Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 21 - September 23, 2018

Simonis Nordic Championship 3‐Cushion 2018

Three-cushion

Add players

Please wait...
Entry deadline Aug 20, 2018, 11:00 AM (local time)
Starts Sep 21, 2018, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 30
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact DDBU Person (ddbupool@gmail.com) and Jan Bemmann (janb@ddbu.dk)
More info
http://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/INDBYDELSE_DK.pdf

http://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Deltagerliste-Simonis-Nordic-3-Cushion-2018.pdf

http://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Simonis-Nordic-Championship-3-Cushion-2018-Gruppe-Inddeling.pdf

I Knock-out fasen seedes de 8 puljevindere nr.1 til nr.8, og desuden seedes de 8 2´ere nr. 9 til nr. 16.
IKKE SOM DER STÅR PÅ SKEMAET NU. DET ÆNDRES MANUELT NÅR SPILLERNE SEEDES.

Placering i puljerne afgøres ved matchpoint og derefter gennemsnit. Distancen i K.O fasen er 40 points –
equal innings. Ved uafgjort spilles Shoot Out.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Dion Nelin 2 2 0 0 60 7 57 1.053 4
2 Lars-Harald Riiber 2 1 0 1 38 3 62 0.613 2
3 Thomas Holmehøj 2 0 0 2 41 4 75 0.547 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Tonny Carlsen 2 2 0 0 60 8 43 1.395 4
2 Tai Tran 2 1 0 1 51 4 53 0.962 2
3 Terje Mathisen 2 0 0 2 24 3 58 0.414 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Jacob Haack-Sørensen 2 2 0 0 60 7 52 1.154 4
2 Sauli Solhagen 2 1 0 1 33 5 65 0.508 2
3 Egil Arne Sørensen 2 0 0 2 17 3 67 0.254 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Thomas Andersen 2 2 0 0 60 8 55 1.091 4
2 Claus Mosskov 2 1 0 1 58 4 59 0.983 2
3 Bosse Gustafsson 2 0 0 2 42 4 64 0.656 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Dan Johansen 2 2 0 0 60 8 70 0.857 4
2 Allan Schrøder 2 1 0 1 46 4 75 0.613 2
3 Markus Kotvojs 2 0 0 2 22 3 75 0.293 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Allan Keith 2 2 0 0 60 5 61 0.984 4
2 Peter Lohmander 2 1 0 1 57 9 47 1.213 2
3 Manuel Orellana 2 0 0 2 27 4 40 0.675 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 David Pennör 2 2 0 0 60 8 49 1.224 4
2 Tommy Magnussen 2 1 0 1 48 8 56 0.857 2
3 Espen Hauge 2 0 0 2 29 3 63 0.460 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Nalle Olsson 2 2 0 0 60 5 60 1.000 4
2 Tommy Ebeling 2 1 0 1 41 4 66 0.621 2
3 Lars Ringby 2 0 0 2 29 2 74 0.392 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 30
1-A   
Denmark
Dion Nelin
Denmark
Thomas Holmehøj
Fri 11:26  Table 1
2-B   
Denmark
Tonny Carlsen
Norway
Terje Mathisen
Fri 11:11  Table 2
3-C   
Denmark
Jacob Haack-Sørensen
Norway
Egil Arne Sørensen
Fri 11:08  Table 3
4-D   
Denmark
Thomas Andersen
Denmark
Claus Mosskov
Fri 11:34  Table 4
5-E   
Denmark
Allan Schrøder
Denmark
Dan Johansen
Fri 16:42  Table 1
6-F   
Sweden
Peter Lohmander
Denmark
Allan Keith
Fri 16:44  Table 2
7-G   
Sweden
David Pennör
Denmark
Tommy Magnussen
Fri 16:47  Table 3
8-H   
Sweden
Nalle Olsson
Denmark
Tommy Ebeling
Fri 16:48  Table 4

Round 2

Race to 0
9-A   
Denmark
Thomas Holmehøj
Norway
Lars-Harald Riiber
Fri 14:01  Table 1
10-B   
Norway
Terje Mathisen
Vietnam
Tai Tran
Fri 14:01  Table 2
11-C   
Norway
Egil Arne Sørensen
Finland
Sauli Solhagen
Fri 13:18  Table 3
12-D   
Denmark
Claus Mosskov
Sweden
Bo Gustafsson
Fri 14:44  Table 4
13-E   
Denmark
Dan Johansen
Norway
Markus Kotvojs
Fri 17:48  Table 1
14-F   
Denmark
Allan Keith
Sweden
Manuel Orellana
Fri 17:55  Table 2
15-G   
Denmark
Tommy Magnussen
Norway
Espen Hauge
Fri 19:01  Table 3
16-H   
Denmark
Tommy Ebeling
Sweden
Lars Ringby
Fri 19:10  Table 4

Round 3

Race to 30
17-A   
Norway
Lars-Harald Riiber
Denmark
Dion Nelin
Fri 12:24  Table 1
18-B   
Vietnam
Tai Tran
Denmark
Tonny Carlsen
Fri 12:27  Table 2
19-C   
Finland
Sauli Solhagen
Denmark
Jacob Haack-Sørensen
Fri 12:16  Table 3
20-D   
Sweden
Bo Gustafsson
Denmark
Thomas Andersen
Fri 13:07  Table 4
21-E   
Norway
Markus Kotvojs
Denmark
Allan Schrøder
Fri 19:15  Table 1
22-F   
Sweden
Manuel Orellana
Sweden
Peter Lohmander
Fri 18:39  Table 2
23-G   
Norway
Espen Hauge
Sweden
David Pennör
Fri 17:40  Table 3
24-H   
Sweden
Lars Ringby
Sweden
Nalle Olsson
Fri 17:42  Table 4

Last sixteen

Race to 40
25   
Denmark
Tonny Carlsen
Finland
Sauli Solhagen
Sat 11:41 
26   
Denmark
Dan Johansen
Sweden
Peter Lohmander
Sat 12:13 
27   
Denmark
Dion Nelin
Denmark
Tommy Magnussen
Sat 11:38 
28   
Denmark
Thomas Andersen
Denmark
Tommy Ebeling
Sat 12:14 
29   
Denmark
Jacob Haack-Sørensen
Denmark
Allan Schrøder
Sat 14:10 
30   
Denmark
Allan Keith
Denmark
Claus Mosskov
Sat 14:46 
31   
Vietnam
Tai Tran
Sweden
Nalle Olsson
Sat 14:45 
32   
Sweden
David Pennör
Norway
Lars-Harald Riiber
Sat 14:09 

Quarter final

Race to 40
33   
Denmark
Tonny Carlsen
Sweden
Peter Lohmander
Sat 17:11 
34   
Denmark
Dion Nelin
Denmark
Thomas Andersen
Sat 16:25 
35   
Denmark
Jacob Haack-Sørensen
Denmark
Allan Keith
Sat 16:27 
36   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
David Pennör
Sat 16:10 

Semi final

Race to 40
37   
Denmark
Tonny Carlsen
Denmark
Dion Nelin
Sun 11:15 
38   
Denmark
Jacob Haack-Sørensen
Sweden
David Pennör
Sun 11:46 

Final

Race to 40
39   
Denmark
Tonny Carlsen
Sweden
David Pennör
Sun 13:55