Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 10 - February 12, 2017

RT1 Snooker

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 David Frew
Oslo Snooker
6 (6/0) 19 (15/4)
79%
26, 25, 21, 21, 20 80
2 Simen Hatlevik
Stord Snookerklubb
6 (5/1) 20 (13/7)
65%
24, 20 70
3 John christian Vespestad
Stord Snookerklubb
5 (4/1) 13 (10/3)
77%
29, 24, 22 62
3 Morten Veland
Stord Snookerklubb
5 (2/3) 16 (8/8)
50%
22, 20 62
5 Arnfinn Saue
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
20 51
5 Jan Hevrøy
Stord Snookerklubb
4 (1/3) 10 (3/7)
30%
51
5 Arve Bremnes
Stord Snookerklubb
4 (3/1) 11 (7/4)
64%
24, 20 51
5 Tore Vespestad
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
24 51
9 Oddbjørn Bolkan
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
35
9 Tommy Kvarsvik
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
35
9 Douglas McGaw
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
35
9 Arve Hatlevik
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
35
13 Kåre Åsnes
Stord Snookerklubb
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
22
13 Espen Nymark Solheim
Stord Snookerklubb
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
22
13 Toni Stokka
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
22
13 Shaher Alqasasfa
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
22
Entry deadline Feb 8, 2017, 6:00 PM (local time)
Starts Feb 10, 2017, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker 2017
Organizer Stord Snookerklubb
Contact Arnfinn Saue (arnfinn.saue@sklbb.no, 90168032) and Tommy Kvarsvik (tommy@kelpie.no, 91800133)
More info
Velkommen til første regionale turnering i snooker på Stord! All påmelding skjer via Cuescore, noko som betyr at ein må ha oppretta brukarkonto på Cuescore for å kunna melda seg på. Ved påmelding betaler ein både deltakaravgift (kr 250) og evt. spelarlisens til Norges biljardforbund (kr 275) om ein ikkje har gjort dette tidlegare i år.

Det vil bli spelt nokre kampar fredag, mens hovuddagen for gjennomføring av puljespelkampane er laurdag. Oppmøte for gjennomgang av turneringsreglement osv. er kl. 08.45.

Det vil bli sal av mat og drikke under turneringa.

Kleskode er minimum B: http://www.biljardforbundet.no/info/6_6_4_kleskode_b.htm

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 David Frew 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Morten Veland 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
3 Douglas McGaw 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Shaher Alqasasfa 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arve Bremnes 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Jan Hevrøy 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
3 Oddbjørn Bolkan 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Toni Stokka 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Simen Hatlevik 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Tore Vespestad 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Arve Hatlevik 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Kåre Åsnes 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John christian Vespestad 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Arnfinn Saue 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Tommy Kvarsvik 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Espen Nymark Solheim 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
David Frew
Shaher Alqasasfa
Sat 09:00  Table 1
2-A   
Douglas McGaw
Morten Veland
Fri 18:00  Table 2
3-B   
Jan Hevrøy
Oddbjørn Bolkan
Sat 09:00  Table 2
4-B   
Toni Stokka
Arve Bremnes
Sat 09:00  Table 3
5-C   
Simen Hatlevik
Kåre Åsnes
Fri 18:00  Table 3
6-C   
Arve Hatlevik
Tore Vespestad
Sat 10:30 
7-D   
Arnfinn Saue
Espen Nymark Solheim
Fri 18:00  Table 1
8-D   
Tommy Kvarsvik
John christian Vespestad
Sat 10:30 

Round 2

Race to 2
9-A   
David Frew
Morten Veland
Sat 12:00 
10-A   
Shaher Alqasasfa
Douglas McGaw
Sat 10:30 
11-B   
Jan Hevrøy
Arve Bremnes
Sat 12:00 
12-B   
Oddbjørn Bolkan
Toni Stokka
Sat 12:00 
13-C   
Simen Hatlevik
Tore Vespestad
Sat 13:30 
14-C   
Kåre Åsnes
Arve Hatlevik
Fri 19:30 
15-D   
Arnfinn Saue
John christian Vespestad
Sat 13:30 
16-D   
Espen Nymark Solheim
Tommy Kvarsvik
Sat 13:30 

Round 3

Race to 2
17-A   
David Frew
Douglas McGaw
Sat 15:00 
18-A   
Morten Veland
Shaher Alqasasfa
Sat 15:00 
19-B   
Jan Hevrøy
Toni Stokka
Fri 19:30 
20-B   
Arve Bremnes
Oddbjørn Bolkan
Sat 15:00 
21-C   
Simen Hatlevik
Arve Hatlevik
Sat 16:30 
22-C   
Tore Vespestad
Kåre Åsnes
Sat 16:30 
23-D   
Arnfinn Saue
Tommy Kvarsvik
Sat 16:30 
24-D   
John christian Vespestad
Espen Nymark Solheim
Sat 18:00 

Quarter final

Race to 3
25   
David Frew
Jan Hevrøy
Sun 09:00  Table 2
26   
Morten Veland
Arve Bremnes
Sat 18:00 
27   
Simen Hatlevik
Arnfinn Saue
Sun 09:00  Table 1
28   
Tore Vespestad
John christian Vespestad
Sun 09:00  Table 3

Semi final

Race to 3
29   
David Frew
Morten Veland
Sun 11:00  Table 1
30   
Simen Hatlevik
John christian Vespestad
Sun 11:00  Table 2

Final

Race to 3
31   
David Frew
Simen Hatlevik
Sun 13:00  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer