Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 11 - November 12, 2023

2023 - Danish Pool Tour 2

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Denmark Bahram Lotfy
7 (6/1) 96 (58/38)
60%
1000
2 Ireland Alan Conway
5 (4/1) 65 (42/23)
65%
800
3 Denmark Mathias Spanggaard Mortensen
5 (3/2) 70 (38/32)
54%
680
3 North Macedonia Samir Saciri
Malmö Biljardklubb
5 (3/2) 63 (35/28)
56%
680
5 Denmark Lasse Buhl
3 (2/1) 45 (22/23)
49%
579
5 England Martin Brackenbury
4 (2/2) 47 (18/29)
38%
579
5 Denmark Daniel Kandi
4 (3/1) 44 (31/13)
70%
579
5 Denmark Adib Issa
3 (2/1) 45 (21/24)
47%
579
9 Denmark Andreas Steen Bønnelykke
3 (1/2) 36 (18/18)
50%
345
Show more
9 Denmark Søren Hartner Terp
3 (1/2) 40 (19/21)
48%
345
9 Denmark Jakob Lund Andersen
3 (1/2) 41 (20/21)
49%
345
9 Denmark Jens Hytting Petersen
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 38 (17/21)
45%
345
13 Bulgaria Stanislav Stanev
2 (0/2) 30 (13/17)
43%
241
13 Denmark Frederik Schelde Madsen
3 (1/2) 36 (16/20)
44%
241
13 Denmark Jesper Vestergaard Nielsen
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
241
13 Denmark Morten Willaume Brændgaard
2 (0/2) 25 (8/17)
32%
241
17 Denmark Jeppe Poulsen
2 (0/2) 19 (2/17)
11%
170
17 Denmark Sorin Dimofte
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
170
9993 Denmark Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Nov 11, 2023, 9:30 AM Until Nov 12, 2023 (local time)
Entry deadline Oct 28, 2023, 11:59 PM (local time)
Organizer DDBU
Rankings DK Ranglisten and Dm 9-ball kvalifikation 23/24
Format Double to Single elimination (19 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
More info
Tuneringen er åben for alle spillere med aktive licens for sæsonen.
Tilmeldingen gøres først på NemTilmeld (gældende) og efterfølgende tilføjes på CueScore.


Er du pt. tilmeldt til en turnering på Cuescore skal den betales indenfor 24 timer ellers vil du blive slettet.

Det kræver en aktiv licens i en dansk klub for at deltage.

Det er vigtig at man kun bruger én profil på Cuescore pga. ranglisterne.

Hovedturneringen spilles som dobbelt/enkelt K.O. 
Der spilles race til 6-9 på vindersiden afhængig af deltagerantallet.
Distancen på tabersiden reduceres med 1.

Der er sideturneringen for alle der taber de første to kampe.
Formatet på turneringen afhænger af deltagerantallet.

Turneringen afholdes på én dag hvis antallet af deltagere er 20 eller under.

Link til tilmelding: https://ddbu.nemtilmeld.dk/320

Der er ikke fælles mødetid.
Mødetiden er 30 minutter før det angivne kamptidspunkt.


Dresscoden er dresscode A, hvilket er defineret i turneringsreglementet som:

Dresscode A:
Polo eller skjorte med fastgjort klublogo
Læder eller kunstlæder sko med mørke overdel. Mørke kondisko er også tilladt, dog skal de være
100% mørke, dvs. der må ikke være hvide såler eller logo
Sorte strømper.

Pæne bukser (habitbukser, performance pants, chinos - ikke bukser med huller eller lommer på siden)

Kvinder må desuden bruge kjole eller nederdel.

Der skal minimum være 16 deltagere for at turneringen bliver afholdt.

Præmiepenge
1. 3000kr
2. 1700kr
3. 1200kr
5. 800kr

Sideturnering.
1. 500kr


Som medlem af en klub er man oplyst om risikoen for at en turneringskamp streames, vælger
spilleren fra, gælder de almindelige afbudsregler.

---
Links:
Rækkeinddeling for sæsonen - https://dendanskebillardunion.dk/pool-rating/raekkeinddeling/

Turneringsreglement - https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Turneringsreglement_pool.pdf

Poolregler- https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Pool-Billard-Spilleregler-1.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Ireland
Alan Conway
Walk Over
 
2   
Denmark
Henrik Andersen
Denmark
Sorin Dimofte
Fri 20:19 
3   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Walk Over
 
4   
Walk Over
North Macedonia
Samir Saciri
 
5   
Denmark
Lasse Buhl
Walk Over
 
6   
Walk Over
Denmark
Søren Hartner Terp
 
7   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Walk Over
 
8   
Walk Over
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
 
9   
England
Martin Brackenbury
Walk Over
 
10   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Jeppe Poulsen
Sat 10:00  Table 1
11   
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
Walk Over
 
12   
Walk Over
Denmark
Jens Hytting Petersen
 
13   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Walk Over
 
14   
Walk Over
Denmark
Adib Issa
 
15   
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 10:00  Table 3
16   
Walk Over
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
 

Winner round 1

Race to 9
17   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Sorin Dimofte
Sat 10:00  Table 4
18   
Denmark
Jakob Lund Andersen
North Macedonia
Samir Saciri
Sat 09:59  Table 2
19   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 11:01  Table 7
20   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 10:00  Table 5
21   
England
Martin Brackenbury
Denmark
Daniel Kandi
Sat 11:41  Table 4
22   
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 10:00  Table 6
23   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Denmark
Adib Issa
Sat 11:41  Table 1
24   
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 11:41  Table 2

Loser round 1

Race to 8
25   
Walk Over
Denmark
Henrik Andersen
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Walk Over
Walk Over
 
29   
Walk Over
Denmark
Jeppe Poulsen
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 8
33   
Denmark
Henrik Andersen
Denmark
Bahram Lotfy
 
34   
Walk Over
Bulgaria
Stanislav Stanev
 
35   
Walk Over
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
 
36   
Walk Over
England
Martin Brackenbury
 
37   
Denmark
Jeppe Poulsen
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 11:41  Table 3
38   
Walk Over
Denmark
Søren Hartner Terp
 
39   
Walk Over
North Macedonia
Samir Saciri
 
40   
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Denmark
Sorin Dimofte
Sat 11:41  Table 6

Winners qualification

Race to 9
41   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 11:41  Table 5
42   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 12:55  Table 6
43   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 13:06  Table 7
44   
Denmark
Adib Issa
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
R1
Sat 14:14  Table 2

Loser round 3

Race to 8
45   
Denmark
Bahram Lotfy
Bulgaria
Stanislav Stanev
Sat 14:07  Table 1
46   
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
England
Martin Brackenbury
Sat 12:45  Table 4
47   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 13:07  Table 5
48   
North Macedonia
Samir Saciri
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Sat 13:06  Table 3

Losers qualification

Race to 8
49   
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 16:04  Table 4
50   
England
Martin Brackenbury
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 14:26  Table 3
51   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 16:39  Table 2
52   
North Macedonia
Samir Saciri
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 14:26  Table 4

Quarter final

Race to 9
53   
Ireland
Alan Conway
England
Martin Brackenbury
Sat 17:57  Table 1
54   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 17:57  Table 4
55   
Denmark
Daniel Kandi
R1
Denmark
Bahram Lotfy
R1
Sat 17:57  Table 2
56   
Denmark
Adib Issa
North Macedonia
Samir Saciri
Sat 17:57  Table 5

Semi final

Race to 9
57   
Ireland
Alan Conway
R1
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
R2
Sat 19:43  Table 2
58   
Denmark
Bahram Lotfy
North Macedonia
Samir Saciri
Sat 19:43  Table 4

Final

Race to 9
59   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 21:24  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants