Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 4 - June 5, 2022

SPT Elit R4 9-Ball, Uppsala

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Elit R4 i Uppsala. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Elit R4 i Uppsala. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Erik Gårdelöf
Oslo BK
6 (6/0) 79 (54/25)
68%
1000
2 Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
6 (5/1) 75 (51/24)
68%
800
3 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 69 (39/30)
57%
600
3 Magnus Vesterlund
Familjens BF
5 (4/1) 75 (41/34)
55%
600
5 Erik Weiselius
6 (4/2) 90 (50/40)
56%
500
5 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 58 (32/26)
55%
500
5 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 60 (31/29)
52%
500
5 Daniel Hult
4 (3/1) 60 (31/29)
52%
500
9 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 58 (32/26)
55%
400
Show more
9 Gustav Liljeby
Sandviken biljardförening
4 (2/2) 56 (30/26)
54%
400
9 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 51 (24/27)
47%
400
9 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 54 (27/27)
50%
400
9 Dzenan Sahovic
Umeå Biljardklubb
4 (3/1) 60 (33/27)
55%
400
9 Morgan Norberg
BK Milen
4 (2/2) 59 (29/30)
49%
400
9 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 50 (27/23)
54%
400
9 Fredrik Persson
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 54 (26/28)
48%
400
17 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 54 (28/26)
52%
300
17 Andreas Hägglundh
5 (3/2) 65 (34/31)
52%
300
17 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 66 (33/33)
50%
300
17 Mattias Widengren
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 50 (27/23)
54%
300
17 Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 43 (18/25)
42%
300
17 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 41 (18/23)
44%
300
17 Alban Richard
Kville Biljard Club
3 (1/2) 43 (19/24)
44%
300
17 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 41 (18/23)
44%
300
25 Tex Larsson
2 (0/2) 23 (6/17)
26%
300
25 Ragnar Grönsten
BK Milen
3 (1/2) 42 (20/22)
48%
300
25 Dimitrios Ciurar
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 27 (10/17)
37%
300
25 Louise Furberg
2 (0/2) 28 (11/17)
39%
300
25 Mart Liigant
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
300
25 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
300
25 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 30 (13/17)
43%
300
25 Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 35 (15/20)
43%
300
33 Torvald Asplund
2 (0/2) 30 (13/17)
43%
200
33 Patrik Lindberg
3 (1/2) 38 (13/25)
34%
200
33 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 40 (16/24)
40%
200
33 Emanuel Merstrand
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 27 (10/17)
37%
200
33 Andreas Aksoy
Kristinehamns Biljardklubb
2 (0/2) 29 (12/17)
41%
200
33 Janne lindmark
2 (0/2) 28 (11/17)
39%
200
Entry deadline Jun 1, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Jun 4, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (38 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Uppsala Biljardsällskap
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Ragnar Grönsten
Walk Over
 
2   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Emanuel Merstrand
Sat 09:13 
3   
Iran
Hassan Nasaji
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Dan Andersson
 
5   
France
Alban Richard
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Gustav Liljeby
 
7   
Sweden
Adam Nilsson
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Magnus Vesterlund
 
9   
Sweden
Erik Gårdelöf
Walk Over
 
10   
Sweden
Patrik Lindberg
Sweden
Torvald Asplund
Sat 09:13 
11   
Iran
Toraj Larki
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Elvis Miglans
 
13   
Sweden
Morgan Norberg
Walk Over
 
14   
Walk Over
Estonia
Mart Liigant
 
15   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Andreas Aksoy
Sat 09:13 
16   
Walk Over
Sweden
Tianfang Zhang
 
17   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Walk Over
 
18   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Andreas Hägglundh
Sat 09:13 
19   
Sweden
Tex Larsson
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Göte Nigård
 
21   
Sweden
Mark Yousef
Walk Over
 
22   
Walk Over
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
 
23   
Sweden
Erik Weiselius
Estonia
Mirko Raid
Sat 09:13 
24   
Walk Over
Sweden
Wille Viitanen
 
25   
Sweden
Stefan Ericson
Walk Over
 
26   
Walk Over
Romania
Dimitrios Ciurar
 
27   
Sweden
Fredrik Persson
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Walter Laikre
 
29   
Sweden
Louise Furberg
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Daniel Hult
 
31   
Sweden
Janne lindmark
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 09:13 
32   
Walk Over
Sweden
Senharip Azar
 

Winner round 1

Race to 9
33   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Dzenan Sahovic
Sat 10:50  Table 1
34   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Dan Andersson
Sat 10:50  Table 2
35   
France
Alban Richard
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 09:13 
36   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 09:13 
37   
Sweden
Erik Gårdelöf
R2
Sweden
Patrik Lindberg
R1
Sat 10:50  Table 4
38   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Elvis Miglans
Sat 10:50  Table 3
39   
Sweden
Morgan Norberg
Estonia
Mart Liigant
Sat 10:50  Table 5
40   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 10:50  Table 10
41   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Andreas Hägglundh
Sat 10:50  Table 7
42   
Sweden
Tex Larsson
Sweden
Göte Nigård
Sat 09:13 
43   
Sweden
Mark Yousef
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 09:13 
44   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Wille Viitanen
Sat 10:50  Table 8
45   
Sweden
Stefan Ericson
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 09:13 
46   
Sweden
Fredrik Persson
Sweden
Walter Laikre
Sat 09:13 
47   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Daniel Hult
Sat 10:50  Table 12
48   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Senharip Azar
Sat 10:50  Table 11

Loser round 1

Race to 8
49   
Walk Over
Sweden
Emanuel Merstrand
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Torvald Asplund
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Andreas Aksoy
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Mattias Widengren
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Estonia
Mirko Raid
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Janne lindmark
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 8
65   
Sweden
Emanuel Merstrand
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 12:08  Table 7
66   
Walk Over
Sweden
Louise Furberg
 
67   
Walk Over
Sweden
Fredrik Persson
 
68   
Walk Over
Romania
Dimitrios Ciurar
 
69   
Sweden
Torvald Asplund
Sweden
Wille Viitanen
Sat 12:42  Table 8
70   
Walk Over
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
 
71   
Walk Over
Sweden
Tex Larsson
 
72   
Sweden
Andreas Aksoy
Sweden
Andreas Hägglundh
Sat 12:04  Table 2
73   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Yuzhou Li
Sat 12:04  Table 10
74   
Walk Over
Estonia
Mart Liigant
 
75   
Walk Over
Iran
Toraj Larki
 
76   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Patrik Lindberg
Sat 11:51  Table 6
77   
Walk Over
Sweden
Adam Nilsson
 
78   
Walk Over
France
Alban Richard
 
79   
Walk Over
Iran
Hassan Nasaji
 
80   
Sweden
Janne lindmark
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 11:51  Table 4

Winners qualification

Race to 9
81   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Dan Andersson
Sat 12:13  Table 3
82   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 11:44  Table 1
83   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Elvis Miglans
Sat 12:13  Table 11
84   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 12:13  Table 12
85   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Göte Nigård
Sat 12:22  Table 5
86   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Erik Weiselius
Sat 12:51  Table 6
87   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Walter Laikre
Sat 12:59  Table 1
88   
Sweden
Daniel Hult
Sweden
Senharip Azar
Sat 13:10  Table 4

Loser round 3

Race to 8
89   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Louise Furberg
Sat 14:01  Table 7
90   
Sweden
Fredrik Persson
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 13:16  Table 2
91   
Sweden
Wille Viitanen
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 13:52  Table 8
92   
Sweden
Tex Larsson
Sweden
Andreas Hägglundh
Sat 13:24  Table 11
93   
Sweden
Mattias Widengren
Estonia
Mart Liigant
Sat 13:48  Table 3
94   
Iran
Toraj Larki
Estonia
Mirko Raid
Sat 13:32  Table 5
95   
Sweden
Adam Nilsson
France
Alban Richard
Sat 13:35  Table 10
96   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 13:49  Table 12

Losers qualification

Race to 8
97   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Morgan Norberg
Sat 15:33  Table 7
98   
Sweden
Fredrik Persson
Sweden
Elvis Miglans
Sat 14:32  Table 2
99   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 14:56  Table 1
100   
Sweden
Andreas Hägglundh
Sweden
Dan Andersson
Sat 14:26  Table 11
101   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Senharip Azar
Sat 14:55  Table 3
102   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Walter Laikre
Sat 14:55  Table 4
103   
France
Alban Richard
Sweden
Erik Weiselius
Sat 15:21  Table 8
104   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Göte Nigård
Sat 15:23  Table 12

Last sixteen

Race to 9
105   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Erik Weiselius
Sun 09:59  Table 4
106   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Morgan Norberg
Sun 09:59  Table 3
107   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Gustav Liljeby
Sun 09:59  Table 11
108   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Göte Nigård
Sun 09:59  Table 12
109   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Walter Laikre
Sun 09:59  Table 8
110   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Fredrik Persson
Sun 09:59  Table 2
111   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Senharip Azar
Sun 09:59  Table 1
112   
Sweden
Daniel Hult
Sweden
Dan Andersson
Sun 10:00  Table 7

Quarter final

Race to 9
113   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Magnus Vesterlund
Sun 11:43  Table 2
114   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 11:53  Table 8
115   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Mark Yousef
Sun 11:43  Table 7
116   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Daniel Hult
Sun 11:43  Table 4

Semi final

Race to 9
117   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Erik Gårdelöf
R4
Sun 13:25  Table 4
118   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Stefan Ericson
Sun 13:25  Table 7

Final

Race to 9
119   
Sweden
Erik Gårdelöf
R2
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sun 14:43  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants