Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 7 - January 8, 2017

RT1 1. Divisjon Vest

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Dag-jøran Aralden
Hyllestad IL, BG
6 (6/0) 48 (33/15)
69%
100
2 Jan Ove Kvalsund Hansen
Herøy BK
6 (4/2) 48 (30/18)
63%
87
3 Stein-Tore Nybakk
Hyllestad IL, BG
5 (3/2) 42 (23/19)
55%
77
3 Vidar Blidensol
Marken IL, Kong Oscar BK
5 (3/2) 40 (24/16)
60%
77
5 Paul Townsend
Feios IL-BG
4 (2/2) 33 (14/19)
42%
64
5 Rune Bødal
Marken IL, Kong Oscar BK
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
64
5 Vilde Mary Dingsøyr Holme
Hyllestad IL, BG
4 (2/2) 27 (10/17)
37%
64
5 Even Eiken Pettersen
Herøy BK
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
64
9 Eirik Tonning Hatløy
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
44
9 Henrik Hauge Pettersen
Herøy BK
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
44
9 Kurt Hatlem
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
44
9 Bjarne Pettersen
Herøy BK
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
44
13 Jan Erik Hatlem
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
28
13 Jonas Kvalsund Hansen
Herøy BK
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
28
13 Kim Ronny Nygård
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
28
13 Maron Pettersen
Herøy BK
3 (0/3) 19 (4/15)
21%
28
Entry deadline Jan 4, 2017, 6:00 PM (local time)
Starts Jan 7, 2017, 9:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings 1. Divisjon Vest 2017
Organizer Hyllestad IL, BG
More info
Vi ønskjer velkommen til RT1 i 1. divisjon vest. Vi satsar på å spele ferdig 1. div. laurdag kveld og så blir det ny turnering for 2. div. søndag.

Oppstart laurdag kl. 10.00.
Regler:
http://www.biljardforbundet.no/info/10_12_3_-_pool__divisjon_1.htm

Premiering:
Samla premiepott på 1600 kr til dei 3 beste

Overnatting:

Fjordkick tlf: 57 78 92 92\97 96 22 30
Sørbøvåg Pensjonat tlf. 90787693
Lavik Feriehus tlf: 57 78 92 18\48 10 05 97
Hotel Sognefjord www.hotelsognefjord.no 57 78 89 20 (biljard) 690/790/990 kr. per natt

Vel møtt!

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dag-jøran Aralden 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Vidar Blidensol 3 2 0 1 13 10 3 0 0 0 0.565 2
3 Bjarne Pettersen 3 1 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
4 Maron Pettersen 3 0 0 3 4 15 -11 0 0 0 0.211 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Vilde Mary Dingsøyr Holme 3 2 0 1 10 11 -1 0 0 0 0.476 2
2 Even Eiken Pettersen 3 2 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 2
3 Kurt Hatlem 3 1 0 2 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
4 Kim Ronny Nygård 3 1 0 2 10 10 0 0 0 0 0.5 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jan Ove Kvalsund Hansen 3 2 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 2
2 Rune Bødal 3 2 0 1 13 11 2 0 0 0 0.542 2
3 Eirik Tonning Hatløy 3 1 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
4 Jonas Kvalsund Hansen 3 1 0 2 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stein-Tore Nybakk 3 2 0 1 14 10 4 0 0 0 0.583 2
2 Paul Townsend 3 2 0 1 13 13 0 0 0 0 0.5 2
3 Henrik Hauge Pettersen 3 1 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 1
4 Jan Erik Hatlem 3 1 0 2 13 14 -1 0 0 0 0.481 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Dag-jøran Aralden
Vidar Blidensol
Sat 10:00 
2-A   
Bjarne Pettersen
Maron Pettersen
Sat 10:00 
3-B   
Kim Ronny Nygård
Vilde Mary Dingsøyr Holme
Sat 10:00 
4-B   
Even Eiken Pettersen
Kurt Per Hatlem
Sat 10:00 
5-C   
Jan Ove Kvalsund Hansen
Rune Bødal
Sat 13:00 
6-C   
Jonas Kvalsund Hansen
Eirik Tonning Hatløy
Sat 13:00 
7-D   
Stein-Tore Nybakk
Henrik Hauge Pettersen
Sat 11:00 
8-D   
Paul Townsend
Jan Erik Hatlem
Sat 11:00 

Round 2

Race to 5
9-A   
Dag-jøran Aralden
Maron Pettersen
Sat 11:00 
10-A   
Vidar Blidensol
Bjarne Pettersen
Sat 11:00 
11-B   
Kim Ronny Nygård
Kurt Per Hatlem
Sat 11:00 
12-B   
Vilde Mary Dingsøyr Holme
Even Eiken Pettersen
Sat 11:00 
13-C   
Jan Ove Kvalsund Hansen
Eirik Tonning Hatløy
Wed 12:00 
14-C   
Rune Bødal
Jonas Kvalsund Hansen
Wed 12:00 
15-D   
Stein-Tore Nybakk
Jan Erik Hatlem
Wed 12:00 
16-D   
Henrik Hauge Pettersen
Paul Townsend
Wed 12:00 

Round 3

Race to 5
17-A   
Dag-jøran Aralden
Bjarne Pettersen
Wed 12:00 
18-A   
Maron Pettersen
Vidar Blidensol
Wed 12:00 
19-B   
Kim Ronny Nygård
Even Eiken Pettersen
Wed 13:00 
20-B   
Kurt Per Hatlem
Vilde Mary Dingsøyr Holme
Wed 13:00 
21-C   
Jan Ove Kvalsund Hansen
Jonas Kvalsund Hansen
Wed 10:00 
22-C   
Eirik Tonning Hatløy
Rune Bødal
Wed 10:00 
23-D   
Stein-Tore Nybakk
Paul Townsend
Wed 13:00 
24-D   
Jan Erik Hatlem
Henrik Hauge Pettersen
Wed 13:00 

Quarter final

Race to 6
25   
Dag-jøran Aralden
Even Eiken Pettersen
Wed 14:30 
26   
Vidar Blidensol
Vilde Mary Dingsøyr Holme
Wed 14:30 
27   
Jan Ove Kvalsund Hansen
Paul Townsend
Wed 14:30 
28   
Rune Bødal
Stein-Tore Nybakk
Wed 14:30 

Semi final

Race to 6
29   
Dag-jøran Aralden
Vidar Blidensol
Sat 15:30 
30   
Jan Ove Kvalsund Hansen
Stein-Tore Nybakk
Sat 15:30 

Final

Race to 6
31   
Dag-jøran Aralden
Jan Ove Kvalsund Hansen
Wed 16:30 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer