Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 6 - December 8, 2019

Supreme Pool Series - Supreme Grand Final

Supreme Rules

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Tom Cousins
7 (7/0) 123 (77/46)
63%
270
2 Gareth Hibbott
8 (6/2) 150 (80/70)
53%
220
3 David McNamara
9 (7/2) 145 (85/60)
59%
180
3 Shaun Chipperfield
6 (4/2) 110 (59/51)
54%
180
5 Jack Whelan
7 (5/2) 111 (61/50)
55%
160
5 Mark Boyle
7 (5/2) 110 (63/47)
57%
160
5 Adam Davis
6 (4/2) 116 (60/56)
52%
160
5 Ryan Clark
6 (4/2) 106 (59/47)
56%
160
9 Ronan McCarthy
4 (3/1) 75 (42/33)
56%
140
Show more
9 Greg Batten
3 (2/1) 52 (30/22)
58%
140
9 Scott Gillespie
4 (3/1) 67 (41/26)
61%
140
9 Jimmy Croxton
4 (3/1) 73 (42/31)
58%
140
9 Phil Harrison
5 (3/2) 73 (42/31)
58%
140
9 Dylan Leary
4 (3/1) 77 (43/34)
56%
140
9 Jake Mccartney
3 (2/1) 58 (29/29)
50%
140
9 Johann Attard
4 (3/1) 72 (39/33)
54%
140
17 Jon McAllister
3 (1/2) 46 (24/22)
52%
120
17 Clint I'Anson
4 (2/2) 67 (32/35)
48%
120
17 Liam Dunster
4 (2/2) 70 (33/37)
47%
120
17 Rob Wharne
5 (3/2) 65 (35/30)
54%
120
17 Amine Bounif
4 (2/2) 56 (26/30)
46%
120
17 Craig Marsh
5 (3/2) 67 (35/32)
52%
120
17 Ben Flack
4 (2/2) 71 (33/38)
46%
120
17 Dejan Grech
5 (3/2) 66 (37/29)
56%
120
25 Neil Raybone
4 (2/2) 57 (30/27)
53%
100
25 Karl Boyes
4 (2/2) 66 (33/33)
50%
100
25 Dom Cooney
4 (2/2) 61 (32/29)
52%
100
25 Chris Melling
4 (2/2) 57 (28/29)
49%
100
25 Mark Astbury
3 (1/2) 38 (14/24)
37%
100
25 Luke Gilbert
6 (4/2) 89 (51/38)
57%
100
25 Lydan Debono
4 (2/2) 50 (22/28)
44%
100
25 Chris Totten
5 (3/2) 81 (44/37)
54%
100
33 Jordan Shepherd
3 (1/2) 43 (15/28)
35%
80
33 Shaun Storry
3 (1/2) 54 (27/27)
50%
80
33 Sam Bircher
3 (1/2) 39 (17/22)
44%
80
33 Jez Graham
3 (1/2) 52 (24/28)
46%
80
33 Harjeet Singh
2 (0/2) 34 (15/19)
44%
80
33 Shane Thompson
3 (1/2) 41 (20/21)
49%
80
33 Darren McVicar
3 (1/2) 44 (22/22)
50%
80
33 Liam White
2 (0/2) 29 (10/19)
34%
80
33 Arfan Dad
2 (0/2) 34 (15/19)
44%
80
33 Brian Halcrow
3 (1/2) 48 (20/28)
42%
80
33 Callum Singleton
3 (1/2) 50 (21/29)
42%
80
33 Craig Waddingham
3 (1/2) 52 (26/26)
50%
80
33 Ameur Riad
5 (3/2) 69 (38/31)
55%
80
33 Declan Brennan
3 (1/2) 41 (22/19)
54%
80
33 John Cairns Snr
2 (0/2) 25 (6/19)
24%
80
33 Richard Gifford
3 (1/2) 46 (22/24)
48%
80
49 Josh Kane
2 (0/2) 33 (14/19)
42%
60
49 Chris Day
2 (0/2) 28 (9/19)
32%
60
49 Drew Hughes
1 (0/1) 19 (8/11)
42%
20
49 Mounchid Omar
2 (0/2) 30 (11/19)
37%
60
49 Mason Penny
2 (0/2) 23 (4/19)
17%
60
49 Adam Penwell
2 (0/2) 30 (11/19)
37%
60
49 Rob Ward
2 (0/2) 24 (5/19)
21%
60
49 Scott Crawley
2 (0/2) 31 (12/19)
39%
60
49 Jason Ellis
2 (0/2) 22 (3/19)
14%
60
49 Ryan Pisani
2 (0/2) 29 (10/19)
34%
60
65 Gavin Robinson
2 (0/2) 33 (14/19)
42%
40
65 Oussama Masskini
2 (0/2) 31 (12/19)
39%
40
65 Steve Jamieson
2 (0/2) 21 (2/19)
10%
40
65 Jaouad Tabit
2 (0/2) 26 (7/19)
27%
40
Starts Dec 6, 2019, 5:00 PM (local time)
Format Double elimination (96 Participants)
Race to 11
Handicap No handicap
Rankings Supreme Pool Series 2019_Ranking Points
Organizer Players Pool Events
Contact Lee Grout (lee.grout@solbergmfg.com)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 11
1   
Morocco
Ameur Riad
Morocco
Jaouad Tabit
Fri 15:28  Table 16
2   
England
Chris Day
England
TBC 28
 
3   
England
TBC 13
United Kingdom
Neil Wren
 
4   
Morocco
Amine Bounif
England
TBC 12
 
5   
England
TBC 5
Malta
Dejan Grech
 
6   
England
Mason Penny
England
TBC 20
 
7   
England
TBC 21
England
Ben Flack
 
8   
Malta
Ryan Pisani
England
TBC 4
 
9   
England
TBC 1
United Kingdom
Rob Ward
 
10   
United Kingdom
Chris Melling
England
TBC 24
 
11   
England
TBC 17
United Kingdom
Ryan Clark
 
12   
Morocco
Mounchid Omar
England
TBC 8
 
13   
England
TBC 9
Malta
Johann Attard
 
14   
United Kingdom
Jason Ellis
England
TBC 16
 
15   
England
TBC 25
Wales
Drew Hughes
 
16   
Australia
Steve Jamieson
England
David McNamara
Fri 15:04  Table 3
17   
Scotland
Chris Totten
R3
United Kingdom
Gavin Robinson
R1
Fri 15:04  Table 4
18   
Wales
Oly Bale
England
TBC 26
 
19   
England
TBC 15
Wales
Richard Gifford
 
20   
United Kingdom
Scott Crawley
England
TBC 10
 
21   
England
TBC 7
England
Paul Kelley
 
22   
Palestinian Territory
Arfan Dad
England
TBC 18
 
23   
England
TBC 23
United Kingdom
Adam Penwell
 
24   
Northern Ireland
Dylan Leary
United Kingdom
TBC 2
 
25   
England
TBC 3
United Kingdom
Wayne Fryer
 
26   
United Kingdom
Ronan McCarthy
England
TBC 22
 
27   
England
TBC 19
India
Harjeet Singh
 
28   
United Kingdom
Tony Halpin
England
TBC 6
 
29   
England
TBC 11
England
John Cairns Snr
 
30   
England
Mark Astbury
England
TBC 14
 
31   
England
TBC 27
United Kingdom
Brian Halcrow
 
32   
Morocco
Oussama Masskini
England
Luke Gilbert
Fri 17:06  Table 1

Winner round 1

Race to 11
33   
United Kingdom
Karl Boyes
Morocco
Ameur Riad
R1
Fri 17:51  Table 2
34   
England
Chris Day
Russia
Liam Dunster
Fri 17:06  Table 10
35   
England
Greg Batten
United Kingdom
Neil Wren
Fri 17:06  Table 9
36   
Morocco
Amine Bounif
United Kingdom
Jack Whelan
Fri 17:07  Table 8
37   
Wales
Craig Marsh
Malta
Dejan Grech
Fri 17:07  Table 7
38   
England
Mason Penny
Scotland
Scott Gillespie
Fri 17:07  Table 3
39   
England
Dom Cooney
England
Ben Flack
Fri 17:07  Table 6
40   
Malta
Ryan Pisani
England
Neil Raybone
Fri 17:07  Table 15
41   
United Kingdom
Jimmy Croxton
United Kingdom
Rob Ward
Fri 17:07  Table 5
42   
United Kingdom
Chris Melling
United Kingdom
Sam Bircher
Fri 18:00  Table 16
43   
Malta
Lydan Debono
United Kingdom
Ryan Clark
Fri 17:07  Table 14
44   
Morocco
Mounchid Omar
Scotland
Mark Boyle
Fri 17:07  Table 4
45   
United Kingdom
Darren McVicar
Malta
Johann Attard
Fri 17:07  Table 11
46   
United Kingdom
Jason Ellis
United Kingdom
Rob Wharne
Fri 18:56  Table 5
47   
United Kingdom
Shaun Storry
Wales
Drew Hughes
Fri 18:57  Table 1
48   
England
David McNamara
United Kingdom
Adam Davis
Fri 17:07  Table 13
49   
Northern Ireland
Declan Brennan
Scotland
Chris Totten
R3
Fri 18:57  Table 7
50   
Wales
Oly Bale
Australia
Jake Mccartney
Fri 18:57 
51   
United Kingdom
Gareth Hibbott
Wales
Richard Gifford
Fri 18:57  Table 9
52   
United Kingdom
Scott Crawley
United Kingdom
Craig Waddingham
Fri 18:57  Table 12
53   
England
Jon McAllister
England
Paul Kelley
Fri 18:57 
54   
Palestinian Territory
Arfan Dad
R4
Wales
Jordan Shepherd
R4
Fri 20:12  Table 16
55   
United Kingdom
Jez Graham
United Kingdom
Adam Penwell
Fri 19:01  Table 14
56   
Northern Ireland
Dylan Leary
England
Shane Thompson
Fri 19:44  Table 4
57   
England
Phil Harrison
United Kingdom
Wayne Fryer
Fri 19:00 
58   
United Kingdom
Ronan McCarthy
United Kingdom
Liam White
Fri 18:57  Table 3
59   
United Kingdom
Callum Singleton
India
Harjeet Singh
Fri 19:16  Table 11
60   
United Kingdom
Tony Halpin
England
Shaun Chipperfield
Fri 19:00 
61   
Wales
Tom Cousins
England
John Cairns Snr
Fri 19:08  Table 15
62   
England
Mark Astbury
United Kingdom
Steve Petty
Fri 19:00 
63   
United Kingdom
Josh Kane
United Kingdom
Brian Halcrow
Fri 19:10  Table 8
64   
England
Luke Gilbert
England
Clint I'Anson
Fri 19:18  Table 13

Loser round 1

Race to 8
65   
Morocco
Jaouad Tabit
R1
England
Luke Gilbert
Sat 12:02  Table 11
66   
England
TBC 28
United Kingdom
Josh Kane
 
67   
England
TBC 13
United Kingdom
Steve Petty
 
68   
England
TBC 12
England
John Cairns Snr
 
69   
England
TBC 5
United Kingdom
Tony Halpin
 
70   
England
TBC 20
India
Harjeet Singh
 
71   
England
TBC 21
United Kingdom
Liam White
 
72   
England
TBC 4
United Kingdom
Wayne Fryer
 
73   
England
TBC 1
England
Shane Thompson
 
74   
England
TBC 24
United Kingdom
Adam Penwell
 
75   
England
TBC 17
Palestinian Territory
Arfan Dad
 
76   
England
TBC 8
England
Paul Kelley
 
77   
England
TBC 9
United Kingdom
Scott Crawley
 
78   
England
TBC 16
Wales
Richard Gifford
 
79   
England
TBC 25
Wales
Oly Bale
 
80   
Australia
Steve Jamieson
Northern Ireland
Declan Brennan
Sat 12:02  Table 4
81   
United Kingdom
Gavin Robinson
England
David McNamara
Sat 12:02  Table 5
82   
England
TBC 26
Wales
Drew Hughes
 
83   
England
TBC 15
United Kingdom
Jason Ellis
 
84   
England
TBC 10
United Kingdom
Darren McVicar
 
85   
England
TBC 7
Morocco
Mounchid Omar
 
86   
England
TBC 18
Malta
Lydan Debono
 
87   
England
TBC 23
United Kingdom
Sam Bircher
 
88   
United Kingdom
TBC 2
United Kingdom
Rob Ward
 
89   
England
TBC 3
Malta
Ryan Pisani
 
90   
England
TBC 22
England
Dom Cooney
 
91   
England
TBC 19
England
Mason Penny
 
92   
England
TBC 6
Malta
Dejan Grech
 
93   
England
TBC 11
Morocco
Amine Bounif
 
94   
England
TBC 14
United Kingdom
Neil Wren
 
95   
England
TBC 27
England
Chris Day
 
96   
Morocco
Oussama Masskini
Morocco
Ameur Riad
Sat 12:02  Table 3

Winner round 2

Race to 11
97   
United Kingdom
Karl Boyes
Russia
Liam Dunster
Sat 14:00  Table 11
98   
England
Greg Batten
United Kingdom
Jack Whelan
Sat 14:00  Table 1
99   
Wales
Craig Marsh
Scotland
Scott Gillespie
Sat 12:05  Table 16
100   
England
Ben Flack
England
Neil Raybone
Sat 14:00  Table 2
101   
United Kingdom
Jimmy Croxton
United Kingdom
Chris Melling
Sat 14:00  Table 4
102   
United Kingdom
Ryan Clark
Scotland
Mark Boyle
Sat 14:00  Table 10
103   
Malta
Johann Attard
United Kingdom
Rob Wharne
Sat 14:00  Table 9
104   
United Kingdom
Shaun Storry
United Kingdom
Adam Davis
Sat 14:00  Table 6
105   
Scotland
Chris Totten
Australia
Jake Mccartney
Sat 14:02  Table 16
106   
United Kingdom
Gareth Hibbott
United Kingdom
Craig Waddingham
Sat 14:00  Table 15
107   
England
Jon McAllister
Wales
Jordan Shepherd
Sat 14:00  Table 3
108   
United Kingdom
Jez Graham
Northern Ireland
Dylan Leary
Sat 14:01  Table 14
109   
England
Phil Harrison
United Kingdom
Ronan McCarthy
Sat 14:01  Table 5
110   
United Kingdom
Callum Singleton
England
Shaun Chipperfield
Sat 14:01  Table 13
111   
Wales
Tom Cousins
England
Mark Astbury
Sat 14:01  Table 7
112   
United Kingdom
Brian Halcrow
England
Clint I'Anson
Sat 14:01  Table 8

Loser round 2

Race to 8
113   
England
Luke Gilbert
United Kingdom
Josh Kane
Sat 16:00  Table 3
114   
United Kingdom
Steve Petty
England
John Cairns Snr
Sat 16:00 
115   
United Kingdom
Tony Halpin
India
Harjeet Singh
Sat 16:00 
116   
United Kingdom
Liam White
United Kingdom
Wayne Fryer
Sat 16:00 
117   
England
Shane Thompson
United Kingdom
Adam Penwell
Sat 16:00  Table 15
118   
Palestinian Territory
Arfan Dad
England
Paul Kelley
Sat 16:00 
119   
United Kingdom
Scott Crawley
Wales
Richard Gifford
Sat 16:00  Table 1
120   
Wales
Oly Bale
Northern Ireland
Declan Brennan
Sat 16:00 
121   
England
David McNamara
Wales
Drew Hughes
Sat 16:00 
122   
United Kingdom
Jason Ellis
United Kingdom
Darren McVicar
Sat 16:00  Table 7
123   
Morocco
Mounchid Omar
Malta
Lydan Debono
Sat 16:01  Table 9
124   
United Kingdom
Sam Bircher
United Kingdom
Rob Ward
Sat 16:01  Table 12
125   
Malta
Ryan Pisani
England
Dom Cooney
Sat 16:01  Table 13
126   
England
Mason Penny
Malta
Dejan Grech
Sat 16:18  Table 4
127   
Morocco
Amine Bounif
United Kingdom
Neil Wren
Sat 16:00 
128   
England
Chris Day
Morocco
Ameur Riad
Sat 16:25  Table 8

Loser round 3

Race to 8
129   
England
Luke Gilbert
United Kingdom
Shaun Storry
Sat 17:25  Table 10
130   
England
John Cairns Snr
United Kingdom
Rob Wharne
Sat 17:14  Table 6
131   
India
Harjeet Singh
Scotland
Mark Boyle
Sat 17:28  Table 4
132   
United Kingdom
Liam White
R3
United Kingdom
Chris Melling
R1
Sat 16:51  Table 16
133   
England
Shane Thompson
England
Neil Raybone
Sat 17:28  Table 3
134   
Palestinian Territory
Arfan Dad
Wales
Craig Marsh
Sat 17:12  Table 11
135   
Wales
Richard Gifford
United Kingdom
Jack Whelan
Sat 17:47  Table 8
136   
Northern Ireland
Declan Brennan
United Kingdom
Karl Boyes
Sat 17:13  Table 5
137   
England
David McNamara
United Kingdom
Brian Halcrow
Sat 17:14  Table 7
138   
United Kingdom
Darren McVicar
England
Mark Astbury
Sat 17:27  Table 2
139   
Malta
Lydan Debono
United Kingdom
Callum Singleton
Sat 18:12  Table 13
140   
United Kingdom
Sam Bircher
England
Phil Harrison
Sat 18:01  Table 16
141   
England
Dom Cooney
United Kingdom
Jez Graham
Sat 17:58  Table 1
142   
Malta
Dejan Grech
Wales
Jordan Shepherd
Sat 17:24  Table 15
143   
Morocco
Amine Bounif
United Kingdom
Craig Waddingham
Sat 17:24  Table 14
144   
Morocco
Ameur Riad
Scotland
Chris Totten
R3
Sat 17:31  Table 12

Winners qualification

Race to 11
145   
Russia
Liam Dunster
England
Greg Batten
Sat 19:11  Table 3
146   
Scotland
Scott Gillespie
England
Ben Flack
Sat 18:57  Table 9
147   
United Kingdom
Jimmy Croxton
United Kingdom
Ryan Clark
Sat 18:57  Table 14
148   
Malta
Johann Attard
United Kingdom
Adam Davis
Sat 18:58  Table 2
149   
Australia
Jake Mccartney
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sat 19:29  Table 4
150   
England
Jon McAllister
Northern Ireland
Dylan Leary
Sat 18:58  Table 15
151   
United Kingdom
Ronan McCarthy
England
Shaun Chipperfield
Sat 18:58  Table 11
152   
Wales
Tom Cousins
England
Clint I'Anson
Sat 19:29  Table 16

Loser round 4

Race to 8
153   
England
Luke Gilbert
United Kingdom
Rob Wharne
Sat 19:09  Table 12
154   
Scotland
Mark Boyle
United Kingdom
Chris Melling
Sat 19:34  Table 8
155   
England
Neil Raybone
Wales
Craig Marsh
Sat 19:08  Table 5
156   
United Kingdom
Jack Whelan
United Kingdom
Karl Boyes
Sat 19:09  Table 10
157   
England
David McNamara
England
Mark Astbury
Sat 19:00  Table 6
158   
Malta
Lydan Debono
England
Phil Harrison
Sat 19:26  Table 1
159   
England
Dom Cooney
Malta
Dejan Grech
Sat 19:21  Table 13
160   
Morocco
Amine Bounif
Scotland
Chris Totten
R3
Sat 19:01  Table 7

Losers qualification

Race to 8
161   
United Kingdom
Rob Wharne
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sat 22:16  Table 16
162   
Scotland
Mark Boyle
England
Jon McAllister
Sat 21:36  Table 5
163   
Wales
Craig Marsh
England
Shaun Chipperfield
Sat 21:43  Table 9
164   
United Kingdom
Jack Whelan
England
Clint I'Anson
Sat 22:16  Table 4
165   
England
David McNamara
R2
Russia
Liam Dunster
R2
Sat 22:11  Table 15
166   
England
Phil Harrison
England
Ben Flack
Sat 21:37  Table 10
167   
Malta
Dejan Grech
United Kingdom
Ryan Clark
Sat 22:16  Table 3
168   
Morocco
Amine Bounif
United Kingdom
Adam Davis
Sat 22:09  Table 11

Last sixteen

Race to 11
169   
England
Greg Batten
England
David McNamara
Sun 11:04  Table 1
170   
Scotland
Scott Gillespie
United Kingdom
Ryan Clark
Sun 11:04  Table 10
171   
United Kingdom
Jimmy Croxton
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sun 11:04  Table 15
172   
Malta
Johann Attard
United Kingdom
Jack Whelan
Sun 11:04  Table 4
173   
Australia
Jake Mccartney
Scotland
Mark Boyle
Sun 11:04  Table 11
174   
Northern Ireland
Dylan Leary
England
Shaun Chipperfield
Sun 11:04  Table 5
175   
United Kingdom
Ronan McCarthy
United Kingdom
Adam Davis
Sun 11:09  Table 3
176   
Wales
Tom Cousins
England
Phil Harrison
Sun 11:04  Table 16

Quarter final

Race to 11
177   
England
David McNamara
United Kingdom
Ryan Clark
Sun 14:28  Table 3
178   
United Kingdom
Gareth Hibbott
United Kingdom
Jack Whelan
Sun 14:28  Table 11
179   
Scotland
Mark Boyle
England
Shaun Chipperfield
Sun 14:28  Table 16
180   
United Kingdom
Adam Davis
Wales
Tom Cousins
Sun 14:28  Table 4

Semi final

Race to 11
181   
England
David McNamara
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sun 17:14  Table 16
182   
England
Shaun Chipperfield
Wales
Tom Cousins
Sun 17:14  Table 4

Final

Race to 11
183   
United Kingdom
Gareth Hibbott
Wales
Tom Cousins
Sun 20:26  Table 16

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment