Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 4 - May 5, 2019

Snooker DTC Grand Final

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Daniel Kandi
6 (6/0) 17 (16/1)
94%
83, 71, 68, 64, 55, 41, 41, 35, 30
2 Per Micki Christensen
6 (5/1) 18 (13/5)
72%
51, 49, 46, 45, 36, 31
3 Richard Lundin
Malmö Carambole och Snookerklubb
5 (3/2) 14 (7/7)
50%
50, 27
3 Martin Søndergaard
5 (3/2) 14 (8/6)
57%
57, 36, 33, 31
5 Michael Brandt Jørgensen
4 (3/1) 11 (7/4)
64%
34
5 Hussam Amal
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
35
5 Bo Jarlstrøm
4 (2/2) 12 (5/7)
42%
5 Thomas Bøgeskov
4 (3/1) 13 (7/6)
54%
30, 27
9 Jakob Lund Andersen
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
41
9 Daniel Ingmer Jallov
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Robin Tønnessen
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Juan Castell
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
13 Ejler Hame
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
13 Jacob Johannsen
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
13 Michael Ørbech Couriol
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13 Mads Brundbjerg
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
Entry deadline Apr 28, 2019, 12:00 PM (local time)
Starts May 4, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer DDBU

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Bøgeskov 3 3 0 0 6 3 3 0 0 0 0.667 6
2 Martin Søndergaard 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 4
3 Jakob Lund Andersen 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 2
4 Michael Ørbech Couriol 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Per Micki Christensen 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 6
2 Richard Lundin 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 4
3 Robin Tønnessen 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 2
4 Mads Brundbjerg 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Daniel Kandi 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 6
2 Hussam Amal 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 4
3 Daniel Ingmer Jallov 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 2
4 Jacob Johannsen 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Brandt Jørgensen 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 6
2 Bo Jarlstrøm 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 4
3 Juan Castell 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 2
4 Ejler Hame 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Michael Ørbech Larsen
Sat 12:59 
2-A   
Denmark
Thomas Bøgeskov
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 12:45 
3-B   
Denmark
Per Micki Christensen
Norway
Robin Tønnessen
Sat 11:42 
4-B   
Denmark
Mads Brundbjerg
Sweden
Richard Lundin
Sat 11:42 
5-C   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Sat 12:26 
6-C   
Denmark
Hussam AlSaffar
Denmark
Jacob Johannsen
Sat 11:38 
7-D   
Denmark
Michael Brandt Jørgensen
Denmark
Bo Jarlstrøm
Sat 11:38 
8-D   
Spain
Juan Castell
Denmark
Ejler Hame
Sat 19:26 

Round 2

Race to 2
9-A   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 11:38 
10-A   
Denmark
Michael Ørbech Larsen
Denmark
Thomas Bøgeskov
Sat 18:35 
11-B   
Denmark
Per Micki Christensen
Sweden
Richard Lundin
Sat 14:02 
12-B   
Norway
Robin Tønnessen
Denmark
Mads Brundbjerg
Sat 14:24 
13-C   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Jacob Johannsen
Sat 14:34 
14-C   
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Denmark
Hussam AlSaffar
Sat 15:13 
15-D   
Denmark
Michael Brandt Jørgensen
Denmark
Ejler Hame
Sat 14:01 
16-D   
Denmark
Bo Jarlstrøm
Spain
Juan Castell
Sat 14:01 

Round 3

Race to 2
17-A   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Thomas Bøgeskov
Sat 15:46 
18-A   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Michael Ørbech Larsen
Sat 16:12 
19-B   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Mads Brundbjerg
Sat 17:13 
20-B   
Sweden
Richard Lundin
Norway
Robin Tønnessen
Sat 17:21 
21-C   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Hussam AlSaffar
Sat 11:39 
22-C   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Sat 18:16 
23-D   
Denmark
Michael Brandt Jørgensen
Spain
Juan Castell
Sat 16:13 
24-D   
Denmark
Ejler Hame
Denmark
Bo Jarlstrøm
Sat 16:13 

Quarter final

Race to 3
25   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Bo Jarlstrøm
Sun 12:42 
26   
Denmark
Thomas Bøgeskov
Sweden
Richard Lundin
Sun 12:42 
27   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Hussam AlSaffar
Sun 12:42 
28   
Denmark
Michael Brandt Jørgensen
Denmark
Martin Søndergaard
Sun 12:42 

Semi final

Race to 3
29   
Denmark
Daniel Kandi
Sweden
Richard Lundin
Sun 15:12 
30   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Martin Søndergaard
Sun 15:11 

Final

Race to 4
31   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Per Micki Christensen
Sun 15:50 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment