Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 19 - June 20, 2021

Phoenix Over 50's Double Elimination

Worldrules

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Steve Singh
7 (7/0) 80 (54/26)
68%
2 Tommy Donlon
7 (6/1) 80 (52/28)
65%
3 Matt Brannan
7 (5/2) 72 (40/32)
56%
3 Steve Robertshaw
5 (4/1) 57 (34/23)
60%
5 Liam Stanley
5 (4/1) 59 (35/24)
59%
5 Phil Connolly
5 (3/2) 49 (26/23)
53%
5 Jason Ford
7 (5/2) 53 (29/24)
55%
5 Pat Ward
6 (4/2) 59 (35/24)
59%
9 Glen Pilkington
5 (3/2) 50 (29/21)
58%
Show more
9 John Strange
7 (5/2) 45 (28/17)
62%
9 Sonny Chambers
5 (3/2) 41 (22/19)
54%
9 Adey Young
6 (4/2) 47 (25/22)
53%
13 Pat Kelley
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
13 Dave Halliday
5 (3/2) 36 (23/13)
64%
13 Carl Bromley
5 (3/2) 44 (22/22)
50%
13 Andy Shaw
4 (2/2) 28 (12/16)
43%
17 Partab Singh
4 (2/2) 34 (16/18)
47%
17 Jason Dorsett
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
17 William Anderson
4 (2/2) 30 (16/14)
53%
17 Lee Thacker
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
17 Billy White
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
17 Andy Twigger
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
17 John O'Shea
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
17 Paul Thompson
4 (2/2) 31 (14/17)
45%
25 JOhn McMahon
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
25 Paul Reed
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
25 STEVE PRINCE
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
25 Steven Mowat
3 (1/2) 21 (7/14)
33%
25 Stan Makh
4 (2/2) 35 (18/17)
51%
25 Derek Tolliday
3 (1/2) 22 (11/11)
50%
25 David Shand
3 (1/2) 19 (6/13)
32%
25 Ady Newman
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
33 Ron Sharpe
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
33 Gary Lee
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
33 Paul Ward
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
33 Martin Kirby
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
33 John Barry
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
33 Maurice Sheehan
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
33 Dave Neary
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
33 Terry Hillman
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
33 Neil Jones
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
33 Jason Vincent
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
33 Craig Sturmey
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
33 Garry Sherwood
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
33 Shaun Eaton-Lees
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
33 John Paul Fowler
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
33 Dave Thraxton
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
33 Javed Iqbal plaza
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
Starts Jun 19, 2021, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (48 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Organizer Nottingham Pool Promotions
Contact Ron Sharpe (ronsharpe@hotmail.co.uk) and Greg Dixon (gcdixon82@gmail.com)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
United Kingdom
Ron Sharpe
England
Liam Stanley
Sat 08:54  Table 1
2   
England
Lee Thacker
England
Dave Neary
Sat 08:54  Table 2
3   
England
Javed Iqbal plaza
United Kingdom
Jason Vincent
Sat 08:54  Table 3
4   
Ireland
JOhn McMahon
England
John Paul Fowler
Sat 08:54  Table 4
5   
United Kingdom
Tommy Donlon
England
Steven Mowat
Sat 08:54  Table 6
6   
United Kingdom
Jason Ford
United Kingdom
Partab Singh
Sat 08:54  Table 8
7   
Ireland
John Barry
England
Dave Halliday
Sat 10:36  Table 10
8   
Scotland
Matt Brannan
England
STEVE PRINCE
Sat 08:54  Table 7
9   
India
Steve Singh
United Kingdom
David Shand
Sat 10:24  Table 7
10   
England
Adey Young
Scotland
William Anderson
Sat 10:16  Table 6
11   
England
Carl Bromley
United Kingdom
Jason Dorsett
Sat 10:36  Table 1
12   
England
Dave Thraxton
England
Pat Ward
Sat 10:36  Table 2
13   
England
Garry Sherwood
United Kingdom
Stan Makh
Sat 10:39  Table 9
14   
United Kingdom
Billy White
John Strange
Sat 10:57  Table 8
15   
United Kingdom
Glen Pilkington
England
John O'Shea
Sat 11:04  Table 3
16   
England
Derek Tolliday
United Kingdom
Paul Reed
Sat 11:40  Table 4

Winner round 1

Race to 7
17   
England
Shaun Eaton-Lees
England
Liam Stanley
Sat 11:52  Table 7
18   
England
Dave Neary
United Kingdom
Pat Kelley
Sat 11:55  Table 8
19   
Northern Ireland
Phil Connolly
United Kingdom
Jason Vincent
Sat 11:56  Table 2
20   
Ireland
JOhn McMahon
England
Andy Twigger
Sat 12:11  Table 1
21   
England
Ady Newman
United Kingdom
Tommy Donlon
Sat 12:18  Table 10
22   
United Kingdom
Partab Singh
United Kingdom
Paul Ward
Sat 13:12  Table 3
23   
England
Craig Sturmey
England
Dave Halliday
Sat 12:26  Table 9
24   
Scotland
Matt Brannan
Ireland
Maurice Sheehan
Sat 12:38  Table 6
25   
United Kingdom
Neil Jones
India
Steve Singh
Sat 13:20  Table 9
26   
England
Adey Young
England
Paul Thompson
Sat 13:24  Table 8
27   
England
Gary Lee
England
Carl Bromley
Sat 13:32  Table 10
28   
England
Pat Ward
Martin Kirby
Sat 13:39  Table 5
29   
England
Andy Shaw
United Kingdom
Stan Makh
Sat 13:45  Table 1
30   
John Strange
United Kingdom
Steve Robertshaw
Sat 14:33  Table 7
31   
United Kingdom
Terry Hillman
United Kingdom
Glen Pilkington
Sat 13:53  Table 2
32   
United Kingdom
Paul Reed
England
Sonny Chambers
Sat 14:03  Table 6

Loser round 1

Race to 4
33   
United Kingdom
Ron Sharpe
United Kingdom
Paul Reed
Sat 16:12  Table 7
34   
England
Lee Thacker
United Kingdom
Terry Hillman
Sat 15:52  Table 5
35   
England
Javed Iqbal plaza
John Strange
Sat 16:11  Table 9
36   
England
John Paul Fowler
United Kingdom
Stan Makh
Sat 15:51  Table 10
37   
England
Steven Mowat
Martin Kirby
Sat 15:50  Table 4
38   
United Kingdom
Jason Ford
England
Gary Lee
Sat 15:50  Table 1
39   
Ireland
John Barry
England
Paul Thompson
Sat 16:07  Table 3
40   
England
STEVE PRINCE
United Kingdom
Neil Jones
Sat 15:31  Table 8
41   
United Kingdom
David Shand
Ireland
Maurice Sheehan
Sat 16:17  Table 6
42   
Scotland
William Anderson
England
Craig Sturmey
Sat 15:12  Table 1
43   
United Kingdom
Jason Dorsett
United Kingdom
Paul Ward
Sat 15:06  Table 5
44   
England
Dave Thraxton
England
Ady Newman
Sat 14:47  Table 3
45   
England
Garry Sherwood
Ireland
JOhn McMahon
Sat 14:57  Table 4
46   
United Kingdom
Billy White
United Kingdom
Jason Vincent
Sat 14:06  Table 4
47   
England
John O'Shea
England
Dave Neary
Sat 14:39  Table 9
48   
England
Derek Tolliday
England
Shaun Eaton-Lees
Sat 15:30  Table 2

Winner round 2

Race to 7
49   
England
Liam Stanley
United Kingdom
Pat Kelley
Sat 16:45  Table 10
50   
Northern Ireland
Phil Connolly
England
Andy Twigger
Sat 16:44  Table 5
51   
United Kingdom
Tommy Donlon
United Kingdom
Partab Singh
Sat 17:02  Table 7
52   
England
Dave Halliday
Scotland
Matt Brannan
Sat 16:34  Table 2
53   
India
Steve Singh
England
Adey Young
Sat 16:49  Table 9
54   
England
Carl Bromley
England
Pat Ward
Sat 17:03  Table 1
55   
England
Andy Shaw
United Kingdom
Steve Robertshaw
Sat 17:03  Table 4
56   
United Kingdom
Glen Pilkington
England
Sonny Chambers
Sat 16:33  Table 8

Loser round 2

Race to 4
57   
United Kingdom
Paul Reed
England
Lee Thacker
Sat 17:37  Table 2
58   
John Strange
United Kingdom
Stan Makh
Sat 17:53  Table 3
59   
England
Steven Mowat
United Kingdom
Jason Ford
Sat 17:53  Table 6
60   
England
Paul Thompson
England
STEVE PRINCE
Sat 18:04  Table 5
61   
United Kingdom
David Shand
Scotland
William Anderson
Sat 18:20  Table 8
62   
United Kingdom
Jason Dorsett
England
Ady Newman
Sat 18:22  Table 9
63   
Ireland
JOhn McMahon
United Kingdom
Billy White
Sat 18:16  Table 7
64   
England
John O'Shea
England
Derek Tolliday
Sat 18:21  Table 4

Loser round 3

Race to 4
65   
England
Lee Thacker
England
Dave Halliday
Sat 18:32  Table 10
66   
John Strange
United Kingdom
Partab Singh
Sat 18:39  Table 1
67   
United Kingdom
Jason Ford
England
Andy Twigger
Sat 19:09  Table 7
68   
England
Paul Thompson
United Kingdom
Pat Kelley
Sat 19:09  Table 3
69   
Scotland
William Anderson
England
Sonny Chambers
Sat 19:40  Table 10
70   
United Kingdom
Jason Dorsett
England
Andy Shaw
Sat 19:14  Table 6
71   
United Kingdom
Billy White
England
Carl Bromley
Sat 19:04  Table 2
72   
England
John O'Shea
England
Adey Young
Sat 19:41  Table 1

Winners qualification

Race to 7
73   
England
Liam Stanley
Northern Ireland
Phil Connolly
Sat 19:59  Table 2
74   
United Kingdom
Tommy Donlon
Scotland
Matt Brannan
Sat 19:46  Table 8
75   
India
Steve Singh
England
Pat Ward
Sat 19:46  Table 9
76   
United Kingdom
Steve Robertshaw
R-2
United Kingdom
Glen Pilkington
Sat 19:58  Table 7

Loser round 4

Race to 4
77   
England
Dave Halliday
John Strange
Sat 19:46  Table 4
78   
United Kingdom
Jason Ford
United Kingdom
Pat Kelley
Sat 20:33  Table 3
79   
England
Sonny Chambers
England
Andy Shaw
Sat 21:39  Table 7
80   
England
Carl Bromley
England
Adey Young
Sat 20:32  Table 1

Losers qualification

Race to 4
81   
John Strange
England
Pat Ward
Sun 10:02  Table 6
82   
United Kingdom
Jason Ford
United Kingdom
Glen Pilkington
Sun 10:02  Table 8
83   
England
Sonny Chambers
Northern Ireland
Phil Connolly
Sun 10:02  Table 9
84   
England
Adey Young
Scotland
Matt Brannan
Sun 10:02  Table 7

Quarter final

Race to 8
85   
England
Liam Stanley
Scotland
Matt Brannan
Sun 11:39  Table 8
86   
United Kingdom
Tommy Donlon
United Kingdom
Jason Ford
Sun 11:39  Table 9
87   
India
Steve Singh
Northern Ireland
Phil Connolly
Sun 11:39  Table 6
88   
United Kingdom
Steve Robertshaw
England
Pat Ward
Sun 11:39  Table 7

Semi final

Race to 8
89   
Scotland
Matt Brannan
United Kingdom
Tommy Donlon
Sun 13:50  Table 7
90   
India
Steve Singh
United Kingdom
Steve Robertshaw
Sun 13:51  Table 8

Final

Race to 9
91   
United Kingdom
Tommy Donlon
India
Steve Singh
Sun 15:42  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants