Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 20, 2024

SPT Klass 1 R1 9-Ball Falköping

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R1 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R1 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Bo Törnqvist
Falköping BK
8 (7/1) 91 (52/39)
57%
500
2 Sweden Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
6 (5/1) 63 (38/25)
60%
400
3 Sweden Andreas Sunnerdahl
Falköping BK
6 (5/1) 58 (39/19)
67%
300
3 Sweden Torvald Asplund Trollhättan BK
5 (4/1) 54 (31/23)
57%
300
5 Sweden Kingson Cheng
Kville Biljard Club
5 (3/2) 47 (27/20)
57%
250
5 Sweden John Paul Reyes Trollhättans BK
4 (3/1) 46 (26/20)
57%
250
5 Sweden Stefan Carlsson
Skaraborgs BK
5 (3/2) 56 (29/27)
52%
250
5 Sweden Kim Palmqvist
Kville Biljard Club
5 (3/2) 54 (25/29)
46%
250
9 Sweden Mikael Bringmyr
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 39 (21/18)
54%
200
Show more
9 Sweden Daniel Rosander
Kville Biljard Club
4 (2/2) 42 (20/22)
48%
200
9 Sweden David Carlsson Jr
Elme Biljardklubb
4 (3/1) 38 (26/12)
68%
200
9 Sweden Benjamin Folke
BK Milen
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
200
9 Sweden Robin Törnqvist
Falköping BK
3 (2/1) 38 (20/18)
53%
200
9 Sweden Henrik Wernersson
Skaraborgs BK
4 (2/2) 38 (14/24)
37%
200
9 Sweden Lars Mineur
Falköping BK
4 (3/1) 37 (22/15)
59%
200
9 Sweden Jonas Nyman Trollhättans BK
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
200
17 Sweden Tobias Appelbäck
Elme Biljardklubb
2 (0/2) 16 (2/14)
13%
150
17 Sweden Sebastian Simonsson
Kville Biljard Club
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
150
17 Sweden Andreas Lindström
Elme Biljardklubb
2 (1/1) 20 (12/8)
60%
150
17 Sweden Patrik Johansson
Elme Biljardklubb
2 (1/1) 22 (12/10)
55%
150
17 Sweden Ronnie Forsberg
Kville Biljard Club
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
150
17 Sweden Anders Holm
BK Milen
3 (2/1) 31 (20/11)
65%
150
17 Sweden Walter Kiessling
BK Milen
3 (2/1) 32 (19/13)
59%
150
17 Palestinian Territory Imad Hamid
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 34 (17/17)
50%
150
17 Sweden Ronny Brännström – Trollhättans BK
4 (2/2) 35 (19/16)
54%
150
17 Sweden Ulf Borg
Kville Biljard Club
2 (1/1) 20 (9/11)
45%
150
17 Sweden Mats Frösemo
Kville Biljard Club
3 (2/1) 34 (16/18)
47%
150
17 Sweden Christian Rundqvist
Kville Biljard Club
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
150
17 Sweden Hussein Abdallah - Trollhättans BK
2 (1/1) 22 (11/11)
50%
150
17 Sweden Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 35 (19/16)
54%
150
17 Sweden Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
150
17 Sweden Lars Källfelt
BK Milen
4 (2/2) 42 (24/18)
57%
150
33 Sweden Tommy Karlsson
Falköping BK
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
33 Sweden Oscar winterqvist
BK Milen
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
100
33 Sweden Johan Lundell
Kristinehamns Biljardklubb
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
100
33 Syria Siwar Dallo
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Sweden Ulf Eriksson
BK Milen
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
100
33 Sweden Marcus Boberg
Skaraborgs BK
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
100
33 Sweden Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
33 Sweden Henrik Lagerström - Trollhättan BK
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
100
33 Sweden Anton Vallgren Trollhättan BK
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
100
33 Sweden Ulf Lysmark
BK Milen
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
33 Sweden Gustaf Friberg
Kville Biljard Club
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
100
33 Sweden Christer Åkerman
Kville Biljard Club
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
100
33 Sweden Viktor Goldenius
Kville Biljard Club
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
33 Sweden Claes Östlund
Biljardklubben Diamanten
2 (0/2) 15 (2/13)
13%
100
49 Sweden Jonas Nordmark
Falköping BK
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
50
9993 Sweden Mathias Englund
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Sweden Kim Jacobsson
BK Milen
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Jan 20, 2024, 9:00 AM (local time)
Entry deadline Jan 17, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Falköping BK
Contact Felix Karlberg
Rankings Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (49 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 45+ touren.
More info
Startavgift: 500 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2024 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Kim Jacobsson
Walk Over
 
2   
Sweden
John Paul Reyes Trollhättans BK
Sweden
Kingson Cheng
Sat 08:58  Table 1
3   
Sweden
Jonas Nordmark
Sweden
Mats Frösemo
Sat 08:58  Table 2
4   
Sweden
Lars Källfelt
Sweden
Johan Lundell
Sat 08:58  Table 3
5   
Sweden
Tommy Karlsson
Walk Over
 
6   
Sweden
Viktor Goldenius
Sweden
David Carlsson Jr
Sat 08:58  Table 4
7   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 08:59  Table 5
8   
Walk Over
Sweden
Christian Rundqvist
 
9   
Sweden
Andreas Lindström
Walk Over
 
10   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Ronny Brännström – Trollhättans BK
Sat 08:59  Table 6
11   
Sweden
Patrik Johansson
Sweden
Mikael Bringmyr
Sat 08:59  Table 7
12   
Walk Over
Sweden
Mathias Englund
 
13   
Sweden
Anton Vallgren Trollhättan BK
Walk Over
 
14   
Palestinian Territory
Imad Hamid
Sweden
Ronnie Forsberg
Sat 08:59  Table 8
15   
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sat 10:04  Table 3
16   
Walk Over
Sweden
Ulf Lysmark
 
17   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Walk Over
 
18   
Sweden
Gustaf Friberg
Sweden
Stefan Carlsson
Sat 09:53  Table 6
19   
Sweden
Kim Palmqvist
Sweden
Lars Mineur
Sat 10:07  Table 4
20   
Walk Over
Sweden
Ulf Eriksson
 
21   
Sweden
Robin Törnqvist
Walk Over
 
22   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Christer Åkerman
Sat 10:09  Table 5
23   
Sweden
Claes Östlund
Sweden
Walter Kiessling
Sat 10:14  Table 1
24   
Walk Over
Sweden
Johan Weddig
 
25   
Sweden
Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Walk Over
 
26   
Sweden
Marcus Boberg
Syria
Siwar Dallo
Sat 10:19  Table 7
27   
Sweden
Henrik Wernersson
Sweden
Anders Holm
Sat 10:33  Table 2
28   
Walk Over
Sweden
Sebastian Simonsson
 
29   
Sweden
Ulf Borg
Walk Over
 
30   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Oscar winterqvist
Sat 10:45  Table 8
31   
Sweden
Tobias Appelbäck
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
Sat 10:49  Table 3
32   
Walk Over
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
 

Winners qualification

Race to 7
33   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
John Paul Reyes Trollhättans BK
Sat 11:30 
34   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Lars Källfelt
Sat 11:17  Table 4
35   
Sweden
Tommy Karlsson
Sweden
David Carlsson Jr
Sat 11:19  Table 1
36   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 11:20  Table 2
37   
Sweden
Andreas Lindström
Sweden
Ronny Brännström – Trollhättans BK
Sat 11:22  Table 3
38   
Sweden
Patrik Johansson
Sweden
Mathias Englund
Sat 11:23 
39   
Sweden
Anton Vallgren Trollhättan BK
Palestinian Territory
Imad Hamid
Sat 11:22  Table 5
40   
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 11:28  Table 7
41   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Gustaf Friberg
Sat 12:35  Table 6
42   
Sweden
Lars Mineur
Sweden
Ulf Eriksson
Sat 11:30  Table 6
43   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Christer Åkerman
Sat 12:15  Table 1
44   
Sweden
Walter Kiessling
Sweden
Johan Weddig
Sat 12:16  Table 3
45   
Sweden
Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Sweden
Marcus Boberg
Sat 12:10  Table 8
46   
Sweden
Anders Holm
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 12:45  Table 2
47   
Sweden
Ulf Borg
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 13:09  Table 8
48   
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 13:14  Table 7

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Kingson Cheng
 
50   
Sweden
Jonas Nordmark
Sweden
Johan Lundell
Sat 12:19  Table 7
51   
Walk Over
Sweden
Viktor Goldenius
 
52   
Sweden
Kah Wei Leong
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Daniel Rosander
 
54   
Sweden
Mikael Bringmyr
Walk Over
 
55   
Walk Over
Sweden
Ronnie Forsberg
 
56   
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Stefan Carlsson
 
58   
Sweden
Kim Palmqvist
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Benjamin Folke
 
60   
Sweden
Claes Östlund
Walk Over
 
61   
Walk Over
Syria
Siwar Dallo
 
62   
Sweden
Henrik Wernersson
Walk Over
 
63   
Walk Over
Sweden
Oscar winterqvist
 
64   
Sweden
Tobias Appelbäck
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
65   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Henrik Lagerström - Trollhättan BK
Sat 14:11  Table 8
66   
Sweden
Johan Lundell
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 14:19  Table 5
67   
Sweden
Viktor Goldenius
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 14:22  Table 4
68   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Marcus Boberg
Sat 13:19  Table 5
69   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Johan Weddig
Sat 14:01  Table 6
70   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Christer Åkerman
Sat 14:05  Table 7
71   
Sweden
Ronnie Forsberg
Sweden
Ulf Eriksson
Sat 13:31  Table 3
72   
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sweden
Gustaf Friberg
Sat 14:04  Table 2
73   
Sweden
Stefan Carlsson
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 13:28  Table 4
74   
Sweden
Kim Palmqvist
Sweden
Anton Vallgren Trollhättan BK
Sat 14:24  Table 3
75   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Mathias Englund
 
76   
Sweden
Claes Östlund
Sweden
Ronny Brännström – Trollhättans BK
Sat 14:44  Table 1
77   
Syria
Siwar Dallo
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 14:55  Table 8
78   
Sweden
Henrik Wernersson
Sweden
Tommy Karlsson
Sat 13:34  Table 1
79   
Sweden
Oscar winterqvist
Sweden
Lars Källfelt
Sat 14:55  Table 7
80   
Sweden
Tobias Appelbäck
Sweden
Kim Jacobsson
 

Last thirtytwo

Race to 7
81   
Sweden
John Paul Reyes Trollhättans BK
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 15:02  Table 2
82   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Mikael Bringmyr
Sat 15:07  Table 6
83   
Sweden
David Carlsson Jr
Sweden
Tobias Appelbäck
Sat 15:14  Table 5
84   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 15:18  Table 4
85   
Sweden
Andreas Lindström
Sweden
Kim Palmqvist
Sat 16:10  Table 5
86   
Sweden
Patrik Johansson
Sweden
Daniel Rosander
Sat 15:19  Table 1
87   
Palestinian Territory
Imad Hamid
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sat 15:57  Table 7
88   
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 16:05  Table 3
89   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Ronny Brännström – Trollhättans BK
Sat 16:00  Table 8
90   
Sweden
Lars Mineur
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 16:37  Table 6
91   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Lars Källfelt
Sat 16:46  Table 1
92   
Sweden
Walter Kiessling
Sweden
Stefan Carlsson
Sat 16:53  Table 7
93   
Sweden
Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Sweden
Kingson Cheng
Sat 17:00  Table 2
94   
Sweden
Anders Holm
Sweden
Henrik Wernersson
Sat 17:02  Table 4
95   
Sweden
Ulf Borg
Sweden
Benjamin Folke
Sat 17:06  Table 3
96   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sweden
Ronnie Forsberg
Sat 17:16  Table 8

Last sixteen

Race to 7
97   
Sweden
John Paul Reyes Trollhättans BK
Sweden
Mikael Bringmyr
Sat 17:38  Table 5
98   
Sweden
David Carlsson Jr
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 17:54  Table 7
99   
Sweden
Kim Palmqvist
Sweden
Daniel Rosander
Sat 18:00  Table 6
100   
Sweden
Jonas Nyman Trollhättans BK
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sat 18:04  Table 3
101   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Lars Mineur
Sat 18:05  Table 2
102   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Stefan Carlsson
Sat 18:11  Table 1
103   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Henrik Wernersson
Sat 18:28  Table 8
104   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 18:28  Table 4

Quarter final

Race to 7
105   
Sweden
John Paul Reyes Trollhättans BK
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 19:22  Table 3
106   
Sweden
Kim Palmqvist
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sat 19:30  Table 1
107   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Stefan Carlsson
Sat 19:25  Table 2
108   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 20:01  Table 4

Semi final

Race to 7
109   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Andreas Sunnerdahl
Sat 21:07  Table 3
110   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 21:34  Table 4

Final

Race to 7
111   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 22:46  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants