Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

April 21, - April 22, 2018

2018 - DDBU & DIF's Danmarksmesterskab Straight Pool

Add players

Please wait...
Straightpool

Results  

#NameHighest breakAvg Points
1 Christoffer Lentz
61, 42 32.292 1200
2 Kasper Kristoffersen
44, 42, 41 0 960
3 Jakob Lyng
45, 40, 32, 29 58.444 816
3 Mickey Krause
59, 42, 40 101.667 816
5 Jesper Schmidt
46, 35, 31 0 694
5 Alan Conway
30, 15 85.600 694
5 Janick Navne
47.444 694
5 Kim 'The Duke' Møller
20.609 694
9 Lasse Buhl
0 413
Show more
9 Mathias Spanggaard Mortensen
32 0 413
9 Frederik Schelde Madsen
0 413
9 Søren Rydlund
0 413
13 Theis Magle
33 0 289
13 Jeppe Thyde
0 289
13 Martin Brackenbury
0 289
13 Julian Legind
0 289
17 Søren Terp
0 203
17 Dragos Botezatu
0 203
17 Haukur Gudjonsson
0 203
17 Lars Tolbod
0 203
Entry deadline Apr 10, 2018, 2:30 PM (local time)
Starts Apr 21, 2018, 10:00 AM (local time)
Schematype Round-robin G4 SE8 (20 Participants)
Race to 125
Handicap No handicap
Rankings DDBU Pool Rangliste and EM Pool 2019
Organizer DDBU
Contact Johnny Krause (krauseogsonner@gmail.com)
More info
Der er fælles mødetid for alle: Lørdag d. 21. april kl. 10.00

Herunder er et udpluk af de vigtigste regler fra Turneringsreglementet:

- Der spilles efter de til en hver tid gældende EPBF turneringsregler.

- Spilletidspunkter ved turneringer fastsættes før turneringens start, og vil fremgå skemaet og
match oversigten på turneringsportalen.

- I løbet af en turnering kan turneringslederen revidere og redigere tidspunkterne.

- I forbindelse med hver kamp har en spiller fem minutters opvarmning. Spilles der gruppespil, har
en spiller fem minutters opvarmning i forbindelse med den første kamp, men ingen opvarmning
ved de følgende kampe.
Er en spiller ikke mødt op til kampstart, uanset grunden, mister denne retten til opvarmning.

- I Straight Pool kan en spiller kun tage sin timeout imellem racks, hvis det er spilleren der ikke er ved
bordet der tager sin timeout, skal denne sørge for at der er en dommer/Turneringsleder til at
overvåge bordet, ellers har spilleren ingen rettigheder i forhold til protest over det der sker mens
denne er væk. Ligeledes skal spilleren udvise hensyn og vil kunne blive straffet for usportslig opførsel.
Er spilleren ikke tilbage inden de 5 min. er gået, taber denne et sæt. I Straight Pool får spilleren en ”3
fejls” straf, dvs. -15 point og skal foretage nyt udlæg.
Hvis spilleren ikke er tilbage inden der er gået 10 minutter dømmes denne som taber af kampen.

Dresscode A:
Sorte sko med læder, eller kunstlæder, overdel.
Sorte strømper.
Mørke ”Dress Pants”. Piger må desuden bruge kjole eller nederdel.
Polo eller skjorte med fastgjort logo

- Har en spiller på grund af særlige personlige forhold ikke mulighed for at bære en reglementeret
beklædningsgenstand, kan spilleren før turneringens start søge om dispensation. Ansøgning om
dispensation skal sendes skriftligt til Pool udvalgets formand og være denne i hænde senest syv
dage før turneringens start. Som udgangspunkt skal der fremvises lægeattest.

§ 12 SEEDNING
§ 12.1 DANMARKS IDRÆTSFORBUNDS DANMARKSMESTERSKABER (DM)
1. Medaljetagere fra sidste DM seedes forud for alle andre, såfremt de er kvalificeret til
hovedturneringen.

2. Herefter seedes ud fra ranglisten, modificeret til de enkelte discipliner.
• 14.1: 14.1 turneringer tæller dobbelt, 8-ball turneringer * 1,25, 9-ball og 10-ball * 0,75

3. Hvis flere spillere står lige, trækkes der lod.
4. Seedningen er først endelig efter akkreditering til det enkelte stævne.

Puljerne afgøres efter:
Point
Head2head
Score difference
Point scoret
Lodtrækning

Afvikling af enkelt Knock_Out:
Kvartfinaler:
Kamp 1: Vinder af Gruppe A - Nr. 2 i Gruppe D
Kamp 2: Vinder af Gruppe B - Nr. 2 i Gruppe C
Kamp 3: Vinder af Gruppe C - Nr. 2 i Gruppe B
Kamp 4: Vinder af Gruppe D - Nr. 2 i Gruppe A

Semifinaler:
Kamp 5: Vinder af Kamp 1 - Vinder af Kamp 2
Kamp 6: Vinder af Kamp 3 - Vinder af Kamp 4

Finale:
Vinder af Kamp 5 - Vinder af Kamp 6

Dermed kan to spillere der var i pulje sammen, først mødes igen i finalen.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Mickey Krause 4 4 0 0 400 42 0 0 8
2 Kim 'The Duke' Møller 4 2 0 2 352 0 0 0 4
3 Mathias Spanggaard Mortensen 4 2 0 2 307 32 0 0 4
4 Martin Brackenbury 4 2 0 2 301 0 0 0 4
5 Haukur Gudjonsson 4 0 0 4 75 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Jesper Schmidt 4 4 0 0 400 46 0 0 8
2 Jakob Lyng 4 3 0 1 345 45 0 0 6
3 Frederik Schelde Madsen 4 2 0 2 320 0 0 0 4
4 Theis Magle 4 1 0 3 263 33 0 0 2
5 Dragos Botezatu 4 0 0 4 185 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Janick Navne 4 3 0 1 374 0 0 0 6
2 Kasper Kristoffersen 4 3 0 1 359 44 0 0 6
3 Lasse Buhl 4 3 0 1 366 0 0 0 6
4 Julian Legind 4 1 0 3 293 0 0 0 2
5 Søren Terp 4 0 0 4 179 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Christoffer Lentz 4 4 0 0 400 61 0 0 8
2 Alan Conway 4 3 0 1 390 30 0 0 6
3 Søren Rydlund 4 2 0 2 351 0 0 0 4
4 Jeppe Thyde 4 1 0 3 301 0 0 0 2
5 Lars Tolbod 4 0 0 4 155 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 100
1-A
Denmark
Mickey Krause
England
Martin Brackenbury
Sat 10:23  Table 1   
2-A
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Haukur Gudjonsson
Sat 10:23  Table 2   
3-B
Denmark
Jakob Lyng
Romania
Dragos Botezatu
Sat 10:23  Table 3   
4-B
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Sat 10:23  Table 4   
5-C
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Julian Legind
Sat 10:23  Table 5   
6-C
Denmark
Janick Navne
Denmark
Lasse Buhl
Sat 10:23  Table 6   
7-D
Ireland
Alan Conway
Denmark
Søren Rydlund
Sat 11:55  Table 3   
8-D
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
Lars Tolbod
Sat 11:55  Table 2   

Round 2

Race to 100
9-A
England
Martin Brackenbury
Denmark
Haukur Gudjonsson
Sat 12:19  Table 5   
10-A
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Kim Møller
Sat 12:06  Table 1   
11-B
Romania
Dragos Botezatu
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Sat 13:02  Table 2   
12-B
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Theis Magle
Sat 12:20  Table 4   
13-C
Denmark
Julian Legind
Denmark
Lasse Buhl
Sat 13:17  Table 5   
14-C
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Søren Terp
Sat 13:03  Table 6   
15-D
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
Lars Tolbod
Sat 13:39  Table 4   
16-D
Ireland
Alan Conway
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 13:27  Table 1   

Round 3

Race to 100
17-A
Denmark
Haukur Gudjonsson
Denmark
Kim Møller
Sat 13:29  Table 3   
18-A
England
Martin Brackenbury
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 14:25  Table 6   
19-B
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Denmark
Theis Magle
Sat 15:09  Table 3   
20-B
Romania
Dragos Botezatu
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 14:29  Table 2   
21-C
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Søren Terp
Sat 15:44  Table 5   
22-C
Denmark
Julian Legind
Denmark
Janick Navne
Sat 16:00  Table 2   
23-D
Denmark
Lars Tolbod
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 15:30  Table 4   
24-D
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 15:30  Table 1   

Round 4

Race to 100
25-A
Denmark
Kim Møller
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 17:00  Table 6   
26-A
Denmark
Haukur Gudjonsson
Denmark
Mickey Krause
Sat 16:06  Table 6   
27-B
Denmark
Theis Magle
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 17:20  Table 3   
28-B
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Denmark
Jakob Lyng
Sat 17:26  Table 5   
29-C
Denmark
Søren Terp
Denmark
Janick Navne
Sat 18:12  Table 4   
30-C
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Kasper Kristoffersen
Sat 17:49  Table 1   
31-D
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 17:54  Table 2   
32-D
Denmark
Lars Tolbod
Ireland
Alan Conway
Sat 16:57  Table 4   

Round 5

Race to 100
33-A
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Mickey Krause
Sat 18:54  Table 6   
34-A
Denmark
Kim Møller
England
Martin Brackenbury
Sat 21:37  Table 3   
35-B
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Jakob Lyng
Sat 19:45  Table 1   
36-B
Denmark
Theis Magle
Romania
Dragos Botezatu
Sat 19:13  Table 2   
37-C
Denmark
Janick Navne
Denmark
Kasper Kristoffersen
Sat 20:04  Table 6   
38-C
Denmark
Søren Terp
Denmark
Julian Legind
Sat 19:52  Table 4   
39-D
Denmark
Christoffer Lentz
Ireland
Alan Conway
Sat 19:35  Table 5   
40-D
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Søren Rydlund
Sat 19:24  Table 3   

Quarter final

Race to 125
41
Denmark
Mickey Krause
Ireland
Alan Conway
Sun 09:51  Table 3   
42
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Kasper Kristoffersen
Sun 09:51  Table 4   
43
Denmark
Janick Navne
Denmark
Jakob Lyng
Sun 09:51  Table 5   
44
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
Kim Møller
Sun 09:51  Table 6   

Semi final

Race to 125
45
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Kasper Kristoffersen
Sun 12:55  Table 6   
46
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 12:55  Table 3   

Final

Race to 125
47
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 15:15  Table 3   

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment