Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 2 - November 3, 2019

Swedish 3-cushion Tour (Elite) 2019/20:3

Three-cushion

Add players

Please wait...

Results  

#NameAvg Points
1 Michael Nilsson
Staffanstorp Biljardclub
1.192 1000
2 Nalle Olsson
0.950 800
3 David Pennör
0.908 700
3 Björn Lohmander
0.969 700
5 Bosse Gustafsson
0.863 600
6 Per Hägg
0.744 600
7 Giglio Alvarado
Stockholms Carambole Club
0.623 600
8 Anders Kall
0.586 600
9 Freddy Cato
0.759 500
Show more
10 Alf Karlsson Alvberger
0.730 500
11 Eladio Garcia
0.542 500
12 Ratcha Alievski
0.500 500
13 Richard Helander
0.573 400
14 Peter Åkesson
0.541 400
15 Bo Bäckman
Stockholms Carambole Club
0.520 400
16 Rasmus Rasmusson
Stockholms Biljardsällskap
0.513 400
17 Ken Hultqvist
0.670 200
18 Ingvar Pettersson
Old Fellows Billiard Club
0.646 200
19 Lars Ringby
0.568 200
20 Olle Nisslert
BK Milen
0.486 200
Entry deadline Oct 31, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Nov 2, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (20 Participants)
Race to 30
Handicap No handicap
Rankings Swedish 3-cushion Tour - Rankings 2019/20
Organizer Svenska Biljardförbundet Carambole
Contact David Pennör (dd.pennor@gmail.com, 0739070844), Magnus JARBO (jabbe444@gmail.com, +46704324362) and uldis martinovs (uldis@nmk.se)
More info
Välkommen till rankingtävling (Elit den 2-3 November2019)

Arrangör (BK Borgen,Norrehedsskolan,Planteringsvägen 139 i Helsingborg)

Tävlingsledare/kontaktpersoner under helgen är: Magnus Jarbo,070-4324362. Biträdande är david Pennör,073-9070844 samt uldis martinovs 0708-640430

Tävlingen spelas under aktuell lördag och söndag men beroende på antal deltagare så kan eventuellt matcher även komma att spelas under fredagskvällen.

Efter att lottning av matchschemat är klar torsdagar eftermiddag och om fredagsmatcher blir aktuella så meddelar tävlingsledningen detta samt eventuella justeringar av starttiden lördag, söndag via Carambole i Sverige.

Samtliga spelare som blir berörda av fredagsspel alternativt justering av sina starttider lördag kommer även att kontaktas via telefon/eller mejl då inte alla har Facebook.

Startavgiften för elitspelare(600 kr) samt för klass 1 spelare (400 kr) betalas vid ankomst till tävlingsledaren.

Observera att all kommunikation till arrangerande klubb gällande eventet måste ske direkt till berörda tävlingsledare och inte via Facebook eller Carambole i Sverige.

Anmälan sker via Cuescore

Varmt välkomna till (BK Borgen,Elit nr.3 kl 10.00(09.00 om deltagarantalet överstiger 24 spelare) den 2 november.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 30
1   
Sweden
Michael Nilsson
Walk Over
 
2   
Sweden
Freddy Cato
Sweden
Ingvar Pettersson
Sat 09:41  Table 2164
3   
Sweden
Anders Kall
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Giglio Alvarado
 
5   
Sweden
Bosse Gustafsson
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Peter Åkesson
 
7   
Sweden
Olle Nisslert
Sweden
Per Hägg
Sat 09:42  Table 214
8   
Walk Over
Sweden
Björn Lohmander
 
9   
Sweden
Nalle Olsson
Walk Over
 
10   
Sweden
Lars Ringby
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sat 10:16  Table 2163
11   
Sweden
Eladio Garcia
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Bo Bäckman
 
13   
Sweden
Ratcha Alievski
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Rasmus Rasmusson
 
15   
Sweden
Richard Helander
Sweden
Ken Hultqvist
Sat 09:42  Table 2165
16   
Walk Over
Sweden
David Pennör
 

Winner round 1

Race to 30
17   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Ingvar Pettersson
Sat 11:10  Table 2164
18   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Giglio Alvarado
Sat 11:07  Table 2165
19   
Sweden
Bosse Gustafsson
Sweden
Peter Åkesson
Sat 11:24  Table 214
20   
Sweden
Per Hägg
Sweden
Björn Lohmander
Sat 11:31  Table 2163
21   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sat 12:12  Table 2164
22   
Sweden
Eladio Garcia
Sweden
Bo Bäckman
Sat 12:34  Table 214
23   
Sweden
Ratcha Alievski
Sweden
Rasmus Rasmusson
Sat 12:43  Table 2165
24   
Sweden
Ken Hultqvist
Sweden
David Pennör
Sat 12:45  Table 2163

Loser round 1

Race to 30
25   
Walk Over
Sweden
Freddy Cato
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Sweden
Olle Nisslert
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Lars Ringby
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Sweden
Richard Helander
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 30
33   
Sweden
Freddy Cato
Sweden
Ken Hultqvist
Sat 14:04  Table 2165
34   
Walk Over
Sweden
Rasmus Rasmusson
 
35   
Walk Over
Sweden
Bo Bäckman
 
36   
Sweden
Olle Nisslert
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sat 14:03  Table 214
37   
Sweden
Lars Ringby
Sweden
Per Hägg
Sat 13:49  Table 2163
38   
Walk Over
Sweden
Peter Åkesson
 
39   
Walk Over
Sweden
Giglio Alvarado
 
40   
Sweden
Richard Helander
Sweden
Ingvar Pettersson
Sat 13:35  Table 2164

Winners qualification

Race to 30
41   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Anders Kall
Sat 14:55  Table 2164
42   
Sweden
Bosse Gustafsson
Sweden
Björn Lohmander
Sat 15:08  Table 2165
43   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
Eladio Garcia
Sat 15:14  Table 2163
44   
Sweden
Ratcha Alievski
Sweden
David Pennör
Sat 15:26  Table 214

Loser round 3

Race to 30
45   
Sweden
Freddy Cato
Sweden
Rasmus Rasmusson
Sat 16:03  Table 2164
46   
Sweden
Bo Bäckman
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sat 16:28  Table 2165
47   
Sweden
Per Hägg
Sweden
Peter Åkesson
Sat 16:30  Table 214
48   
Sweden
Giglio Alvarado
Sweden
Richard Helander
Sat 16:52  Table 2163

Losers qualification

Race to 30
49   
Sweden
Freddy Cato
Sweden
Bosse Gustafsson
Sat 17:29  Table 2164
50   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sweden
Anders Kall
Sat 17:51  Table 2165
51   
Sweden
Per Hägg
Sweden
Ratcha Alievski
Sat 17:45  Table 214
52   
Sweden
Giglio Alvarado
Sweden
Eladio Garcia
Sat 18:18  Table 2163

Quarter final

Race to 40
53   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Bosse Gustafsson
Sun 09:45  Table 2164
54   
Sweden
Björn Lohmander
Sweden
Anders Kall
Sun 09:49  Table 214
55   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
Per Hägg
Sun 09:46  Table 2163
56   
Sweden
David Pennör
Sweden
Giglio Alvarado
Sun 09:46  Table 2165

Semi final

Race to 40
57   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Björn Lohmander
Sun 11:53  Table 2164
58   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
David Pennör
Sun 11:53  Table 2165

Final

Race to 40
59   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Nalle Olsson
Sun 13:13  Table 2164

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment