Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 31, 2019

SPT 500 R1 Gävle

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Louise Furberg
7 (6/1) 74 (44/30)
59%
500
2 Andreas Hägglundh
6 (5/1) 51 (38/13)
75%
400
3 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
7 (5/2) 65 (38/27)
58%
300
3 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
6 (4/2) 62 (37/25)
60%
300
5 Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 43 (23/20)
53%
250
5 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 49 (27/22)
55%
250
5 Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 55 (30/25)
55%
250
5 Niklas Edin
4 (3/1) 47 (24/23)
51%
250
9 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
3 (2/1) 33 (15/18)
45%
200
Show more
9 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 44 (23/21)
52%
200
9 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
200
9 Fitim Seci
4 (2/2) 40 (21/19)
53%
200
9 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 35 (20/15)
57%
200
9 Göran Norden
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 32 (16/16)
50%
200
9 Håkan Huge Thunman
4 (3/1) 37 (25/12)
68%
200
9 Elie Naman
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 30 (17/13)
57%
200
17 Daniel Ytterbom
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
150
17 Joacim Blomsten
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
150
17 Phil Heath Kirkhaug
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
150
17 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 25 (8/17)
32%
150
17 Dimitrios Ciurar
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 31 (13/18)
42%
150
17 Sam Baradaran
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
150
17 Bengt Engfeldt
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
150
17 Kjell Tillstrand
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 34 (15/19)
44%
150
25 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
150
25 Sebastian Larsson
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
150
25 Daniel Silvennoinen
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
150
25 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
150
25 Linus Wallgren
Skaraborgs BK
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
150
25 Erik Hård
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
150
25 Jerry Hjertqvist
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
150
25 Niklas Herlitz
Karlskoga Biljardklubb
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
150
33 Malina Bertilsson
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
33 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
33 Linus Jogin
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
Entry deadline Aug 29, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Aug 31, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (35 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet
Contact Robert Haag (robert@haagcues.com, +46734231523), Linus Thor (linus.thor@hotmail.com, +46721-657617), Zan Sammalisto (zansammalisto@hotmail.com) and Dzenan Sahovic (dzenan.sahovic@umu.se, 0730735303)
More info
Säsongen 2019-2020 börjar med SPT tävlingar i Malmö, Gävle, Bjärnum och Stockholm!
Det är också första gången vi använder det nya tävlingsadministrativa systemet CueScore.

Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. I det fallet bör du registrera ett nytt konto för att anmäla dig, och därefter skicka ett mejl till support@cuescore.com och be dem sammanfoga dina konton.

För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Håkan Huge Thunman
Sweden
Linus Jogin
Sat 10:11 
2   
Sweden
Jerry Hjertqvist
Walk Over
 
3   
Walk Over
Sweden
Göran Nordén
 
4   
Sweden
Marcus Sjöberg
Walk Over
 
5   
Walk Over
Albania
Fitim Seci
 
6   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Walk Over
 
7   
Walk Over
Sweden
Niklas Edin
 
8   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
9   
Sweden
Kjell Tillstrand
Sweden
Daniel Ytterbom
Sat 10:11 
10   
Sweden
Nicklas Johansson
Walk Over
 
11   
Walk Over
Sweden
Niklas Herlitz
 
12   
Sweden
Sam Baradaran
Walk Over
 
13   
Walk Over
Sweden
Joacim Blomsten
 
14   
Sweden
Sebastian Larsson
Walk Over
 
15   
Walk Over
Sweden
Håkan Peace Larsson
 
16   
Sweden
Erik Hård
Sweden
Malina Bertilsson
Sat 10:11 

Winner round 1

Race to 7
17   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Håkan Huge Thunman
Sat 11:10  Table 2
18   
Sweden
Jerry Hjertqvist
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 10:11  Table 9
19   
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sweden
Göran Nordén
Sat 10:11 
20   
Sweden
Marcus Sjöberg
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 10:11 
21   
Sweden
Jarmo Talvén
Albania
Fitim Seci
Sat 10:11 
22   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sweden
Linus Wallgren
Sat 10:12 
23   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Niklas Edin
Sat 09:56  Table 1
24   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Glenn Andersson
Sat 10:12 
25   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Daniel Ytterbom
Sat 11:10  Table 4
26   
Sweden
Nicklas Johansson
Lebanon
Elie Naman
Sat 10:12 
27   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Niklas Herlitz
Sat 10:12  Table 13
28   
Sweden
Sam Baradaran
Sweden
Louise Furberg
Sat 10:52  Table 3
29   
Sweden
Helena Benjamin
Sweden
Joacim Blomsten
Sat 11:03  Table 11
30   
Sweden
Sebastian Larsson
Sweden
Andreas Hägglundh
Sat 11:27  Table 14
31   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Håkan Peace Larsson
Sat 10:52  Table 6
32   
Sweden
Erik Hård
Sweden
Johan Svanberg
Sat 11:27  Table 5

Loser round 1

Race to 6
33   
Sweden
Linus Jogin
Sweden
Erik Hård
Sat 12:30  Table 12
34   
Walk Over
Sweden
Bengt Engfeldt
 
35   
Walk Over
Sweden
Sebastian Larsson
 
36   
Walk Over
Sweden
Helena Benjamin
 
37   
Walk Over
Sweden
Louise Furberg
 
38   
Walk Over
Sweden
Niklas Herlitz
 
39   
Walk Over
Sweden
Nicklas Johansson
 
40   
Walk Over
Sweden
Monika Margeta
 
41   
Sweden
Kjell Tillstrand
Sweden
Walter Laikre
Sat 11:27  Table 10
42   
Walk Over
Sweden
Robert Haag
 
43   
Walk Over
Sweden
Linus Wallgren
 
44   
Walk Over
Albania
Fitim Seci
 
45   
Walk Over
Sweden
Marcus Sjöberg
 
46   
Walk Over
Sweden
Daniel Silvennoinen
 
47   
Walk Over
Sweden
Jerry Hjertqvist
 
48   
Sweden
Malina Bertilsson
Sweden
Adam Peteri
Sat 12:36  Table 2

Winners qualification

Race to 7
49   
Sweden
Håkan Huge Thunman
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 12:51  Table 13
50   
Sweden
Göran Nordén
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 11:29  Table 12
51   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 11:34  Table 13
52   
Sweden
Niklas Edin
Sweden
Glenn Andersson
Sat 12:09  Table 1
53   
Sweden
Daniel Ytterbom
Lebanon
Elie Naman
Sat 12:33  Table 4
54   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Sam Baradaran
Sat 12:32  Table 11
55   
Sweden
Joacim Blomsten
Sweden
Andreas Hägglundh
Sat 13:35  Table 1
56   
Sweden
Håkan Peace Larsson
Sweden
Johan Svanberg
Sat 12:31  Table 5

Loser round 2

Race to 6
57   
Sweden
Erik Hård
Sweden
Bengt Engfeldt
Sat 13:32  Table 3
58   
Sweden
Sebastian Larsson
Sweden
Helena Benjamin
Sat 13:04  Table 14
59   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Niklas Herlitz
Sat 12:16  Table 9
60   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Monika Margeta
Sat 13:16  Table 6
61   
Sweden
Kjell Tillstrand
Sweden
Robert Haag
Sat 12:11  Table 6
62   
Sweden
Linus Wallgren
Albania
Fitim Seci
Sat 12:17  Table 14
63   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 12:16  Table 3
64   
Sweden
Jerry Hjertqvist
Sweden
Adam Peteri
Sat 13:37  Table 4

Losers qualification

Race to 6
65   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Glenn Andersson
Sat 14:28  Table 9
66   
Sweden
Helena Benjamin
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 14:19  Table 1
67   
Sweden
Louise Furberg
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 13:40  Table 2
68   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 14:24  Table 4
69   
Sweden
Kjell Tillstrand
Sweden
Håkan Peace Larsson
Sat 13:48  Table 5
70   
Albania
Fitim Seci
Sweden
Joacim Blomsten
Sat 14:15  Table 6
71   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Sam Baradaran
Sat 14:31  Table 3
72   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Daniel Ytterbom
Sat 14:26  Table 13

Last sixteen

Race to 7
73   
Sweden
Håkan Huge Thunman
Sweden
Louise Furberg
Sat 15:57  Table 1
74   
Sweden
Göran Nordén
Sweden
Helena Benjamin
Sat 15:57  Table 2
75   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Håkan Peace Larsson
Sat 15:57  Table 3
76   
Sweden
Niklas Edin
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 15:57  Table 4
77   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Glenn Andersson
Sat 15:57  Table 5
78   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Adam Peteri
Sat 15:57  Table 6
79   
Sweden
Andreas Hägglundh
Sweden
Monika Margeta
Sat 15:57  Table 9
80   
Sweden
Johan Svanberg
Albania
Fitim Seci
Sat 15:57  Table 13

Quarter final

Race to 7
81   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Helena Benjamin
Sat 17:43 
82   
Sweden
Håkan Peace Larsson
Sweden
Niklas Edin
Sat 17:43 
83   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Adam Peteri
Sat 17:09  Table 2
84   
Sweden
Andreas Hägglundh
Sweden
Johan Svanberg
Sat 17:43 

Semi final

Race to 7
85   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Håkan Peace Larsson
Sat 19:21  Table 1
86   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Andreas Hägglundh
Sat 18:37  Table 3

Final

Race to 7
87   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Andreas Hägglundh
Sat 20:49 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment