Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 2 - March 3, 2024

2023 / 24 - DDBU & DIF'S DANMARKSMESTERSKAB 8-BALL

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Denmark Alan Conway
7 (6/1) 86 (52/34)
60%
1000
2 Denmark Samir Saciri
Malmö Biljardklubb
5 (4/1) 62 (39/23)
63%
800
3 Denmark Andreas Madsen
4 (3/1) 40 (30/10)
75%
680
3 Denmark Søren Hartner Terp
7 (5/2) 87 (51/36)
59%
680
5 Denmark Lasse Buhl
3 (2/1) 37 (22/15)
59%
579
5 Denmark Martin Brackenbury
4 (2/2) 51 (23/28)
45%
579
5 Denmark Jakob Lund Andersen
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
579
5 Denmark Kasper Løkka Bülow
4 (3/1) 51 (31/20)
61%
579
9 Denmark Marcus Mentzler
4 (2/2) 41 (19/22)
46%
345
Show more
9 Denmark Kim Bing Sandhøj
4 (2/2) 44 (23/21)
52%
345
9 Denmark Jesper Baggersgaard Hansen
5 (3/2) 51 (31/20)
61%
345
9 Denmark Jens Hytting Petersen
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 47 (24/23)
51%
345
13 Denmark Jesper Vestergaard Nielsen
2 (0/2) 24 (9/15)
38%
241
13 Romania Razvan Enescu
2 (0/2) 22 (7/15)
32%
241
13 Luxembourg Tristan Pigott
4 (2/2) 41 (18/23)
44%
241
13 Denmark Thomas Rosendal
2 (0/2) 16 (1/15)
6%
241
17 Denmark Theo Birk Dollerup
2 (0/2) 16 (1/15)
6%
170
17 Denmark Jeppe Poulsen
2 (0/2) 17 (2/15)
12%
170
17 Denmark Morten Willaume Brændgaard
2 (0/2) 23 (8/15)
35%
170
17 Denmark mehmet dursun
2 (0/2) 21 (6/15)
29%
170
17 Denmark Joakim Hauge-Pedersen
2 (0/2) 19 (4/15)
21%
170
9991 Denmark Gert Laursen
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9991 Denmark Adib Issa
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Mar 2, 2024, 9:30 AM Until Mar 3, 2024 (local time)
Entry deadline Feb 17, 2024, 11:55 PM (local time)
Organizer DDBU
Rankings DK Ranglisten
Format Double to Single elimination (23 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
More info
For at kunne deltage ved danmarksmesterskabet kræves det, at man er:
 dansk statsborger, eller
 udenlandsk statsborger, som
1) har folkeregisteradresse i Danmark, og
2) ikke har været deltager i mesterskaber i hjemlandet de sidste to år, og
3) ikke har repræsenteret sit hjemland i et internationalt mesterskab de sidste to år.

Det kræver en aktiv licens i en dansk klub for at deltage.

Det er vigtig at man kun bruger én profil på Cuescore pga. ranglisterne.

Tilmeldingen gøres først på NemTilmeld (gældende) og efterfølgende tilføjes på CueScore.
Man er kun sikkert en plads efter man har betalt på NemTilmeld.

Er du pt tilmeldt til en turnering på Cuescore skal den betales indenfor 24 timer ellers vil du blive slettet.

Turneringen spilles som dobbelt/enkelt K.O.
Der spilles race til 7-8 på vindersiden afhængig af deltagerantallet.
Distancen reduceres med én på tabersiden.

Link til tilmelding: https://ddbu.nemtilmeld.dk/342

Der er ikke fælles mødetid.
Mødetiden er 30 minutter før det angivne kamptidspunkt.

Dresscoden er dresscode A, hvilket er defineret i turneringsreglementet som:

Polo eller skjorte med fastgjort klublogo
Læder eller kunstlæder sko med mørke overdel. Mørke kondisko er også tilladt, dog skal de være
100% mørke, dvs. der må ikke være hvide såler eller store logoer
Sorte strømper.
Pæne bukser (habitbukser, performance pants, chinos - ikke jeans, joggingbukser, bukser med
huller eller med lommer på siden)
Kvinder må desuden bruge kjole eller nederdel.


Som medlem af en klub er man oplyst om risikoen for at en turneringskamp streames, vælger
spilleren fra, gælder de almindelige afbudsregler.

---
Links:
Rækkeinddeling for sæsonen - https://dendanskebillardunion.dk/pool-rating/raekkeinddeling/

Turneringsreglement - https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Turneringsreglement_pool.pdf

Poolregler- https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Pool-Billard-Spilleregler-1.pdf

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Denmark
Alan Conway
Walk Over
 
2   
Denmark
Jeppe Poulsen
Denmark
Kasper Løkka Pedersen
R1
Sat 09:43  Table 1
3   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Walk Over
 
4   
Walk Over
Denmark
Adib Issa
 
5   
Denmark
Lasse Buhl
Walk Over
 
6   
Luxembourg
Tristan Pigott
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
R1
Sat 09:43  Table 3
7   
Denmark
Søren Hartner Terp
R1
Romania
Razvan Enescu
R1
Sat 11:19  Table 6
8   
Walk Over
Denmark
Martin Brackenbury
 
9   
Denmark
Gert Laursen
Walk Over
 
10   
Denmark
mehmet dursun
Denmark
Andreas Madsen
Sat 11:19  Table 2
11   
Denmark
Marcus Mentzler
Denmark
Joakim Hauge-Pedersen
Sat 09:43  Table 4
12   
Walk Over
Denmark
Jens Hytting Petersen
 
13   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Walk Over
 
14   
Denmark
Thomas Rosendal
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 09:43  Table 5
15   
Denmark
Jesper Hansen
R1
Denmark
Theo Birk Dollerup
Sat 09:43  Table 6
16   
Walk Over
Denmark
Samir Saciri
 

Winner round 1

Race to 8
17   
Denmark
Alan Conway
R2
Denmark
Kasper Løkka Pedersen
R3
Sat 11:05  Table 1
18   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Adib Issa
Sat 11:45 
19   
Denmark
Lasse Buhl
R1
Luxembourg
Tristan Pigott
Sat 12:46  Table 2
20   
Denmark
Søren Hartner Terp
R1
Denmark
Martin Brackenbury
R1
Sat 13:36  Table 6
21   
Denmark
Gert Laursen
Denmark
Andreas Madsen
 
22   
Denmark
Marcus Mentzler
R1
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 11:37  Table 5
23   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
R1
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 11:53  Table 4
24   
Denmark
Jesper Hansen
Denmark
Samir Saciri
Sat 12:52  Table 1

Loser round 1

Race to 8
25   
Walk Over
Denmark
Jeppe Poulsen
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
 
28   
Romania
Razvan Enescu
Walk Over
 
29   
Walk Over
Denmark
mehmet dursun
 
30   
Denmark
Joakim Hauge-Pedersen
Walk Over
 
31   
Walk Over
Denmark
Thomas Rosendal
 
32   
Denmark
Theo Birk Dollerup
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 7
33   
Denmark
Jeppe Poulsen
Denmark
Jesper Hansen
R1
Sat 14:49  Table 1
34   
Walk Over
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
 
35   
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
Denmark
Jens Hytting Petersen
R1
Sat 13:57  Table 3
36   
Romania
Razvan Enescu
Walk Over
Sat 13:30 
37   
Denmark
mehmet dursun
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 15:43  Table 6
38   
Denmark
Joakim Hauge-Pedersen
Luxembourg
Tristan Pigott
Sat 14:27  Table 2
39   
Denmark
Thomas Rosendal
Walk Over
Sat 13:30 
40   
Denmark
Theo Birk Dollerup
Denmark
Alan Conway
R1
Sat 13:07  Table 3

Winners qualification

Race to 8
41   
Denmark
Kasper Løkka Pedersen
R1
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 14:22  Table 5
42   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Martin Brackenbury
Sat 15:43  Table 4
43   
Denmark
Andreas Madsen
R1
Denmark
Marcus Mentzler
Sat 16:25  Table 5
44   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Samir Saciri
Sat 15:59  Table 1

Loser round 3

Race to 7
45   
Denmark
Jesper Hansen
R3
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
R1
Sat 17:04  Table 2
46   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Romania
Razvan Enescu
Sat 17:08  Table 3
47   
Denmark
Søren Hartner Terp
Luxembourg
Tristan Pigott
Sat 17:51  Table 5
48   
Denmark
Thomas Rosendal
Denmark
Alan Conway
Sat 16:09  Table 3

Losers qualification

Race to 7
49   
Denmark
Jesper Hansen
Denmark
Martin Brackenbury
R1
Sat 19:36  Table 3
50   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 19:36  Table 1
51   
Denmark
Søren Hartner Terp
R1
Denmark
Kim Bing Sandhøj
R1
Sat 20:08  Table 5
52   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Marcus Mentzler
Sat 17:49  Table 1

Quarter final

Race to 8
53   
Denmark
Kasper Løkka Pedersen
R1
Denmark
Alan Conway
R5
Sun 09:56  Table 3
54   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Søren Hartner Terp
R1
Sun 09:56  Table 4
55   
Denmark
Andreas Madsen
R1
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sun 09:56  Table 1
56   
Denmark
Samir Saciri
Denmark
Martin Brackenbury
Sun 09:56  Table 5

Semi final

Race to 8
57   
Denmark
Alan Conway
R1
Denmark
Søren Hartner Terp
R1
Sun 12:11  Table 5
58   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Samir Saciri
Sun 12:11  Table 1

Final

Race to 8
59   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Samir Saciri
R2
Sun 14:52  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants