Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 14, 2019

2019 - DDBU & DIF'S DANMARKSMESTERSKAB 10-ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Kasper Kristoffersen
5 (5/0) 75 (46/29)
61%
1200
2 Mickey Krause
5 (4/1) 67 (44/23)
66%
960
3 Jakob Lyng
DDBU
4 (3/1) 55 (32/23)
58%
816
3 Rene Bak
5 (3/2) 70 (34/36)
49%
816
5 Christoffer Lentz
4 (2/2) 49 (27/22)
55%
694
5 Andreas Steen Bønnelykke
3 (2/1) 42 (24/18)
57%
694
5 Alan Conway
4 (2/2) 53 (26/27)
49%
694
5 Jeppe Thyde
4 (2/2) 53 (25/28)
47%
694
9 Jesper Schmidt
3 (1/2) 37 (16/21)
43%
413
9 Theis Magle
3 (1/2) 35 (13/22)
37%
413
9 Lasse Buhl
3 (1/2) 36 (19/17)
53%
413
9 Kim Møller
3 (1/2) 36 (14/22)
39%
413
13 Søren Hartner Terp
2 (0/2) 22 (6/16)
27%
289
13 Mathias Spanggaard Mortensen
2 (0/2) 28 (12/16)
43%
289
13 Søren Rydlund
DDBU
2 (0/2) 18 (2/16)
11%
289
13 Jesper Vestergaard Nielsen
2 (0/2) 28 (12/16)
43%
289
Entry deadline Apr 1, 2019, 8:00 PM (local time)
Starts Apr 14, 2019, 9:00 AM (local time)
Format Double elimination (16 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Rankings DDBU Pool Rangliste
Organizer DDBU
Contact Johnny Krause (krauseogsonner@gmail.com)
More info
Top 16 på ranglisten pr. 18. marts 2019.
Dobbelt/Enkelt K.O. (Enkelt K.O. fra kvartfinalen)
10-ball: Race til 8/10
https://ddbu.nemtilmeld.dk/16/

Tidsplan:
1. runde kl. 9.00
Vinder Kval: kl. 11.00
B-side runde 1: kl. 11.00
B-side kval: kl. 13.00
Pause
Kvartfinale: kl. 16.00
Semifinale: kl. 18.00
Finale: kl. 20.00

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Søren Rydlund
Sun 08:37  Table 1
2   
Denmark
Theis Magle
Denmark
Lasse Buhl
Sun 08:58  Table 5
3   
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Kim Møller
Sun 08:58  Table 8
4   
Denmark
Søren Terp
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 08:45  Table 4
5   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sun 08:45  Table 2
6   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sun 08:58  Table 6
7   
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Rene Bak
Sun 08:58  Table 7
8   
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Kasper Kristoffersen
Sun 08:45  Table 3

Winners qualification

Race to 8
9   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Theis Magle
Sun 10:43  Table 3
10   
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 10:31  Table 1
11   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sun 10:46  Table 2
12   
Denmark
Rene Bak
R1
Denmark
Kasper Kristoffersen
R1
Sun 10:43  Table 4

Loser round 1

Race to 8
13   
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
Lasse Buhl
Sun 10:39  Table 8
14   
Denmark
Kim Møller
Denmark
Søren Terp
Sun 10:30  Table 6
15   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Jesper Schmidt
Sun 10:46  Table 7
16   
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sun 10:46  Table 5

Losers qualification

Race to 8
17   
Denmark
Lasse Buhl
R2
Denmark
Rene Bak
Sun 12:15  Table 1
18   
Denmark
Kim Møller
Ireland
Alan Conway
Sun 12:15  Table 3
19   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 12:42  Table 2
20   
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Theis Magle
Sun 12:25  Table 4

Quarter final

Race to 10
21   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Jeppe Thyde
Sun 14:35  Table 2
22   
Denmark
Jakob Lyng
Ireland
Alan Conway
Sun 14:35  Table 4
23   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Rene Bak
Sun 14:35  Table 3
24   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 14:35  Table 1

Semi final

Race to 10
25   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Jakob Lyng
Sun 17:10  Table 1
26   
Denmark
Rene Bak
Denmark
Kasper Kristoffersen
R1
Sun 17:23  Table 2

Final

Race to 10
27   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Kasper Kristoffersen
Sun 19:49  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment