Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 25 - January 26, 2020

Swedish 3-cushion Tour (Elite) 2019/20:5

Three-cushion

Add players

Please wait...

Results  

#NameAvg Points
1 David Pennör
1.268 1000
2 Nalle Olsson
1.093 800
3 Bo Bäckman
Stockholms Carambole Club
0.648 700
3 Ratcha Alievski
0.993 700
5 Michael Nilsson
Staffanstorp Biljardclub
1.338 600
6 Bosse Gustafsson
0.935 600
7 Henryk Kalita
0.827 600
8 Alf Karlsson Alvberger
0.593 600
9 Lasse Ringby
0.818 500
Show more
10 Anders Kall
0.810 500
11 Björn Lohmander
0.806 0
12 Torsten Svendsen
0.652 500
13 Freddy Cato
0.778 400
14 Tai Tran
Malmö Carambole och Snookerklubb
0.755 400
15 Victor Kalita
Stockholms Carambole Club
0.612 400
16 Lenart Trpevski
0.577 400
17 Giglio Alvarado
Stockholms Carambole Club
0.733 200
18 Stefan Hillvin
0.691 200
19 Per Hägg
0.670 200
20 Eladio Garcia
0.639 200
21 Ken Hultqvist
0.313 200
Entry deadline Jan 23, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Jan 25, 2020, 9:00 AM (local time)
Format Double elimination (21 Participants)
Race to 30
Handicap No handicap
Rankings Swedish 3-cushion Tour - Rankings 2019/20
Organizer Svenska Biljardförbundet Carambole
Contact Torsten Svendsen (torsten@haker.se) and Lasse Ringby (lars.ringby@gmail.com)
More info
Malmö Carambole & Snooker Klubb bjuder härmed in till Swedish 3-Cushion Tour Elite:5 25-26 Januari. Varmt välkomna till våran klubb på Stillmansgatan 9 i Malmö.

Klädsel: Enligt tävlingsbestämmelserna.

************************

Tävlingsledare: Lars Ringby(lars.ringby@gmail.com) Assisterande: Torsten Svendsen.

************************

Vi kommer att försöka följa spelordningen i cuescore. Eventuella avvikelser meddelas i cuescore.

***********************

Vid fler deltagare än 18 startar tävlingen kl 09:00. Vid färre deltagare än 18 startar tävlingen kl10:00 .

************************

Precis som vanligt erbjuder MCSK gratis spel från 14:00 för tävlingsdeltagare på fredagen, välkomna upp till oss för att finslipa formen.

************************

Startavgift: Elitspelare 600kr, övriga 400kr, betalas vid ankomst till tävlingsledaren.

Anmälan göres i Cuescore, deadline är 17:00 Torsdag 23 Januari.

************************

Observera att all kommunikation till tävlingsledningen gällande tävlingen måste ske direkt till utsedd tävlingsledare eller kontaktperson som angivits tidigare och inte via sociala medier.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 30
1   
Sweden
Michael Nilsson
Walk Over
 
2   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Giglio Alvarado
Sat 08:56 
3   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Bo Bäckman
 
5   
Sweden
Nalle Olsson
Walk Over
 
6   
Sweden
Lenart Trpevski
Sweden
Torsten Svendsen
Sat 08:56 
7   
Sweden
Per Hägg
Sweden
Ken Hultqvist
Sat 08:56 
8   
Walk Over
Sweden
Bosse Gustafsson
 
9   
Sweden
Henryk Kalita
Walk Over
 
10   
Sweden
Lasse Ringby
Sweden
Freddy Cato
Sat 08:56 
11   
Sweden
Eladio Garcia
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Björn Lohmander
 
13   
Sweden
Ratcha Alievski
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Victor Kalita
 
15   
Vietnam
Tai Tran
Sweden
Stefan Hillvin
Sat 10:27 
16   
Walk Over
Sweden
David Pennör
 

Winner round 1

Race to 30
17   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Giglio Alvarado
Sat 10:46 
18   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sweden
Bo Bäckman
Sat 10:27 
19   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
Lenart Trpevski
Sat 10:46 
20   
Sweden
Per Hägg
Sweden
Bosse Gustafsson
Sat 11:30 
21   
Sweden
Henryk Kalita
Sweden
Freddy Cato
Sat 11:48 
22   
Sweden
Eladio Garcia
Sweden
Björn Lohmander
Sat 12:00 
23   
Sweden
Ratcha Alievski
Sweden
Victor Kalita
Sat 12:15 
24   
Sweden
Stefan Hillvin
Sweden
David Pennör
Sat 12:34 

Loser round 1

Race to 30
25   
Walk Over
Sweden
Anders Kall
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Torsten Svendsen
 
28   
Sweden
Ken Hultqvist
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Lasse Ringby
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Vietnam
Tai Tran
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 30
33   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Stefan Hillvin
Sat 13:30 
34   
Walk Over
Sweden
Victor Kalita
 
35   
Sweden
Torsten Svendsen
Sweden
Eladio Garcia
Sat 13:18 
36   
Sweden
Ken Hultqvist
Sweden
Freddy Cato
Sat 13:24 
37   
Sweden
Lasse Ringby
Sweden
Per Hägg
Sat 13:27 
38   
Walk Over
Sweden
Lenart Trpevski
 
39   
Walk Over
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
 
40   
Vietnam
Tai Tran
Sweden
Giglio Alvarado
Sat 15:01 

Winners qualification

Race to 30
41   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Bo Bäckman
Sat 15:01 
42   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
Bosse Gustafsson
Sat 15:02 
43   
Sweden
Henryk Kalita
Sweden
Björn Lohmander
Sat 15:06 
44   
Sweden
Ratcha Alievski
Sweden
David Pennör
Sat 15:49 

Loser round 3

Race to 30
45   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Victor Kalita
Sat 15:52 
46   
Sweden
Torsten Svendsen
Sweden
Freddy Cato
Sat 15:55 
47   
Sweden
Lasse Ringby
Sweden
Lenart Trpevski
Sat 16:45 
48   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Vietnam
Tai Tran
Sat 16:56 

Losers qualification

Race to 30
49   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Nalle Olsson
Sat 17:40 
50   
Sweden
Torsten Svendsen
Sweden
Bo Bäckman
Sat 17:16 
51   
Sweden
Lasse Ringby
Sweden
Ratcha Alievski
Sat 18:15 
52   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sweden
Björn Lohmander
Sat 18:51 

Quarter final

Race to 30
53   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Nalle Olsson
Sun 10:01 
54   
Sweden
Bosse Gustafsson
Sweden
Bo Bäckman
Sun 10:02 
55   
Sweden
Henryk Kalita
Sweden
Ratcha Alievski
Sun 10:02 
56   
Sweden
David Pennör
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sun 10:02 

Semi final

Race to 30
57   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
Bo Bäckman
Sun 12:16 
58   
Sweden
Ratcha Alievski
Sweden
David Pennör
Sun 12:16 

Final

Race to 30
59   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
David Pennör
Sun 13:23 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment