Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 7, 2020

Spc Capelle 07/01 9-ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Rick Wong
6 (6/0) 30 (24/6)
80%
50
2 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
6 (5/1) 32 (23/9)
72%
35
3 Raymond Kloosterman
6 (4/2) 33 (18/15)
55%
25
3 Ben Zaza
5 (4/1) 27 (17/10)
63%
25
5 John Koot
Pool West 2
4 (3/1) 20 (13/7)
65%
20
5 Ho Bang Tang
4 (3/1) 21 (12/9)
57%
20
5 Rick Telehala
4 (3/1) 25 (12/13)
48%
20
5 Mike van Gelderen
5 (3/2) 28 (16/12)
57%
20
9 Łukasz Cabała
Thurston Rotterdam
3 (2/1) 13 (9/4)
69%
15
Show more
9 Mirjam Alfons
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
15
9 Patrick Berkenpas
Poolcentrum Keus
4 (1/3) 22 (10/12)
45%
15
9 Arco Van Der Velden
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
15
9 Jorrit Rogaar
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
15
9 Sergiy Hazebroek
Thurston Rotterdam
3 (2/1) 20 (11/9)
55%
15
9 Paul Meerzorg
SPC Capelle
4 (1/3) 24 (11/13)
46%
15
9 Dennis Andrade
4 (1/3) 22 (9/13)
41%
15
17 John Breur
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
10
17 Keith Gonesh
SPC Capelle
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
10
17 Pascal de Smit
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
10
17 John Paul Filius
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
10
17 Bob van Putten
3 (1/2) 13 (4/9)
31%
10
17 Zumfer Benquku
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
10
17 Tom van Holst
3 (0/3) 13 (1/12)
8%
10
17 Jeffrey Johannis
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
10
Starts Jan 7, 2020, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Handicap No handicap
Rankings SPC Capelle ranking najaar 2019 and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (Jpfilius8@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ben Zaza 2 2 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 2
2 Arco Van Der Velden 2 1 0 1 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
3 John Paul Filius 2 0 0 2 3 8 -5 0 0 0 0.273 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Łukasz Cabała 2 2 0 0 8 0 8 0 0 0 1 2
2 Jorrit Rogaar 2 1 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 1
3 Tom van Holst 2 0 0 2 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John Koot 2 2 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 2
2 Mirjam Alfons 2 1 0 1 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
3 Jeffrey Johannis 2 0 0 2 3 8 -5 0 0 0 0.273 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hsu-jong Sun 2 2 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 2
2 Raymond Kloosterman 2 1 0 1 6 7 -1 0 0 0 0.462 1
3 Pascal de Smit 2 0 0 2 3 8 -5 0 0 0 0.273 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ho Bang Tang 2 2 0 0 8 4 4 0 0 0 0.667 2
2 John Breur 2 1 0 1 5 7 -2 0 0 0 0.417 1
3 Paul Meerzorg 2 0 0 2 6 8 -2 0 0 0 0.429 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sergiy Hazebroek 2 2 0 0 8 5 3 0 0 0 0.615 2
2 Keith Gonesh 2 1 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 1
3 Dennis Andrade 2 0 0 2 3 8 -5 0 0 0 0.273 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rick Telehala 2 2 0 0 8 6 2 0 0 0 0.571 2
2 Mike van Gelderen 2 1 0 1 7 6 1 0 0 0 0.538 1
3 Patrick Berkenpas 2 0 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rick Wong 2 2 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 2
2 Bob van Putten 2 1 0 1 4 5 -1 0 0 0 0.444 1
3 Zumfer Benquku 2 0 0 2 2 8 -6 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
John Paul Filius
Tue 20:00  Table 12
2-B   
Poland
Łukasz Cabała
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:00  Table 26
3-C   
Netherlands
Jeffrey Johannis
Netherlands
John Koot
Tue 20:00  Table 10
4-D   
South Korea
Pascal de Smit
Netherlands
Raymond Kloosterman
Tue 20:55  Table 12
5-E   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
John Breur
Tue 20:00  Table 11
6-F   
Netherlands
Keith Gonesh
Cape Verde
Dennis Andrade
Tue 20:01  Table 13
7-G   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Rick Telehala
Tue 20:01  Table 14
8-H   
Netherlands
Bob van Putten
Rick Wong
Tue 21:11  Table 9

Round 2

9-A   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Ben Zaza
Tue 20:26  Table 26
10-B   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:30  Table 13
11-C   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Mirjam Alfons
Tue 20:34  Table 10
12-D   
Netherlands
Raymond Kloosterman
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 20:25  Table 12
13-E   
Netherlands
John Breur
Netherlands
Paul Meerzorg
Tue 20:35  Table 11
14-F   
Cape Verde
Dennis Andrade
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Tue 20:53  Table 13
15-G   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:37  Table 14
16-H   
Rick Wong
Kosovo
Zumfer Benquku
Tue 20:36  Table 9

Round 3

17-A   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:50  Table 26
18-B   
Netherlands
Tom van Holst
Poland
Łukasz Cabała
Tue 21:03  Table 15
19-C   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Jeffrey Johannis
Tue 21:06  Table 10
20-D   
Netherlands
Hsu-jong Sun
South Korea
Pascal de Smit
Tue 21:16  Table 12
21-E   
Netherlands
Paul Meerzorg
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 21:19  Table 11
22-F   
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 21:20  Table 26
23-G   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 21:08  Table 14
24-H   
Kosovo
Zumfer Benquku
Netherlands
Bob van Putten
Tue 20:01  Table 9

Last thirtytwo

25   
Netherlands
Ben Zaza
Walk Over
 
26   
Netherlands
Mirjam Alfons
South Korea
Pascal de Smit
Tue 22:14  Table 10
27   
Netherlands
Mike van Gelderen
Kosovo
Zumfer Benquku
Tue 22:14 
28   
Walk Over
Poland
Łukasz Cabała
 
29   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Walk Over
 
30   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Tom van Holst
Tue 22:15 
31   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Paul Meerzorg
Tue 22:15  Table 12
32   
Walk Over
Netherlands
John Koot
 
33   
Netherlands
Rick Telehala
Walk Over
 
34   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 22:15  Table 9
35   
Netherlands
John Breur
Cape Verde
Dennis Andrade
Tue 22:16 
36   
Walk Over
Rick Wong
 
37   
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Walk Over
 
38   
Netherlands
Jeffrey Johannis
Netherlands
Raymond Kloosterman
Tue 22:17 
39   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 22:17 
40   
Walk Over
Netherlands
Ho Bang Tang
 

Last sixteen

41   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Mirjam Alfons
Tue 22:31  Table 12
42   
Netherlands
Mike van Gelderen
Poland
Łukasz Cabała
Tue 22:18  Table 14
43   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 22:19  Table 15
44   
Netherlands
Paul Meerzorg
Netherlands
John Koot
Tue 22:30  Table 26
45   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 22:28  Table 14
46   
Cape Verde
Dennis Andrade
Rick Wong
Tue 22:19  Table 13
47   
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Netherlands
Raymond Kloosterman
Tue 22:17  Table 11
48   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 22:17  Table 26

Quarter final

49   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 23:20  Table 12
50   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
John Koot
Tue 23:20  Table 26
51   
Netherlands
Rick Telehala
Rick Wong
Tue 23:18  Table 13
52   
Netherlands
Raymond Kloosterman
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 22:54  Table 11

Semi final

53   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 23:48  Table 12
54   
Rick Wong
Netherlands
Raymond Kloosterman
Tue 23:42  Table 13

Final

55   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Rick Wong
Wed 00:15  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment