Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 4, 2022

SPT Klass 2 R6 9-Ball, Malmö

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R6 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R6 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Benjamin Folke
BK Milen
5 (5/0) 47 (30/17)
64%
250
2 Jonas Nyman
6 (5/1) 50 (34/16)
68%
200
3 Anton Broberg
BK Milen
6 (4/2) 51 (26/25)
51%
150
3 Alexander Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
4 (3/1) 35 (21/14)
60%
150
5 Tomasz Lukacz
Staffanstorp Biljardclub
5 (3/2) 44 (25/19)
57%
125
5 Lars Källfelt
BK Milen
4 (3/1) 30 (21/9)
70%
125
5 Fredrik Dahlquist
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (2/1) 28 (16/12)
57%
125
5 Bengt Nilsson
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
125
9 Mohamad Badreddine
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
100
Show more
9 Tobias Appelbäck
Elme Biljardklubb
3 (1/2) 23 (7/16)
30%
100
9 Robert Markis Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
100
9 Fridolin Bic
2 (1/1) 20 (10/10)
50%
100
9 Robin Svensson Skärlind
Biljardklubben Flamingo
2 (1/1) 15 (7/8)
47%
100
9 Jonny Liljedahl
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
100
9 Dragos Tone
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 27 (16/11)
59%
100
9 Kent Bäckberg
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
100
17 Atida Munthe Stahlhammer
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
75
17 Wenzel Walter
2 (0/2) 20 (9/11)
45%
75
17 Robert Alm
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
75
17 Sebastian Simonsson Fälldin
BK Milen
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
75
17 Stefan Skog
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
75
17 Boris Kiefer
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
75
17 Sabina Enberg
Biljardklubben Flamingo
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
75
25 Simon Hägg
Staffanstorp Biljardclub
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
75
9993 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Robert Logrell
Malmö Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Aug 31, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Sep 4, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (26 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Alexander Martinsson
Walk Over
 
2   
Sweden
Kent Bäckberg
Sweden
Stefan Skog
Sun 09:16  Table 2
3   
Sweden
Victor Hellberg
Faroe Islands
Fridolin Bic
Sun 09:16  Table 3
4   
Germany
Wenzel Walter
Sweden
Sabina Enberg
Sun 09:16  Table 4
5   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Walk Over
 
6   
Sweden
Bengt Nilsson
Sweden
Anton Broberg
Sun 09:16  Table 5
7   
Sweden
Robert Logrell
Sweden
Tobias Appelbäck
Sun 09:16  Table 6
8   
Walk Over
Sweden
Benjamin Folke
 
9   
Sweden
Robert Markis Olsson
Walk Over
 
10   
Germany
Boris Kiefer
Sweden
Jonas Nyman
Sun 09:16  Table 7
11   
Sweden
Robert Alm
Sweden
Sebastian Simonsson Fälldin
Sun 09:16  Table 11
12   
Walk Over
Sweden
Robin Svensson Skärlind
 
13   
Poland
Tomasz Lukacz
Sweden
Simon Hägg
Sun 09:16  Table 9
14   
Lebanon
Mohamad Badreddine
Romania
Dragos Tone
Sun 09:16  Table 10
15   
Sweden
Lars Källfelt
Sweden
Atida Munthe Stahlhammer
Sun 09:16  Table 15
16   
Walk Over
Sweden
Jonny Liljedahl
 

Winners qualification

Race to 6
17   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Kent Bäckberg
Sun 11:29  Table 2
18   
Faroe Islands
Fridolin Bic
Sweden
Sabina Enberg
Sun 11:40  Table 4
19   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Anton Broberg
Sun 11:25  Table 5
20   
Sweden
Tobias Appelbäck
Sweden
Benjamin Folke
Sun 10:48  Table 6
21   
Sweden
Robert Markis Olsson
Sweden
Jonas Nyman
Sun 10:49  Table 7
22   
Sweden
Robert Alm
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sun 11:26  Table 3
23   
Poland
Tomasz Lukacz
Romania
Dragos Tone
Sun 11:07  Table 10
24   
Sweden
Lars Källfelt
Sweden
Jonny Liljedahl
Sun 11:07  Table 15

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Sweden
Stefan Skog
 
26   
Sweden
Victor Hellberg
Germany
Wenzel Walter
 
27   
Walk Over
Sweden
Bengt Nilsson
 
28   
Sweden
Robert Logrell
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Boris Kiefer
 
30   
Sweden
Sebastian Simonsson Fälldin
Walk Over
 
31   
Sweden
Simon Hägg
Lebanon
Mohamad Badreddine
Sun 11:17  Table 9
32   
Sweden
Atida Munthe Stahlhammer
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
33   
Sweden
Stefan Skog
Sweden
Jonny Liljedahl
Sun 11:59  Table 7
34   
Germany
Wenzel Walter
Poland
Tomasz Lukacz
Sun 12:45  Table 10
35   
Sweden
Bengt Nilsson
Sweden
Robert Alm
Sun 13:06  Table 6
36   
Sweden
Robert Logrell
Sweden
Robert Markis Olsson
 
37   
Germany
Boris Kiefer
Sweden
Tobias Appelbäck
R1
Sun 11:24  Table 6
38   
Sweden
Sebastian Simonsson Fälldin
Sweden
Anton Broberg
Sun 12:18  Table 15
39   
Lebanon
Mohamad Badreddine
Sweden
Sabina Enberg
Sun 13:05  Table 4
40   
Sweden
Atida Munthe Stahlhammer
Sweden
Kent Bäckberg
Sun 12:28  Table 5

Last sixteen

Race to 6
41   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Jonny Liljedahl
Sun 14:35  Table 3
42   
Faroe Islands
Fridolin Bic
Sweden
Bengt Nilsson
Sun 14:35  Table 15
43   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Robert Markis Olsson
Sun 14:34  Table 6
44   
Sweden
Benjamin Folke
Lebanon
Mohamad Badreddine
Sun 14:34  Table 5
45   
Sweden
Jonas Nyman
Sweden
Kent Bäckberg
Sun 14:34  Table 9
46   
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Poland
Tomasz Lukacz
Sun 14:33  Table 4
47   
Romania
Dragos Tone
Sweden
Anton Broberg
Sun 14:33  Table 7
48   
Sweden
Lars Källfelt
Sweden
Tobias Appelbäck
Sun 14:33  Table 2

Quarter final

Race to 6
49   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Bengt Nilsson
Sun 15:59  Table 6
50   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Benjamin Folke
Sun 15:48  Table 9
51   
Sweden
Jonas Nyman
Poland
Tomasz Lukacz
Sun 15:58  Table 15
52   
Sweden
Anton Broberg
Sweden
Lars Källfelt
Sun 15:46  Table 7

Semi final

Race to 6
53   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Benjamin Folke
Sun 17:50  Table 15
54   
Sweden
Jonas Nyman
Sweden
Anton Broberg
Sun 17:51  Table 7

Final

Race to 6
55   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Jonas Nyman
Sun 18:43  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants