Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 27, 2021

SPT Klass 1 R4 10-ball Västerås

10-Ball
OBS! Säkerställ att du har behörighet att anmäla dig till denna tävling genom läsa och förstå SBF's regelverk. https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf#%C2%A73.2.1%20FargoRate
OBS! Säkerställ att du har behörighet att anmäla dig till denna tävling genom läsa och förstå SBF's regelverk. https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf#%C2%A73.2.1%20FargoRate

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 49 (36/13)
73%
500
2 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 53 (34/19)
64%
400
3 Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 54 (30/24)
56%
300
3 Cuong Pham
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 42 (27/15)
64%
300
5 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 38 (23/15)
61%
250
5 Andreas Kalm
4 (3/1) 37 (21/16)
57%
250
5 Peter Magnusson
Biljardklubben Stöten
6 (4/2) 55 (30/25)
55%
250
5 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 37 (23/14)
62%
250
9 Kai Kraft
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
200
Show more
9 Johan Wingårdh
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 27 (13/14)
48%
200
9 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 30 (15/15)
50%
200
9 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
3 (2/1) 26 (17/9)
65%
200
9 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 23 (13/10)
57%
200
9 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 28 (13/15)
46%
200
9 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
4 (3/1) 31 (23/8)
74%
200
9 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 23 (12/11)
52%
200
17 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (2/1) 30 (16/14)
53%
150
17 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
150
17 Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
150
17 Robert Olsson
4 (2/2) 34 (16/18)
47%
150
17 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
2 (1/1) 22 (11/11)
50%
150
17 Patrik Enbom
Västerås Biljardsällskap
2 (1/1) 18 (11/7)
61%
150
17 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
150
17 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
150
17 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
150
17 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
150
17 Tony Åberg
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
150
17 Meriam Alegre
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
150
17 Stipo Jozic
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
150
17 Laith Albanaa
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
150
17 Shahim Altawel
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 27 (15/12)
56%
150
17 Alireza Hafezi
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
150
33 Johan Klang
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
33 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
33 Morgan Palmborg
2 (0/2) 11 (0/11)
0%
100
33 Peter Gustafson
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
100
33 Andreas Pettersson
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
100
33 Johan Hellman
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
100
33 Andree Ulriksson
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
100
9993 Marcus Erdestål
Västerås Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Erik Hård
Biljardären Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Nov 24, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Nov 27, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (41 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode
Rankings Swedish Pool Tour 2021
Organizer Svenska Biljardförbundet and Västerås Biljardsällskap
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Denna Tävling ingår i Svenska Pooltouren 2021.
Klassindelningar baseras numer på ratingsystemet FargoRate.
Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista.

Elit: Öppen tävling, alla får deltaga.

Klass 1: Ej högre fargorating än 650 enligt senast publicerade listan.

Klass 2: Ej högre fargorating än 550 enligt senast publicerade listan.

Klass 3: Ej högre fargorating än 450 enligt senast publicerade listan.

För de spelare där det saknas underlag i form av fargorating ska nivån bedömas utifrån resultat på klubbtävlingar, jämförelser med andra spelare i föreningen, eller andra jämförbara källor. Exempelvis bör en spelare som spelar på elitnivå i andra länder eller tävlar på internationell nivå såsom Eurotour spela på elitnivå även i Sverige, dvs. i Elitklassen.

FargoRate-listan för R4:
https://drive.google.com/file/d/1EH2HDRxtli20SXKyWqEJrseO10uV0npg/view?usp=sharing

För övrig information såsom klädkod, startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på:

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf

Anmälan är bindande då anmälningstiden gått ut. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart.

Det är spelarens ansvar att känna till regelverket,
Läs mer här: www.biljardforbundet.se
vid eventuella frågor kontakta pk@biljardforbundet.se.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Adam Peteri
Walk Over
 
2   
Sweden
Marcus Erdestål
Sweden
Morgan Palmborg
Sat 10:00  Table 2
3   
Sweden
Andreas Kalm
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Conny Frodig
 
5   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
6   
Sweden
Johan Wingårdh
Sweden
Erik Hård
Sat 10:00 
7   
Sweden
Johan Klang
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 09:53  Table 7
8   
Walk Over
Sweden
Sabo Azar
 
9   
Sweden
Dan Andersson
Walk Over
 
10   
Sweden
Johan Hellman
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 09:53  Table 3
11   
Sweden
Meriam Alegre
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Patrik Enbom
 
13   
Sweden
Andy Cuong Pham
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Laith Albanaa
 
15   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Andree Ulriksson
Sat 09:53  Table 4
16   
Walk Over
Sweden
Behruz Moghadam
 
17   
Sweden
Thomas Stadler
Walk Over
 
18   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Andreas Pettersson
Sat 09:53  Table 1
19   
Sweden
Yuzhou Li
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
21   
Sweden
Machael Yousif
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Lars-Göran Strand
 
23   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Shahim Altawel
Sat 09:53  Table 5
24   
Walk Over
Sweden
Walter Laikre
 
25   
Sweden
Kai Kraft
Walk Over
 
26   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Peter Gustafson
Sat 09:53  Table 8
27   
Sweden
Stipo Jozic
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Håkan Larsson
 
29   
Sweden
Nicklas Johansson
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Linnea Hjalmarström
 
31   
Sweden
Alireza Hafezi
Sweden
Tony Åberg
Sat 09:53  Table 6
32   
Walk Over
Sweden
Göte Nigård
 

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Morgan Palmborg
Sat 10:48  Table 3
34   
Sweden
Andreas Kalm
Sweden
Conny Frodig
Sat 10:44  Table 8
35   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 10:46  Table 7
36   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Sabo Azar
Sat 11:55  Table 8
37   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Johan Hellman
Sat 11:40  Table 3
38   
Sweden
Meriam Alegre
Sweden
Patrik Enbom
Sat 10:28  Table 2
39   
Sweden
Andy Cuong Pham
Sweden
Laith Albanaa
Sat 11:08  Table 4
40   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 11:15  Table 6
41   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Robert Haag
Sat 11:16  Table 2
42   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Alex Embermark
Sat 11:08  Table 1
43   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 12:15  Table 4
44   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Walter Laikre
Sat 12:18  Table 1
45   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Adam Nilsson
Sat 12:33  Table 3
46   
Sweden
Stipo Jozic
Sweden
Håkan Larsson
Sat 11:42  Table 7
47   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 12:43  Table 7
48   
Sweden
Tony Åberg
Sweden
Göte Nigård
Sat 11:35  Table 5

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Sweden
Marcus Erdestål
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
Erik Hård
 
52   
Sweden
Johan Klang
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Andree Ulriksson
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Andreas Pettersson
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Sweden
Shahim Altawel
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Peter Gustafson
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Alireza Hafezi
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
Sweden
Marcus Erdestål
Sweden
Tony Åberg
 
66   
Walk Over
Sweden
Nicklas Johansson
 
67   
Sweden
Erik Hård
Sweden
Stipo Jozic
 
68   
Sweden
Johan Klang
Sweden
Kai Kraft
Sat 13:27  Table 5
69   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Robert Olsson
Sat 13:39  Table 8
70   
Walk Over
Sweden
Lars-Göran Strand
 
71   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
72   
Sweden
Andree Ulriksson
Sweden
Thomas Stadler
Sat 13:26  Table 3
73   
Sweden
Andreas Pettersson
Sweden
Peter Magnusson
Sat 13:25  Table 4
74   
Walk Over
Sweden
Laith Albanaa
 
75   
Walk Over
Sweden
Meriam Alegre
 
76   
Sweden
Shahim Altawel
Sweden
Johan Hellman
Sat 13:13  Table 6
77   
Sweden
Peter Gustafson
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 13:39  Table 1
78   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
 
79   
Walk Over
Sweden
Conny Frodig
 
80   
Sweden
Alireza Hafezi
Sweden
Morgan Palmborg
Sat 13:00  Table 2

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Robert Olsson
Sat 15:48  Table 6
82   
Sweden
Andreas Kalm
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 14:57  Table 6
83   
Sweden
Johan Wingårdh
Sweden
Alireza Hafezi
Sat 15:50  Table 3
84   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Tony Åberg
Sat 14:49  Table 2
85   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 15:46  Table 2
86   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Kai Kraft
Sat 14:47  Table 1
87   
Sweden
Andy Cuong Pham
Sweden
Meriam Alegre
Sat 13:50  Table 7
88   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Stipo Jozic
Sat 14:28  Table 3
89   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Peter Magnusson
Sat 16:08  Table 4
90   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Shahim Altawel
Sat 14:58  Table 8
91   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 14:41  Table 4
92   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Conny Frodig
Sat 14:05  Table 6
93   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Alex Embermark
Sat 14:15  Table 5
94   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 13:59  Table 2
95   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Laith Albanaa
Sat 15:07  Table 5
96   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Thomas Stadler
Sat 14:45  Table 7

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Andreas Kalm
Sat 16:59  Table 3
98   
Sweden
Johan Wingårdh
Sweden
Sabo Azar
Sat 16:59  Table 6
99   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Kai Kraft
Sat 16:45  Table 8
100   
Sweden
Andy Cuong Pham
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 16:15  Table 5
101   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Yuzhou Li
Sat 17:21  Table 7
102   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Walter Laikre
Sat 16:24  Table 7
103   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Håkan Larsson
Sat 16:27  Table 1
104   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Thomas Stadler
Sat 16:36  Table 2

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Andreas Kalm
Sweden
Sabo Azar
Sat 18:35  Table 2
106   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Andy Cuong Pham
Sat 18:11  Table 1
107   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Walter Laikre
Sat 18:41  Table 3
108   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Thomas Stadler
Sat 18:11  Table 4

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Andy Cuong Pham
Sat 20:02  Table 2
110   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Thomas Stadler
Sat 20:02  Table 1

Final

Race to 6
111   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Walter Laikre
Sat 21:15  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants