Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 15, 2019

Pool Regionale Ranking Haaglanden #2 2019/2020

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Tjeerd Hoekema
6 (6/0) 50 (33/17)
66%
250
2 Stefan Sprangers
7 (5/2) 54 (33/21)
61%
180
3 John Koot
Pool West 2
7 (5/2) 52 (31/21)
60%
140
3 Elfried Jansen
5 (4/1) 40 (22/18)
55%
140
5 Michan Biesbroek
5 (3/2) 30 (16/14)
53%
100
5 Danny van Soest
4 (3/1) 29 (17/12)
59%
100
5 Jamal Akkouh
4 (3/1) 28 (18/10)
64%
100
5 Michiel Koolschijn
6 (4/2) 45 (27/18)
60%
100
9 Kai Corvalan
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
60
Show more
9 Bas Grootjans
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
60
9 Nick Berendrecht
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
60
9 Rui Silva
5 (3/2) 34 (18/16)
53%
60
13 Bob Worku
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
55
13 Karin Roijen
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
55
13 Frans van Tatenhove
Hague 5
4 (2/2) 27 (12/15)
44%
55
13 Charles Palomar
4 (2/2) 30 (18/12)
60%
55
17 Michiel de Graaf
3 (1/2) 21 (7/14)
33%
50
17 Anand Sjambar
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
50
17 Milen Pan
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
50
17 Tim Craven
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
50
17 Ben Zaza
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
50
17 Simon Chen
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
50
17 Maaike Dent
3 (1/2) 22 (11/11)
50%
50
17 Vincent Rauwerda
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
50
25 Rolf van As
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
40
25 Bobby Hansildar
2 (0/2) 18 (8/10)
44%
40
25 Paolo Tomas
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
40
25 Angelo Tomas
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
40
25 Joost Vollebregt
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
40
25 Tara Verharen
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
40
25 Nimesha Niem
2 (0/2) 11 (1/10)
9%
40
Entry deadline Dec 15, 2019, 1:30 PM (local time)
Starts Dec 15, 2019, 1:30 PM (local time)
Format Double elimination (31 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland and Regionale Ranking Haaglanden 2019/2020
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond and Pool Regio 3
More info
Regionale ranking van Pool Haaglanden. Alle bij de KNBB aangesloten poolers zijn welkom met als enige restrictie dat niet mag worden uitgekomen in de ERE divisie. De ranking bestaat uit een 6-tal toernooien verdeeld over het seizoen. De top 16 zal aan het einde van de rit strijden om de titel Master 2019/2020. Hiervoor zal dan wel aan minimaal 4 van de 6 toernooien moeten worden deelgenomen. Er zal worden gespeeld met een 32 schema dubbel knock-out tot de laatste 8.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Netherlands
Michan Biesbroek
Walk Over
 
2   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Stefan Sprangers
Sun 13:39  Table 15
3   
Netherlands
Tara Verharen
Netherlands
Frans van Tatenhove
Sun 13:39  Table 14
4   
Netherlands
Simon Chen
Netherlands
Jamal Akkouh
Sun 13:39  Table 12
5   
Netherlands
Milen Pan
Netherlands
Bob Worku
Sun 13:39  Table 11
6   
Netherlands
Rolf van As
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sun 13:40  Table 10
7   
Portugal
Rui Silva
Netherlands
Nick Berendrecht
Sun 13:40  Table 9
8   
Philippines
Charles Palomar
Netherlands
Joost Vollebregt
Sun 13:40  Table 8
9   
United Kingdom
Maaike Dent
Netherlands
Angelo Tomas
Sun 13:41  Table 7
10   
Netherlands
Elfried Jansen
Netherlands
Michiel de Graaf
Sun 13:41 
11   
Netherlands
Paolo Tomas
Netherlands
Vincent Rauwerda
Sun 13:42  Table 5
12   
Netherlands
Bas Grootjans
Netherlands
John Koot
Sun 13:42  Table 4
13   
Netherlands
Danny van Soest
Netherlands
Anand Sjambar
Sun 13:41 
14   
Netherlands
Nimesha Niem
Netherlands
Michiel Koolschijn
Sun 14:13  Table 6
15   
Netherlands
Kai Corvalan
Netherlands
Bobby Hansildar
Sun 14:14  Table 6
16   
Netherlands
Karin Roijen
Netherlands
Tim Craven
Sun 14:16  Table 15

Winner round 1

Race to 5
17   
Netherlands
Michan Biesbroek
Netherlands
Stefan Sprangers
Sun 14:17  Table 14
18   
Netherlands
Frans van Tatenhove
Netherlands
Jamal Akkouh
Sun 14:30  Table 5
19   
Netherlands
Milen Pan
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sun 14:55  Table 8
20   
Netherlands
Nick Berendrecht
Philippines
Charles Palomar
Sun 14:28  Table 11
21   
United Kingdom
Maaike Dent
Netherlands
Elfried Jansen
Sun 14:22 
22   
Netherlands
Vincent Rauwerda
Netherlands
Bas Grootjans
Sun 14:35  Table 4
23   
Netherlands
Danny van Soest
Netherlands
Michiel Koolschijn
Sun 15:01  Table 9
24   
Netherlands
Kai Corvalan
Netherlands
Karin Roijen
Sun 15:25  Table 15

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Netherlands
Ben Zaza
 
26   
Netherlands
Tara Verharen
Netherlands
Simon Chen
Sun 14:30  Table 12
27   
Netherlands
Bob Worku
Netherlands
Rolf van As
Sun 14:38  Table 10
28   
Portugal
Rui Silva
Netherlands
Joost Vollebregt
Sun 14:20  Table 9
29   
Netherlands
Angelo Tomas
Netherlands
Michiel de Graaf
Sun 14:21  Table 7
30   
Netherlands
Paolo Tomas
Netherlands
John Koot
Sun 14:45  Table 14
31   
Netherlands
Anand Sjambar
Netherlands
Nimesha Niem
Sun 14:51  Table 8
32   
Netherlands
Bobby Hansildar
Netherlands
Tim Craven
Sun 15:28  Table 11

Loser round 2

Race to 5
33   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Karin Roijen
Sun 16:03  Table 7
34   
Netherlands
Simon Chen
Netherlands
Michiel Koolschijn
Sun 15:35  Table 9
35   
Netherlands
Bob Worku
Netherlands
Vincent Rauwerda
Sun 15:32  Table 10
36   
Portugal
Rui Silva
United Kingdom
Maaike Dent
Sun 15:03 
37   
Netherlands
Michiel de Graaf
Philippines
Charles Palomar
Sun 15:29  Table 7
38   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Milen Pan
Sun 15:50  Table 12
39   
Netherlands
Anand Sjambar
Netherlands
Frans van Tatenhove
Sun 15:07  Table 12
40   
Netherlands
Tim Craven
Netherlands
Michan Biesbroek
Sun 16:32  Table 12

Winners qualification

Race to 5
41   
Netherlands
Stefan Sprangers
Netherlands
Jamal Akkouh
Sun 15:11  Table 5
42   
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Netherlands
Nick Berendrecht
Sun 16:02  Table 8
43   
Netherlands
Elfried Jansen
Netherlands
Bas Grootjans
Sun 15:28  Table 14
44   
Netherlands
Danny van Soest
Netherlands
Kai Corvalan
Sun 16:05  Table 9

Loser round 3

Race to 5
45   
Netherlands
Karin Roijen
Netherlands
Michiel Koolschijn
Sun 16:51  Table 7
46   
Netherlands
Bob Worku
Portugal
Rui Silva
Sun 16:02  Table 10
47   
Philippines
Charles Palomar
Netherlands
John Koot
Sun 16:29  Table 14
48   
Netherlands
Frans van Tatenhove
Netherlands
Michan Biesbroek
Sun 17:05  Table 12

Losers qualification

Race to 5
49   
Netherlands
Michiel Koolschijn
Netherlands
Nick Berendrecht
Sun 17:27  Table 7
50   
Portugal
Rui Silva
Netherlands
Stefan Sprangers
Sun 16:59  Table 8
51   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Kai Corvalan
Sun 17:23  Table 9
52   
Netherlands
Michan Biesbroek
Netherlands
Bas Grootjans
Sun 17:42  Table 8

Quarter final

Race to 5
53   
Netherlands
Jamal Akkouh
Netherlands
John Koot
Sun 18:24  Table 8
54   
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Netherlands
Michan Biesbroek
Sun 18:24  Table 7
55   
Netherlands
Elfried Jansen
Netherlands
Michiel Koolschijn
Sun 18:24  Table 10
56   
Netherlands
Danny van Soest
Netherlands
Stefan Sprangers
Sun 18:24  Table 9

Semi final

Race to 6
57   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sun 19:19  Table 9
58   
Netherlands
Elfried Jansen
Netherlands
Stefan Sprangers
Sun 19:19  Table 10

Final

Race to 7
59   
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Netherlands
Stefan Sprangers
Sun 20:10  Table 10

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment