Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 12 - March 13, 2022

SPT Klass 1 R2 10-Ball, Eskilstuna

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R2 i Eskilstuna. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R2 i Eskilstuna. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 61 (36/25)
59%
500
2 Robert Dimmlich
Biljardären Biljardklubb
6 (5/1) 60 (34/26)
57%
400
3 Claes Norin
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 59 (35/24)
59%
300
3 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 43 (29/14)
67%
300
5 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 35 (23/12)
66%
250
5 Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 34 (20/14)
59%
250
5 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
6 (4/2) 54 (29/25)
54%
250
5 Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 40 (23/17)
58%
250
9 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 36 (18/18)
50%
200
Show more
9 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
200
9 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
5 (3/2) 35 (21/14)
60%
200
9 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 30 (14/16)
47%
200
9 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 31 (17/14)
55%
200
9 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 31 (14/17)
45%
200
9 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 39 (22/17)
56%
200
9 Johan Larsson
Familjens BF
6 (4/2) 46 (25/21)
54%
200
17 Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 23 (12/11)
52%
150
17 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
150
17 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 28 (15/13)
54%
150
17 Andreas Kalm
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
150
17 Fredrik Rynell
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
150
17 Esa Strandman
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
150
17 Shahim Altawel
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
150
17 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
150
25 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
150
25 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
150
25 Peter Gustafson
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
150
25 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
150
25 Peder Brunstedt
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Juha Niemi
Karlskoga Biljardklubb
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
150
33 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
Entry deadline Mar 9, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Mar 12, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (35 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Biljardklubben Stöten
Contact Andreas Pettersson (epost.andreas@outlook.com, +46705550660)
More info
OBS! Vid 40st anmälda eller färre spelas tävlingen på en dag, lördagen.

Fargorate lista för Runda 2 - 2022 https://drive.google.com/file/d/1lfWCF35Fgu8J0_u6f6XB1RsdhbgK3P45/view?usp=sharing

Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/forslag-poolbestammelser-2021-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
2   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Claes Norin
Sat 09:03  Table 4
3   
Sweden
Agneta Planeskog
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Andreas Kalm
 
5   
Sweden
Andrian Ristic
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Peder Brunstedt
 
7   
Sweden
Pontus Larhed
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Kai Kraft
 
9   
Sweden
Sabo Azar
Walk Over
 
10   
Walk Over
Sweden
Jarmo Talvén
 
11   
Sweden
Juha Niemi
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Machael Yousif
 
13   
Sweden
Yuzhou Li
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Lars-Göran Strand
 
15   
Sweden
Largo Callicra
Walk Over
 
16   
Walk Over
Sweden
Glenn Andersson
 
17   
Sweden
Behruz Moghadam
Walk Over
 
18   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Adam Nilsson
Sat 09:03  Table 3
19   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Walk Over
 
20   
Walk Over
Iraq
Nashwan Qardak
 
21   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
22   
Walk Over
Finland
Esa Strandman
 
23   
Sweden
Håkan Larsson
Walk Over
 
24   
Walk Over
Iran
Hassan Nasaji
 
25   
Sweden
Dan Andersson
Walk Over
 
26   
Walk Over
Sweden
Fredrik Rynell
 
27   
Sweden
Robert Dimmlich
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Monika Margeta
 
29   
Sweden
Shahim Altawel
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Peter Gustafson
 
31   
Sweden
Johan Larsson
Iran
Toraj Larki
Sat 09:03  Table 7
32   
Walk Over
Sweden
Adam Peteri
 

Winner round 1

Race to 6
33   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Claes Norin
Sat 10:45  Table 4
34   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Andreas Kalm
Sat 09:03  Table 1
35   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Peder Brunstedt
Sat 09:03  Table 2
36   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Kai Kraft
Sat 09:03  Table 5
37   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 09:03  Table 6
38   
Sweden
Juha Niemi
Sweden
Machael Yousif
Sat 09:45  Table 5
39   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 09:03  Table 9
40   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Glenn Andersson
Sat 09:03  Table 8
41   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Adam Nilsson
Sat 10:02  Table 6
42   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Iraq
Nashwan Qardak
Sat 09:52  Table 2
43   
Sweden
Tony Bjorkenius
Finland
Esa Strandman
Sat 09:54  Table 1
44   
Sweden
Håkan Larsson
Iran
Hassan Nasaji
Sat 10:01  Table 3
45   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Fredrik Rynell
Sat 10:05  Table 8
46   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Monika Margeta
Sat 10:10  Table 9
47   
Sweden
Shahim Altawel
Sweden
Peter Gustafson
Sat 10:36  Table 1
48   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Adam Peteri
Sat 09:58  Table 7

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Sweden
Samuel Bedeus
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Walk Over
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Walk Over
Walk Over
 
57   
Walk Over
Estonia
Mirko Raid
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Walk Over
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Iran
Toraj Larki
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
65   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Johan Larsson
Sat 10:50  Table 7
66   
Walk Over
Sweden
Peter Gustafson
 
67   
Walk Over
Sweden
Monika Margeta
 
68   
Walk Over
Sweden
Dan Andersson
 
69   
Walk Over
Iran
Hassan Nasaji
 
70   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
 
71   
Walk Over
Sweden
Linnea Hjalmarström
 
72   
Walk Over
Sweden
Adam Nilsson
 
73   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Largo Callicra
Sat 10:53  Table 3
74   
Walk Over
Sweden
Lars-Göran Strand
 
75   
Walk Over
Sweden
Juha Niemi
 
76   
Walk Over
Sweden
Jarmo Talvén
 
77   
Walk Over
Sweden
Pontus Larhed
 
78   
Walk Over
Sweden
Peder Brunstedt
 
79   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
80   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Walter Laikre
Sat 12:43  Table 4

Winners qualification

Race to 6
81   
Sweden
Claes Norin
Sweden
Andreas Kalm
Sat 12:43  Table 1
82   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Kai Kraft
Sat 10:58  Table 5
83   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Machael Yousif
Sat 11:06  Table 8
84   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Glenn Andersson
Sat 11:20  Table 9
85   
Sweden
Behruz Moghadam
Iraq
Nashwan Qardak
Sat 11:29  Table 6
86   
Finland
Esa Strandman
Sweden
Håkan Larsson
Sat 11:10  Table 2
87   
Sweden
Fredrik Rynell
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 11:23  Table 7
88   
Sweden
Shahim Altawel
Sweden
Adam Peteri
Sat 11:30  Table 1

Loser round 3

Race to 5
89   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Peter Gustafson
Sat 12:37  Table 6
90   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Dan Andersson
Sat 12:32  Table 7
91   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 12:28  Table 3
92   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Adam Nilsson
Sat 12:06  Table 2
93   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 12:13  Table 5
94   
Sweden
Juha Niemi
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 12:02  Table 8
95   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Peder Brunstedt
Sat 11:43  Table 3
96   
Sweden
Agneta Planeskog
Iran
Toraj Larki
Sat 13:13  Table 3

Losers qualification

Race to 5
97   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Yuzhou Li
Sat 13:35  Table 6
98   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Sabo Azar
Sat 13:25  Table 7
99   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Kai Kraft
Sat 13:14  Table 4
100   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Andreas Kalm
Sat 13:41  Table 5
101   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Shahim Altawel
Sat 13:43  Table 9
102   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Fredrik Rynell
Sat 13:06  Table 8
103   
Sweden
Pontus Larhed
Finland
Esa Strandman
Sat 12:56  Table 9
104   
Iran
Toraj Larki
Iraq
Nashwan Qardak
Sat 13:58  Table 8

Last sixteen

Race to 6
105   
Sweden
Claes Norin
Sweden
Largo Callicra
Sat 15:18  Table 3
106   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 14:06  Table 7
107   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Dan Andersson
Sat 14:20  Table 5
108   
Sweden
Glenn Andersson
Iran
Toraj Larki
Sat 14:41  Table 9
109   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Adam Nilsson
Sat 14:28  Table 4
110   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Pontus Larhed
Sat 14:09  Table 3
111   
Sweden
Robert Dimmlich
Iran
Hassan Nasaji
Sat 14:29  Table 6
112   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Johan Larsson
Sat 14:37  Table 8

Quarter final

Race to 6
113   
Sweden
Claes Norin
Sweden
Andrian Ristic
Sat 16:54  Table 7
114   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Glenn Andersson
Sat 16:11  Table 8
115   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Håkan Larsson
Sat 15:56  Table 6
116   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Adam Peteri
Sat 15:50  Table 7

Semi final

Race to 6
117   
Sweden
Claes Norin
Sweden
Machael Yousif
Sat 17:59  Table 8
118   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 17:07  Table 9

Final

Race to 6
119   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 20:27  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants