Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 11, 2020

SPT 500 R5 Laxå

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
6 (6/0) 62 (42/20)
68%
500
2 Bo Törnqvist
Kville Biljard Club
6 (5/1) 61 (37/24)
61%
400
3 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
5 (4/1) 56 (33/23)
59%
300
3 Peter Magnusson
Biljardklubben Stöten
6 (4/2) 57 (28/29)
49%
300
5 Sam Mubarak
Kumla Biljard Club
5 (4/1) 52 (29/23)
56%
250
5 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
5 (3/2) 53 (29/24)
55%
250
5 Patrik Enbom
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 51 (30/21)
59%
250
5 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 43 (27/16)
63%
250
9 Phil Heath Kirkhaug
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 45 (21/24)
47%
200
Show more
9 Daniel Silvennoinen
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 31 (17/14)
55%
200
9 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 33 (17/16)
52%
200
9 Tommi Harmaala
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 31 (16/15)
52%
200
9 Henrik Lagerström
4 (2/2) 45 (22/23)
49%
200
9 Kent Karlsson
Karlskoga Biljardklubb
4 (2/2) 34 (18/16)
53%
200
9 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 29 (19/10)
66%
200
9 Mikael Persson
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 38 (16/22)
42%
200
17 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
150
17 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
150
17 Louise Furberg
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
150
17 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 38 (21/17)
55%
150
17 Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 30 (16/14)
53%
150
17 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
150
17 Niklas Herlitz
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
150
17 Laith Albanaa
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
150
25 Mårten Axelsson
Västerviks Biljard
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
150
25 Jörgen Karlsson
Västerviks Biljard
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
150
25 Johan Ulvbane
Västerviks Biljard
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
150
25 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
150
25 Jörgen Svensson
Skaraborgs BK
3 (1/2) 31 (16/15)
52%
150
25 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
150
25 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
150
25 Hussein Abdallah
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
150
33 Larry Åkervall
Västerviks Biljard
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Robin Törnqvist
Kville Biljard Club
2 (0/2) 13 (0/13)
0%
100
33 Christoffer Pimenoff
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
100
Entry deadline Jan 9, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Jan 11, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (35 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardklubben Stars - Laxå
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Marcus Sjöberg
Walk Over
 
2   
Sweden
Walter Laikre
Finland
Christoffer Pimenoff
Sat 10:08  Table 9
3   
Sweden
Hussein Abdallah
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
 
5   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Peter Magnusson
 
7   
Sweden
Mark Yousef
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Jarmo Talvén
 
9   
Sweden
Andrian Ristic
Walk Over
 
10   
Walk Over
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
 
11   
Sweden
Jörgen Karlsson
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Tommi Harmaala
 
13   
Sweden
Patrik Enbom
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Mikael Persson
 
15   
Sweden
Pontus Larhed
Walk Over
 
16   
Walk Over
Sweden
Daniel Silvennoinen
 
17   
Sweden
louise furberg
Walk Over
 
18   
Sweden
Jörgen Svensson
Sweden
Larry Åkervall
Sat 10:08  Table 8
19   
Sweden
Niklas Herlitz
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Conny Frodig
 
21   
Sweden
Jonas Björkman
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
23   
Sweden
kent karlsson
Walk Over
 
24   
Walk Over
Sweden
Bo Törnqvist
 
25   
Sweden
Monika Margeta
Walk Over
 
26   
Walk Over
Sweden
Mårten Axelsson
 
27   
Sweden
Laith Albanaa
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Henrik Lagerström
 
29   
Sweden
Robert Haag
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Johan Ulvbane
 
31   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Sam Mubarak
Sat 10:08  Table 7
32   
Walk Over
Sweden
Adam Peteri
 

Winner round 1

Race to 7
33   
Sweden
Marcus Sjöberg
Finland
Christoffer Pimenoff
Sat 11:12  Table 9
34   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 10:08  Table 6
35   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Peter Magnusson
Sat 10:08  Table 5
36   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 10:08  Table 4
37   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 10:08  Table 3
38   
Sweden
Jörgen Karlsson
Sweden
Tommi Harmaala
Sat 10:08  Table 2
39   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Mikael Persson
Sat 10:53  Table 6
40   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 10:18  Table 7
41   
Sweden
louise furberg
Sweden
Jörgen Svensson
Sat 11:56  Table 4
42   
Sweden
Niklas Herlitz
Sweden
Conny Frodig
Sat 11:00  Table 4
43   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 11:00  Table 8
44   
Sweden
kent karlsson
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 11:13  Table 7
45   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Mårten Axelsson
Sat 11:19  Table 5
46   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 11:37  Table 2
47   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Johan Ulvbane
Sat 11:38  Table 3
48   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Adam Peteri
Sat 11:56  Table 6

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Walter Laikre
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Walk Over
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Walk Over
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Larry Åkervall
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Walk Over
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Sam Mubarak
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
65   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Robin Törnqvist
Sat 12:47  Table 6
66   
Walk Over
Sweden
Johan Ulvbane
 
67   
Walk Over
Sweden
Laith Albanaa
 
68   
Walk Over
Sweden
Mårten Axelsson
 
69   
Walk Over
Sweden
kent karlsson
 
70   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
71   
Walk Over
Sweden
Niklas Herlitz
 
72   
Walk Over
Sweden
Jörgen Svensson
 
73   
Sweden
Larry Åkervall
Sweden
Pontus Larhed
Sat 12:11  Table 7
74   
Walk Over
Sweden
Mikael Persson
 
75   
Walk Over
Sweden
Jörgen Karlsson
 
76   
Walk Over
Sweden
Andrian Ristic
 
77   
Walk Over
Sweden
Jarmo Talvén
 
78   
Walk Over
Sweden
Peter Magnusson
 
79   
Walk Over
Sweden
Hussein Abdallah
 
80   
Sweden
Sam Mubarak
Finland
Christoffer Pimenoff
Sat 12:38  Table 3

Winners qualification

Race to 7
81   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 12:54  Table 5
82   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Mark Yousef
Sat 12:21  Table 8
83   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sweden
Tommi Harmaala
Sat 12:26  Table 9
84   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 13:05  Table 2
85   
Sweden
louise furberg
Sweden
Conny Frodig
Sat 13:27  Table 8
86   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 13:18  Table 4
87   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 13:21  Table 7
88   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Adam Peteri
Sat 13:46  Table 3

Loser round 3

Race to 6
89   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Johan Ulvbane
Sat 14:28  Table 6
90   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Mårten Axelsson
Sat 13:54  Table 5
91   
Sweden
kent karlsson
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 13:35  Table 6
92   
Sweden
Niklas Herlitz
Sweden
Jörgen Svensson
Sat 13:39  Table 9
93   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Mikael Persson
Sat 14:19  Table 2
94   
Sweden
Jörgen Karlsson
Sweden
Andrian Ristic
Sat 14:28  Table 8
95   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Peter Magnusson
Sat 14:30  Table 7
96   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Sam Mubarak
Sat 14:42  Table 4

Losers qualification

Race to 6
97   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Patrik Enbom
Sat 15:32  Table 8
98   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 15:01  Table 5
99   
Sweden
kent karlsson
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 14:54  Table 9
100   
Sweden
Niklas Herlitz
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 14:54  Table 3
101   
Sweden
Mikael Persson
Sweden
Robert Haag
Sat 15:18  Table 2
102   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 15:32  Table 6
103   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Jonas Björkman
Sat 15:57  Table 4
104   
Sweden
Sam Mubarak
Sweden
louise furberg
Sat 15:48  Table 9

Last sixteen

Race to 7
105   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 16:15  Table 3
106   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Mikael Persson
Sat 16:36  Table 6
107   
Sweden
Tommi Harmaala
Sweden
Patrik Enbom
Sat 16:51  Table 9
108   
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sweden
Peter Magnusson
Sat 17:16  Table 8
109   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Sam Mubarak
Sat 17:14  Table 5
110   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 16:36  Table 2
111   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 16:12  Table 5
112   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
kent karlsson
Sat 16:04  Table 7

Quarter final

Race to 7
113   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Mark Yousef
Sat 18:11  Table 4
114   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Peter Magnusson
Sat 18:34  Table 3
115   
Sweden
Sam Mubarak
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 18:34  Table 9
116   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Adam Peteri
Sat 17:44  Table 2

Semi final

Race to 7
117   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Peter Magnusson
Sat 20:29  Table 2
118   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Adam Peteri
Sat 20:29  Table 9

Final

Race to 7
119   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 21:30  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants