Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 18, 2024

SPT Klass 2 R2 10-Ball Malmö

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R2. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R2. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Sebastian Simonsson Fälldin
Kville Biljard Club
6 (6/0) 44 (30/14)
68%
250
2 Sweden Vu Bui thanh
Malmö Carambole och Snookerklubb
6 (4/2) 44 (25/19)
57%
200
3 Sweden Carl Brundin
Malmö Carambole och Snookerklubb
6 (4/2) 41 (26/15)
63%
150
3 Sweden Jasmin Dzinic
Malmö Biljardklubb
5 (4/1) 35 (23/12)
66%
150
5 Sweden Kochar Habib Mushir Trollhättan BK
5 (3/2) 29 (17/12)
59%
125
5 United States Richard Ndome
BK Milen
4 (3/1) 29 (18/11)
62%
125
5 Sweden Fredrik Dahlquist
4 (3/1) 31 (17/14)
55%
125
5 Sweden Ingvar Månsson
Malmö Biljardklubb
5 (3/2) 38 (19/19)
50%
125
9 Lebanon Mohamad Badreddine
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (2/1) 23 (13/10)
57%
100
Show more
9 Sweden Daniel Rosander
Kville Biljard Club
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
100
9 Sweden Matthew Quick
Malmö Biljardklubb
5 (3/2) 35 (19/16)
54%
100
9 Albania Armel Cela
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 23 (14/9)
61%
100
9 Sweden Niclas Martinsson
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 18 (5/13)
28%
100
9 Sweden Robin Svensson Skärlind
Biljardklubben Flamingo
4 (2/2) 31 (14/17)
45%
100
9 Sweden Alexander Martinsson
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (2/1) 22 (13/9)
59%
100
9 Sweden Bengt Nilsson
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
100
17 Sweden Assar Haddad
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
75
17 Sweden Adrian Lukacz
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 13 (4/9)
31%
75
17 Iraq Arkan Saoud
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
75
17 Sweden Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
75
17 Sweden Hayder Barem
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
75
17 Poland Tomasz Lukacz
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 16 (4/12)
25%
75
17 Sweden Claes Östlund
Biljardklubben Diamanten
5 (3/2) 33 (17/16)
52%
75
17 England Nicholas “Spike” Botterill
Biljardklubben Paradis
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
75
25 Sweden Tobias Appelbäck
Elme Biljardklubb
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
75
25 Sweden kevin sjödahl
Elme Biljardklubb
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
75
25 Sweden Rei Trulsson
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
75
25 Sweden Stefan Pettersson
BK Milen
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
75
25 Sweden Tho Dao
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
75
25 Sweden Zammy Nilsson
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
75
25 Romania Dragos Tone
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
33 Sweden Karl Michel
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
50
33 Greece Vasileios Balaouras
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
50
9993 Sweden Jesper Nilsson
Malmö Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Feb 18, 2024, 10:00 AM (local time)
Entry deadline Feb 14, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
Contact Niclas Winterlin (niclas_w_@hotmail.com)
Rankings Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (34 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
More info
Startavgift: 300 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2024 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Greece
Vasileios Balaouras
Sweden
Claes Östlund
Sun 09:13  Table 2
2   
Sweden
Rei Trulsson
Walk Over
 
3   
Walk Over
Sweden
kevin sjödahl
 
4   
Iraq
Arkan Saoud
Walk Over
 
5   
Walk Over
Sweden
Kochar Habib Mushir Trollhättan BK
 
6   
Sweden
Tho Dao
Walk Over
 
7   
Walk Over
Sweden
Stefan Pettersson
 
8   
Sweden
Assar Haddad
Walk Over
 
9   
Walk Over
Sweden
Niclas Martinsson
 
10   
Sweden
Jesper Nilsson
Walk Over
 
11   
Walk Over
Sweden
Bengt Nilsson
 
12   
Albania
Armel Cela
Walk Over
 
13   
Walk Over
Sweden
Carl Brundin
 
14   
Sweden
Zammy Nilsson
Walk Over
 
15   
Walk Over
Sweden
Alexander Martinsson
 
16   
Sweden
Karl Michel
Sweden
Matthew Quick
Sun 09:13  Table 3

Winner round 1

Race to 5
17   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Claes Östlund
Sun 11:08  Table 11
18   
Sweden
Rei Trulsson
Sweden
Hayder Barem
Sun 09:23  Table 5
19   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
kevin sjödahl
Sun 09:23  Table 6
20   
Iraq
Arkan Saoud
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sun 09:23  Table 7
21   
Sweden
Adrian Lukacz
Sweden
Kochar Habib Mushir Trollhättan BK
Sun 09:23  Table 9
22   
Sweden
Tho Dao
United States
Richard Ndome
Sun 09:23  Table 10
23   
Sweden
Ingvar Månsson
Sweden
Stefan Pettersson
Sun 09:23  Table 11
24   
Sweden
Assar Haddad
Sweden
Jasmin Dzinic
Sun 09:23  Table 12
25   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Niclas Martinsson
Sun 09:23  Table 13
26   
Sweden
Jesper Nilsson
Sweden
Vu Bui thanh
Sun 09:23  Table 14
27   
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sweden
Bengt Nilsson
Sun 09:23  Table 15
28   
Albania
Armel Cela
Romania
Dragos Tone
Sun 09:23  Table 4
29   
Poland
Tomasz Lukacz
Sweden
Carl Brundin
Sun 09:48  Table 14
30   
Sweden
Zammy Nilsson
Lebanon
Mohamad Badreddine
Sun 10:42  Table 3
31   
Sweden
Victor Hellberg
Sweden
Alexander Martinsson
Sun 10:47  Table 9
32   
Sweden
Matthew Quick
Sweden
Tobias Appelbäck
Sun 10:47  Table 13

Loser round 1

Race to 4
33   
Greece
Vasileios Balaouras
Sweden
Tobias Appelbäck
Sun 12:01  Table 6
34   
Walk Over
Sweden
Victor Hellberg
 
35   
Walk Over
Sweden
Zammy Nilsson
 
36   
Walk Over
Poland
Tomasz Lukacz
 
37   
Walk Over
Romania
Dragos Tone
 
38   
Walk Over
England
Nicholas “Spike” Botterill
 
39   
Walk Over
Sweden
Jesper Nilsson
 
40   
Walk Over
Sweden
Niclas Martinsson
 
41   
Walk Over
Sweden
Assar Haddad
 
42   
Walk Over
Sweden
Stefan Pettersson
 
43   
Walk Over
Sweden
Tho Dao
 
44   
Walk Over
Sweden
Adrian Lukacz
 
45   
Walk Over
Iraq
Arkan Saoud
 
46   
Walk Over
Sweden
kevin sjödahl
 
47   
Walk Over
Sweden
Rei Trulsson
 
48   
Sweden
Karl Michel
Sweden
Claes Östlund
Sun 12:10  Table 10

Winners qualification

Race to 5
49   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Hayder Barem
Sun 12:11  Table 5
50   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sun 11:21  Table 7
51   
Sweden
Kochar Habib Mushir Trollhättan BK
United States
Richard Ndome
Sun 10:52  Table 14
52   
Sweden
Ingvar Månsson
Sweden
Jasmin Dzinic
Sun 11:09  Table 12
53   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Vu Bui thanh
Sun 10:52  Table 10
54   
Sweden
Bengt Nilsson
Albania
Armel Cela
Sun 10:58  Table 15
55   
Sweden
Carl Brundin
Lebanon
Mohamad Badreddine
Sun 11:37  Table 3
56   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Matthew Quick
Sun 12:03  Table 4

Loser round 2

Race to 4
57   
Sweden
Tobias Appelbäck
Sweden
Victor Hellberg
Sun 12:52  Table 6
58   
Sweden
Zammy Nilsson
Poland
Tomasz Lukacz
Sun 11:37  Table 9
59   
Romania
Dragos Tone
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sun 10:58  Table 6
60   
Sweden
Jesper Nilsson
Sweden
Niclas Martinsson
  Table 4
61   
Sweden
Assar Haddad
Sweden
Stefan Pettersson
Sun 11:09  Table 2
62   
Sweden
Tho Dao
Sweden
Adrian Lukacz
Sun 10:54  Table 4
63   
Iraq
Arkan Saoud
Sweden
kevin sjödahl
Sun 11:21  Table 5
64   
Sweden
Rei Trulsson
Sweden
Claes Östlund
Sun 13:09  Table 10

Losers qualification

Race to 4
65   
Sweden
Victor Hellberg
Sweden
Ingvar Månsson
Sun 13:58  Table 15
66   
Poland
Tomasz Lukacz
Sweden
Kochar Habib Mushir Trollhättan BK
Sun 12:53  Table 9
67   
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sun 12:25  Table 15
68   
Sweden
Niclas Martinsson
Sweden
Hayder Barem
Sun 13:16  Table 7
69   
Sweden
Assar Haddad
Sweden
Matthew Quick
Sun 12:58  Table 4
70   
Sweden
Adrian Lukacz
Sweden
Carl Brundin
Sun 12:38  Table 7
71   
Iraq
Arkan Saoud
Sweden
Bengt Nilsson
Sun 12:12  Table 13
72   
Sweden
Claes Östlund
Sweden
Vu Bui thanh
Sun 14:11  Table 7

Last sixteen

Race to 5
73   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Matthew Quick
Sun 14:57  Table 2
74   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Bengt Nilsson
Sun 14:57  Table 3
75   
United States
Richard Ndome
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sun 14:57  Table 4
76   
Sweden
Jasmin Dzinic
Sweden
Niclas Martinsson
Sun 14:58  Table 5
77   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Kochar Habib Mushir Trollhättan BK
Sun 14:58  Table 6
78   
Albania
Armel Cela
Sweden
Vu Bui thanh
Sun 14:58  Table 7
79   
Lebanon
Mohamad Badreddine
Sweden
Ingvar Månsson
Sun 14:58  Table 9
80   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Carl Brundin
Sun 14:58  Table 10

Quarter final

Race to 5
81   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sun 16:24  Table 6
82   
United States
Richard Ndome
Sweden
Jasmin Dzinic
Sun 16:21  Table 7
83   
Sweden
Kochar Habib Mushir Trollhättan BK
Sweden
Vu Bui thanh
R1
Sun 16:21  Table 15
84   
Sweden
Ingvar Månsson
Sweden
Carl Brundin
Sun 16:18  Table 9

Semi final

Race to 5
85   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Jasmin Dzinic
Sun 17:46  Table 7
86   
Sweden
Vu Bui thanh
Sweden
Carl Brundin
Sun 17:46  Table 15

Final

Race to 5
87   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Vu Bui thanh
Sun 19:13  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants