   
Norway
Jan Helge Kordts
0
Norway
Bernt Olav Lundetræ
0
Fri 00:53  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants