Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 4, 2021

SPT Klass 1 R2 8-ball Stockholm, Biljardären

8-Ball
Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar. Bekräfta även din aktuella rating här: https://drive.google.com/file/d/12p36roLj5zztPExsIrGPo0bj07LoRpc0/view?usp=sharing
Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar. Bekräfta även din aktuella rating här: https://drive.google.com/file/d/12p36roLj5zztPExsIrGPo0bj07LoRpc0/view?usp=sharing

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Andreas Nilsson
6 (6/0) 51 (36/15)
71%
500
2 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 60 (32/28)
53%
400
3 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
7 (5/2) 66 (38/28)
58%
300
3 Cuong Pham
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 54 (34/20)
63%
300
5 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 42 (18/24)
43%
250
5 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 33 (20/13)
61%
250
5 Magnus Strand
Västerås Biljardsällskap
5 (4/1) 40 (27/13)
68%
250
5 Taha Rash
6 (4/2) 50 (28/22)
56%
250
9 My Nguyen
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 37 (22/15)
59%
200
Show more
9 Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 34 (18/16)
53%
200
9 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
200
9 Per Rydholm
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 48 (23/25)
48%
200
9 Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
3 (2/1) 26 (14/12)
54%
200
9 Elie Naman
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 27 (16/11)
59%
200
9 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 30 (16/14)
53%
200
9 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
200
17 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (1/1) 15 (9/6)
60%
150
17 Thomas Ekwall
Sundsvalls Biljardklubb
3 (2/1) 31 (16/15)
52%
150
17 Patrik Enbom
Västerås Biljardsällskap
2 (1/1) 16 (10/6)
63%
150
17 Lazaros Zoupounidis
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
150
17 Rackim Seree Sornwong
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
150
17 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 20 (10/10)
50%
150
17 Petter Wulcan
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 20 (10/10)
50%
150
17 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
150
17 Louise Furberg
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
150
17 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
2 (1/1) 18 (10/8)
56%
150
17 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 29 (14/15)
48%
150
17 Almir Tucakovic
3 (2/1) 25 (15/10)
60%
150
17 Hugo Barthelson
Karlskoga Biljardklubb
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
150
17 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
150
17 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 30 (16/14)
53%
150
17 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 30 (17/13)
57%
150
33 Annika Cecilia Nilsson familjens bf
2 (0/2) 20 (9/11)
45%
100
33 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
100
33 Jörgen Karlsson
Västerviks Biljard
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
100
33 Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
100
33 Marcus Boberg
Skaraborgs BK
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Mikael Karlsson
Norrköping Billiards Club
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
100
33 Linus Jogin
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
33 Edin Karadza
Norrköping Billiards Club
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Tomas Mikaelsson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 25 (9/16)
36%
100
33 Sören Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
100
33 Johan Hellman
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
Entry deadline Sep 1, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Sep 4, 2021, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (44 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour 2021
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430), Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com) and Senharip Azar (sanne_9ball@hotmail.com, 076-2709105)
More info
Denna tävling ingår i Svenska Pooltouren 2021 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari i år. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorating än 650.

Klass 2: Ej högre Fargorating än 550.

Klass 3: Ej högre Fargorating än 450.

Listan för runda 2 hittar du här:
https://drive.google.com/file/d/12p36roLj5zztPExsIrGPo0bj07LoRpc0/view?usp=sharing

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/forslag-poolbestammelser-2021-01-01.pdf

Senaste Fargorate hittar du här:
https://drive.google.com/file/d/12p36roLj5zztPExsIrGPo0bj07LoRpc0/view?usp=sharing

Hittar du inte dig själv i listan? Gå in på https://fairmatch.fargorate.com/ och sök på ditt namn. Ersätt å, ä , ö med a / o för att hitta din Fargorating. Om du fortfarande inte hittar dig själv, har synpunkter på din rating eller hittar andra uppenbara felaktigheter bör du prata med din klubb och be dem kontakta Poolkommittén (pk@biljardforbundet.se). Klubben måste då motivera varför ratingen är fel baserat på lokala hcp-tävlingar eller annan information.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Adam Peteri
Walk Over
 
2   
Afghanistan
Taha Rash
Sweden
Edin Karadza
Sat 08:54  Table 1
3   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
5   
Sweden
Thomas Stadler
Walk Over
 
6   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 08:54  Table 2
7   
Sweden
Mikael Karlsson
Sweden
Magnus Strand
Sat 08:54  Table 3
8   
Walk Over
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
 
9   
Sweden
Petter Wulcan
Walk Over
 
10   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 08:54  Table 4
11   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Jörgen Karlsson
Sat 08:54  Table 5
12   
Walk Over
Sweden
Robert Haag
 
13   
Sweden
Sabo Azar
Walk Over
 
14   
Walk Over
Thailand
Rackim Seree Sornwong
 
15   
Sweden
Sören Nilsson
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sat 08:54  Table 6
16   
Walk Over
Lebanon
Elie Naman
 
17   
Sweden
Göte Nigård
Walk Over
 
18   
Sweden
Johan Hellman
Bosnia and Herzegovina
Almir Tucakovic
Sat 08:54  Table 10
19   
Sweden
Andreas Nilsson
Walk Over
 
20   
Walk Over
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
 
21   
Iran
Hassan Nasaji
Walk Over
 
22   
Sweden
Linus Jogin
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 08:54  Table 7
23   
Sweden
Annika Cecilia Nilsson
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 08:54  Table 8
24   
Walk Over
Sweden
Patrik Enbom
 
25   
Sweden
Louise Furberg
Walk Over
 
26   
Sweden
My Nguyen
Sweden
Marcus Boberg
Sat 09:56  Table 10
27   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Andy Cuong Pham
Sat 08:54  Table 9
28   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
 
29   
Sweden
Nicklas Johansson
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Hugo Barthelson
 
31   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Machael Yousif
Sat 10:00  Table 5
32   
Walk Over
Sweden
Elvis Miglans
 

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Adam Peteri
Afghanistan
Taha Rash
Sat 10:34  Table 2
34   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Alex Embermark
Sat 09:56  Table 7
35   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 10:40  Table 6
36   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 10:33  Table 4
37   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Per Rydholm
Sat 10:53  Table 9
38   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Robert Haag
Sat 10:12  Table 3
39   
Sweden
Sabo Azar
Thailand
Rackim Seree Sornwong
Sat 09:57  Table 9
40   
Greece
Lazaros Zoupounidis
Lebanon
Elie Naman
Sat 10:59  Table 10
41   
Sweden
Göte Nigård
Bosnia and Herzegovina
Almir Tucakovic
Sat 10:04  Table 1
42   
Sweden
Andreas Nilsson
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 11:04  Table 8
43   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 11:14  Table 3
44   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Patrik Enbom
Sat 11:19  Table 7
45   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
My Nguyen
Sat 11:22  Table 5
46   
Sweden
Andy Cuong Pham
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 11:32  Table 1
47   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Hugo Barthelson
Sat 11:25  Table 2
48   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Elvis Miglans
Sat 11:44  Table 4

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Sweden
Edin Karadza
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
Yuzhou Li
 
52   
Sweden
Mikael Karlsson
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Jarmo Talvén
 
54   
Sweden
Jörgen Karlsson
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Sören Nilsson
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Johan Hellman
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Linus Jogin
 
60   
Sweden
Annika Cecilia Nilsson
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Marcus Boberg
 
62   
Sweden
Agneta Planeskog
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Björn Odelbrink
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
Sweden
Edin Karadza
Sweden
Machael Yousif
Sat 13:24  Table 6
66   
Walk Over
Sweden
Hugo Barthelson
 
67   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 13:09  Table 8
68   
Sweden
Mikael Karlsson
Sweden
Louise Furberg
Sat 13:08  Table 2
69   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 12:20  Table 3
70   
Sweden
Jörgen Karlsson
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 13:03  Table 1
71   
Walk Over
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
 
72   
Sweden
Sören Nilsson
Sweden
Göte Nigård
Sat 11:56  Table 8
73   
Sweden
Johan Hellman
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sat 12:44  Table 5
74   
Walk Over
Thailand
Rackim Seree Sornwong
 
75   
Sweden
Linus Jogin
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 12:20  Table 6
76   
Sweden
Annika Cecilia Nilsson
Sweden
Per Rydholm
Sat 12:19  Table 9
77   
Sweden
Marcus Boberg
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 12:18  Table 7
78   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Thomas Stadler
Sat 12:36  Table 10
79   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
80   
Sweden
Björn Odelbrink
Afghanistan
Taha Rash
Sat 13:03  Table 4

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Göte Nigård
Sat 14:50  Table 3
82   
Sweden
Walter Laikre
R1
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 15:09  Table 4
83   
Sweden
Thomas Ekwall
Sweden
Per Rydholm
Sat 14:28  Table 8
84   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Louise Furberg
Sat 15:10  Table 5
85   
Sweden
Petter Wulcan
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 13:40  Table 5
86   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Machael Yousif
Sat 15:25  Table 9
87   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Hugo Barthelson
Sat 13:55  Table 4
88   
Lebanon
Elie Naman
Thailand
Rackim Seree Sornwong
Sat 13:42  Table 3
89   
Bosnia and Herzegovina
Almir Tucakovic
Sweden
Thomas Stadler
Sat 13:56  Table 10
90   
Sweden
Andreas Nilsson
Sweden
Yuzhou Li
Sat 15:11  Table 7
91   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Alex Embermark
Sat 13:52  Table 1
92   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 14:18  Table 2
93   
Sweden
My Nguyen
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 15:17  Table 1
94   
Sweden
Andy Cuong Pham
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 14:38  Table 6
95   
Sweden
Nicklas Johansson
Afghanistan
Taha Rash
Sat 14:12  Table 9
96   
Sweden
Elvis Miglans
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sat 13:56  Table 7

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Walter Laikre
R1
Sat 17:03  Table 4
98   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Magnus Strand
Sat 16:03  Table 5
99   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Machael Yousif
Sat 16:41  Table 10
100   
Sweden
Sabo Azar
Lebanon
Elie Naman
Sat 16:16  Table 6
101   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Andreas Nilsson
Sat 16:32  Table 7
102   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 16:24  Table 8
103   
Sweden
My Nguyen
Sweden
Andy Cuong Pham
Sat 16:46  Table 9
104   
Afghanistan
Taha Rash
Sweden
Elvis Miglans
Sat 15:36  Table 10

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Walter Laikre
R1
Sweden
Magnus Strand
Sat 18:38  Table 6
106   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Sabo Azar
Sat 18:20  Table 10
107   
Sweden
Andreas Nilsson
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 18:00  Table 8
108   
Sweden
Andy Cuong Pham
Afghanistan
Taha Rash
Sat 18:13  Table 9

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Machael Yousif
Sat 19:42  Table 6
110   
Sweden
Andreas Nilsson
Sweden
Andy Cuong Pham
Sat 19:29  Table 10

Final

Race to 6
111   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Andreas Nilsson
Sat 21:10  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants