Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 15 - August 16, 2020

Snooker Grand Final

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Daniel Kandi
4 (4/0) 14 (12/2)
86%
89, 84, 78, 65, 64
2 Martin Søndergaard
6 (5/1) 21 (14/7)
67%
46, 42, 40, 37, 35, 33
3 Jakob Lund Andersen
5 (4/1) 14 (9/5)
64%
35
3 Hari Prasad Sharma
5 (4/1) 14 (10/4)
71%
43, 38, 31
5 Per Micki Christensen
4 (2/2) 11 (6/5)
55%
50, 37
5 Ejler Hame
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
5 Daniel Ingmer Jallov
2 (0/2) 7 (2/5)
29%
5 Michael Brandt Jørgensen
4 (2/2) 10 (4/6)
40%
9 Nicklas Olsen
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
42
9 Jacob Johannsen
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
9 Mads Brundbjerg
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
12 Bo Jarlstrøm
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
12 Jan Mørch Petersen
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
12 Michelle Hein
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
Starts Aug 15, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer DDBU

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Daniel Kandi 1 1 0 0 2 0 2 0 0 0 1 2
2 Juan Castell 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Zahid Naz 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Daniel Ingmer Jallov 1 0 0 1 0 2 -2 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jakob Lund Andersen 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 6
2 Michael Brandt Jørgensen 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 4
3 Nicklas Olsen 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 2
4 Bo Jarlstrøm 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Martin Søndergaard 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 6
2 Ejler Hame 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 4
3 Mads Brundbjerg 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 2
4 Michelle Hein 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hari Prasad Sharma 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 6
2 Per Micki Christensen 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 4
3 Jacob Johannsen 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 2
4 Jan Mørch Petersen 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Zahid Hussain Naz
Sat 11:30 
2-A   
Spain
Juan Castell
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Sat 11:30 
3-B   
Denmark
Michael Brandt Jørgensen
Denmark
Nicklas Olsen
Sat 11:14 
4-B   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Bo Jarlstrøm
Sat 11:15 
5-C   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Michelle Hein
Sat 10:10 
6-C   
Denmark
Ejler Hame
Denmark
Mads Brundbjerg
Sat 10:10 
7-D   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Jan Mørch Petersen
Sat 10:10 
8-D   
Denmark
Hari Prasad subedi
Denmark
Jacob Johannsen
Sat 10:10 

Round 2

Race to 2
9-A   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Sat 14:24 
10-A   
Denmark
Zahid Hussain Naz
Spain
Juan Castell
Sat 14:30 
11-B   
Denmark
Michael Brandt Jørgensen
Denmark
Bo Jarlstrøm
Sat 13:14 
12-B   
Denmark
Nicklas Olsen
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 13:59 
13-C   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Mads Brundbjerg
Sat 11:49 
14-C   
Denmark
Michelle Hein
Denmark
Ejler Hame
Sat 12:29 
15-D   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Jacob Johannsen
Sat 11:40 
16-D   
Denmark
Jan Mørch Petersen
Denmark
Hari Prasad subedi
Sat 12:29 

Round 3

Race to 2
17-A   
Denmark
Daniel Kandi
Spain
Juan Castell
Sat 17:30 
18-A   
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Denmark
Zahid Hussain Naz
Sat 17:30 
19-B   
Denmark
Michael Brandt Jørgensen
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 16:30 
20-B   
Denmark
Bo Jarlstrøm
Denmark
Nicklas Olsen
Sat 16:30 
21-C   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Ejler Hame
Sat 16:30 
22-C   
Denmark
Mads Brundbjerg
Denmark
Michelle Hein
Sat 16:30 
23-D   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Hari Prasad subedi
Sat 13:13 
24-D   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Jan Mørch Petersen
Sat 13:13 

Quarter final

Race to 3
25   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Michael Brandt Jørgensen
Sat 21:07 
26   
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 21:07 
27   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Per Micki Christensen
Sat 21:07 
28   
Denmark
Ejler Hame
Denmark
Hari Prasad subedi
Sat 21:07 

Semi final

Race to 3
29   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sun 10:59 
30   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Hari Prasad subedi
Sun 10:59 

Final

Race to 4
31   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Martin Søndergaard
Sun 13:28 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment