Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 31, 2019

SPT 500 R1 Malmö

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Alejandro Dinamarca
6 (6/0) 62 (42/20)
68%
500
2 Joakim Gunnarsson
7 (5/2) 71 (39/32)
55%
400
3 nick conradi
6 (5/1) 65 (37/28)
57%
300
3 Peter Balkovec
6 (5/1) 58 (36/22)
62%
300
5 Janick Navne
Malmö Biljardklubb
7 (5/2) 65 (40/25)
62%
250
5 Sahil Sharma
Interpool Biljardklubb Malmö
7 (5/2) 65 (39/26)
60%
250
5 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 43 (26/17)
60%
250
5 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
5 (3/2) 53 (26/27)
49%
250
9 Marcus Mentzler
6 (4/2) 58 (31/27)
53%
200
Show more
9 Peo Peterson
BK Milen
4 (2/2) 42 (21/21)
50%
200
9 Per Gunnar Ingebrigtsen
4 (3/1) 47 (27/20)
57%
200
9 Fuad Dzin
3 (2/1) 28 (16/12)
57%
200
9 Patric Vursen
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 37 (18/19)
49%
200
9 Alf Toffer
Biljardklubben Flamingo
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
200
9 Abdullah Aouida
3 (2/1) 29 (17/12)
59%
200
9 Lennart Efraimsson
3 (2/1) 33 (18/15)
55%
200
17 Richard Lundin
Malmö Carambole och Snookerklubb
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
150
17 Sven Junghagen
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
150
17 Ulf Eriksson
BK Milen
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
150
17 Pierre Danielsson
3 (1/2) 30 (17/13)
57%
150
17 Mikael Fransson
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
150
17 Tamar SA
4 (2/2) 39 (18/21)
46%
150
17 Ronny Brännström
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
150
17 Calle Lilliegren
Biljardklubben Diamanten
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
150
25 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
150
25 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 13 (0/13)
0%
150
25 Clas Carlbom
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
150
25 Dario Rakic
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
150
25 Göran Nordström
Biljardklubben Diamanten
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
150
25 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
150
25 Carl Mikael Urvall Lorentszon
BK Milen
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
150
25 Peter Hildingsson
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
150
33 Jens H Petersen
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
100
33 Damir Muholjic
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
33 Jim Lindell
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 14 (1/13)
7%
100
33 Micael Englund
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
100
33 Seroj Alexan Khachikian
2 (0/2) 24 (11/13)
46%
100
33 Torgny Nilsson
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
Entry deadline Aug 29, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Aug 31, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (38 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C:
Herr: Överdelen skall vara en kragförsedd skjorta eller piké, i valfri färg, som förblir
nedstoppad i midjan. Plagget skall vara helt och rent, samt ha någon form av ärm. Som
nederdel bäres hel och ren kostymbyxa i valfri färg. Valet av skor skall falla inom kategorin
finskor och passa in i övrig klädsel. En sportsko med mörkare överdel i läder eller
läderliknande material är godkänd om tävlingsledaren godkänner det.
Dam: Som överdel är en skjorta, stilren topp, blus, piké eller klänning tillåten. Som nederdel
bäres hel och ren kostymbyxa i valfri färg. Kjol är tillåten under förutsättning knän eller mer
täcks. Valet av skor skall falla inom kategorin finskor och passa in i övrig klädsel.. En
sportsko med mörkare överdel i läder eller läderliknande material är godkänd om inte
tävlingsledaren kommer med invändningar.
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
Contact Peter Skough (peter.skough@hotmail.com) and Dzenan Sahovic (dzenan.sahovic@umu.se, 0730735303)
More info
Säsongen 2019-2020 börjar med SPT tävlingar i Malmö, Gävle, Bjärnum och Stockholm!
Det är också första gången vi använder det nya tävlingsadministrativa systemet CueScore.

Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. I det fallet bör du registrera ett nytt konto för att anmäla dig, och därefter skicka ett mejl till support@cuescore.com och be dem sammanfoga dina konton.

För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Johan Weddig
Walk Over
 
2   
Sweden
Seroj Alexan Khachikian
Denmark
nick conradi
Sat 10:10  Table 4
3   
Sweden
Joakim Gunnarsson
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Peo Peterson
 
5   
Sweden
Calle Lilliegren
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Sven Junghagen
 
7   
Sweden
Carl Mikael Urvall Lorentszon
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Lennart Efraimsson
 
9   
Sweden
Almin Salkic
Walk Over
 
10   
Sweden
Jim R. Lindell
India
Sahil Sharma
Sat 10:10  Table 5
11   
Sweden
Mikael Fransson
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Dario Rakic
 
13   
Sweden
Roger Olsson
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Pierre Danielsson
 
15   
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Denmark
Jens Petersen
Sat 10:10  Table 6
16   
Walk Over
Sweden
Ronny Brännström
 
17   
Sweden
Tamar SA
Walk Over
 
18   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Damir Muholjic
Sat 10:10  Table 7
19   
Sweden
Richard Lundin
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Peter Hildingsson
 
21   
Denmark
Henrik Andersen
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Alf Toffer
 
23   
Sweden
Torgny Nilsson
Denmark
Janick Navne
Sat 10:10  Table 15
24   
Walk Over
Sweden
Abdullah Aouida
 
25   
Sweden
Ulf Eriksson
Walk Over
 
26   
Walk Over
Sweden
Göran Nordström
 
27   
Sweden
Alejandro Dinamarca
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Jonas Björkman
 
29   
Sweden
Patric Vursén
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Clas Carlbom
 
31   
Sweden
Micael Englund
Denmark
Marcus Mentzler
Sat 10:11  Table 8
32   
Walk Over
Sweden
Fuad Dzin
 

Winner round 1

Race to 7
33   
Sweden
Johan Weddig
Denmark
nick conradi
Sat 11:29 
34   
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sweden
Peo Peterson
Sat 10:11  Table 9
35   
Sweden
Calle Lilliegren
Sweden
Sven Junghagen
Sat 10:11  Table 10
36   
Sweden
Carl Mikael Urvall Lorentszon
Sweden
Lennart Efraimsson
Sat 10:11  Table 11
37   
Sweden
Almin Salkic
India
Sahil Sharma
Sat 11:05  Table 13
38   
Sweden
Mikael Fransson
Sweden
Dario Rakic
Sat 10:12  Table 12
39   
Sweden
Roger Olsson
Sweden
Pierre Danielsson
Sat 10:12  Table 13
40   
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Sweden
Ronny Brännström
Sat 11:23 
41   
Sweden
Tamar SA
Sweden
Peter Balkovec
Sat 11:13 
42   
Sweden
Richard Lundin
Sweden
Peter Hildingsson
Sat 10:56  Table 14
43   
Denmark
Henrik Andersen
Sweden
Alf Toffer
Sat 11:00 
44   
Denmark
Janick Navne
Sweden
Abdullah Aouida
Sat 11:31 
45   
Sweden
Ulf Eriksson
Sweden
Göran Nordström
Sat 10:12 
46   
Sweden
Alejandro Dinamarca
Sweden
Jonas Björkman
Sat 11:04 
47   
Sweden
Patric Vursén
Sweden
Clas Carlbom
Sat 10:51 
48   
Denmark
Marcus Mentzler
Sweden
Fuad Dzin
Sat 11:18 

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Seroj Alexan Khachikian
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Jim R. Lindell
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Denmark
Jens Petersen
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Damir Muholjic
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Sweden
Torgny Nilsson
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Micael Englund
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
65   
Sweden
Seroj Alexan Khachikian
Denmark
Marcus Mentzler
Sat 12:35 
66   
Walk Over
Sweden
Clas Carlbom
 
67   
Walk Over
Sweden
Jonas Björkman
 
68   
Walk Over
Sweden
Göran Nordström
 
69   
Sweden
Jim R. Lindell
Denmark
Janick Navne
Sat 13:03 
70   
Walk Over
Denmark
Henrik Andersen
 
71   
Walk Over
Sweden
Peter Hildingsson
 
72   
Denmark
Jens Petersen
Sweden
Tamar SA
Sat 12:30 
73   
Sweden
Damir Muholjic
Sweden
Ronny Brännström
Sat 12:30 
74   
Walk Over
Sweden
Roger Olsson
 
75   
Walk Over
Sweden
Dario Rakic
 
76   
Sweden
Torgny Nilsson
India
Sahil Sharma
Sat 12:18 
77   
Walk Over
Sweden
Carl Mikael Urvall Lorentszon
 
78   
Walk Over
Sweden
Sven Junghagen
 
79   
Walk Over
Sweden
Joakim Gunnarsson
 
80   
Sweden
Micael Englund
Sweden
Johan Weddig
Sat 12:35 

Winners qualification

Race to 7
81   
Denmark
nick conradi
Sweden
Peo Peterson
Sat 12:41 
82   
Sweden
Calle Lilliegren
Sweden
Lennart Efraimsson
Sat 11:39 
83   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Mikael Fransson
Sat 12:23 
84   
Sweden
Pierre Danielsson
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Sat 12:31 
85   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Richard Lundin
Sat 12:45 
86   
Sweden
Alf Toffer
Sweden
Abdullah Aouida
Sat 13:21 
87   
Sweden
Ulf Eriksson
Sweden
Alejandro Dinamarca
Sat 12:52 
88   
Sweden
Patric Vursén
Sweden
Fuad Dzin
Sat 12:51 

Loser round 3

Race to 6
89   
Denmark
Marcus Mentzler
Sweden
Clas Carlbom
Sat 14:00 
90   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Göran Nordström
Sat 13:13 
91   
Denmark
Janick Navne
Denmark
Henrik Andersen
Sat 14:06 
92   
Sweden
Peter Hildingsson
Sweden
Tamar SA
Sat 14:07 
93   
Sweden
Ronny Brännström
Sweden
Roger Olsson
Sat 13:14 
94   
Sweden
Dario Rakic
India
Sahil Sharma
Sat 13:31 
95   
Sweden
Carl Mikael Urvall Lorentszon
Sweden
Sven Junghagen
Sat 11:42 
96   
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sweden
Johan Weddig
Sat 13:32 

Losers qualification

Race to 6
97   
Denmark
Marcus Mentzler
Sweden
Pierre Danielsson
Sat 15:19 
98   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Mikael Fransson
Sat 13:54 
99   
Denmark
Janick Navne
Sweden
Calle Lilliegren
Sat 15:18 
100   
Sweden
Tamar SA
Sweden
Peo Peterson
Sat 15:17 
101   
Sweden
Ronny Brännström
Sweden
Patric Vursén
Sat 14:17 
102   
India
Sahil Sharma
Sweden
Ulf Eriksson
Sat 14:18 
103   
Sweden
Sven Junghagen
Sweden
Alf Toffer
Sat 14:35 
104   
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sweden
Richard Lundin
Sat 14:38 

Last sixteen

Race to 7
105   
Denmark
nick conradi
Denmark
Marcus Mentzler
Sat 16:53  Table 4
106   
Sweden
Lennart Efraimsson
Sweden
Jonas Björkman
Sat 16:53  Table 7
107   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Alf Toffer
Sat 16:53  Table 9
108   
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sat 16:53  Table 5
109   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Peo Peterson
Sat 16:53  Table 15
110   
Sweden
Abdullah Aouida
India
Sahil Sharma
Sat 16:53  Table 6
111   
Sweden
Alejandro Dinamarca
Sweden
Patric Vursén
Sat 16:53  Table 8
112   
Sweden
Fuad Dzin
Denmark
Janick Navne
Sat 16:53  Table 10

Quarter final

Race to 7
113   
Denmark
nick conradi
Sweden
Jonas Björkman
Sat 18:34 
114   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sat 18:34 
115   
Sweden
Peter Balkovec
India
Sahil Sharma
Sat 18:34 
116   
Sweden
Alejandro Dinamarca
Denmark
Janick Navne
Sat 18:34 

Semi final

Race to 7
117   
Denmark
nick conradi
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sat 19:52 
118   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Alejandro Dinamarca
Sat 19:52 

Final

Race to 7
119   
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sweden
Alejandro Dinamarca
Sat 20:53  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants