Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 8, 2019

SPT 250 R4 Stockholm 9-ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Taha Husaini
Stockholms Biljardsällskap
7 (7/0) 62 (42/20)
68%
250
2 Bengt Engfeldt
Stockholms Biljardsällskap
8 (6/2) 62 (41/21)
66%
200
3 Christer Fernqvist
5 (4/1) 43 (25/18)
58%
150
3 Qingyi Zhao
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 49 (27/22)
55%
150
5 Petrus Azar
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 36 (21/15)
58%
125
5 Truls Nyberg
Biljardklubben Söder
7 (5/2) 56 (32/24)
57%
125
5 Linus Jogin
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 35 (22/13)
63%
125
5 Mikael Larsson
Borlänge Biljardklubb
5 (3/2) 46 (24/22)
52%
125
9 Rickard Hedgårds
Borlänge Biljardklubb
5 (3/2) 41 (20/21)
49%
100
Show more
9 Henrik Johansson
Biljardklubben Söder
6 (4/2) 52 (29/23)
56%
100
9 Malina Bertilsson
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 29 (14/15)
48%
100
9 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
100
9 Tomas Mikaelsson
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
100
9 Benny Ericsson
Biljardklubben Söder
4 (3/1) 37 (19/18)
51%
100
9 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
4 (3/1) 35 (22/13)
63%
100
9 Laith Albanaa
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 34 (19/15)
56%
100
17 Johan Klang
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 23 (12/11)
52%
75
17 Johnny Kjellröier
Biljardklubben Söder
5 (3/2) 43 (24/19)
56%
75
17 Poj Hedström
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 32 (19/13)
59%
75
17 Boris Kiefer
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
75
17 Jonna Hidell
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
75
17 Andrei Tita
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
75
17 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
75
17 Mikael Persson
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
75
25 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 24 (9/15)
38%
75
25 Krister Todal
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
75
25 Caj Abrahamsson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 21 (6/15)
29%
75
25 Ulf Collert
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
75
25 Sabina Enberg
Biljardklubben Flamingo
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
75
25 Maria Welander
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
75
25 Björn Hawerman
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
75
33 Tomas Svensson
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
50
33 Jouni Koivumaa
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 20 (9/11)
45%
50
33 Olle Wallin
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
50
33 Oscar Burman
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (9/15)
38%
50
33 Robin Svensson Skärlind
Biljardklubben Flamingo
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
50
33 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
50
33 Per Eklund
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
50
33 Savvas Iordanidis
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
50
33 Meriam Alegre
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
50
33 Henrik Englund
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
50
33 Ola Arosenius
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
50
33 Stefan Radic'
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
50
999 Claes Welander
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Dec 5, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Dec 8, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (44 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Agneta Planeskog
Walk Over
 
2   
Stefan Radic'
Sweden
Laith Albanaa
Sun 10:15  Table 4
3   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Mikael Persson
 
5   
Sweden
Pontus Larhed
Walk Over
 
6   
Sweden
Rickard Hedgårds
Björn Hawerman
Sun 10:15  Table 3
7   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Meriam Alegre
Sun 10:15  Table 4
8   
Walk Over
Sweden
Tomas Svensson
 
9   
Sweden
Johan Klang
Walk Over
 
10   
Sweden
Henrik Englund
Sweden
Poj Hedström
Sun 10:15  Table 5
11   
Sweden
Maria Welander
Sweden
Benny Ericsson
Sun 10:44  Table 8
12   
Walk Over
Sweden
Jouni Koivumaa
 
13   
Germany
Boris Kiefer
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Claes Welander
 
15   
Sweden
Per Eklund
Sweden
Ola Arosenius
Sun 10:16  Table 9
16   
Walk Over
Sweden
Malina Bertilsson
 
17   
Sweden
Linus Jogin
Walk Over
 
18   
Sweden
Qingyi Zhao
Sweden
Truls Nyberg
Sun 10:16 
19   
Sweden
Krister Todal
Walk Over
 
20   
Walk Over
Romania
Andrei Tita
 
21   
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Walk Over
 
22   
Afghanistan
Taha Rash
Sweden
Caj Abrahamsson
Sun 10:16  Table 24
23   
Sweden
Johnny Kjellröier
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sun 10:44  Table 22
24   
Walk Over
Sweden
Walter Laikre
 
25   
Sweden
Mikael Larsson
Walk Over
 
26   
Sweden
Ulf Collert
Sweden
Henrik Johansson
Sun 10:16  Table 23
27   
Sweden
Olle Wallin
Sweden
Oscar Burman
Sun 10:16  Table 7
28   
Walk Over
Sweden
Petrus Azar
 
29   
Sweden
Sabina Enberg
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Christer Fernqvist
 
31   
Greece
Savva Iordanidis
Sweden
Jonna Hidell
Sun 10:16  Table 6
32   
Walk Over
Sweden
Bengt Engfeldt
 

Winner round 1

Race to 6
33   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Laith Albanaa
Sun 10:58  Table 6
34   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Mikael Persson
Sun 10:16  Table 25
35   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Rickard Hedgårds
Sun 10:59  Table 24
36   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Tomas Svensson
Sun 11:00  Table 26
37   
Sweden
Johan Klang
Sweden
Poj Hedström
Sun 11:11  Table 3
38   
Sweden
Benny Ericsson
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 11:22  Table 22
39   
Germany
Boris Kiefer
Sweden
Claes Welander
Sun 10:00 
40   
Sweden
Per Eklund
Sweden
Malina Bertilsson
Sun 11:11  Table 4
41   
Sweden
Linus Jogin
Sweden
Truls Nyberg
Sun 11:12  Table 9
42   
Sweden
Krister Todal
Romania
Andrei Tita
Sun 10:16  Table 21
43   
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Afghanistan
Taha Rash
Sun 11:03  Table 20
44   
Sweden
Johnny Kjellröier
Sweden
Walter Laikre
Sun 11:17  Table 5
45   
Sweden
Mikael Larsson
Sweden
Henrik Johansson
Sun 11:18 
46   
Sweden
Oscar Burman
Sweden
Petrus Azar
Sun 11:21  Table 7
47   
Sweden
Sabina Enberg
Sweden
Christer Fernqvist
Sun 10:16  Table 20
48   
Sweden
Jonna Hidell
Sweden
Bengt Engfeldt
Sun 11:06  Table 2

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Stefan Radic'
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Björn Hawerman
 
52   
Sweden
Meriam Alegre
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Henrik Englund
 
54   
Sweden
Maria Welander
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Ola Arosenius
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Qingyi Zhao
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Caj Abrahamsson
 
60   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Ulf Collert
 
62   
Sweden
Olle Wallin
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Greece
Savva Iordanidis
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
65   
Stefan Radic'
Sweden
Bengt Engfeldt
Sun 12:31  Table 2
66   
Walk Over
Sweden
Sabina Enberg
 
67   
Björn Hawerman
Sweden
Oscar Burman
Sun 12:17  Table 3
68   
Sweden
Meriam Alegre
Sweden
Henrik Johansson
Sun 12:32  Table 4
69   
Sweden
Henrik Englund
Sweden
Johnny Kjellröier
Sun 12:33  Table 26
70   
Sweden
Maria Welander
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sun 12:01  Table 20
71   
Walk Over
Sweden
Krister Todal
 
72   
Sweden
Ola Arosenius
Sweden
Truls Nyberg
Sun 11:50  Table 21
73   
Sweden
Qingyi Zhao
Sweden
Per Eklund
Sun 12:34  Table 27
74   
Walk Over
Sweden
Claes Welander
 
75   
Sweden
Caj Abrahamsson
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 12:40  Table 8
76   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Poj Hedström
Sun 12:04  Table 25
77   
Sweden
Ulf Collert
Sweden
Tomas Svensson
Sun 11:46  Table 24
78   
Sweden
Olle Wallin
Sweden
Pontus Larhed
Sun 11:43  Table 23
79   
Walk Over
Sweden
Tomas Mikaelsson
 
80   
Greece
Savva Iordanidis
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 12:04  Table 6

Winners qualification

Race to 6
81   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Mikael Persson
Sun 12:19  Table 7
82   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Adam Nilsson
Sun 11:46  Table 8
83   
Sweden
Johan Klang
Sweden
Benny Ericsson
Sun 12:41 
84   
Germany
Boris Kiefer
Sweden
Malina Bertilsson
Sun 12:39  Table 23
85   
Sweden
Linus Jogin
Romania
Andrei Tita
Sun 11:48  Table 9
86   
Afghanistan
Taha Rash
Sweden
Walter Laikre
Sun 12:34  Table 5
87   
Sweden
Mikael Larsson
Sweden
Petrus Azar
Sun 12:44  Table 9
88   
Sweden
Christer Fernqvist
Sweden
Jonna Hidell
Sun 12:42  Table 21

Loser round 3

Race to 5
89   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Sabina Enberg
Sun 13:04  Table 20
90   
Björn Hawerman
Sweden
Henrik Johansson
Sun 13:20  Table 19
91   
Sweden
Johnny Kjellröier
Sweden
Maria Welander
Sun 13:43  Table 20
92   
Sweden
Krister Todal
Sweden
Truls Nyberg
Sun 12:53  Table 22
93   
Sweden
Qingyi Zhao
Sweden
Claes Welander
Sun 12:30 
94   
Sweden
Caj Abrahamsson
Sweden
Poj Hedström
Sun 14:02  Table 26
95   
Sweden
Ulf Collert
Sweden
Pontus Larhed
Sun 12:53  Table 24
96   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 12:59  Table 25

Losers qualification

Race to 5
97   
Sweden
Bengt Engfeldt
Germany
Boris Kiefer
Sun 14:25  Table 23
98   
Sweden
Henrik Johansson
Sweden
Johan Klang
Sun 14:12  Table 25
99   
Sweden
Johnny Kjellröier
Sweden
Rickard Hedgårds
Sun 14:32  Table 8
100   
Sweden
Truls Nyberg
Sweden
Mikael Persson
Sun 13:52  Table 22
101   
Sweden
Qingyi Zhao
Sweden
Jonna Hidell
Sun 13:54  Table 24
102   
Sweden
Poj Hedström
Sweden
Mikael Larsson
Sun 14:52  Table 26
103   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Walter Laikre
Sun 14:04  Table 27
104   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Romania
Andrei Tita
Sun 14:13  Table 21

Last sixteen

Race to 6
105   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Bengt Engfeldt
Sun 15:20  Table 25
106   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Mikael Larsson
Sun 15:44  Table 8
107   
Sweden
Benny Ericsson
Sweden
Qingyi Zhao
Sun 15:20  Table 27
108   
Sweden
Malina Bertilsson
Sweden
Truls Nyberg
Sun 15:20  Table 9
109   
Sweden
Linus Jogin
Sweden
Rickard Hedgårds
Sun 15:38  Table 23
110   
Afghanistan
Taha Rash
Sweden
Henrik Johansson
Sun 15:20  Table 22
111   
Sweden
Petrus Azar
Sweden
Walter Laikre
Sun 15:20  Table 24
112   
Sweden
Christer Fernqvist
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sun 15:20 

Quarter final

Race to 6
113   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Mikael Larsson
Sun 16:42  Table 22
114   
Sweden
Qingyi Zhao
Sweden
Truls Nyberg
Sun 16:20  Table 9
115   
Sweden
Linus Jogin
Afghanistan
Taha Rash
Sun 16:27 
116   
Sweden
Petrus Azar
Sweden
Christer Fernqvist
Sun 16:22  Table 23

Semi final

Race to 6
117   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Qingyi Zhao
Sun 18:14  Table 23
118   
Afghanistan
Taha Rash
Sweden
Christer Fernqvist
Sun 17:25  Table 23

Final

Race to 6
119   
Sweden
Bengt Engfeldt
Afghanistan
Taha Rash
Sun 19:07  Table 23

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants