Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 12 - November 13, 2022

SPT Elit R8 8-Ball, Västerås

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Elit R8 8-ball, Västerås. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Elit R8 8-ball, Västerås. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Christopher Koba
Biljardklubben Stöten
6 (6/0) 66 (48/18)
73%
1000
2 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
7 (5/2) 86 (47/39)
55%
800
3 Erik Weiselius
Kville Biljard Club
6 (4/2) 71 (41/30)
58%
600
3 Alban Richard
Kville Biljard Club
6 (4/2) 72 (40/32)
56%
600
5 Erik Gårdelöf
Oslo BK
4 (3/1) 47 (30/17)
64%
500
5 Pontus Reece Lagerkvist
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 61 (35/26)
57%
500
5 Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 52 (31/21)
60%
500
5 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 46 (27/19)
59%
500
9 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 35 (21/14)
60%
400
Show more
9 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
3 (2/1) 37 (22/15)
59%
400
9 Daniel Kandi
4 (3/1) 48 (28/20)
58%
400
9 Johan Maioli
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 38 (19/19)
50%
400
9 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 33 (21/12)
64%
400
9 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 40 (22/18)
55%
400
9 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 47 (23/24)
49%
400
9 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 51 (26/25)
51%
400
17 Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 41 (17/24)
41%
300
17 Arnoldas Vaičiulis
3 (1/2) 35 (14/21)
40%
300
17 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
2 (1/1) 25 (12/13)
48%
300
17 Göran Nilsson
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 25 (9/16)
36%
300
17 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 24 (12/12)
50%
300
17 Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 44 (21/23)
48%
300
17 Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 22 (6/16)
27%
300
17 Ragnar Grönsten
BK Milen
2 (1/1) 25 (14/11)
56%
300
17 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
300
17 Morgan Norberg
BK Milen
2 (1/1) 22 (13/9)
59%
300
17 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 38 (22/16)
58%
300
17 Magnus Vesterlund
Familjens BF
2 (0/2) 27 (11/16)
41%
300
17 Sten Järledal
4 (2/2) 44 (23/21)
52%
300
17 Kim Soo Garmark
Oslo BK
4 (2/2) 54 (25/29)
46%
300
17 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 32 (14/18)
44%
300
17 Fikret Ahmetovic
Kville Biljard Club
4 (2/2) 48 (21/27)
44%
300
33 Claes Norin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
200
33 Annika Cecilia Nilsson familjens bf
Familjens BF
2 (0/2) 19 (4/15)
21%
200
33 Gustav Liljeby
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 25 (10/15)
40%
200
33 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
200
33 Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (3/15)
17%
200
33 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
2 (0/2) 19 (4/15)
21%
200
33 Christian Rundqvist
Kville Biljard Club
2 (0/2) 24 (9/15)
38%
200
33 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (6/15)
29%
200
33 Andreas Pettersson
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 24 (9/15)
38%
200
33 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 33 (18/15)
55%
200
33 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 16 (1/15)
6%
200
33 Roberth Markewall
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 37 (16/21)
43%
200
Entry deadline Nov 9, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Nov 12, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (44 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C
Rankings Swedish Pool Tour 2022 and Svenska pooltouren 2023
Organizer Svenska Biljardförbundet and Västerås Biljardsällskap
Contact Alireza Hafezi (alir.csun@gmail.com, 0790764516)
More info
Välkomna till ELIT i 8-ball på Biljardsalongen!
Tänk på att vara på plats inför din match senast 30 minuter innan utsatt starttid på Cuescore!
Då detta är en ELIT så kommer vi att vara extra noggranna på dresscoden, (Klädkod C).
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Sweden
Ragnar Grönsten
Walk Over
 
2   
Sweden
Andreas Pettersson
Norway
Kim Soo Garmark
Sat 09:55  Table 1
3   
Sweden
Yuzhou Li
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Mahmut Mutto
 
5   
Sweden
Mark Yousef
Walk Over
 
6   
Sweden
Largo Callicra
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 11:43  Table 3
7   
Iran
Hassan Nasaji
Denmark
Daniel Kandi
Sat 11:14  Table 4
8   
Walk Over
Sweden
Walter Laikre
 
9   
Sweden
Tianfang Zhang
Walk Over
 
10   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sweden
Laszlo Szili
Sat 09:56  Table 2
11   
Sweden
Roberth Markewall
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 09:56  Table 3
12   
Walk Over
Sweden
Dan Andersson
 
13   
Sweden
Behruz Moghadam
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Göran Nilsson
 
15   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Claes Norin
Sat 09:57  Table 4
16   
Walk Over
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
 
17   
Sweden
Christopher Koba
Walk Over
 
18   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Adam Nilsson
Sat 09:57  Table 5
19   
Sweden
Johan Maioli
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Magnus Vesterlund
 
21   
Sweden
Morgan Norberg
Walk Over
 
22   
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sweden
Machael Yousif
Sat 09:57  Table 6
23   
Sweden
Annika Cecilia Nilsson familjens bf
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sat 11:17  Table 8
24   
Walk Over
Sweden
Erik Weiselius
 
25   
Sweden
Stefan Ericson
Walk Over
 
26   
Sweden
Monika Margeta
Estonia
Mart Liigant
Sat 09:57  Table 7
27   
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Sweden
Almin Salkic
Sat 09:57  Table 8
28   
Walk Over
France
Alban Richard
 
29   
Sweden
Marcus Sjöberg
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Karl Sandevärn
 
31   
Sweden
Christian Rundqvist
Sweden
Sten Järledal
Sat 11:21  Table 7
32   
Walk Over
Sweden
Erik Gårdelöf
 

Winners qualification

Race to 8
33   
Sweden
Ragnar Grönsten
Norway
Kim Soo Garmark
Sat 12:45  Table 3
34   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 11:52  Table 6
35   
Sweden
Mark Yousef
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 12:45  Table 8
36   
Denmark
Daniel Kandi
Sweden
Walter Laikre
Sat 12:56  Table 7
37   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 13:31  Table 6
38   
Sweden
Roberth Markewall
Sweden
Dan Andersson
Sat 12:33  Table 2
39   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Göran Nilsson
Sat 11:45  Table 1
40   
Sweden
Claes Norin
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 13:54  Table 5
41   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Kai Kraft
Sat 13:35  Table 1
42   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 12:08  Table 5
43   
Sweden
Morgan Norberg
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sat 13:53  Table 3
44   
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sweden
Erik Weiselius
Sat 14:17  Table 4
45   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Monika Margeta
Sat 14:21  Table 8
46   
Sweden
Almin Salkic
France
Alban Richard
Sat 14:26  Table 2
47   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Karl Sandevärn
Sat 12:27  Table 4
48   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 14:45  Table 5

Loser round 1

Race to 7
49   
Walk Over
Sweden
Andreas Pettersson
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
Largo Callicra
 
52   
Iran
Hassan Nasaji
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Laszlo Szili
 
54   
Sweden
Gustav Liljeby
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Mats Frösemo
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Adam Nilsson
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Machael Yousif
 
60   
Sweden
Annika Cecilia Nilsson familjens bf
Walk Over
 
61   
Walk Over
Estonia
Mart Liigant
 
62   
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Christian Rundqvist
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 7
65   
Sweden
Andreas Pettersson
Sweden
Sten Järledal
Sat 16:57  Table 3
66   
Walk Over
Sweden
Karl Sandevärn
 
67   
Sweden
Largo Callicra
France
Alban Richard
Sat 16:14  Table 5
68   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Monika Margeta
Sat 16:38  Table 6
69   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Erik Weiselius
Sat 16:13  Table 7
70   
Sweden
Gustav Liljeby
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sat 15:00  Table 7
71   
Walk Over
Sweden
Magnus Vesterlund
 
72   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Kai Kraft
Sat 16:36  Table 1
73   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Claes Norin
Sat 15:01  Table 1
74   
Walk Over
Sweden
Göran Nilsson
 
75   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Roberth Markewall
Sat 16:05  Table 2
76   
Sweden
Annika Cecilia Nilsson familjens bf
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 15:00  Table 3
77   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Walter Laikre
Sat 16:02  Table 8
78   
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 15:41  Table 4
79   
Walk Over
Sweden
Yuzhou Li
 
80   
Sweden
Christian Rundqvist
Norway
Kim Soo Garmark
Sat 14:51  Table 6

Last thirtytwo

Race to 8
81   
Sweden
Ragnar Grönsten
France
Alban Richard
Sat 19:44  Table 5
82   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 17:05  Table 7
83   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Adam Nilsson
Sat 19:37  Table 8
84   
Denmark
Daniel Kandi
Sweden
Kai Kraft
Sat 19:52  Table 4
85   
Sweden
Tianfang Zhang
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Sat 18:40  Table 4
86   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Walter Laikre
Sat 18:40  Table 7
87   
Sweden
Behruz Moghadam
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sat 17:55  Table 5
88   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Sten Järledal
Sat 18:14  Table 1
89   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 19:09  Table 2
90   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Göran Nilsson
Sat 17:12  Table 4
91   
Sweden
Morgan Norberg
Iran
Hassan Nasaji
Sat 19:45  Table 6
92   
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Norway
Kim Soo Garmark
Sat 18:02  Table 6
93   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Erik Weiselius
Sat 17:52  Table 3
94   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Machael Yousif
Sat 19:49  Table 3
95   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Yuzhou Li
Sat 17:16  Table 8
96   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Karl Sandevärn
Sat 17:28  Table 2

Last sixteen

Race to 8
97   
France
Alban Richard
Sweden
Mahmut Mutto
Sun 11:00  Table 6
98   
Sweden
Mark Yousef
Denmark
Daniel Kandi
Sun 11:00  Table 4
99   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Walter Laikre
Sun 11:00  Table 2
100   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sun 11:00  Table 8
101   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Johan Maioli
Sun 11:00  Table 1
102   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sun 11:00  Table 3
103   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Machael Yousif
Sun 11:00  Table 7
104   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Erik Gårdelöf
Sun 11:00  Table 5

Quarter final

Race to 8
105   
France
Alban Richard
Sweden
Mark Yousef
Sun 13:17  Table 6
106   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sun 13:17  Table 5
107   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sun 13:17  Table 2
108   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Erik Gårdelöf
Sun 13:17  Table 1

Semi final

Race to 8
109   
France
Alban Richard
Sweden
Walter Laikre
Sun 15:10  Table 2
110   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Erik Weiselius
Sun 15:10  Table 5

Final

Race to 8
111   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Christopher Koba
Sun 17:12 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants