Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 31, 2020

PLAN B AMSTERDAM // HOUSE TOURNEY 9-BALL CLOWN 5EU P.P.

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Jolien Schuurman
8 (7/1) 33 (22/11)
67%
2 Mac Munro
6 (5/1) 21 (16/5)
76%
3 Filipe Ferreira
7 (5/2) 23 (16/7)
70%
3 Jerry Hovis
6 (4/2) 27 (16/11)
59%
5 Joris Collet
4 (3/1) 17 (10/7)
59%
5 Joeri Ruiter
5 (3/2) 19 (10/9)
53%
5 Damir Zorcic
4 (3/1) 13 (10/3)
77%
5 ogulcan cevizoglu
4 (3/1) 14 (9/5)
64%
9 Casper Caldecourt
5 (3/2) 20 (10/10)
50%
Show more
9 Janos rotterveel
4 (2/2) 13 (7/6)
54%
9 Kaj Jansen
5 (3/2) 19 (10/9)
53%
9 Francesco Soncina
4 (2/2) 14 (6/8)
43%
13 Jeroen van Dokkum
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
13 Krijn Schuurman
4 (2/2) 13 (6/7)
46%
13 Bas Gerrits
4 (2/2) 14 (8/6)
57%
13 Blaise Rojosojos
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
17 Niels Vriesema
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
17 Ray L
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
17 Josiah Tsang
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
17 Elmar Lochtenberg
3 (1/2) 10 (4/6)
40%
17 Michel van der Bilt
3 (1/2) 11 (5/6)
45%
17 Nick Farrugia
3 (1/2) 9 (3/6)
33%
17 Panos K
3 (1/2) 11 (3/8)
27%
17 Diederick Kersten
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
25 Arthur Sieger
Plan B
2 (0/2) 7 (2/5)
29%
25 Riska de Wit
Plan B
2 (0/2) 6 (1/5)
17%
25 Arjan Zantinge
2 (0/2) 7 (2/5)
29%
25 Johannes Tsang
2 (0/2) 6 (1/5)
17%
25 Noah Meijer
2 (0/2) 5 (0/5)
0%
25 Jimmy Plan B
2 (0/2) 7 (2/5)
29%
25 Annet Planb
2 (0/2) 7 (2/5)
29%
25 Mads Voorhoeve
2 (0/2) 6 (1/5)
17%
Entry deadline Aug 31, 2020, 7:15 PM (local time)
Starts Aug 31, 2020, 7:00 PM (local time)
Format Double elimination (32 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Dresscode Han en Sjaan
Organizer Plan B
Contact Plann Bee
More info
Toernooi voor de wat mindere pooler. Speel je 2e klasse of lager, doe dan mee.
Kosten 5eu en we starten om 19:00

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1   
Netherlands
Jerry Hovis
Netherlands
Bas Gerrits
Mon 19:28  Table 7
2   
Canada
Johannes Tsang
Netherlands
Diederick Kersten
Mon 19:26  Table 8
3   
Canada
Josiah Tsang
Netherlands
Annet Planb
Mon 19:28  Table 9
4   
Netherlands
Joris Collet
Netherlands
Jolien Schuurman
Mon 19:06  Table 4
5   
American Samoa
Janos rotterveel
Netherlands
Blaise Rojosojos
Mon 19:06  Table 5
6   
Greece
Panos Korvesis
Netherlands
Arthur Sieger
Mon 19:06  Table 6
7   
Scotland
Mac Munro
Netherlands
Kaj Jansen
Mon 19:06  Table 7
8   
England
Casper Caldecourt
Netherlands
Jimmy Plan B
Mon 19:06  Table 3
9   
Netherlands
Elmar Lochtenberg
Malta
Nick Farrugia
Mon 19:06  Table 2
10   
Netherlands
Noah Meijer
Netherlands
Damir Zorcic
Mon 19:06  Table 8
11   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Arjan Zantinge
Mon 19:06  Table 1
12   
Netherlands
Krijn Schuurman
Netherlands
Michel van der Bilt
Mon 19:40  Table 3
13   
Netherlands
Jeroen van Dokkum
Netherlands
Niels Vriesema
Mon 19:30  Table 2
14   
Netherlands
Riska de Wit
Netherlands
Joeri Ruiter
Mon 19:36  Table 5
15   
Portugal
Filipe Ferreira
ogulcan cevizoglu
Mon 19:47  Table 6
16   
Netherlands
Ray L
Netherlands
Mads Voorhoeve
Mon 19:41  Table 1

Winner round 1

Race to 3
17   
Netherlands
Jerry Hovis
Netherlands
Diederick Kersten
Mon 20:11  Table 7
18   
Canada
Josiah Tsang
Netherlands
Joris Collet
Mon 20:12  Table 8
19   
American Samoa
Janos rotterveel
Greece
Panos Korvesis
Mon 20:09  Table 3
20   
Scotland
Mac Munro
England
Casper Caldecourt
Mon 19:52  Table 11
21   
Malta
Nick Farrugia
Netherlands
Damir Zorcic
Mon 20:04  Table 4
22   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Michel van der Bilt
Mon 20:30  Table 3
23   
Netherlands
Niels Vriesema
Netherlands
Joeri Ruiter
Mon 20:36  Table 1
24   
ogulcan cevizoglu
Netherlands
Ray L
Mon 20:34  Table 5

Loser round 1

Race to 2
25   
Netherlands
Bas Gerrits
Canada
Johannes Tsang
  Table 9
26   
Netherlands
Annet Planb
Netherlands
Jolien Schuurman
Mon 20:27  Table 6
27   
Netherlands
Blaise Rojosojos
Netherlands
Arthur Sieger
Mon 20:19  Table 1
28   
Netherlands
Kaj Jansen
Netherlands
Jimmy Plan B
Mon 20:08  Table 2
29   
Netherlands
Elmar Lochtenberg
Netherlands
Noah Meijer
Mon 19:51  Table 8
30   
Netherlands
Arjan Zantinge
Netherlands
Krijn Schuurman
Mon 20:11  Table 5
31   
Netherlands
Jeroen van Dokkum
Netherlands
Riska de Wit
Mon 20:37  Table 4
32   
Portugal
Filipe Ferreira
Netherlands
Mads Voorhoeve
Mon 20:43  Table 6

Loser round 2

Race to 3
33   
Netherlands
Bas Gerrits
Netherlands
Ray L
Mon 21:06  Table 5
34   
Netherlands
Jolien Schuurman
Netherlands
Niels Vriesema
Mon 21:02  Table 3
35   
Netherlands
Blaise Rojosojos
Netherlands
Michel van der Bilt
Mon 21:02  Table 1
36   
Netherlands
Kaj Jansen
Malta
Nick Farrugia
Mon 20:54  Table 2
37   
Netherlands
Elmar Lochtenberg
England
Casper Caldecourt
Mon 20:43  Table 8
38   
Netherlands
Krijn Schuurman
Greece
Panos Korvesis
Mon 21:02  Table 6
39   
Netherlands
Jeroen van Dokkum
Canada
Josiah Tsang
Mon 21:05  Table 4
40   
Portugal
Filipe Ferreira
Netherlands
Diederick Kersten
Mon 21:05  Table 7

Winners qualification

Race to 3
41   
Netherlands
Jerry Hovis
Netherlands
Joris Collet
Mon 21:26  Table 3
42   
American Samoa
Janos rotterveel
Scotland
Mac Munro
Mon 21:28  Table 6
43   
Netherlands
Damir Zorcic
Italy
Francesco Soncina
Mon 21:28  Table 2
44   
Netherlands
Joeri Ruiter
ogulcan cevizoglu
Mon 21:46  Table 9

Loser round 3

Race to 3
45   
Netherlands
Bas Gerrits
Netherlands
Jolien Schuurman
Mon 21:42  Table 5
46   
Netherlands
Blaise Rojosojos
Netherlands
Kaj Jansen
Mon 21:31  Table 7
47   
England
Casper Caldecourt
Netherlands
Krijn Schuurman
Mon 21:29  Table 1
48   
Netherlands
Jeroen van Dokkum
Portugal
Filipe Ferreira
Mon 22:02  Table 1

Losers qualification

Race to 3
49   
Netherlands
Jolien Schuurman
American Samoa
Janos rotterveel
Mon 22:39  Table 4
50   
Netherlands
Kaj Jansen
Netherlands
Jerry Hovis
Mon 22:28  Table 3
51   
England
Casper Caldecourt
Netherlands
Joeri Ruiter
Mon 22:02  Table 4
52   
Portugal
Filipe Ferreira
Italy
Francesco Soncina
Mon 22:21  Table 1

Quarter final

Race to 3
53   
Netherlands
Joris Collet
Portugal
Filipe Ferreira
Mon 23:07  Table 1
54   
Scotland
Mac Munro
Netherlands
Joeri Ruiter
Mon 23:07  Table 2
55   
Netherlands
Damir Zorcic
Netherlands
Jolien Schuurman
Mon 23:07  Table 3
56   
ogulcan cevizoglu
Netherlands
Jerry Hovis
Mon 23:07  Table 4

Semi final

Race to 3
57   
Portugal
Filipe Ferreira
Scotland
Mac Munro
Mon 23:35  Table 1
58   
Netherlands
Jolien Schuurman
Netherlands
Jerry Hovis
Mon 23:37  Table 2

Final

Race to 3
59   
Scotland
Mac Munro
Netherlands
Jolien Schuurman
Tue 00:54  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment