Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 22, 2019

PBC Dreieich-Sprendlingen Montagsturnier Osteredition

Multiball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jürgen Zeller
7 (6/1) 46 (30/16)
65%
100
2 Minh Hieu Pham
6 (4/2) 44 (24/20)
55%
70
3 David Vu
6 (5/1) 44 (28/16)
64%
50
3 Denise Steinmetz
7 (5/2) 52 (29/23)
56%
50
5 Markus Schwarz
Infinity of Pool
4 (3/1) 25 (14/11)
56%
40
5 Oktay Piro
4 (3/1) 27 (15/12)
56%
40
5 Hans-Jürgen Eigler
7 (5/2) 53 (31/22)
58%
40
5 Runzhou Wang
3 (3/0) 19 (14/5)
74%
40
9 Pascual Parra
3 (3/0) 22 (14/8)
64%
35
Show more
9 Stefan Tauer
5 (3/2) 33 (17/16)
52%
35
9 Peter Kelm
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
35
9 Christian Schmidt (IOP)
5 (3/2) 34 (20/14)
59%
35
13 Achim Braunbeck
3 (2/1) 18 (10/8)
56%
30
13 Christian Herdt
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
30
13 Muzafer Alomerovic
4 (2/2) 28 (12/16)
43%
30
13 Christa Chevalier
5 (3/2) 34 (18/16)
53%
30
17 Zoher Jawish
3 (2/1) 25 (14/11)
56%
25
17 Carlo Zeinawi
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
25
17 Conny Teichert
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
25
17 Andreas Kronenbitter
2 (2/0) 12 (8/4)
67%
25
17 René Kreher
4 (2/2) 25 (14/11)
56%
25
17 Patrick Mossal
2 (1/1) 13 (7/6)
54%
25
17 Tamara Schmidt
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
25
17 Norbert Schlieve
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
25
25 Sandra Thomas
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
20
25 Yusuke Tanaka
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
20
25 Heinz Najack
2 (1/1) 14 (7/7)
50%
20
25 Ibrahim Dzino
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
20
25 Rojan G.
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
20
25 Jens Schäfer
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
20
25 Andreas Gusenbauer
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
20
25 Luca Pilo
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
20
33 Rattapol Sassmann
Infinity of Pool
2 (0/2) 18 (8/10)
44%
16
33 George Olen Mayes Jr.
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
16
33 Vassili Orfanos
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
16
33 Torsten C. Müller
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
16
33 Kai Bodenstein
2 (0/2) 18 (8/10)
44%
16
33 Zoran Gavric
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
16
33 Jakov Rimac
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
16
33 Sebastian Moissl
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
16
33 Brigitta Hahn
1 (0/1) 7 (3/4)
43%
16
33 Sascha Gomes Dos Santos
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
16
33 Roland Godek
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
16
33 Kevin Müller
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
16
33 Celina Richter
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
16
33 Zoran Mujkic
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
16
33 Marleen Geßner
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
16
33 Matthias Binz
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
16
49 Hüseyin Canpulat
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
13
Starts Apr 22, 2019, 12:00 PM (local time)
Format Double elimination (49 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings PBC Dreieich-Sprendlingen Finalturnier Pot: 535€ (NPS 292€+ Sidepot 243€) Jackpot: 64 €
Organizer Infinity of Pool and National Pool Series
Contact Rattapol Sassmann and Markus Schwarz (schwarzi@ok.de)
More info
Liebe Billardfreunde,
wir laden euch herzlich ein zu unsere Turnierserie Sonderausgabe ´´Ostern Edition´´!!!
Anmeldung: hier direkt bei Facebook Infinity of Pool oder per Email infinityofpool@outlook.com

22.04.2019 12 Uhr

Modus:
max. 32er Feld der Gewinner des Ausstoßens entscheidet die Disziplin
WINNERBREAK 8 Ball (4GW) 10 Ball (5GW) 9 Ball (6GW)
Doppel K.O bis VF, Einzel-K.O ab VF

Preisgeld:
1.35%/2.20%/3.-4.10%/5.-8 5%
Luckyloser: 5%

Startgeld/Handicap:
Kreisliga+Bezirkliga 5€ Handicap +1
Landesliga+Verbandsliga 10€ Handicap 0
Oberliga+höher 15€ Handicap -1
Die Turnierleitung behält sich die Einteilung der Spielstärke vor.
Dieses Turnier ist ein Teil unserer Turnierserie, 1€ vom Startgeld geht in dem Finalturnier Pot
(Stand 342€)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Minh Hieu Pham
Walk Over
 
2   
Germany
Peter Kelm
Germany
Marleen Geßner
Mon 12:16  Table 1
3   
Germany
Andreas Kronenbitter
Germany
Conny Teichert
Mon 12:16  Table 2
4   
Germany
Hüseyin Canpulat
Iran
Rojan G.
Mon 12:16  Table 3
5   
Germany
Christian Herdt
Walk Over
 
6   
United States
George Olen Mayes Jr.
Germany
Norbert Schlieve
Mon 12:16  Table 4
7   
Germany
David Vu
Thailand
Rattapol Sassmann
Mon 13:04  Table 5
8   
Walk Over
Japan
Yusuke Tanaka
 
9   
Germany
Jürgen Zeller
Walk Over
 
10   
Spain
Pascual Parra
Germany
Tamara Schmidt
Mon 12:16  Table 5
11   
Croatia
Jakov Rimac
Germany
Heinz Najack
Mon 12:55  Table 1
12   
Walk Over
Serbia
Muzafer Alomerovic
 
13   
Germany
Matthias Binz
Walk Over
 
14   
Germany
Sebastian Moissl
Germany
Runzhou Wang
Mon 12:56  Table 4
15   
Germany
Hans-Jürgen Eigler
Austria
Andreas Gusenbauer
Mon 13:02  Table 2
16   
Walk Over
Germany
Kai Bodenstein
 
17   
Germany
Kevin Müller
Walk Over
 
18   
Germany
Jens Schäfer
Germany
René Kreher
Mon 13:38  Table 1
19   
Germany
Stefan Tauer
Germany
Christa Chevalier
Mon 13:04  Table 3
20   
Walk Over
Germany
Denise Steinmetz
 
21   
Germany
Patrick Mossal
Walk Over
 
22   
Bosnia and Herzegovina
Ibrahim Dzino
Germany
Torsten C. Müller
Mon 13:46  Table 5
23   
Bosnia and Herzegovina
Zoran Mujkic
Greece
Vassili Orfanos
Mon 13:54  Table 4
24   
Walk Over
Puerto Rico
Oktay Piro
 
25   
Germany
Sandra Thomas
Walk Over
 
26   
Germany
Roland Godek
Syria
Zoher Jawish
Mon 13:57  Table 2
27   
Germany
Christian Schmidt (IOP)
Germany
Achim Braunbeck
Mon 14:00  Table 3
28   
Walk Over
Germany
Celina Richter
 
29   
Germany
Markus Schwarz
Walk Over
 
30   
Germany
Sascha Gomes Dos Santos
Croatia
Zoran Gavric
Mon 14:29  Table 1
31   
Germany
Brigitta Hahn
Germany
Luca Pilo
Mon 14:29  Table 3
32   
Walk Over
Germany
Carlo Zeinawi
 

Winner round 1

Race to 5
33   
Germany
Minh Hieu Pham
Germany
Peter Kelm
Mon 14:44  Table 4
34   
Germany
Andreas Kronenbitter
Iran
Rojan G.
Mon 14:44  Table 1
35   
Germany
Christian Herdt
United States
George Olen Mayes Jr.
Mon 14:44  Table 5
36   
Germany
David Vu
Japan
Yusuke Tanaka
Mon 14:45  Table 2
37   
Germany
Jürgen Zeller
Spain
Pascual Parra
Mon 15:09  Table 2
38   
Croatia
Jakov Rimac
Serbia
Muzafer Alomerovic
Mon 15:23  Table 3
39   
Germany
Matthias Binz
Germany
Runzhou Wang
Mon 15:27  Table 1
40   
Germany
Hans-Jürgen Eigler
Germany
Kai Bodenstein
Mon 15:55  Table 4
41   
Germany
Kevin Müller
Germany
René Kreher
Mon 16:03  Table 3
42   
Germany
Stefan Tauer
Germany
Denise Steinmetz
Mon 15:38  Table 5
43   
Germany
Patrick Mossal
Germany
Torsten C. Müller
Mon 16:05  Table 2
44   
Greece
Vassili Orfanos
Puerto Rico
Oktay Piro
Mon 16:17  Table 1
45   
Germany
Sandra Thomas
Syria
Zoher Jawish
Mon 16:36  Table 5
46   
Germany
Christian Schmidt (IOP)
Germany
Celina Richter
Mon 16:42  Table 2
47   
Germany
Markus Schwarz
Croatia
Zoran Gavric
Mon 17:05  Table 3
48   
Germany
Luca Pilo
Germany
Carlo Zeinawi
Mon 16:59  Table 4

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Germany
Marleen Geßner
 
50   
Germany
Conny Teichert
Germany
Hüseyin Canpulat
Mon 17:26  Table 1
51   
Walk Over
Germany
Norbert Schlieve
 
52   
Thailand
Rattapol Sassmann
Walk Over
 
53   
Walk Over
Germany
Tamara Schmidt
 
54   
Germany
Heinz Najack
Walk Over
 
55   
Walk Over
Germany
Sebastian Moissl
 
56   
Austria
Andreas Gusenbauer
Walk Over
 
57   
Walk Over
Germany
Jens Schäfer
 
58   
Germany
Christa Chevalier
Walk Over
 
59   
Walk Over
Bosnia and Herzegovina
Ibrahim Dzino
 
60   
Bosnia and Herzegovina
Zoran Mujkic
Walk Over
 
61   
Walk Over
Germany
Roland Godek
 
62   
Germany
Achim Braunbeck
Walk Over
 
63   
Walk Over
Germany
Sascha Gomes Dos Santos
 
64   
Germany
Brigitta Hahn
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
65   
Germany
Marleen Geßner
Germany
Luca Pilo
Mon 17:51  Table 4
66   
Germany
Conny Teichert
Croatia
Zoran Gavric
Mon 18:36  Table 5
67   
Germany
Norbert Schlieve
Germany
Celina Richter
Mon 17:28  Table 2
68   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Sandra Thomas
Mon 18:02  Table 5
69   
Germany
Tamara Schmidt
Greece
Vassili Orfanos
Mon 17:50  Table 3
70   
Germany
Heinz Najack
Germany
Torsten C. Müller
Mon 17:18  Table 5
71   
Germany
Sebastian Moissl
Germany
Denise Steinmetz
Mon 18:10  Table 1
72   
Austria
Andreas Gusenbauer
Germany
Kevin Müller
Mon 18:21  Table 2
73   
Germany
Jens Schäfer
Germany
Kai Bodenstein
Mon 18:37  Table 4
74   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Matthias Binz
Mon 18:47  Table 1
75   
Bosnia and Herzegovina
Ibrahim Dzino
Croatia
Jakov Rimac
Mon 19:02  Table 3
76   
Bosnia and Herzegovina
Zoran Mujkic
Germany
Jürgen Zeller
Mon 19:06  Table 2
77   
Germany
Roland Godek
Japan
Yusuke Tanaka
Mon 19:27  Table 5
78   
Germany
Achim Braunbeck
United States
George Olen Mayes Jr.
Mon 19:47  Table 3
79   
Germany
Sascha Gomes Dos Santos
Iran
Rojan G.
Mon 19:53  Table 4
80   
Germany
Brigitta Hahn
Germany
Minh Hieu Pham
 

Winner round 2

Race to 5
81   
Germany
Peter Kelm
Germany
Andreas Kronenbitter
 
82   
Germany
Christian Herdt
Germany
David Vu
Mon 19:52  Table 2
83   
Spain
Pascual Parra
Serbia
Muzafer Alomerovic
Mon 20:02  Table 1
84   
Germany
Runzhou Wang
Germany
Hans-Jürgen Eigler
Mon 20:11  Table 5
85   
Germany
René Kreher
Germany
Stefan Tauer
Mon 20:32  Table 3
86   
Germany
Patrick Mossal
Puerto Rico
Oktay Piro
Mon 20:35  Table 2
87   
Syria
Zoher Jawish
Germany
Christian Schmidt (IOP)
Mon 20:45  Table 1
88   
Germany
Markus Schwarz
Germany
Carlo Zeinawi
Mon 20:46  Table 4

Loser round 3

Race to 5
89   
Germany
Luca Pilo
Germany
Conny Teichert
Mon 21:08  Table 3
90   
Germany
Norbert Schlieve
Germany
Sandra Thomas
Mon 19:39  Table 1
91   
Germany
Tamara Schmidt
Germany
Heinz Najack
 
92   
Germany
Denise Steinmetz
Austria
Andreas Gusenbauer
Mon 21:17  Table 5
93   
Germany
Jens Schäfer
Germany
Christa Chevalier
Mon 21:37  Table 4
94   
Bosnia and Herzegovina
Ibrahim Dzino
Germany
Jürgen Zeller
Mon 22:30  Table 5
95   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
Achim Braunbeck
Mon 21:59  Table 1
96   
Iran
Rojan G.
Germany
Minh Hieu Pham
Mon 21:50  Table 2

Loser round 4

Race to 5
97   
Germany
Conny Teichert
Germany
Hans-Jürgen Eigler
Mon 22:46  Table 1
98   
Germany
Norbert Schlieve
Serbia
Muzafer Alomerovic
Mon 22:54  Table 2
99   
Germany
Tamara Schmidt
Germany
Christian Herdt
Mon 22:47  Table 3
100   
Germany
Denise Steinmetz
Germany
Andreas Kronenbitter
 
101   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Carlo Zeinawi
Mon 23:30  Table 4
102   
Germany
Jürgen Zeller
Syria
Zoher Jawish
 
103   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Patrick Mossal
 
104   
Germany
Minh Hieu Pham
Germany
René Kreher
Mon 23:30  Table 3

Winners qualification

Race to 5
105   
Germany
Peter Kelm
Germany
David Vu
Mon 23:34  Table 5
106   
Spain
Pascual Parra
Germany
Runzhou Wang
 
107   
Germany
Stefan Tauer
Puerto Rico
Oktay Piro
Tue 00:09  Table 5
108   
Germany
Christian Schmidt (IOP)
Germany
Markus Schwarz
Mon 23:54  Table 2

Loser round 5

Race to 5
109   
Germany
Hans-Jürgen Eigler
Serbia
Muzafer Alomerovic
Tue 00:10  Table 4
110   
Germany
Christian Herdt
Germany
Denise Steinmetz
Tue 00:13  Table 1
111   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Jürgen Zeller
Tue 00:13  Table 2
112   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Minh Hieu Pham
 

Losers qualification

Race to 5
113   
Germany
Hans-Jürgen Eigler
Germany
Stefan Tauer
Tue 00:30  Table 1
114   
Germany
Denise Steinmetz
Germany
Christian Schmidt (IOP)
Tue 00:27  Table 1
115   
Germany
Jürgen Zeller
Germany
Peter Kelm
Tue 01:11  Table 2
116   
Germany
Minh Hieu Pham
Spain
Pascual Parra
 

Quarter final

Race to 5
117   
Germany
David Vu
Germany
Hans-Jürgen Eigler
Tue 02:30  Table 1
118   
Germany
Runzhou Wang
Germany
Jürgen Zeller
 
119   
Puerto Rico
Oktay Piro
Germany
Minh Hieu Pham
Tue 02:33  Table 4
120   
Germany
Markus Schwarz
Germany
Denise Steinmetz
Tue 02:31  Table 5

Semi final

Race to 5
121   
Germany
David Vu
Germany
Jürgen Zeller
Tue 02:34  Table 5
122   
Germany
Minh Hieu Pham
Germany
Denise Steinmetz
Tue 02:34  Table 2

Final

Race to 5
123   
Germany
Jürgen Zeller
Germany
Minh Hieu Pham
Tue 04:15  Table 5