Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 30, 2024

2.Ballenstedter Oster Cup (Gruppe)

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Starts Mar 30, 2024, 10:00 AM (local time)
Entry deadline Mar 29, 2024, 12:00 AM (local time)
Organizer Billard-Landesverband Sachsen-Anhalt e.V.
Contact Simone Böhnstedt
Format Round robin (40 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
Am 30.03.2024 Beginn 10 Uhr
Modus: Gruppe: max. 40 Spieler 8 Gruppen a 5 Spieler auf 4 GW
ersten drei ziehen in die Finalrunde ein, 24 Feld Einfach Ko auf 5 GW
Gruppenersten werden gesetzt!!!
Die zweit Chance: Qualifiziert die Gruppenvierten. KO 4GW Finale 5 GW (10 Euro 100%_ 5 Euro 50%)
Meldeschluss: 09.03.2024 via Cuescore oder WhatsApp inkl. Einzahlung d. Startgeldes
per Paypal oder Überweisung.
Startgeld: 20 Euro pro _100% Ausschüttung, bei 10 Euro _50% vom Startgeld

Fragen an: Simone Böhnstedt Tel. 015205438368

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sven Neumann 4 4 0 0 16 7 9 0 0 0 0.696 4
2 Raik Ernst 4 3 0 1 15 6 9 1 0 0 0.714 3
3 Yasin Sentürk 4 2 0 2 11 11 0 0 0 0 0.5 2
4 Michael Falkenberg 4 1 0 3 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
5 Martin Fiedler 4 0 0 4 3 16 -13 0 0 0 0.158 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Istvan Farkas 4 4 0 0 16 7 9 0 0 0 0.696 4
2 Ammar Alkhalaf 4 3 0 1 14 11 3 0 0 0 0.56 3
3 Ronald Koch 4 2 0 2 10 9 1 0 0 0 0.526 2
4 Annett Schnell 4 1 0 3 11 15 -4 0 0 0 0.423 1
5 Markus Werner 4 0 0 4 7 16 -9 0 0 0 0.304 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Heiko Linß 4 4 0 0 16 6 10 0 0 0 0.727 4
2 Patrick Gautzsch 4 3 0 1 15 6 9 0 0 0 0.714 3
3 Christian Drinka 4 1 0 3 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
4 Sarah Brückner 4 1 0 3 9 15 -6 0 0 0 0.375 1
5 Frank Ossmann 4 1 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tanjib Mahmud 4 4 0 0 16 6 10 1 0 0 0.727 4
2 Jonas Knaisch 4 3 0 1 14 6 8 2 0 0 0.7 3
3 Ulf Neu 4 2 0 2 12 11 1 0 0 0 0.522 2
4 Fabienne Szymanek 4 1 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 1
5 Angelo Weiß 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Paul Müller 4 4 0 0 16 3 13 1 0 0 0.842 4
2 Sascha Edling 4 3 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 3
3 Sascha Gomes Dos Santos 4 2 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 2
4 Derrek Schlosser 4 1 0 3 10 12 -2 0 0 0 0.455 1
5 Noah Lankotsch 4 0 0 4 1 16 -15 0 0 0 0.059 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Martin Röser 4 4 0 0 16 2 14 1 0 0 0.889 4
2 Mario Schnell 4 3 0 1 13 10 3 0 0 0 0.565 3
3 Marc Isensee 4 2 0 2 12 12 0 0 0 0 0.5 2
4 Simone Böhnstedt 4 1 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 1
5 Bernd Krüger 4 0 0 4 3 16 -13 0 0 0 0.158 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hannes Stiller 4 4 0 0 16 4 12 0 0 0 0.8 4
2 Stefan Steinmetzer 4 2 0 2 13 9 4 0 0 0 0.591 2
3 Andreas Quinque 4 2 0 2 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
4 Marco Lankotsch 4 1 0 3 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
5 Doreen Donnerstag 4 1 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 1
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sascha Bork 4 3 0 1 15 8 7 0 0 0 0.652 3
2 Martin Poguntke 4 2 0 2 13 10 3 1 0 0 0.565 2
3 Luca Mielke 4 2 0 2 13 13 0 3 0 0 0.5 2
4 Mario März 4 2 0 2 11 14 -3 1 0 0 0.44 2
5 Heiko Böhnstedt 4 1 0 3 6 13 -7 0 0 0 0.316 1

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Martin Fiedler
Germany
Raik Ernst
R1
Sat 10:17  Table 1
2-A   
Germany
Michael Falkenberg
Turkey
Yasin Sentürk
Sat 10:17  Table 2
3-B   
Germany
Ronald Koch
Germany
Annett Schnell
Sat 10:17  Table 3
4-B   
Germany
Markus Werner
Germany
Ammar Alkhalaf
Sat 10:17  Table 4
5-C   
Germany
Heiko Linß
Germany
Patrick Gautzsch
Sat 10:17  Table 5
6-C   
Germany
Christian Drinka
Germany
Sarah Brückner
Sat 10:17  Table 6
7-D   
Bangladesh
Tanjib Mahmud
Germany
Angelo Weiß
Sat 10:17  Table 7
8-D   
Germany
Jonas Knaisch
R1
Germany
Fabienne Szymanek
Sat 10:18  Table 8
9-E   
Germany
Derrek Schlosser
Germany
Noah Lankotsch
Sat 10:18  Table 9
10-E   
Germany
Paul Müller
Germany
Sascha Gomes Dos Santos
Sat 10:40  Table 9
11-F   
Germany
Mario Schnell
Germany
Bernd Krüger
Sat 10:40  Table 8
12-F   
Japan
Martin Röser
R1
Germany
Marc Isensee
Sat 10:41  Table 4
13-G   
Germany
Andreas Quinque
Germany
Doreen Donnerstag
Sat 10:43  Table 7
14-G   
Germany
Marco Lankotsch
Germany
Hannes Stiller
Sat 10:46  Table 1
15-H   
Germany
Martin Poguntke
R1
Germany
Heiko Böhnstedt
Sat 11:02  Table 5
16-H   
Germany
Luca Mielke
R1
Germany
Mario März
Sat 10:51  Table 3

Round 2

Race to 4
17-A   
Germany
Raik Ernst
Turkey
Yasin Sentürk
Sat 11:27  Table 7
18-A   
Germany
Martin Fiedler
Germany
Sven Neumann
Sat 10:55  Table 6
19-B   
Germany
Annett Schnell
Germany
Ammar Alkhalaf
Sat 11:02  Table 9
20-B   
Germany
Ronald Koch
Hungary
Istvan Farkas
Sat 11:10  Table 4
21-C   
Germany
Patrick Gautzsch
Germany
Sarah Brückner
Sat 11:17  Table 1
22-C   
Germany
Heiko Linß
Germany
Frank Ossmann
Sat 11:22  Table 2
23-D   
Germany
Angelo Weiß
Germany
Fabienne Szymanek
Sat 11:23  Table 8
24-D   
Bangladesh
Tanjib Mahmud
Germany
Ulf Neu
Sat 11:26  Table 5
25-E   
Germany
Noah Lankotsch
Germany
Sascha Gomes Dos Santos
Sat 11:30  Table 6
26-E   
Germany
Derrek Schlosser
Germany
Sascha Edling
Sat 11:35  Table 3
27-F   
Germany
Bernd Krüger
Germany
Marc Isensee
Sat 11:36  Table 9
28-F   
Germany
Mario Schnell
Germany
Simone Böhnstedt
Sat 11:43  Table 4
29-G   
Germany
Doreen Donnerstag
Germany
Hannes Stiller
Sat 11:58  Table 6
30-G   
Germany
Andreas Quinque
Germany
Stefan Steinmetzer
Sat 11:56  Table 8
31-H   
Germany
Heiko Böhnstedt
Germany
Mario März
Sat 12:34  Table 4
32-H   
Germany
Martin Poguntke
Germany
Sascha Bork
Sat 11:59  Table 1

Round 3

Race to 4
33-A   
Turkey
Yasin Sentürk
Germany
Sven Neumann
Sat 12:34  Table 9
34-A   
Germany
Raik Ernst
Germany
Michael Falkenberg
Sat 12:46  Table 3
35-B   
Germany
Ammar Alkhalaf
Hungary
Istvan Farkas
Sat 12:09  Table 5
36-B   
Germany
Annett Schnell
Germany
Markus Werner
Sat 12:16  Table 2
37-C   
Germany
Sarah Brückner
Germany
Frank Ossmann
Sat 12:21  Table 7
38-C   
Germany
Patrick Gautzsch
Germany
Christian Drinka
Sat 12:11  Table 9
39-D   
Germany
Fabienne Szymanek
Germany
Ulf Neu
Sat 12:20  Table 3
40-D   
Germany
Angelo Weiß
Germany
Jonas Knaisch
Sat 12:26  Table 6
41-E   
Germany
Sascha Gomes Dos Santos
Germany
Sascha Edling
Sat 12:33  Table 5
42-E   
Germany
Noah Lankotsch
Germany
Paul Müller
Sat 12:35  Table 1
43-F   
Germany
Marc Isensee
Germany
Simone Böhnstedt
Sat 13:07  Table 4
44-F   
Germany
Bernd Krüger
Japan
Martin Röser
Sat 12:39  Table 6
45-G   
Germany
Hannes Stiller
Germany
Stefan Steinmetzer
Sat 12:40  Table 8
46-G   
Germany
Doreen Donnerstag
Germany
Marco Lankotsch
Sat 12:55  Table 1
47-H   
Germany
Mario März
Germany
Sascha Bork
Sat 13:10  Table 5
48-H   
Germany
Heiko Böhnstedt
Germany
Luca Mielke
R1
Sat 14:30  Table 1

Round 4

Race to 4
49-A   
Germany
Sven Neumann
Germany
Michael Falkenberg
Sat 13:19  Table 3
50-A   
Turkey
Yasin Sentürk
Germany
Martin Fiedler
Sat 13:20  Table 6
51-B   
Hungary
Istvan Farkas
Germany
Markus Werner
Sat 13:21  Table 8
52-B   
Germany
Ammar Alkhalaf
Germany
Ronald Koch
Sat 13:04  Table 2
53-C   
Germany
Frank Ossmann
Germany
Christian Drinka
Sat 13:46  Table 3
54-C   
Germany
Sarah Brückner
Germany
Heiko Linß
Sat 13:23  Table 9
55-D   
Germany
Ulf Neu
Germany
Jonas Knaisch
Sat 13:24  Table 7
56-D   
Germany
Fabienne Szymanek
Bangladesh
Tanjib Mahmud
R1
Sat 13:29  Table 2
57-E   
Germany
Sascha Edling
Germany
Paul Müller
R1
Sat 13:49  Table 8
58-E   
Germany
Sascha Gomes Dos Santos
Germany
Derrek Schlosser
Sat 13:54  Table 6
59-F   
Germany
Simone Böhnstedt
Japan
Martin Röser
Sat 15:08  Table 1
60-F   
Germany
Marc Isensee
Germany
Mario Schnell
Sat 14:55  Table 4
61-G   
Germany
Stefan Steinmetzer
Germany
Marco Lankotsch
Sat 14:00  Table 9
62-G   
Germany
Hannes Stiller
Germany
Andreas Quinque
Sat 13:55  Table 5
63-H   
Germany
Sascha Bork
Germany
Luca Mielke
Sat 13:56  Table 1
64-H   
Germany
Mario März
R1
Germany
Martin Poguntke
Sat 14:00  Table 2

Round 5

Race to 4
65-A   
Germany
Michael Falkenberg
Germany
Martin Fiedler
Sat 14:17  Table 4
66-A   
Germany
Sven Neumann
Germany
Raik Ernst
Sat 14:18  Table 8
67-B   
Germany
Markus Werner
Germany
Ronald Koch
Sat 14:28  Table 9
68-B   
Hungary
Istvan Farkas
Germany
Annett Schnell
Sat 14:34  Table 2
69-C   
Germany
Christian Drinka
Germany
Heiko Linß
Sat 14:45  Table 6
70-C   
Germany
Frank Ossmann
Germany
Patrick Gautzsch
Sat 14:45  Table 5
71-D   
Germany
Jonas Knaisch
R1
Bangladesh
Tanjib Mahmud
Sat 14:53  Table 7
72-D   
Germany
Ulf Neu
Germany
Angelo Weiß
Sat 15:12  Table 9
73-E   
Germany
Paul Müller
Germany
Derrek Schlosser
Sat 15:13  Table 3
74-E   
Germany
Sascha Edling
Germany
Noah Lankotsch
Sat 15:13  Table 2
75-F   
Japan
Martin Röser
Germany
Mario Schnell
Sat 14:09 
76-F   
Germany
Simone Böhnstedt
Germany
Bernd Krüger
Sat 15:32  Table 1
77-G   
Germany
Marco Lankotsch
Germany
Andreas Quinque
Sat 15:16  Table 5
78-G   
Germany
Stefan Steinmetzer
Germany
Doreen Donnerstag
Sat 14:32  Table 3
79-H   
Germany
Luca Mielke
R1
Germany
Martin Poguntke
Sat 15:16  Table 6
80-H   
Germany
Sascha Bork
Germany
Heiko Böhnstedt
Sat 15:33  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants