Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 11, 2023

SPT Klass 1 R8 10-Ball Falköping

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R8 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R8 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Kim Jacobsson
BK Milen
7 (6/1) 66 (36/30)
55%
500
2 Sweden Fuad Dzin
Malmö Biljardklubb
6 (5/1) 61 (35/26)
57%
400
3 Sweden Patrik Johansson
Elme Biljardklubb
6 (4/2) 47 (28/19)
60%
300
3 Sweden David Carlsson
Växjö Snooker & Biljard Klubb
5 (4/1) 47 (29/18)
62%
300
5 Sweden Mikael Bringmyr
Karlskoga Biljardklubb
6 (4/2) 49 (27/22)
55%
250
5 Sweden Oscar winterqvist
BK Milen
5 (3/2) 36 (18/18)
50%
250
5 Sweden Benjamin Folke
BK Milen
4 (3/1) 38 (22/16)
58%
250
5 Sweden Kingson Cheng
Kville Biljard Club
3 (2/1) 28 (17/11)
61%
250
9 Sweden Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
200
Show more
9 Sweden Andreas Sunnerdahl
Falköping BK
3 (2/1) 29 (16/13)
55%
200
9 Sweden Andreas Lindström
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
200
9 Estonia Gert Jürgenson
Kville Biljard Club
3 (2/1) 26 (16/10)
62%
200
9 Sweden Henrik Lagerström - Trollhättan BK
4 (2/2) 36 (21/15)
58%
200
9 Sweden Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Kville Biljard Club
3 (2/1) 22 (13/9)
59%
200
9 Sweden Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
200
9 Sweden Gustaf Friberg
Kville Biljard Club
3 (2/1) 27 (13/14)
48%
200
17 Sweden Bojan Krstic
Jönköpings Biljardklubb
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
150
17 Sweden Walter Kiessling
BK Milen
3 (1/2) 29 (14/15)
48%
150
17 Sweden Ronny Brännström – Trollhättans BK
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
150
17 Sweden Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
150
17 Sweden Christian Rundqvist
Kville Biljard Club
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
150
17 Bosnia and Herzegovina Fikret Ahmetovic
Kville Biljard Club
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
150
17 Sweden Christer Åkerman
Kville Biljard Club
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
150
17 Sweden Kim Palmqvist
Kville Biljard Club
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
150
25 Sweden Sebastian Simonsson
Kville Biljard Club
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Sweden Marcus Boberg
Skaraborgs BK
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
150
25 Sweden Dario Rakic
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Sweden Mats Frösemo
Kville Biljard Club
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Sweden Joel Jansson
Kville Biljard Club
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
150
25 Sweden Jonas Nyman Trollhättans BK
4 (2/2) 32 (19/13)
59%
150
33 Sweden Jonas Nordmark
Falköping BK
3 (1/2) 27 (14/13)
52%
100
33 Sweden John Jenuwein
Nässjö Billiard Club
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
100
33 United States Richard Ndome
BK Milen
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
8880 Sweden Torvald Asplund Trollhättan BK
Kville Biljard Club
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
8880 Sweden Bo Törnqvist
Falköping BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Nov 11, 2023, 10:00 AM (local time)
Entry deadline Nov 8, 2023, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Falköping BK
Contact Felix Karlberg
Rankings Svenska pooltouren 2023 and Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (35 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren.
More info
Adress till hallen: Lovenegatan 4 Falköping
Startavgift: 500 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2023 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Walk Over
 
2   
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sweden
Mikael Bringmyr
Sat 10:03  Table 1
3   
Sweden
Walter Kiessling
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Gustaf Friberg
 
5   
Sweden
Ronny Brännström Trollhättan BK
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Joel Jansson
 
7   
Sweden
Patrik Johansson
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Hussein Abdallah
 
9   
Sweden
Torvald Asplund
Walk Over
 
10   
Walk Over
Sweden
Christer Åkerman
 
11   
Sweden
Benjamin Folke
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Andreas Lindström
 
13   
Sweden
Mats Frösemo
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Andreas Sunnerdahl
 
15   
Sweden
Bojan Krstic
Walk Over
 
16   
Walk Over
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
 
17   
Sweden
Kim Jacobsson
Walk Over
 
18   
Sweden
Christian Rundqvist
Sweden
John Jenuwein
Sat 10:03  Table 2
19   
Sweden
Bo Törnqvist
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Kingson Cheng
 
21   
Sweden
David Carlsson
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Oscar winterqvist
 
23   
Sweden
Marcus Boberg
Walk Over
 
24   
Walk Over
Sweden
Johan Weddig
 
25   
Sweden
Dario Rakic
Walk Over
 
26   
Walk Over
Sweden
Kim Palmqvist
 
27   
Estonia
Gert Jürgenson
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Kah Wei Leong
 
29   
Sweden
Sebastian Simonsson
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
 
31   
United States
Richard Ndome
Sweden
Jonas Nordmark
Sat 10:03  Table 3
32   
Walk Over
Sweden
Fuad Dzin
 

Winner round 1

Race to 6
33   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sat 10:58  Table 1
34   
Sweden
Walter Kiessling
Sweden
Gustaf Friberg
Sat 10:03  Table 4
35   
Sweden
Ronny Brännström Trollhättan BK
Sweden
Joel Jansson
Sat 10:03  Table 5
36   
Sweden
Patrik Johansson
Sweden
Hussein Abdallah
Sat 10:03  Table 6
37   
Sweden
Torvald Asplund
Sweden
Christer Åkerman
Sat 10:00 
38   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Andreas Lindström
Sat 10:03  Table 8
39   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sat 10:03  Table 7
40   
Sweden
Bojan Krstic
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sat 10:53  Table 5
41   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 11:16  Table 2
42   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Kingson Cheng
Sat 11:15 
43   
Sweden
David Carlsson
Sweden
Oscar winterqvist
Sat 11:00  Table 3
44   
Sweden
Marcus Boberg
Sweden
Johan Weddig
Sat 11:03  Table 8
45   
Sweden
Dario Rakic
Sweden
Kim Palmqvist
Sat 11:58  Table 3
46   
Estonia
Gert Jürgenson
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 11:24  Table 7
47   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
Sat 11:31  Table 4
48   
Sweden
Jonas Nordmark
Sweden
Fuad Dzin
Sat 11:13  Table 6

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Mikael Bringmyr
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Walk Over
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Walk Over
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
John Jenuwein
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Walk Over
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
United States
Richard Ndome
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
65   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Jonas Nordmark
Sat 12:44  Table 5
66   
Walk Over
Sweden
Sebastian Simonsson
 
67   
Walk Over
Sweden
Kah Wei Leong
 
68   
Walk Over
Sweden
Dario Rakic
 
69   
Walk Over
Sweden
Marcus Boberg
 
70   
Walk Over
Sweden
Oscar winterqvist
 
71   
Walk Over
Sweden
Bo Törnqvist
 
72   
Walk Over
Sweden
Christian Rundqvist
 
73   
Sweden
John Jenuwein
Sweden
Bojan Krstic
Sat 11:59  Table 5
74   
Walk Over
Sweden
Mats Frösemo
 
75   
Walk Over
Sweden
Andreas Lindström
 
76   
Walk Over
Sweden
Torvald Asplund
 
77   
Walk Over
Sweden
Patrik Johansson
 
78   
Walk Over
Sweden
Joel Jansson
 
79   
Walk Over
Sweden
Walter Kiessling
 
80   
United States
Richard Ndome
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sat 12:13  Table 1

Winners qualification

Race to 6
81   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sweden
Gustaf Friberg
Sat 12:19  Table 2
82   
Sweden
Ronny Brännström Trollhättan BK
Sweden
Hussein Abdallah
Sat 12:26  Table 7
83   
Sweden
Christer Åkerman
Sweden
Benjamin Folke
Sat 12:30  Table 8
84   
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sat 12:39  Table 4
85   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Kingson Cheng
Sat 12:46  Table 6
86   
Sweden
David Carlsson
Sweden
Johan Weddig
Sat 12:46  Table 1
87   
Sweden
Kim Palmqvist
Estonia
Gert Jürgenson
Sat 13:06  Table 7
88   
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
Sweden
Fuad Dzin
Sat 13:06  Table 3

Loser round 3

Race to 5
89   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 13:49  Table 5
90   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Dario Rakic
Sat 13:37  Table 6
91   
Sweden
Marcus Boberg
Sweden
Oscar winterqvist
Sat 13:39  Table 2
92   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Christian Rundqvist
 
93   
Sweden
Bojan Krstic
Sweden
Mats Frösemo
Sat 13:40  Table 4
94   
Sweden
Andreas Lindström
Sweden
Torvald Asplund
 
95   
Sweden
Patrik Johansson
Sweden
Joel Jansson
Sat 13:49  Table 8
96   
Sweden
Walter Kiessling
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sat 14:21  Table 3

Losers qualification

Race to 5
97   
Sweden
Mikael Bringmyr
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sat 14:34  Table 6
98   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Christer Åkerman
Sat 14:35  Table 5
99   
Sweden
Oscar winterqvist
Sweden
Ronny Brännström Trollhättan BK
Sat 14:26  Table 2
100   
Sweden
Christian Rundqvist
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 14:22  Table 1
101   
Sweden
Bojan Krstic
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
Sat 14:27  Table 4
102   
Sweden
Andreas Lindström
Sweden
Kim Palmqvist
Sat 14:37  Table 7
103   
Sweden
Patrik Johansson
Sweden
Johan Weddig
Sat 15:07  Table 8
104   
Sweden
Walter Kiessling
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 15:14  Table 4

Last sixteen

Race to 6
105   
Sweden
Gustaf Friberg
Sweden
Oscar winterqvist
Sat 15:17  Table 1
106   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Patrik Johansson
Sat 16:02  Table 8
107   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
Sat 15:18  Table 2
108   
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 16:04  Table 4
109   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 15:57  Table 5
110   
Sweden
David Carlsson
Sweden
Andreas Lindström
Sat 15:52  Table 7
111   
Estonia
Gert Jürgenson
Sweden
Mikael Bringmyr
Sat 15:27  Table 6
112   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 15:18  Table 3

Quarter final

Race to 6
113   
Sweden
Oscar winterqvist
Sweden
Patrik Johansson
Sat 17:08  Table 1
114   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 17:08  Table 2
115   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
David Carlsson
Sat 17:28  Table 3
116   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Fuad Dzin
Sat 17:10  Table 4

Semi final

Race to 6
117   
Sweden
Patrik Johansson
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 19:10  Table 3
118   
Sweden
David Carlsson
Sweden
Fuad Dzin
Sat 19:10  Table 4

Final

Race to 6
119   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Fuad Dzin
Sat 20:33  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants