Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 31, 2019

Warsteiner Open Goes 2019 Main event

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Nick van den Berg
Plan B
7 (7/0) 85 (49/36)
58%
1200
2 Cliff Castelein
8 (6/2) 88 (53/35)
60%
920
3 Tim De Ruyter
7 (5/2) 80 (43/37)
54%
680
3 Ivar Saris
5 (4/1) 57 (33/24)
58%
680
5 Zoltan Kojsza
7 (5/2) 70 (41/29)
59%
480
5 Joël Kartowikromo
4 (3/1) 45 (23/22)
51%
480
5 Jan van Lierop
6 (4/2) 54 (33/21)
61%
480
5 Tobias Bongers
5 (4/1) 53 (33/20)
62%
480
9 Gilliano Smit
3 (2/1) 36 (17/19)
47%
320
Show more
9 Huidji See
5 (3/2) 52 (29/23)
56%
320
9 Tamara Peeters-Rademakers
4 (3/1) 44 (26/18)
59%
320
9 Chris Pronk
4 (3/1) 40 (24/16)
60%
320
9 Noël Bruynooghe
5 (3/2) 50 (28/22)
56%
320
9 Marc Bijsterbosch
4 (3/1) 40 (24/16)
60%
320
9 Quinten Pongers
SPC Woensel
5 (3/2) 56 (30/26)
54%
320
9 Michael Seeger
5 (3/2) 55 (28/27)
51%
320
17 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
4 (2/2) 43 (23/20)
53%
240
17 Jan Rempe
Boven 't IJ
5 (3/2) 49 (28/21)
57%
240
17 Rene Peeters
4 (2/2) 45 (22/23)
49%
240
17 Ronny Brocken
5 (3/2) 52 (28/24)
54%
240
17 Tim Jonkman
5 (3/2) 56 (29/27)
52%
240
17 Christoph Marien
4 (2/2) 35 (18/17)
51%
240
17 Cyriel Ledoux
4 (2/2) 40 (23/17)
58%
240
17 Stephane Defrasnes
5 (3/2) 44 (26/18)
59%
240
25 Alex Montpellier
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
200
25 Tom Penrose
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
200
25 David van Streepen
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
200
25 Ralf Zigahn
4 (2/2) 41 (20/21)
49%
200
25 Biao Wu
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
200
25 Elise Qiu
4 (2/2) 33 (18/15)
55%
200
25 Yannick Pongers
SPC Woensel
4 (2/2) 40 (19/21)
48%
200
25 Chris Seville
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
200
33 Johannes Geihe
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
160
33 Goran Kobas
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
160
33 Pascal Meulenhoff
House of Billiards Weert Org
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
160
33 Navin Ramkhelawan
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
160
33 John Haegmans
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
160
33 Mika van Berkel
SPC Woensel
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
160
33 Timothy Voortman
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
160
33 John Abiven
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
160
33 Morray Dolan
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
160
33 jefrey guiban
3 (1/2) 22 (7/15)
32%
160
33 Mo Al-Refai
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
160
33 Nicky Vanacker
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
160
33 Marino Cuffez
3 (1/2) 34 (15/19)
44%
160
33 Bart Gesquière
3 (1/2) 29 (11/18)
38%
160
33 Ciprian Dandu
3 (1/2) 25 (9/16)
36%
160
33 Sonny Haegmans
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
160
49 Ka Yu Man
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
120
49 Peter Knuever
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
120
49 Patrick Weijermars
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
120
49 Joey Haegmans
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
120
49 Ramin Ismayilov
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
120
49 Piotr Haraszczuk
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
120
49 Richard Van velthoven
Plan B
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
120
49 Thibaut De Bruecker
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
120
Entry deadline Mar 30, 2019, 11:00 PM (local time)
Starts Mar 31, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (56 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland
Organizer Sport Pub Goes and Railbirds
Contact Vincent Peemen (Info@sportpub.nl, +31 0113-404043)
More info
In the weekend of 30 and 31 March 2019, Sport Pub Goes will hold its annual open tournament. This tournament will have a prize fund of up to €6200 during the weekend. The Sport Pub Open 2019 will be played on 11 Gabriels tables, which are fitted with Tournament Blue Iwan Simonis cloth and we will be using Super Aramith Pro sets.

During the entire event we will play 10-Ball. On saturday there will be a qualification event with prize money. On sunday we will play the main event. During the whole weekend it will be Alternate Break. We will be using Magic Racks during the main event. We are proud to announce that Ivar Saris has confirmed his participation and will defend their title.

Entry to the Main event on sunday is €75,-. The entry fee for the qualifier on saturday is €25,-. This event is a TOP-event on the Pool Ranking Nederland.

----------
MAIN EVENT
----------

Date: 31 March 2019
Venue open: 9:00
Signups close: 30 March 19:00
Matches start: 10:00 & 11:00
Entry Fee: €75,-
Max. Direct Entries: 38

Discipline: 10-Ball
Break: Alternate Break, Magic Rack
Racelength: Race to 7, One Loss side starts with Race to 6
Format: 64DKO 16SKO
Prizemoney - Based on 56 participants:

1st €1200,-
2nd €800,-
3rd €500,-
5th €300,-
9th €150,-

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Netherlands
Ivar Saris
Walk Over
 
2   
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Netherlands
Mo El-Rafai
Sun 10:00  Table 19
3   
Germany
Johannes Geihe
Belgium
NOEL Bruynooghe
Sun 11:10  Table 17
4   
Azerbaijan
Ramin Ismayilov
Belgium
Bart Gesquière
Sun 09:58  Table 6
5   
Netherlands
Patrick Weijermars
Netherlands
Elise Qiu
Sun 11:13  Table 15
6   
Netherlands
Biao Wu
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 10:59  Table 12
7   
Netherlands
Jan Rempe
Aland Islands
Mika van Berkel
Sun 09:59  Table 12
8   
Walk Over
Suriname
Gilliano Smit
 
9   
England
Chris Seville
Walk Over
 
10   
Germany
Tobias Bongers
Haiti
Sonny Haegmans
Sun 09:59  Table 7
11   
Netherlands
Tim De Ruyter
Hungary
Zoltan Kojsza
Sun 11:01  Table 8
12   
Germany
Thibaut De Bruecker
Belgium
Stephane Defrasnes
Sun 09:59  Table 8
13   
Belgium
Nicky Vanacker
Netherlands
Michael Seeger
Sun 10:40  Table 7
14   
Netherlands
Tim Jonkman
Netherlands
Richard Van velthoven
Sun 11:13  Table 13
15   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Sun 11:15  Table 16
16   
Walk Over
Netherlands
Tom Penrose
 
17   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Walk Over
 
18   
Croatia
Goran Kobas
Netherlands
Chris Pronk
Sun 11:19  Table 19
19   
Belgium
Piotr Haraszczuk
Netherlands
Yannick Pongers
Sun 10:10  Table 13
20   
Belgium
Christoph Marien
United Kingdom
Morray Dolan
Sun 11:27  Table 6
21   
England
Ciprian Dandu
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Sun 11:29  Table 7
22   
Belgium
Marino Cuffez
Netherlands
Peter Knuever
Sun 09:59  Table 14
23   
Netherlands
Timothy Voortman
Netherlands
Quinten Pongers
Sun 09:59  Table 15
24   
Walk Over
Netherlands
David van Streepen
 
25   
Suriname
Joël Kartowikromo
Walk Over
 
26   
Netherlands
Ronny Brocken
Netherlands
John Haegmans
Sun 09:59  Table 16
27   
Philippines
jefrey guiban
Netherlands
John Abiven
Sun 11:33  Table 14
28   
Hong Kong
Ka Yu Man
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 09:59  Table 17
29   
Netherlands
Ralf Zigahn
France
Alex Montpellier
Sun 09:59  Table 18
30   
Belgium
Cliff Castelein
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 11:10  Table 18
31   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Huidji See
Sun 11:55  Table 12
32   
Walk Over
Netherlands
Rene Peeters
 

Winner round 1

Race to 7
33   
Netherlands
Ivar Saris
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 11:52  Table 18
34   
Belgium
NOEL Bruynooghe
Belgium
Bart Gesquière
Sun 12:28  Table 6
35   
Netherlands
Elise Qiu
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 12:29  Table 7
36   
Netherlands
Jan Rempe
Suriname
Gilliano Smit
Sun 12:11  Table 17
37   
England
Chris Seville
Germany
Tobias Bongers
Sun 12:25  Table 14
38   
Netherlands
Tim De Ruyter
Belgium
Stephane Defrasnes
Sun 12:36  Table 19
39   
Netherlands
Michael Seeger
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 13:53  Table 14
40   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
Tom Penrose
Sun 12:30  Table 8
41   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Chris Pronk
Sun 12:46  Table 13
42   
Netherlands
Yannick Pongers
Belgium
Christoph Marien
Sun 14:01  Table 16
43   
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Belgium
Marino Cuffez
Sun 14:32  Table 13
44   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
David van Streepen
Sun 12:27  Table 15
45   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Ronny Brocken
Sun 12:27  Table 16
46   
Netherlands
John Abiven
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 13:47  Table 12
47   
France
Alex Montpellier
Belgium
Cliff Castelein
Sun 13:01  Table 12
48   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Rene Peeters
Sun 13:39  Table 18

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Netherlands
Mo El-Rafai
 
50   
Germany
Johannes Geihe
Azerbaijan
Ramin Ismayilov
Sun 13:11  Table 6
51   
Netherlands
Patrick Weijermars
Netherlands
Biao Wu
Sun 13:14  Table 8
52   
Aland Islands
Mika van Berkel
Walk Over
 
53   
Walk Over
Haiti
Sonny Haegmans
 
54   
Hungary
Zoltan Kojsza
Germany
Thibaut De Bruecker
Sun 13:37  Table 7
55   
Belgium
Nicky Vanacker
Netherlands
Richard Van velthoven
Sun 13:59  Table 19
56   
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Walk Over
 
57   
Walk Over
Croatia
Goran Kobas
 
58   
Belgium
Piotr Haraszczuk
United Kingdom
Morray Dolan
Sun 14:02  Table 15
59   
England
Ciprian Dandu
Netherlands
Peter Knuever
Sun 14:03  Table 17
60   
Netherlands
Timothy Voortman
Walk Over
 
61   
Walk Over
Netherlands
John Haegmans
 
62   
Philippines
jefrey guiban
Hong Kong
Ka Yu Man
Sun 14:17  Table 6
63   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 14:20  Table 7
64   
Netherlands
Huidji See
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
65   
Netherlands
Mo El-Rafai
Netherlands
Rene Peeters
Sun 15:09  Table 6
66   
Germany
Johannes Geihe
France
Alex Montpellier
Sun 14:38  Table 16
67   
Netherlands
Biao Wu
Netherlands
John Abiven
Sun 14:59  Table 19
68   
Aland Islands
Mika van Berkel
Netherlands
Ronny Brocken
Sun 14:40  Table 18
69   
Haiti
Sonny Haegmans
Netherlands
David van Streepen
Sun 14:28  Table 8
70   
Hungary
Zoltan Kojsza
Belgium
Marino Cuffez
Sun 16:29  Table 7
71   
Belgium
Nicky Vanacker
Netherlands
Yannick Pongers
Sun 15:11  Table 17
72   
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sun 14:45  Table 15
73   
Croatia
Goran Kobas
Netherlands
Tom Penrose
Sun 15:12  Table 14
74   
United Kingdom
Morray Dolan
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 15:27  Table 7
75   
England
Ciprian Dandu
Belgium
Stephane Defrasnes
Sun 15:32  Table 16
76   
Netherlands
Timothy Voortman
England
Chris Seville
Sun 14:56  Table 12
77   
Netherlands
John Haegmans
Netherlands
Jan Rempe
Sun 15:36  Table 18
78   
Philippines
jefrey guiban
Netherlands
Elise Qiu
Sun 15:46  Table 8
79   
Netherlands
Ralf Zigahn
Belgium
Bart Gesquière
Sun 15:54  Table 17
80   
Netherlands
Huidji See
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 16:04  Table 19

Winners qualification

Race to 7
81   
Netherlands
Ivar Saris
Belgium
NOEL Bruynooghe
Sun 15:49  Table 12
82   
Uganda
Cyriel Ledoux
Suriname
Gilliano Smit
Sun 16:13  Table 13
83   
Germany
Tobias Bongers
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 16:23  Table 6
84   
Netherlands
Michael Seeger
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 16:12  Table 15
85   
Netherlands
Chris Pronk
Belgium
Christoph Marien
Sun 16:16  Table 16
86   
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Netherlands
Quinten Pongers
Sun 16:30  Table 18
87   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 16:46  Table 19
88   
Belgium
Cliff Castelein
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 16:27  Table 14

Loser round 3

Race to 6
89   
Netherlands
Rene Peeters
France
Alex Montpellier
Sun 16:59  Table 15
90   
Netherlands
Biao Wu
Netherlands
Ronny Brocken
Sun 17:09  Table 12
91   
Netherlands
David van Streepen
Hungary
Zoltan Kojsza
Sun 17:29  Table 16
92   
Netherlands
Yannick Pongers
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sun 17:12  Table 17
93   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 17:39  Table 6
94   
Belgium
Stephane Defrasnes
England
Chris Seville
Sun 17:29  Table 7
95   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Elise Qiu
Sun 17:52  Table 14
96   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Huidji See
Sun 17:53  Table 18

Losers qualification

Race to 6
97   
Netherlands
Rene Peeters
Netherlands
Michael Seeger
Sun 18:11  Table 12
98   
Netherlands
Ronny Brocken
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 18:04  Table 13
99   
Hungary
Zoltan Kojsza
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 18:26  Table 15
100   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Belgium
NOEL Bruynooghe
Sun 18:55  Table 13
101   
Netherlands
Tim Jonkman
Belgium
Cliff Castelein
Sun 18:37  Table 16
102   
Belgium
Stephane Defrasnes
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 19:07  Table 18
103   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Quinten Pongers
Sun 19:15  Table 12
104   
Netherlands
Huidji See
Belgium
Christoph Marien
Sun 19:03  Table 17

Last sixteen

Race to 7
105   
Netherlands
Ivar Saris
Netherlands
Quinten Pongers
Sun 20:24  Table 16
106   
Suriname
Gilliano Smit
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 20:20  Table 17
107   
Germany
Tobias Bongers
Belgium
NOEL Bruynooghe
Sun 20:20  Table 18
108   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Belgium
Cliff Castelein
Sun 20:24  Table 12
109   
Netherlands
Chris Pronk
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 20:20  Table 15
110   
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Hungary
Zoltan Kojsza
Sun 20:20  Table 19
111   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Michael Seeger
Sun 20:20  Table 14
112   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Huidji See
Sun 20:20  Table 13

Quarter final

Race to 7
113   
Netherlands
Ivar Saris
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 22:13  Table 12
114   
Germany
Tobias Bongers
Belgium
Cliff Castelein
Sun 22:13  Table 13
115   
Netherlands
Tim De Ruyter
Hungary
Zoltan Kojsza
Sun 22:13  Table 18
116   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 22:24  Table 16

Semi final

Race to 7
117   
Netherlands
Ivar Saris
Belgium
Cliff Castelein
Sun 23:45  Table 13
118   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 23:45  Table 12

Final

Race to 7
119   
Belgium
Cliff Castelein
Netherlands
Nick van den Berg
Mon 01:31  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment