Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 24, 2020

SPT500 R9 9-ball Stockholm

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT 500 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT 500 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Fredrik Bolander
Stockholms Biljardsällskap
7 (7/0) 77 (49/28)
64%
500
2 Elvis Miglans
7 (5/2) 79 (43/36)
54%
400
3 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 47 (30/17)
64%
300
3 Petter Wulcan
Biljardären Biljardklubb
7 (5/2) 71 (40/31)
56%
300
5 Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
5 (3/2) 55 (31/24)
56%
250
5 Lazaros Zoupounidis
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 33 (17/16)
52%
250
5 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 60 (32/28)
53%
250
5 Magnus Vesterlund
5 (4/1) 54 (32/22)
59%
250
9 Monika Margeta
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 41 (20/21)
49%
200
Show more
9 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 34 (19/15)
56%
200
9 Mattias Widengren
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 47 (23/24)
49%
200
9 Ulrika Andersson
3 (2/1) 27 (19/8)
70%
200
9 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
5 (3/2) 50 (26/24)
52%
200
9 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 38 (21/17)
55%
200
9 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 41 (22/19)
54%
200
9 Andy Daly
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
200
17 Phil Heath Kirkhaug
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
150
17 Robert Dimmlich
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 36 (15/21)
42%
150
17 Björn Odelbrink
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 37 (17/20)
46%
150
17 Dimitrios Ciurar
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 33 (14/19)
42%
150
17 Johan Maioli
4 (2/2) 38 (21/17)
55%
150
17 Gustav Karlman
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 40 (23/17)
58%
150
17 Christoffer Pimenoff
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 35 (16/19)
46%
150
17 Nan Wang
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 31 (17/14)
55%
150
25 Ulf Lagerqvist
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
150
25 Bojan Stefanov
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
150
25 Jessika Nilsson
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
150
25 Sabo Azar
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
150
25 Mikael Kiiski
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
150
25 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
150
25 Esa Strandman
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
150
33 Dzenan Sahovic
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
100
33 Therese Hägglund
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Ashraful Asif
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
100
33 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
100
33 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (10/18)
36%
100
33 Anders Berg
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
33 Tor Castensson Familjen BF
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Fredrik Cederblad, Familjen BF
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
Entry deadline Oct 18, 2020, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 24, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (40 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardären Biljardklubb
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430) and Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com, 0732368888)
More info
På grund av rådande restriktioner gällande tävlingsverksamhet under corona-pandemin behöver Poolkommittén och arrangörerna planera tävlingarna på ett annorlunda sätt. För bättre framförhållning kommer därför sista anmälan under höstsäsongen 2020 att flyttas till söndagen innan tävlingsstart, kl 24.00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare under säsongen.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.



Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Dan Andersson
Walk Over
 
2   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 08:56  Table 1
3   
China
Nan Wang
Walk Over
 
4   
Walk Over
Romania
Dimitrios Ciurar
 
5   
Sweden
Sam Baradaran
Walk Over
 
6   
Walk Over
Greece
Lazaros Zoupounidis
 
7   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 08:56  Table 2
8   
Walk Over
Sweden
Elvis Miglans
 
9   
Sweden
Monika Margeta
Walk Over
 
10   
Sweden
Fredrik Cederblad, Familjen BF
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sat 08:56  Table 3
11   
Sweden
Yuzhou Li
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
 
13   
Sweden
Conny Frodig
Walk Over
 
14   
Walk Over
Finland
Christoffer Pimenoff
 
15   
Sweden
Anders Berg
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 08:56  Table 4
16   
Walk Over
Sweden
Jessika Nilsson
 
17   
Sweden
Petter Wulcan
Walk Over
 
18   
Sweden
Therese Hägglund
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 08:56  Table 5
19   
Finland
Esa Strandman
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Mattias Widengren
 
21   
Sweden
Sabo Azar
Walk Over
 
22   
Walk Over
Scotland
Andy Daly
 
23   
Sweden
Tor Castensson Familjen BF
Sweden
Fredrik Bolander
Sat 08:56  Table 7
24   
Walk Over
Sweden
Johan Maioli
 
25   
Sweden
Dzenan Sahovic
Walk Over
 
26   
Sweden
Nicklas Johansson
Bangladesh
Ashraful Asif
Sat 08:56  Table 8
27   
Sweden
Bojan Stefanov
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Kai Kraft
 
29   
Sweden
Pontus Larhed
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Ulrika Andersson
 
31   
Sweden
Mikael Kiiski
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 08:56  Table 9
32   
Walk Over
Sweden
Håkan Larsson
 

Winner round 1

Race to 7
33   
Sweden
Dan Andersson
Iran
Hassan Nasaji
Sat 10:37  Table 1
34   
China
Nan Wang
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 09:50  Table 2
35   
Sweden
Sam Baradaran
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sat 10:00 
36   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Elvis Miglans
Sat 09:55  Table 5
37   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sat 10:10  Table 3
38   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 10:06  Table 9
39   
Sweden
Conny Frodig
R1
Finland
Christoffer Pimenoff
R1
Sat 09:56  Table 7
40   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 10:20  Table 8
41   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 09:58  Table 4
42   
Finland
Esa Strandman
Sweden
Mattias Widengren
Sat 10:02  Table 6
43   
Sweden
Sabo Azar
Scotland
Andy Daly
Sat 08:56  Table 10
44   
Sweden
Fredrik Bolander
Sweden
Johan Maioli
Sat 10:41  Table 10
45   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 11:08  Table 7
46   
Sweden
Bojan Stefanov
Sweden
Kai Kraft
Sat 09:00  Table 6
47   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Ulrika Andersson
Sat 09:51  Table 10
48   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Håkan Larsson
Sat 11:13  Table 4

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Behruz Moghadam
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Sweden
Robert Dimmlich
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Fredrik Cederblad, Familjen BF
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Anders Berg
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Therese Hägglund
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Sweden
Tor Castensson Familjen BF
Walk Over
 
61   
Walk Over
Bangladesh
Ashraful Asif
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Mikael Kiiski
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
65   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Håkan Larsson
Sat 12:31  Table 4
66   
Walk Over
Sweden
Pontus Larhed
 
67   
Walk Over
Sweden
Bojan Stefanov
 
68   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Dzenan Sahovic
Sat 12:27  Table 7
69   
Sweden
Fredrik Cederblad, Familjen BF
Sweden
Johan Maioli
Sat 12:20  Table 8
70   
Walk Over
Sweden
Sabo Azar
 
71   
Walk Over
Finland
Esa Strandman
 
72   
Sweden
Anders Berg
Sweden
Petter Wulcan
Sat 11:21  Table 5
73   
Sweden
Therese Hägglund
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 11:34  Table 8
74   
Walk Over
Sweden
Conny Frodig
 
75   
Walk Over
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
 
76   
Sweden
Tor Castensson Familjen BF
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sat 11:38  Table 3
77   
Bangladesh
Ashraful Asif
Sweden
Gustav Karlman
Sat 11:26  Table 1
78   
Walk Over
Sweden
Sam Baradaran
 
79   
Walk Over
China
Nan Wang
 
80   
Sweden
Mikael Kiiski
Iran
Hassan Nasaji
Sat 11:32  Table 6

Winners qualification

Race to 7
81   
Sweden
Dan Andersson
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 11:56  Table 10
82   
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sweden
Elvis Miglans
Sat 11:35  Table 9
83   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Yuzhou Li
Sat 11:40  Table 2
84   
Finland
Christoffer Pimenoff
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 12:08  Table 5
85   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Mattias Widengren
Sat 12:28  Table 6
86   
Scotland
Andy Daly
Sweden
Fredrik Bolander
Sat 12:39  Table 10
87   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Kai Kraft
Sat 12:49  Table 1
88   
Sweden
Ulrika Andersson
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 12:56  Table 2

Loser round 3

Race to 6
89   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Pontus Larhed
Sat 13:52  Table 6
90   
Sweden
Bojan Stefanov
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 13:30  Table 7
91   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Sabo Azar
Sat 13:30  Table 5
92   
Finland
Esa Strandman
Sweden
Petter Wulcan
Sat 13:05  Table 3
93   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Conny Frodig
Sat 13:09  Table 8
94   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sat 13:22  Table 9
95   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Sam Baradaran
 
96   
China
Nan Wang
Sweden
Mikael Kiiski
Sat 13:38  Table 2

Losers qualification

Race to 6
97   
Sweden
Håkan Larsson
Finland
Christoffer Pimenoff
Sat 14:51  Table 6
98   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Monika Margeta
Sat 14:18  Table 10
99   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Elvis Miglans
Sat 14:29  Table 2
100   
Sweden
Petter Wulcan
Romania
Dimitrios Ciurar
R1
Sat 13:47  Table 3
101   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 14:04  Table 4
102   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sweden
Kai Kraft
Sat 14:19  Table 7
103   
Sweden
Gustav Karlman
Scotland
Andy Daly
Sat 13:54  Table 8
104   
China
Nan Wang
Sweden
Mattias Widengren
Sat 14:27  Table 5

Last sixteen

Race to 7
105   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Conny Frodig
Sat 15:59  Table 3
106   
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sweden
Håkan Larsson
Sat 16:09  Table 6
107   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Elvis Miglans
Sat 15:59  Table 4
108   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Kai Kraft
Sat 15:59  Table 5
109   
Sweden
Magnus Vesterlund
Scotland
Andy Daly
Sat 15:59  Table 7
110   
Sweden
Fredrik Bolander
Sweden
Monika Margeta
Sat 15:59  Table 8
111   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Mattias Widengren
Sat 15:59  Table 9
112   
Sweden
Ulrika Andersson
Sweden
Petter Wulcan
Sat 15:59  Table 10

Quarter final

Race to 7
113   
Sweden
Dan Andersson
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sat 17:40  Table 5
114   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Kai Kraft
R1
Sat 17:40  Table 10
115   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Fredrik Bolander
Sat 17:40  Table 6
116   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Petter Wulcan
Sat 17:40  Table 7

Semi final

Race to 7
117   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Elvis Miglans
Sat 19:13  Table 6
118   
Sweden
Fredrik Bolander
Sweden
Petter Wulcan
Sat 19:13  Table 10

Final

Race to 7
119   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Fredrik Bolander
Sat 20:11  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment