Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 13 - April 14, 2024

RT5 Nord1 - 1. Div

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mats Calixto Engan
Fauske BK
8 (7/1) 73 (49/24)
67%
100
2 Ronny Jakobsen
Vesterålen Biljardklubb
8 (6/2) 76 (44/32)
58%
87
3 Jørn Betten
Arctic BK
8 (6/2) 70 (43/27)
61%
74
3 Morten Sjø
Fauske BK
8 (7/1) 76 (47/29)
62%
74
5 Kjetil Sørensen
Vesterålen Biljardklubb
6 (3/3) 58 (31/27)
53%
61
5 Arild Johansen
Vesterålen Biljardklubb
7 (3/4) 68 (30/38)
44%
61
5 Kurt Anders Lund
Fauske BK
6 (3/3) 53 (27/26)
51%
61
5 Rainer Korneliussen
Fauske BK
7 (3/4) 64 (30/34)
47%
61
9 Mathias Johannessen
Vesterålen Biljardklubb
6 (2/4) 53 (24/29)
45%
49
9 Rune Christoffer Berntsen
Vesterålen Biljardklubb
5 (1/4) 43 (19/24)
44%
49
11 Kent Ivar Aasbakk
Arctic BK
6 (2/4) 52 (20/32)
38%
43
11 Jonas Nilsson
Vesterålen Biljardklubb
5 (0/5) 35 (5/30)
14%
43
13 Geir Edvin Johannessen
Vesterålen Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
37
13 Per Roness
Vesterålen Biljardklubb
6 (0/6) 55 (19/36)
35%
37
Starts Apr 13, 2024, 9:00 AM Until Apr 14, 2024 (local time)
Entry deadline Apr 10, 2024, 5:59 PM (local time)
Organizer Vesterålen Biljardklubb
Rankings Pool 1.div. Nord-1 23/34
Format Round robin (14 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
More info
Velkommen til VBK og RT5 Nord1.
Vi starter på lørdag kl 10⁰⁰, lokalene åpner kl 09³⁰.
Tilpasninger ang kampstart vil bli gjort innenfor rimelighetens grenser.
Format og distanse vil bli avgjort når vi ser hvor mange som er påmeldt når påmeldingsfristen har gått ut.
Husk innesko.

🎱Vel møtt alle sammen🎱

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Morten Sjø 6 6 0 0 36 18 18 0 0 0 0.667 6
2 Jørn Betten 6 5 0 1 34 14 20 1 0 0 0.708 5
3 Rainer Korneliussen 6 3 0 3 27 27 0 0 0 0 0.5 3
4 Arild Johansen 6 3 0 3 27 31 -4 0 0 0 0.466 3
5 Mathias Johannessen 6 2 0 4 24 29 -5 0 0 0 0.453 2
6 Kent Ivar Aasbakk 6 2 0 4 20 32 -12 0 0 0 0.385 2
7 Per Roness 6 0 0 6 19 36 -17 0 0 0 0.345 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mats Calixto Engan 5 4 0 1 28 14 14 3 0 0 0.667 4
2 Ronny Jakobsen 5 4 0 1 25 18 7 0 0 0 0.581 4
3 Kurt Anders Lund 5 3 0 2 21 19 2 1 0 0 0.525 3
4 Kjetil Sørensen 5 3 0 2 27 20 7 1 0 0 0.574 3
5 Rune Christoffer Berntsen 5 1 0 4 19 24 -5 0 0 0 0.442 1
6 Jonas Nilsson 5 0 0 5 5 30 -25 0 0 0 0.143 0
7 Geir Edvin Johannessen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Jørn Betten
Kent Ivar Aasbakk
Sat 11:10  Table 2
2-A   
Morten Sjø
Rainer Korneliussen
Sat 10:00  Table 1
3-A   
Arild Johansen
Mathias Johannessen
Sat 10:00  Table 2
4-B   
Mats Calixto Engan
Geir Edvin Johannessen
Sat 10:00  Table 3
5-B   
Kjetil Sørensen
Kurt Anders Lund
R1
Sat 10:00  Table 4
6-B   
Jonas Nilsson
Rune Christoffer Berntsen
Sat 10:55  Table 3

Round 2

Race to 6
7-A   
Kent Ivar Aasbakk
Rainer Korneliussen
Sat 12:14  Table 2
8-A   
Jørn Betten
R1
Mathias Johannessen
Sat 12:15  Table 4
9-A   
Morten Sjø
Per Roness
Sat 11:15  Table 1
10-B   
Geir Edvin Johannessen
Kurt Anders Lund
Sat 11:11  Table 4
11-B   
Mats Calixto Engan
Rune Christoffer Berntsen
Sat 12:10  Table 1
12-B   
Kjetil Sørensen
Ronny Jakobsen
Sat 11:36  Table 3

Round 3

Race to 6
13-A   
Rainer Korneliussen
Mathias Johannessen
Sat 13:56  Table 3
14-A   
Kent Ivar Aasbakk
Per Roness
Sat 13:40  Table 2
15-A   
Jørn Betten
Arild Johansen
Sat 12:57  Table 3
16-B   
Kurt Anders Lund
Rune Christoffer Berntsen
Sat 13:23  Table 1
17-B   
Geir Edvin Johannessen
Ronny Jakobsen
Sat 12:58  Table 4
18-B   
Mats Calixto Engan
R1
Jonas Nilsson
Sat 14:04  Table 4

Round 4

Race to 6
19-A   
Mathias Johannessen
Per Roness
Sat 15:36  Table 4
20-A   
Rainer Korneliussen
Arild Johansen
Sat 15:00  Table 3
21-A   
Kent Ivar Aasbakk
Morten Sjø
Sat 15:30  Table 2
22-B   
Rune Christoffer Berntsen
Ronny Jakobsen
Sat 14:16  Table 1
23-B   
Kurt Anders Lund
Jonas Nilsson
Sat 14:46  Table 4
24-B   
Geir Edvin Johannessen
Kjetil Sørensen
Sat 15:05  Table 1

Round 5

Race to 6
25-A   
Per Roness
Arild Johansen
Sat 16:30  Table 4
26-A   
Mathias Johannessen
Morten Sjø
Sat 16:44  Table 3
27-A   
Rainer Korneliussen
Jørn Betten
Sat 15:58  Table 3
28-B   
Ronny Jakobsen
Jonas Nilsson
Sat 15:59  Table 1
29-B   
Rune Christoffer Berntsen
Kjetil Sørensen
Sat 16:22  Table 2
30-B   
Kurt Anders Lund
Mats Calixto Engan
Sat 16:51  Table 1

Round 6

Race to 6
31-A   
Arild Johansen
Morten Sjø
Sat 17:34  Table 3
32-A   
Per Roness
Jørn Betten
Sat 18:56  Table 2
33-A   
Mathias Johannessen
Kent Ivar Aasbakk
Sat 18:01  Table 4
34-B   
Jonas Nilsson
Kjetil Sørensen
Sat 17:19  Table 2
35-B   
Ronny Jakobsen
Mats Calixto Engan
R1
Sat 17:59  Table 1
36-B   
Rune Christoffer Berntsen
Geir Edvin Johannessen
 

Round 7

Race to 6
37-A   
Morten Sjø
Jørn Betten
Sat 17:37  Table 3
38-A   
Arild Johansen
Kent Ivar Aasbakk
Sat 19:49  Table 2
39-A   
Per Roness
Rainer Korneliussen
Sat 18:05  Table 2
40-B   
Kjetil Sørensen
R1
Mats Calixto Engan
R1
Sat 19:19  Table 1
41-B   
Jonas Nilsson
Geir Edvin Johannessen
 
42-B   
Ronny Jakobsen
Kurt Anders Lund
Sat 18:41  Table 1

Quarter final

Race to 7
43   
Morten Sjø
Kjetil Sørensen
Sun 10:27  Table 1
44   
Rainer Korneliussen
Ronny Jakobsen
Sun 10:27  Table 3
45   
Jørn Betten
Kurt Anders Lund
Sun 10:27  Table 2
46   
Arild Johansen
Mats Calixto Engan
Sun 10:27  Table 4

Semi final

Race to 7
47   
Morten Sjø
Ronny Jakobsen
Sun 12:07  Table 1
48   
Jørn Betten
Mats Calixto Engan
Sun 12:07  Table 3

Final

Race to 7
49   
Ronny Jakobsen
Mats Calixto Engan
Sun 13:22  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants

    Sponsorer