Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 5 - October 6, 2019

Snooker Grand Prix 2 - Odense - Kvalifikation

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Casper Petersen
2 (2/0) 6 (4/2)
67%
1 Michelle Hein
5 (4/1) 13 (9/4)
69%
25
1 Kenneth Kjærsgaard Pedersen
4 (4/0) 9 (8/1)
89%
44, 28
1 William Kristensen
4 (4/0) 10 (8/2)
80%
5 Henrik Skjærup
4 (3/1) 10 (7/3)
70%
40
5 Michael Thrane
4 (3/1) 9 (7/2)
78%
30
5 Niels Rasmus Nielsen
5 (4/1) 11 (8/3)
73%
5 Anders Holmen
2 (1/1) 5 (3/2)
60%
9 Daniel Meyer
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
Show more
9 Christian Austin Josephsen
5 (3/2) 13 (8/5)
62%
25
9 Per Madsen
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
12
12 Nicklas Olsen
4 (1/3) 10 (4/6)
40%
12 Mads Brundbjerg
4 (1/3) 10 (3/7)
30%
12 Duane Goodman
5 (3/2) 13 (7/6)
54%
15 John Stephensen
5 (1/4) 11 (3/8)
27%
20
15 Daniel Storgaard Broed
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
20, 11
15 Hari Prasad Subedi
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
15 Jørgen Knudsen
4 (0/4) 10 (2/8)
20%
19 Kitti Olsen
5 (0/5) 11 (1/10)
9%
Starts Oct 5, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (21 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact Henrik Skjærup (henrik.skjaerup@gmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kenneth Kjærsgaard Pedersen 4 4 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 8
2 Henrik Skjærup 4 3 0 1 7 3 4 0 0 0 0.7 6
3 Per Madsen 4 2 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 4
4 Nicklas Olsen 4 1 0 3 4 6 -2 0 0 0 0.4 2
5 Daniel Storgaard Broed 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michelle Hein 5 4 0 1 9 4 5 0 0 0 0.692 8
2 Niels Rasmus Nielsen 5 4 0 1 8 3 5 0 0 0 0.727 8
3 Christian Austin Josephsen 5 3 0 2 8 5 3 0 0 0 0.615 6
4 Duane Goodman 5 3 0 2 7 6 1 0 0 0 0.538 6
5 John Stephensen 5 1 0 4 3 8 -5 0 0 0 0.273 2
6 Kitti Olsen 5 0 0 5 1 10 -9 0 0 0 0.091 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Casper Petersen 2 2 0 0 4 2 2 0 0 0 0.667 4
2 Anders Holmen 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 2
3 Jens Brade 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Finn Deis 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Hari Prasad Subedi 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 William Kristensen 4 4 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 8
2 Michael Thrane 4 3 0 1 7 2 5 0 0 0 0.778 6
3 Daniel Meyer 4 2 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 4
4 Mads Brundbjerg 4 1 0 3 3 7 -4 0 0 0 0.3 2
5 Jørgen Knudsen 4 0 0 4 2 8 -6 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Denmark
Henrik Skjærup
Sun 10:00  Table 1
2-A   
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Denmark
Per Madsen
Sun 10:00  Table 2
3-B   
Denmark
Christian Austin Josephsen
Denmark
Kitti Olsen
Sun 11:08 
4-B   
Denmark
John Stephensen
United Kingdom
Duane Goodman
Sun 10:00  Table 3
5-B   
Denmark
Michelle Hein
Denmark
Niels Rasmus Nielsen
Sun 10:00  Table 4
6-C   
Denmark
Finn Deis
Denmark
Jens Brade
Sat 09:38 
7-C   
Denmark
Casper Petersen
Denmark
Hari Prasad Subedi
Sat 09:40  Table 1
8-D   
Denmark
Mads Brundbjerg
Denmark
Jørgen Knudsen
Sat 10:08  Table 2
9-D   
Denmark
Daniel Meyer
Denmark
William Kristensen
Sat 10:08  Table 3

Round 2

Race to 2
10-A   
Denmark
Henrik Skjærup
Denmark
Per Madsen
Sun 11:46 
11-A   
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Denmark
Nicklas Olsen
Sun 11:46 
12-B   
Denmark
Christian Austin Josephsen
United Kingdom
Duane Goodman
Sun 12:06 
13-B   
Denmark
Kitti Olsen
Denmark
Niels Rasmus Nielsen
Sun 13:00 
14-B   
Denmark
John Stephensen
Denmark
Michelle Hein
Sun 11:50 
15-C   
Denmark
Jens Brade
Denmark
Hari Prasad Subedi
Sat 17:10 
16-C   
Denmark
Finn Deis
Denmark
Anders Holmen
Sat 09:39 
17-D   
Denmark
Jørgen Knudsen
Denmark
William Kristensen
Sat 13:32  Table 2
18-D   
Denmark
Mads Brundbjerg
Denmark
Michael Thrane
Sat 12:29  Table 3

Round 3

Race to 2
19-A   
Denmark
Per Madsen
Denmark
Nicklas Olsen
Sun 13:00 
20-A   
Denmark
Henrik Skjærup
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Sun 13:45 
21-B   
Denmark
Christian Austin Josephsen
Denmark
Niels Rasmus Nielsen
Sun 15:08 
22-B   
United Kingdom
Duane Goodman
Denmark
Michelle Hein
Sun 13:58 
23-B   
Denmark
Kitti Olsen
Denmark
John Stephensen
Sun 15:02 
24-C   
Denmark
Hari Prasad Subedi
Denmark
Anders Holmen
Sat 13:36  Table 2
25-C   
Denmark
Jens Brade
Denmark
Casper Petersen
Sat 13:33  Table 1
26-D   
Denmark
William Kristensen
Denmark
Michael Thrane
Sat 13:36  Table 3
27-D   
Denmark
Jørgen Knudsen
Denmark
Daniel Meyer
Sat 13:42  Table 4

Round 4

Race to 2
28-A   
Denmark
Nicklas Olsen
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Sun 15:04 
29-A   
Denmark
Per Madsen
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Sun 14:24 
30-B   
Denmark
Christian Austin Josephsen
Denmark
Michelle Hein
Sun 17:29  Table 1
31-B   
Denmark
Niels Rasmus Nielsen
Denmark
John Stephensen
Sun 17:29 
32-B   
United Kingdom
Duane Goodman
Denmark
Kitti Olsen
Sun 17:30 
33-C   
Denmark
Anders Holmen
Denmark
Casper Petersen
Sat 15:17 
34-C   
Denmark
Hari Prasad Subedi
Denmark
Finn Deis
Sat 09:40 
35-D   
Denmark
Michael Thrane
Denmark
Daniel Meyer
Sat 18:19 
36-D   
Denmark
William Kristensen
Denmark
Mads Brundbjerg
Sat 14:52  Table 2

Round 5

Race to 2
37-A   
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Sun 16:04  Table 1
38-A   
Denmark
Nicklas Olsen
Denmark
Henrik Skjærup
Sun 16:04  Table 2
39-B   
Denmark
Christian Austin Josephsen
Denmark
John Stephensen
Sun 18:43  Table 1
40-B   
Denmark
Michelle Hein
Denmark
Kitti Olsen
Sun 18:44  Table 4
41-B   
Denmark
Niels Rasmus Nielsen
United Kingdom
Duane Goodman
Sun 18:43  Table 2
42-C   
Denmark
Casper Petersen
Denmark
Finn Deis
Sat 09:40 
43-C   
Denmark
Anders Holmen
Denmark
Jens Brade
Sat 12:16 
44-D   
Denmark
Daniel Meyer
Denmark
Mads Brundbjerg
Sat 16:23 
45-D   
Denmark
Michael Thrane
Denmark
Jørgen Knudsen
Sat 16:23 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment