Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 16, 2022

SöndagsCup 2022 #8

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mohamad Badreddine
Interpool Biljardklubb Malmö
5 (5/0) 71 (45/26)
63%
125
2 Nicholas “Spike” Botterill
Interpool Biljardklubb Malmö
7 (5/2) 109 (58/51)
53%
100
3 Max Lindquist
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 58 (31/27)
53%
75
3 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (3/1) 53 (31/22)
58%
75
5 Tobias Appelbäck
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 59 (29/30)
49%
60
5 Rei Trulsson
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (2/1) 48 (25/23)
52%
60
5 Niclas Winterlin
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 58 (24/34)
41%
60
5 Tomasz Lukacz
Staffanstorp Biljardclub
4 (2/2) 64 (31/33)
48%
60
9 Carl Brundin
3 (1/2) 49 (23/26)
47%
45
Show more
9 Jasmin Dzinic
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 47 (23/24)
49%
45
9 Nebojsa Ristic
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 42 (22/20)
52%
45
9 Nils Ritenius Manjer
Malmö Carambole och Snookerklubb
4 (2/2) 60 (28/32)
47%
45
13 Henrik Hägglund
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
30
13 Robert Markis Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 28 (10/18)
36%
30
13 Hayder Barem
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
30
13 Simon Hägg
Staffanstorp Biljardclub
3 (1/2) 50 (24/26)
48%
30
17 Saif Saad
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 51 (25/26)
49%
30
17 Tim Larsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 34 (16/18)
47%
30
Entry deadline Oct 15, 2022, 3:00 PM (local time)
Starts Oct 16, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (18 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Dresscode INGA TRÄNINGS ELLER MJUKISBYXOR
Piketröja
Rankings Söndagscup 2022
Organizer Interpool Biljardklubb Malmö
Contact Victor Hellberg (Victor.hellberg@Outlook.com, 0708878202)
More info
Från Mars 2022 startar vi Söndagscup som kommer att spelas i 10 omgångar på 10 månader med slutspel i december 2022. 16 bäst placerade spelare under säsongen kommer att deltaga i slutspelet.
Detta är en HCP-tävling som alla kan vara med i och handicapsystemet går efter Fargorate och tävlingsledningens egen åsikt för dem som är utanför Fargorate rankingsystem.

Hallen öppnar 9.00, betalning sker innan uppvärming.
Spelar möte kl 9.45.

REGLER
Använder Magic Rack,
Tekning i varje match,
Alternate Break,
9an på prick, 2an längst bak,
Ingen Kitchen Rule
3-fel regel gäller
9an i sprängning ger vinst
All touche är foul
Rackar åt varandra

Anmälningsavgift 200 kr/omg fördelas på systemet:
75 kr till organisatören
75 kr till deltävlingspris (delas mellan 1:an och 2:an)
50 kr till slutspelet (delas mellan plats 1-3)
Under säsongen spelar man de deltävlingar man har tid med, poäng samlas till slutspelet.
För att var godkänd till slutspel måste man ha spelat minst två deltävlingar.
OBS! KONTANT BETALNING GÄLLER.
Rankinglistan:

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Iraq
Saif Saad
3
Sweden
Tim Larsson
4
Sun 09:51  Table 10
2   
Sweden
Niclas Winterlin
Walk Over
 
3   
Walk Over
Sweden
Max Lindquist
 
4   
Sweden
Carl Brundin
Walk Over
 
5   
Walk Over
Sweden
Robert Markis Olsson
 
6   
Sweden
Tobias Appelbäck
Walk Over
 
7   
Walk Over
Sweden
Victor Hellberg
 
8   
Sweden
Nils Ritenius Manjer
-2
Sweden
Simon Hägg
5
Sun 09:51  Table 8

Winner round 1

Race to 9
9   
Sweden
Rei Trulsson
3
Iraq
Saif Saad
3
Sun 11:16  Table 10
10   
Sweden
Niclas Winterlin
0
Sweden
Nebojsa Ristic
4
Sun 09:51  Table 5
11   
Sweden
Henrik Hägglund
5
Sweden
Max Lindquist
1
Sun 09:51  Table 6
12   
Sweden
Carl Brundin
2
Poland
Tomasz Lukacz
0
Sun 09:51  Table 16
13   
Lebanon
Mohamad Badreddine
4
Sweden
Robert Markis Olsson
4
Sun 09:51  Table 12
14   
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Sweden
Jasmin Dzinic
4
Sun 09:51  Table 13
15   
Iraq
Hayder Barem
4
Sweden
Victor Hellberg
2
Sun 09:51  Table 19
16   
Sweden
Nils Ritenius Manjer
-2
R1
England
Nicholas “Spike” Botterill
2
R1
Sun 11:05  Table 8

Loser round 1

Race to 9
17   
Sweden
Tim Larsson
4
England
Nicholas “Spike” Botterill
2
Sun 12:13  Table 5
18   
Walk Over
Iraq
Hayder Barem
 
19   
Walk Over
Sweden
Tobias Appelbäck
 
20   
Walk Over
Sweden
Robert Markis Olsson
 
21   
Walk Over
Poland
Tomasz Lukacz
 
22   
Walk Over
Sweden
Henrik Hägglund
 
23   
Walk Over
Sweden
Niclas Winterlin
 
24   
Sweden
Simon Hägg
5
Iraq
Saif Saad
3
Sun 12:24  Table 10

Loser round 2

Race to 9
25   
England
Nicholas “Spike” Botterill
2
Iraq
Hayder Barem
4
Sun 13:10  Table 5
26   
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Sweden
Robert Markis Olsson
4
Sun 10:55  Table 5
27   
Poland
Tomasz Lukacz
0
Sweden
Henrik Hägglund
5
Sun 11:54  Table 16
28   
Sweden
Niclas Winterlin
0
Sweden
Simon Hägg
5
Sun 13:11  Table 10

Winners qualification

Race to 9
29   
Sweden
Rei Trulsson
3
Sweden
Nebojsa Ristic
4
Sun 12:26  Table 13
30   
Sweden
Max Lindquist
1
Sweden
Carl Brundin
2
Sun 11:54  Table 12
31   
Lebanon
Mohamad Badreddine
4
Sweden
Jasmin Dzinic
4
Sun 11:09  Table 6
32   
Sweden
Victor Hellberg
2
R1
Sweden
Nils Ritenius Manjer
-2
Sun 12:13  Table 6

Losers qualification

Race to 9
33   
England
Nicholas “Spike” Botterill
2
R1
Sweden
Carl Brundin
2
Sun 13:53  Table 5
34   
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Sweden
Nebojsa Ristic
4
Sun 13:15  Table 13
35   
Poland
Tomasz Lukacz
0
Sweden
Nils Ritenius Manjer
-2
Sun 13:42  Table 6
36   
Sweden
Niclas Winterlin
0
Sweden
Jasmin Dzinic
4
Sun 14:06  Table 10

Quarter final

Race to 9
37   
Sweden
Rei Trulsson
3
England
Nicholas “Spike” Botterill
2
Sun 16:09  Table 13
38   
Sweden
Max Lindquist
1
Sweden
Tobias Appelbäck
3
Sun 16:09  Table 19
39   
Lebanon
Mohamad Badreddine
4
Poland
Tomasz Lukacz
0
Sun 16:09  Table 16
40   
Sweden
Victor Hellberg
2
Sweden
Niclas Winterlin
0
Sun 16:09  Table 12

Semi final

Race to 9
41   
England
Nicholas “Spike” Botterill
2
Sweden
Max Lindquist
1
Sun 17:46  Table 16
42   
Lebanon
Mohamad Badreddine
4
Sweden
Victor Hellberg
2
Sun 17:46  Table 12

Final

Race to 9
43   
England
Nicholas “Spike” Botterill
2
Lebanon
Mohamad Badreddine
4
Sun 18:36  Table 16

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants