Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

May 20, 2018

2018 - DDBU & DIF's Danmarksmesterskab 9-ball

Add players

Please wait...
9-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Kasper Kristoffersen
4 (4/0) 49 (36/13)
73%
1200
2 Bahram Lotfy
4 (3/1) 50 (30/20)
60%
960
3 Andreas Madsen
3 (2/1) 36 (23/13)
64%
816
3 Mickey Krause
3 (2/1) 39 (22/17)
56%
816
5 Jakob Lyng
3 (2/1) 42 (22/20)
52%
694
5 Jan Keller
2 (1/1) 30 (14/16)
47%
694
5 Jesper Schmidt
3 (2/1) 40 (21/19)
53%
694
5 Alan Conway
2 (1/1) 25 (13/12)
52%
694
9 Marcus Mentzler
2 (1/1) 23 (12/11)
52%
413
Show more
9 Christoffer Lentz
1 (0/1) 17 (8/9)
47%
413
9 Andreas Steen Bønnelykke
2 (1/1) 29 (12/17)
41%
413
9 Hans Noe
2 (1/1) 24 (10/14)
42%
413
9 Lasse Buhl
2 (1/1) 21 (10/11)
48%
413
9 Mathias Spanggaard Mortensen
2 (1/1) 30 (16/14)
53%
413
9 Janick Navne
1 (0/1) 15 (6/9)
40%
413
9 Martin Brackenbury
2 (1/1) 27 (12/15)
44%
413
17 Theis Magle
1 (0/1) 14 (5/9)
36%
203
17 Jeppe Thyde
1 (0/1) 11 (2/9)
18%
203
17 Dragos Botezatu
1 (0/1) 14 (5/9)
36%
203
17 Kim 'The Duke' Møller
1 (0/1) 15 (6/9)
40%
203
17 Haukur Gudjonsson
1 (0/1) 12 (3/9)
25%
203
17 Radu Nicolae Marica
1 (0/1) 17 (8/9)
47%
203
17 Axel Keller
1 (0/1) 11 (2/9)
18%
203
17 Rune Mosbaek
1 (0/1) 13 (4/9)
31%
203
Entry deadline May 3, 2018, 8:15 AM (local time)
Starts May 20, 2018, 9:00 AM (local time)
Schematype Single elimination 32 (24 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Rankings DDBU Pool Rangliste and EM Pool 2019
Organizer DDBU
Contact DDBU Person (ddbupool@gmail.com)
More info
Der er fælles mødetid for alle: Lørdag d. 19. maj kl. 9.30

Herunder er et udpluk af de vigtigste regler fra Turneringsreglementet:

- Der spilles efter de til en hver tid gældende EPBF turneringsregler.

- Spilletidspunkter ved turneringer fastsættes før turneringens start, og vil fremgå skemaet og
match oversigten på turneringsportalen.

- I løbet af en turnering kan turneringslederen revidere og redigere tidspunkterne.

- I forbindelse med hver kamp har en spiller fem minutters opvarmning. Spilles der gruppespil, har
en spiller fem minutters opvarmning i forbindelse med den første kamp, men ingen opvarmning
ved de følgende kampe.
Er en spiller ikke mødt op til kampstart, uanset grunden, mister denne retten til opvarmning.

Er en spiller ikke mødt op til kampstar, taber denne trilningen og første sæt.
Hvis spilleren endnu ikke er klar 5 min. efter kampstart tidspunktet, taber denne endnu et sæt.
Hvis spilleren 10 min. efter kampstart tidspunktet, stadigvæk ikke er klar taber denne kampen.

Hver spiller har én timeout, som maksimalt må tage 5 min. og skal foregå mellem to sæt, uanset hvis
tur det er til at breake.
Den anden spiller skal blive ved bordet under modstandernes timeout, hvis han ikke gør dette, bruger
denne også sin timeout.
Er spilleren ikke tilbage inden de 5 min. er gået, taber denne et sæt
Hvis spilleren ikke er tilbage inden der er gået 10 minutter dømmes denne som taber af kampen.

Dresscode A:
Sorte sko med læder, eller kunstlæder, overdel.
Sorte strømper.
Mørke ”Dress Pants”. Piger må desuden bruge kjole eller nederdel.
Polo eller skjorte med fastgjort logo

- Har en spiller på grund af særlige personlige forhold ikke mulighed for at bære en reglementeret
beklædningsgenstand, kan spilleren før turneringens start søge om dispensation. Ansøgning om
dispensation skal sendes skriftligt til Pool udvalgets formand og være denne i hænde senest syv
dage før turneringens start. Som udgangspunkt skal der fremvises lægeattest.

§ 12 SEEDNING
§ 12.1 DANMARKS IDRÆTSFORBUNDS DANMARKSMESTERSKABER (DM)
1. Medaljetagere fra sidste DM seedes forud for alle andre, såfremt de er kvalificeret til
hovedturneringen.

2. Herefter seedes ud fra ranglisten, modificeret til de enkelte discipliner.
• 8-ball: 8-ball turneringer tæller dobbelt, 14.1 turneringer * 1,25, 9-ball og 10-ball * 0,75
• 9-ball: 9-ball turneringer tæller dobbelt, 10-ball turneringer * 1,25, 8-ball og 14.1 * 0,75
• 10-ball: 10-ball turneringer tæller dobbelt, 9-ball turneringer * 1,25, 8-ball og 14.1 * 0,75

3. Hvis flere spillere står lige, trækkes der lod.
4. Seedningen er først endelig efter akkreditering til det enkelte stævne.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1
Denmark
Bahram Lotfy
Walk Over
    
2
England
Martin Brackenbury
Denmark
Kim 'The Duke' Møller
Sun 09:25  Table 1   
3
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Haukur Gudjonsson
Sun 11:28  Table 4   
4
Walk Over
Denmark
Christoffer Lentz
    
5
Denmark
Mickey Krause
Walk Over
    
6
Denmark
Axel Keller
Denmark
Marcus Mentzler
Sun 09:25  Table 3   
7
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Romania
Dragos Botezatu
Sun 09:25  Table 6   
8
Walk Over
Denmark
Jan Keller
    
9
Denmark
Kasper Kristoffersen
Walk Over
    
10
Denmark
Hans Noe
Denmark
Theis Magle
Sun 09:25  Table 5   
11
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Romania
Radu Nicolae Marica
Sun 09:25  Table 4   
12
Walk Over
Ireland
Alan Conway
    
13
Denmark
Janick Navne
Walk Over
    
14
Denmark
Rune Mosbæk
Denmark
Jesper Schmidt
Sun 11:28  Table 2   
15
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Lasse Buhl
Sun 09:25  Table 2   
16
Walk Over
Denmark
Andreas Madsen
    

Round 2

Race to 9
17
Denmark
Bahram Lotfy
England
Martin Brackenbury
Sun 11:48  Table 3   
18
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 13:16  Table 2   
19
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Marcus Mentzler
Sun 11:48  Table 6   
20
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Jan Keller
Sun 12:01  Table 5   
21
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Hans Noe
Sun 11:48  Table 1   
22
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Ireland
Alan Conway
Sun 13:15  Table 6   
23
Denmark
Janick Navne
Denmark
Jesper Schmidt
Sun 13:15  Table 4   
24
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Andreas Madsen
Sun 13:15  Table 3   

Quarter final

Race to 9
25
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Jakob Lyng
Sun 15:26  Table 6   
26
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Jan Keller
Sun 15:26  Table 4   
27
Denmark
Kasper Kristoffersen
Ireland
Alan Conway
Sun 15:26  Table 3   
28
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Andreas Madsen
Sun 15:26  Table 5   

Semi final

Race to 9
29
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Mickey Krause
Sun 17:25  Table 3   
30
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Andreas Madsen
Sun 17:25  Table 6   

Final

Race to 9
31
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Kasper Kristoffersen
Sun 20:00  Table 1   

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment