Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 4, 2023

45+ R3 10-ball, Västerås

10-Ball
Tack för din anmälan till 45+ R2 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till 45+ R2 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Kent Karlsson
Karlskoga Biljardklubb
7 (6/1) 66 (39/27)
59%
1000
2 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
6 (5/1) 49 (34/15)
69%
800
3 Roger Åkerblom
Västerås Biljardsällskap
5 (4/1) 48 (28/20)
58%
700
3 Magnus Strand
Västerås Biljardsällskap
6 (5/1) 54 (33/21)
61%
700
5 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 35 (21/14)
60%
600
5 Toraj Larki
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 48 (28/20)
58%
600
5 Laszlo Szili
BK Milen
4 (3/1) 40 (21/19)
53%
600
5 Peter Eriksson
Old Fellows Billiard Club
4 (3/1) 37 (22/15)
59%
600
9 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 29 (16/13)
55%
500
Show more
9 Patrik Enbom
Västerås Biljardsällskap
5 (3/2) 42 (26/16)
62%
500
9 David Larsson
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 24 (14/10)
58%
500
9 Morgan Norberg
BK Milen
3 (2/1) 25 (15/10)
60%
500
9 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 37 (20/17)
54%
500
9 Sten Järledal
4 (2/2) 40 (20/20)
50%
500
9 Alireza Hafezi
Västerås Biljardsällskap
4 (3/1) 32 (19/13)
59%
500
9 Johan Hellman
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
500
17 Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
2 (1/1) 16 (9/7)
56%
400
17 john magnusson
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
400
17 Jörgen Haglund
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 35 (16/19)
46%
400
17 Björn Schütz
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
400
17 Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
400
17 Louise Furberg
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
400
17 Per Lindgren
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 23 (15/8)
65%
400
17 Magnus Vesterlund
Familjens BF
2 (1/1) 21 (11/10)
52%
400
17 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
400
17 Mats Elfroos
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 17 (11/6)
65%
400
17 Fredrik Löfqvist
Kville Biljard Club
3 (1/2) 28 (15/13)
54%
400
17 Peder Brunstedt
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
400
17 Stipo Jozic
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
400
17 Janne lindmark
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
400
17 Magnus Linden
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
400
17 Thorgny Lindqvist
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 27 (15/12)
56%
400
33 Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 22 (7/15)
32%
300
33 John Coe
Västerviks Biljard
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
300
33 Göte Nigård
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
300
33 John Jenuwein
Nässjö Billiard Club
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
300
33 Ann-Sofie Löfgren
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
300
33 Hans Petersson
Nässjö Billiard Club
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
300
33 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 21 (6/15)
29%
300
33 Ulrika Andersson
Familjens BF
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
300
33 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
300
33 Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
300
33 Alexander Angelini
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
300
33 Jens Bergman
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
300
Entry deadline Mar 1, 2023, 11:59 PM (local time)
Starts Mar 4, 2023, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (44 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren
Rankings Svenska 45+ Tour 2023
Organizer Svenska Biljardförbundet and Västerås Biljardsällskap
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Startavgift: 550 kronor
Helgens tävlingar ingår i Svenska 45+ touren 2023 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2022.

För att delta i 45+ SM måste man ha deltagit i minst en deltävling av touren innan.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Morgan Norberg
Walk Over
 
2   
Sweden
Jens Bergman
Sweden
Göte Nigård
Sat 08:54  Table 2
3   
Sweden
Roger Åkerblom
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
john magnusson
 
5   
Sweden
Ulrika Andersson
Walk Over
 
6   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
John Jenuwein
Sat 08:54  Table 7
7   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Alexander Angelini
Sat 08:54  Table 5
8   
Walk Over
Sweden
Fredrik Löfqvist
 
9   
Sweden
Dan Andersson
Walk Over
 
10   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Tom Eksell
Sat 08:54  Table 4
11   
Sweden
Alireza Hafezi
United Kingdom
John Coe
Sat 08:54  Table 3
12   
Walk Over
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
 
13   
Sweden
Johan Hellman
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
David Larsson
 
15   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Louise Furberg
Sat 08:54  Table 1
16   
Walk Over
Sweden
Stefan Ericson
 
17   
Sweden
Mats Elfroos
Walk Over
 
18   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 08:54  Table 8
19   
Sweden
Peder Brunstedt
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Laszlo Szili
 
21   
Sweden
Magnus Vesterlund
Walk Over
 
22   
Sweden
Jörgen Haglund
Sweden
Björn Schütz
Sat 08:54  Table 6
23   
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 09:30  Table 7
24   
Walk Over
Sweden
Glenn Andersson
 
25   
Sweden
Johan Svanberg
Walk Over
 
26   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Hans Petersson
Sat 09:32  Table 3
27   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Magnus Strand
Sat 09:34  Table 1
28   
Walk Over
Sweden
Magnus Linden
 
29   
Sweden
Stipo Jozic
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Peter Eriksson
 
31   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Janne lindmark
Sat 09:47  Table 5
32   
Walk Over
Sweden
Marcus Sjöberg
 

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Göte Nigård
Sat 10:31  Table 4
34   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
john magnusson
Sat 09:58  Table 2
35   
Sweden
Ulrika Andersson
Sweden
Per Lindgren
Sat 11:20  Table 4
36   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sat 10:58  Table 6
37   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Tom Eksell
Sat 10:49  Table 3
38   
Sweden
Alireza Hafezi
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 11:31  Table 8
39   
Sweden
Johan Hellman
Sweden
David Larsson
Sat 09:50  Table 4
40   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Stefan Ericson
Sat 10:50  Table 1
41   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 11:06  Table 5
42   
Sweden
Peder Brunstedt
Sweden
Laszlo Szili
Sat 10:07  Table 8
43   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 10:48  Table 7
44   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Glenn Andersson
Sat 10:56  Table 2
45   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Håkan Larsson
Sat 11:23  Table 3
46   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Magnus Linden
Sat 11:51  Table 5
47   
Sweden
Stipo Jozic
Sweden
Peter Eriksson
Sat 10:11  Table 6
48   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 11:57  Table 7

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Jens Bergman
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
John Jenuwein
 
52   
Sweden
Alexander Angelini
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Kent Karlsson
 
54   
United Kingdom
John Coe
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Louise Furberg
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Conny Frodig
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Björn Schütz
 
60   
Sweden
Thorgny Lindqvist
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Hans Petersson
 
62   
Sweden
Sten Järledal
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Janne lindmark
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
Sweden
Jens Bergman
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 13:05  Table 2
66   
Walk Over
Sweden
Stipo Jozic
 
67   
Sweden
John Jenuwein
Sweden
Magnus Linden
Sat 13:09  Table 4
68   
Sweden
Alexander Angelini
Sweden
Håkan Larsson
Sat 12:49  Table 5
69   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Glenn Andersson
Sat 12:42  Table 1
70   
United Kingdom
John Coe
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 12:19  Table 4
71   
Walk Over
Sweden
Peder Brunstedt
 
72   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 12:14  Table 2
73   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Patrik Enbom
Sat 12:25  Table 3
74   
Walk Over
Sweden
Johan Hellman
 
75   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 12:52  Table 3
76   
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sweden
Tom Eksell
Sat 12:02  Table 1
77   
Sweden
Hans Petersson
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sat 12:36  Table 8
78   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Ulrika Andersson
Sat 12:54  Table 7
79   
Walk Over
Sweden
john magnusson
 
80   
Sweden
Janne lindmark
Sweden
Göte Nigård
Sat 12:06  Table 6

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Stipo Jozic
Sat 13:40  Table 6
82   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Janne lindmark
Sat 14:05  Table 2
83   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Patrik Enbom
Sat 14:07  Table 5
84   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Magnus Linden
Sat 14:30  Table 6
85   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Peder Brunstedt
Sat 13:29  Table 5
86   
Sweden
Alireza Hafezi
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sat 13:50  Table 7
87   
Sweden
David Larsson
Sweden
Håkan Larsson
Sat 14:07  Table 3
88   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 14:29  Table 8
89   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Sten Järledal
Sat 15:00  Table 3
90   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Björn Schütz
Sat 14:58  Table 7
91   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Kent Karlsson
Sat 15:27  Table 2
92   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Louise Furberg
Sat 13:19  Table 8
93   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Johan Hellman
Sat 14:06  Table 1
94   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
john magnusson
Sat 15:09  Table 1
95   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 15:14  Table 8
96   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sat 14:13  Table 4

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 15:32  Table 5
98   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Toraj Larki
Sat 15:58  Table 1
99   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Alireza Hafezi
Sat 15:40  Table 6
100   
Sweden
David Larsson
Sweden
Stefan Ericson
Sat 15:30  Table 4
101   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Laszlo Szili
Sat 16:23  Table 4
102   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 16:50  Table 5
103   
Sweden
Johan Hellman
Sweden
Magnus Strand
Sat 16:20  Table 7
104   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 16:50  Table 2

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Toraj Larki
Sat 17:35  Table 3
106   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Stefan Ericson
Sat 16:49  Table 3
107   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Kent Karlsson
Sat 18:07  Table 5
108   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Peter Eriksson
Sat 18:46  Table 1

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Dan Andersson
Sat 19:22  Table 5
110   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Magnus Strand
Sat 19:58  Table 1

Final

Race to 6
111   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Kent Karlsson
Sat 20:51 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants