Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 5, 2022

PPS VIII EVENT 1

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Simon Phillips
4 (4/0) 32 (20/12)
63%
12
1 Duncan Saxton
5 (4/1) 32 (20/12)
63%
40
2 Gareth Hibbott
3 (3/0) 22 (15/7)
68%
32
3 Dylan Mitchell
4 (4/0) 24 (20/4)
83%
22
3 Paul Burrill
4 (3/1) 24 (15/9)
63%
22
5 Luke Meadmore
4 (4/0) 27 (20/7)
74%
12
5 Jack Ashcroft
5 (4/1) 38 (20/18)
53%
12
5 Yuk-San Lee
4 (3/1) 29 (16/13)
55%
12
9 Jamie Clarke
5 (3/2) 35 (21/14)
60%
8
Show more
9 Tommy Doherty
5 (3/2) 34 (19/15)
56%
8
9 Danny Orme
6 (4/2) 36 (21/15)
58%
8
9 Nige Himsworth
5 (3/2) 30 (17/13)
57%
8
13 Lloyd Freeman
5 (3/2) 34 (18/16)
53%
6
13 Will Dodds
4 (2/2) 25 (11/14)
44%
6
13 Ryan Walton
6 (4/2) 36 (22/14)
61%
6
13 Daniel Smith
5 (3/2) 31 (16/15)
52%
6
17 Paul Lawrence
5 (3/2) 32 (18/14)
56%
4
17 David Greene
4 (2/2) 26 (14/12)
54%
4
17 Ryan Pearson
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
4
17 Ady Ibbitson
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
4
17 Mark Lamb
5 (3/2) 33 (16/17)
48%
4
17 Marc Johnson
5 (3/2) 30 (18/12)
60%
4
17 Shaun Priestley
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
4
17 Nick Wingate
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
4
25 Kate Wringe
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
2
25 Louis Perinelli
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
2
25 Matthew Ramsden
4 (2/2) 27 (11/16)
41%
2
25 Arfan Dad
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
2
25 Jason Friel
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
2
25 Christopher Langdale
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
2
25 Carl Bartram
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
2
25 Paul McEvoy
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
2
33 Wayne Burridge
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
2
33 Viv Ruscoe
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
2
33 John Patrick
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
2
33 Dale Green
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
2
33 Steve Redmond
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
2
33 Paul Wringe
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
2
33 Bobby Patel
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
2
33 David Shand
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
2
33 Anthony Bradley
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
2
33 Sam Normanhenney
3 (1/2) 18 (6/12)
33%
2
33 Damien Cooper
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
2
33 Liam Barlow
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
2
33 Lee Stowe
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
2
33 Richard Smith
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
2
33 Jimmy Doherty
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
2
33 Peter Hayden
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
2
Entry deadline Feb 2, 2022, 12:00 PM (local time)
Starts Feb 5, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination qualifier (48 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings PPS VIII
Organizer 147 Sports Bar
Contact Darren Hebron (blackball22@gmail.com)
More info
PPS VIII Event 1

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
United Kingdom
Paul McEvoy
England
Christopher Langdale
Sat 09:53  Table 1
2   
United Kingdom
Jimmy Doherty
United Kingdom
Lloyd Freeman
Sat 09:53  Table 3
3   
England
Shaun Priestley
United Kingdom
Liam Barlow
Sat 09:53  Table 4
4   
England
Kate Wringe
United Kingdom
Matthew Ramsden
Sat 09:54  Table 5
5   
England
Louis Perinelli
United Kingdom
Luke Meadmore
R1
Sat 09:54  Table 6
6   
United Kingdom
Paul Lawrence
England
Damien Cooper
Sat 09:54  Table 7
7   
United Kingdom
Jack Ashcroft
United Kingdom
Dale Green
Sat 09:54  Table 2
8   
England
Viv Ruscoe
England
Ryan Walton
Sat 09:54  Table 8
9   
United Kingdom
Carl Bartram
United Kingdom
Wayne Burridge
Sat 10:45  Table 4
10   
England
Mark Lamb
Paul Wringe
Sat 12:38  Table 6
11   
United Kingdom
David Greene
England
John Patrick
Sat 11:01  Table 2
12   
England
Steve Redmond
United Kingdom
Dylan Mitchell
Sat 10:47  Table 7
13   
England
Jamie Clarke
India
Bobby Patel
Sat 10:38  Table 6
14   
Ireland
Samuel McElhinney
England
Danny Orme
Sat 10:59  Table 3
15   
United Kingdom
Marc Johnson
R1
United Kingdom
David Shand
Sat 11:02  Table 8
16   
Norway
Simon Phillips
England
Richard Smith
R1
Sat 10:35  Table 1

Winner round 1

Race to 5
17   
United Kingdom
Gareth Hibbott
England
Christopher Langdale
Sat 11:17  Table 5
18   
United Kingdom
Lloyd Freeman
England
Daniel Smith
Sat 11:25  Table 1
19   
United Kingdom
Yuk-San Lee
United Kingdom
Liam Barlow
Sat 11:26  Table 4
20   
United Kingdom
Matthew Ramsden
England
Duncan Saxton
Sat 11:32  Table 7
21   
Palestinian Territory
Arfan Dad
United Kingdom
Luke Meadmore
Sat 11:39  Table 2
22   
United Kingdom
Paul Lawrence
United Kingdom
Will Dodds
Sat 11:44  Table 3
23   
United Kingdom
Jason Friel
United Kingdom
Jack Ashcroft
Sat 11:45  Table 6
24   
England
Ryan Walton
United Kingdom
Tommy Doherty
Sat 11:53  Table 5
25   
England
Ryan Pearson
United Kingdom
Carl Bartram
Sat 12:01  Table 8
26   
England
Mark Lamb
United Kingdom
Paul Burrill
Sat 13:40  Table 6
27   
United Kingdom
Nick Wingate
United Kingdom
David Greene
Sat 12:17  Table 4
28   
United Kingdom
Dylan Mitchell
United Kingdom
Peter Hayden
Sat 12:03  Table 1
29   
England
Lee Stowe
England
Jamie Clarke
Sat 12:48  Table 2
30   
Ireland
Samuel McElhinney
United Kingdom
Nige Himsworth
Sat 12:30  Table 7
31   
England
Ady Ibbitson
United Kingdom
Marc Johnson
Sat 12:48  Table 5
32   
Norway
Simon Phillips
England
Anthony Bradley
Sat 12:50  Table 3

Loser round 1

Race to 4
33   
United Kingdom
Paul McEvoy
England
Anthony Bradley
Sat 14:28  Table 6
34   
United Kingdom
Jimmy Doherty
United Kingdom
Marc Johnson
Sat 14:41  Table 10
35   
England
Shaun Priestley
Ireland
Samuel McElhinney
Sat 13:36  Table 8
36   
England
Kate Wringe
England
Lee Stowe
Sat 14:45  Table 1
37   
England
Louis Perinelli
United Kingdom
Peter Hayden
Sat 12:52  Table 1
38   
England
Damien Cooper
United Kingdom
Nick Wingate
Sat 14:02  Table 7
39   
United Kingdom
Dale Green
England
Mark Lamb
Sat 15:43 
40   
England
Viv Ruscoe
United Kingdom
Carl Bartram
Sat 13:15  Table 4
41   
United Kingdom
Wayne Burridge
England
Ryan Walton
Sat 13:00  Table 8
42   
Paul Wringe
United Kingdom
Jason Friel
Sat 14:05  Table 5
43   
England
John Patrick
United Kingdom
Paul Lawrence
Sat 13:08  Table 7
44   
England
Steve Redmond
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 14:05  Table 1
45   
India
Bobby Patel
United Kingdom
Matthew Ramsden
Sat 14:08  Table 8
46   
England
Danny Orme
United Kingdom
Liam Barlow
Sat 14:09  Table 3
47   
United Kingdom
David Shand
England
Daniel Smith
Sat 14:14  Table 2
48   
England
Richard Smith
England
Christopher Langdale
Sat 14:42  Table 7

Winner round 2

Race to 5
49   
United Kingdom
Gareth Hibbott
United Kingdom
Lloyd Freeman
R2
Sat 15:18  Table 2
50   
United Kingdom
Yuk-San Lee
England
Duncan Saxton
Sat 15:01  Table 3
51   
United Kingdom
Luke Meadmore
United Kingdom
Will Dodds
Sat 15:17  Table 6
52   
United Kingdom
Jack Ashcroft
United Kingdom
Tommy Doherty
Sat 15:24  Table 7
53   
England
Ryan Pearson
United Kingdom
Paul Burrill
Sat 15:10  Table 8
54   
United Kingdom
David Greene
United Kingdom
Dylan Mitchell
Sat 15:35  Table 5
55   
England
Jamie Clarke
United Kingdom
Nige Himsworth
Sat 15:43  Table 4
56   
England
Ady Ibbitson
Norway
Simon Phillips
Sat 15:48  Table 1

Loser round 2

Race to 4
57   
United Kingdom
Paul McEvoy
United Kingdom
Marc Johnson
Sat 15:53  Table 8
58   
England
Shaun Priestley
England
Kate Wringe
Sat 16:04  Table 6
59   
England
Louis Perinelli
United Kingdom
Nick Wingate
Sat 16:07  Table 5
60   
England
Mark Lamb
United Kingdom
Carl Bartram
Sat 16:12  Table 3
61   
England
Ryan Walton
R3
United Kingdom
Jason Friel
R2
Sat 16:28  Table 4
62   
United Kingdom
Paul Lawrence
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 16:36  Table 8
63   
United Kingdom
Matthew Ramsden
England
Danny Orme
Sat 16:06  Table 2
64   
England
Daniel Smith
England
Christopher Langdale
Sat 16:12  Table 7

Loser round 3

Race to 4
65   
United Kingdom
Marc Johnson
United Kingdom
Tommy Doherty
Sat 16:41  Table 6
66   
England
Shaun Priestley
United Kingdom
Will Dodds
Sat 16:51  Table 2
67   
United Kingdom
Nick Wingate
England
Duncan Saxton
Sat 17:03  Table 5
68   
England
Mark Lamb
United Kingdom
Lloyd Freeman
R1
Sat 17:05  Table 3
69   
England
Ryan Walton
R1
England
Ady Ibbitson
Sat 17:03  Table 4
70   
United Kingdom
Paul Lawrence
United Kingdom
Nige Himsworth
Sat 17:11  Table 8
71   
England
Danny Orme
United Kingdom
David Greene
Sat 16:58  Table 1
72   
England
Daniel Smith
England
Ryan Pearson
Sat 16:58  Table 7

Winners qualification

Race to 5
73   
United Kingdom
Gareth Hibbott
United Kingdom
Yuk-San Lee
Sat 17:29  Table 6
74   
United Kingdom
Luke Meadmore
United Kingdom
Jack Ashcroft
Sat 17:38  Table 1
75   
United Kingdom
Paul Burrill
United Kingdom
Dylan Mitchell
Sat 17:21  Table 2
76   
England
Jamie Clarke
Norway
Simon Phillips
Sat 17:45  Table 4

Loser round 4

Race to 4
77   
United Kingdom
Tommy Doherty
United Kingdom
Will Dodds
Sat 17:46  Table 7
78   
England
Duncan Saxton
United Kingdom
Lloyd Freeman
Sat 18:11  Table 5
79   
England
Ryan Walton
United Kingdom
Nige Himsworth
Sat 17:53  Table 3
80   
England
Danny Orme
England
Daniel Smith
Sat 18:00  Table 2

Losers qualification

Race to 4
81   
United Kingdom
Tommy Doherty
United Kingdom
Paul Burrill
Sat 18:14  Table 1
82   
England
Duncan Saxton
England
Jamie Clarke
Sat 19:49  Table 2
83   
United Kingdom
Nige Himsworth
United Kingdom
Yuk-San Lee
Sat 18:50  Table 5
84   
England
Danny Orme
United Kingdom
Jack Ashcroft
Sat 19:04  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants