Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 9, 2022

Sunday Funday with ØBK at Cue Bar & Biljard

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Erik Gårdelöf
Oslo BK
6 (6/0) 45 (30/15)
67%
200
2 Ibra Nordland
7 (5/2) 44 (26/18)
59%
150
3 Andris Viksnins
Oslo BK
6 (4/2) 47 (24/23)
51%
125
3 Romain Rolland
4 (3/1) 30 (18/12)
60%
125
5 Jan Thomassen
Østkanten Biljardklubb
4 (3/1) 30 (16/14)
53%
100
5 Bernadette Bodo
Unique BK
5 (3/2) 41 (23/18)
56%
100
5 Isa Malik
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
100
5 Kim Bjørnstad
Oslo BK
3 (2/1) 25 (14/11)
56%
100
9 Stig Nesvik
Oslo BK
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
75
Show more
9 Sven Høgdahl
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
75
9 Morten Bjellås
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
75
9 Leif Norvald Nilsen
5 (3/2) 42 (20/22)
48%
75
13 Jan Atle Kofoed
Oslo BK
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
50
13 Nils Arild Sabbasen
Oslo BK
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
50
13 Stian Wium
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
50
13 Herman Aleksander Wium
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
50
17 Christian Wikeby
Østkanten Biljardklubb
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
25
17 Mark McGauley
Oslo BK
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
25
17 Ketil Blix
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
25
17 Dimitrios Makryniotis
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
25
17 Mona Søvold Sunde
Østkanten Biljardklubb
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
25
17 Kim-Olaf Sørensen
Oslo BK
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
25
17 Marie Hoff Petersen
Østkanten Biljardklubb
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
25
Entry deadline Oct 9, 2022, 3:00 PM (local time)
Starts Oct 9, 2022, 3:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (23 Participants)
Race to 5
Handicap With handicap
Rankings ØBK @ Cue ranking 2022/2023
Organizer Østkanten Biljardklubb
Contact Egil Arne Sørensen and Kensi Kion (lionessprincess91@gmail.com, 92225939)
More info
Egil Arne Sørensen 46936638 will be TD today since I’m outta town. Please refer all questions and payments to him.

Race to 5 (depending on number of participants)
If you have –1 or –2 in HCP and you meet a player with the same –HCP you will play your match from 0-0 race to 5. !!!NOTICE!!!! This is only for those who has the same MINUS HCP.

Tournament rules:
• Alternate break
• Always lag for the break
• No 3 point break rule (9-ball)
• No break box.
• Entry fee 150,-

IMPORTANT!! If you’re out of the tournament you must rent a table to continue to play.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Norway
Kim-Olaf Sørensen
2
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Sun 15:24  Table 16
2   
Norway
Sven Høgdahl
Walk Over
 
3   
Norway
Marie Hoff Petersen
2
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 15:24  Table 15
4   
Norway
Ketil Blix
3
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Sun 15:24  Table 14
5   
Norway
Morten Bjellås
2
Norway
Stig Nesvik
1
Sun 15:24  Table 13
6   
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Norway
Jan Thomassen
0
Sun 15:24  Table 12
7   
Norway
Ibra Nordland
0
Norway
Herman Wium
3
Sun 16:01 
8   
Norway
Stian Wium
2
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Sun 15:24  Table 11

Winner round 1

Race to 5
9   
Norway
Mona Søvold Sunde
3
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Sun 15:52  Table 16
10   
Norway
Sven Høgdahl
2
Norway
Christian Wikeby
0
Sun 15:24  Table 21
11   
Greece
Dimitrios Makryniotis
2
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 15:51  Table 15
12   
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Norway
Romain Rolland
2
Sun 16:05  Table 13
13   
Bernadette Bodo
3
Norway
Stig Nesvik
1
Sun 16:06  Table 14
14   
Norway
Jan Thomassen
0
Norway
Nils Arild Sabbasen
3
Sun 16:11 
15   
Norway
Isa Malik
3
Norway
Herman Wium
3
Sun 15:24  Table 20
16   
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Norway
Kim Bjørnstad
1
Sun 16:07  Table 20

Loser round 1

Race to 5
17   
Norway
Kim-Olaf Sørensen
2
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Sun 16:33  Table 11
18   
Walk Over
Norway
Herman Wium
 
19   
Norway
Marie Hoff Petersen
2
Norway
Nils Arild Sabbasen
3
Sun 16:46  Table 12
20   
Norway
Ketil Blix
3
Bernadette Bodo
3
Sun 16:34  Table 14
21   
Norway
Morten Bjellås
2
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Sun 16:43  Table 20
22   
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Greece
Dimitrios Makryniotis
2
Sun 16:22  Table 15
23   
Norway
Ibra Nordland
0
Norway
Christian Wikeby
0
  Table 11
24   
Norway
Stian Wium
2
Norway
Mona Søvold Sunde
3
Sun 16:30  Table 16

Loser round 2

Race to 5
25   
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Norway
Herman Wium
3
Sun 17:06  Table 11
26   
Norway
Nils Arild Sabbasen
3
Bernadette Bodo
3
Sun 17:08 
27   
Norway
Morten Bjellås
2
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Sun 17:13  Table 15
28   
Norway
Ibra Nordland
0
Norway
Stian Wium
2
Sun 17:15  Table 16

Winners qualification

Race to 5
29   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Norway
Sven Høgdahl
2
Sun 16:40  Table 21
30   
Norway
Andris Viksnins
1
Norway
Romain Rolland
2
Sun 16:44  Table 13
31   
Norway
Stig Nesvik
1
Norway
Jan Thomassen
0
Sun 17:01  Table 13
32   
Norway
Isa Malik
3
Norway
Kim Bjørnstad
1
Sun 16:58  Table 14

Losers qualification

Race to 5
33   
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 18:00  Table 14
34   
Bernadette Bodo
3
Norway
Sven Høgdahl
2
Sun 17:33  Table 14
35   
Norway
Morten Bjellås
2
Norway
Isa Malik
3
Sun 17:58  Table 15
36   
Norway
Ibra Nordland
0
Norway
Stig Nesvik
1
Sun 17:58  Table 16

Quarter final

Race to 5
37   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Bernadette Bodo
3
Sun 18:41  Table 13
38   
Norway
Romain Rolland
2
Norway
Isa Malik
3
Sun 18:42  Table 14
39   
Norway
Jan Thomassen
0
Norway
Ibra Nordland
0
Sun 18:42  Table 15
40   
Norway
Kim Bjørnstad
1
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 18:42  Table 16

Semi final

Race to 5
41   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Norway
Romain Rolland
2
Sun 19:26  Table 16
42   
Norway
Ibra Nordland
0
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 19:26  Table 14

Final

Race to 5
43   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Norway
Ibra Nordland
0
Sun 19:58  Table 16

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants