Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 9, 2024

SPT Klass 1 R3 8-Ball - Falköping

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R3 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R3 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Felix Karlberg
Falköping BK
6 (6/0) 47 (36/11)
77%
500
2 Sweden Andreas Sunnerdahl
Falköping BK
6 (5/1) 57 (32/25)
56%
400
3 Sweden Torvald Asplund Trollhättan BK
5 (4/1) 49 (26/23)
53%
300
3 Sweden Robin Törnqvist
Falköping BK
5 (4/1) 50 (29/21)
58%
300
5 Sweden Ronnie Forsberg
Kville Biljard Club
4 (3/1) 34 (21/13)
62%
250
5 Sweden Jonathan Gustavsson
Falköping BK
4 (3/1) 34 (22/12)
65%
250
5 Sweden Kingson Cheng
Kville Biljard Club
4 (3/1) 40 (22/18)
55%
250
5 Sweden Laszlo Szili
BK Milen
4 (3/1) 35 (20/15)
57%
250
9 Sweden Jasmin Dzinic
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 31 (17/14)
55%
200
Show more
9 Sweden Jonas Nordmark
Falköping BK
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
200
9 Sweden Oscar winterqvist
BK Milen
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
200
9 Sweden Denis Dujso
Skaraborgs BK
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
200
9 Sweden Ronny Brännström – Trollhättans BK
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
200
9 Sweden Bo Törnqvist
Falköping BK
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
200
9 Sweden Ulf Lysmark
BK Milen
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
200
9 Sweden Lars Mineur
Falköping BK
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
200
17 Sweden Mikael Bringmyr
Elme Biljardklubb
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
150
17 Denmark Henrik Andersen
3 (1/2) 19 (5/14)
26%
150
17 Sweden David Carlsson Jr
Elme Biljardklubb
3 (1/2) 22 (6/16)
27%
150
17 Sweden Ulf Eriksson
BK Milen
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
150
17 Palestinian Territory Imad Hamid
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 23 (8/15)
35%
150
17 Sweden Kim Jacobsson
BK Milen
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
150
17 Sweden Hussein Abdallah - Trollhättans BK
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
150
17 Sweden Viktor Goldenius
Kville Biljard Club
3 (1/2) 26 (13/13)
50%
150
25 Sweden Sebastian Simonsson Fälldin
Kville Biljard Club
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
150
25 Sweden Robert Werthèn
Falköping BK
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
150
25 Sweden Henrik Lagerström - Trollhättan BK
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
150
25 Sweden Joel Jansson
Kville Biljard Club
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
150
25 Sweden John Paul Reyes Trollhättans BK
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
150
25 Sweden Henrik Wernersson
Skaraborgs BK
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
150
25 Sweden Stefan Carlsson
Skaraborgs BK
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
150
25 Sweden Jonas Nyman Trollhättans BK
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
Starts Mar 9, 2024, 10:00 AM (local time)
Entry deadline Mar 6, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Falköping BK
Contact Felix Karlberg
Rankings Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (32 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren.
More info
Startavgift: 500 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2024 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2024. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 665

Klass 2: Ej högre Fargorate än 565

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Robin Törnqvist
Sat 09:56  Table 4
2   
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sweden
Jasmin Dzinic
Sat 09:56  Table 3
3   
Sweden
Ronnie Forsberg
Sweden
Denis Dujso
Sat 09:56  Table 2
4   
Sweden
Henrik Wernersson
Sweden
Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Sat 09:56  Table 1
5   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
Sat 09:56  Table 5
6   
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sweden
Ulf Eriksson
Sat 09:56  Table 6
7   
Sweden
Jonas Nordmark
Sweden
Lars Mineur
Sat 09:56  Table 7
8   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 09:57  Table 8
9   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Joel Jansson
Sat 10:59  Table 2
10   
Sweden
Viktor Goldenius
Sweden
Mikael Bringmyr
Sat 10:59  Table 5
11   
Palestinian Territory
Imad Hamid
Sweden
Oscar winterqvist
Sat 11:02  Table 3
12   
Sweden
Stefan Carlsson
Sweden
Laszlo Szili
Sat 11:04  Table 6
13   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Ronny Brännström – Trollhättans BK
Sat 11:08  Table 7
14   
Sweden
David Carlsson Jr
Sweden
Robert Werthèn
Sat 11:10  Table 1
15   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
John Paul Reyes Trollhättans BK
Sat 11:17  Table 4
16   
Denmark
Henrik Andersen - Elme Biljardklubb
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 11:39  Table 8

Winners qualification

Race to 6
17   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Jasmin Dzinic
Sat 11:51  Table 7
18   
Sweden
Ronnie Forsberg
Sweden
Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Sat 12:12  Table 3
19   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sat 12:27  Table 5
20   
Sweden
Jonas Nordmark
Sweden
Kingson Cheng
Sat 12:33  Table 8
21   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Viktor Goldenius
Sat 12:37  Table 2
22   
Sweden
Oscar winterqvist
Sweden
Laszlo Szili
Sat 12:49  Table 6
23   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
David Carlsson Jr
Sat 13:18  Table 7
24   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 13:04  Table 4

Loser round 1

Race to 5
25   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sat 13:19  Table 1
26   
Sweden
Denis Dujso
Sweden
Henrik Wernersson
Sat 13:18  Table 3
27   
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
Sweden
Ulf Eriksson
Sat 13:30  Table 5
28   
Sweden
Lars Mineur
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 13:54  Table 7
29   
Sweden
Joel Jansson
Sweden
Mikael Bringmyr
Sat 14:05  Table 4
30   
Palestinian Territory
Imad Hamid
Sweden
Stefan Carlsson
Sat 14:07  Table 5
31   
Sweden
Ronny Brännström – Trollhättans BK
Sweden
Robert Werthèn
Sat 13:59  Table 8
32   
Sweden
John Paul Reyes Trollhättans BK
Denmark
Henrik Andersen - Elme Biljardklubb
Sat 14:11  Table 1

Losers qualification

Race to 5
33   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 14:35  Table 6
34   
Sweden
Denis Dujso
Sweden
David Carlsson Jr
Sat 14:50  Table 3
35   
Sweden
Ulf Eriksson
Sweden
Oscar winterqvist
Sat 14:48  Table 7
36   
Sweden
Lars Mineur
Sweden
Viktor Goldenius
Sat 15:00  Table 2
37   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Jonas Nordmark
Sat 15:20  Table 4
38   
Palestinian Territory
Imad Hamid
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 15:29  Table 5
39   
Sweden
Ronny Brännström – Trollhättans BK
Sweden
Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Sat 14:55  Table 8
40   
Denmark
Henrik Andersen - Elme Biljardklubb
Sweden
Jasmin Dzinic
Sat 15:42  Table 3

Last sixteen

Race to 6
41   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 16:37  Table 4
42   
Sweden
Ronnie Forsberg
Sweden
Lars Mineur
Sat 16:37  Table 8
43   
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sweden
Oscar winterqvist
Sat 16:37  Table 1
44   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 16:37  Table 5
45   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Denis Dujso
Sat 16:38  Table 3
46   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Jasmin Dzinic
Sat 16:38  Table 7
47   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Ronny Brännström – Trollhättans BK
Sat 16:38  Table 2
48   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Jonas Nordmark
Sat 16:38  Table 6

Quarter final

Race to 6
49   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Ronnie Forsberg
Sat 18:12  Table 3
50   
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sweden
Kingson Cheng
Sat 18:32  Table 2
51   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Laszlo Szili
Sat 18:41  Table 1
52   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 17:53  Table 4

Semi final

Race to 6
53   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sat 20:26 
54   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Felix Karlberg
Sat 20:22 

Final

Race to 6
55   
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sweden
Felix Karlberg
Sat 21:49 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants