Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 18, 2024

Oslo BK C-ligaen Vårserie 11/14: 8-ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Norway Ib Christiansen
6 (6/0) 26 (18/8)
69%
10
2 Norway Tomas Gryczon
Oslo BK
6 (4/2) 26 (14/12)
54%
7
3 Norway Erik Sørensen
5 (3/2) 19 (11/8)
58%
5
3 Norway Rune Fevang
Oslo BK
5 (3/2) 22 (13/9)
59%
5
5 Norway Runar Leiren
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
3
5 Norway Philippe Béal
4 (2/2) 18 (9/9)
50%
3
5 Norway Petter Rognlien
Oslo BK
4 (3/1) 17 (11/6)
65%
3
5 Greece Pergantis Zalachas
Oslo BK
4 (2/2) 19 (10/9)
53%
3
9 Norway Iselin Masternes
Oslo BK
3 (1/2) 13 (6/7)
46%
2
9 Sweden Mattias Beckman
Oslo BK
3 (2/1) 12 (7/5)
58%
2
9 Norway Lasse Rognlien
Oslo BK
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
2
9 Germany Alexander Menzel
3 (1/2) 13 (6/7)
46%
2
13 Norway Ketil Blix
Oslo BK
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
0
13 Norway Mahran Alhadad
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
0
13 Norway Mona Søvold Sunde
Oslo BK
3 (0/3) 10 (1/9)
10%
0
13 Norway Katrine Sætereng
Oslo BK
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
0
Starts Mar 18, 2024, 6:00 PM (local time)
Entry deadline Mar 18, 2024, 5:45 PM (local time)
Organizer Oslo BK
Contact Tomas Gryczon and Isa Malik
Rankings C-liga Vårserie 2024
Format Round robin (16 Participants)
Race to 3
Handicap With handicap
More info
- Spiller om brekket
- Annethvert brekk
- 4 kuler i vant etter brekk
- Om en forløper under brekket skal køball i brekksonen og objektball må være utenfor brekksonen
- Tap av parti om 8 puttes før en har puttet sine 7

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomas Gryczon 3 2 0 1 7 7 0 0 0 0 0.5 2
2 Rune Fevang 3 2 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 2
3 Iselin Masternes 3 1 0 2 6 7 -1 0 0 0 0.462 1
4 Mahran Alhadad 3 1 0 2 4 7 -3 0 0 0 0.364 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erik Sørensen 3 2 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 2
2 Pergantis Zalachas 3 2 0 1 8 6 2 1 0 0 0.571 2
3 Mattias Beckman 3 2 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 2
4 Mona Søvold Sunde 3 0 0 3 1 9 -8 0 0 0 0.1 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ib Christiansen 3 3 0 0 9 3 6 0 0 0 0.75 3
2 Runar Leiren 3 2 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 2
3 Lasse Rognlien 3 1 0 2 6 8 -2 0 0 0 0.429 1
4 Katrine Sætereng 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Petter Rognlien 3 3 0 0 9 3 6 0 0 0 0.75 3
2 Philippe Béal 3 2 0 1 7 6 1 0 0 0 0.538 2
3 Alexander Menzel 3 1 0 2 6 7 -1 0 0 0 0.462 1
4 Ketil Blix 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Norway
Rune Fevang
207
Norway
Mahran Alhadad
210
Mon 18:02  Table 4
2-A   
Norway
Iselin Masternes
205
Norway
Tomas Gryczon
240
Mon 18:02  Table 2
3-B   
Sweden
Mattias Beckman
210
Greece
Pergantis Zalachas
204
R1
Mon 18:02  Table 5
4-B   
Norway
Mona Søvold Sunde
220
Norway
Erik Sørensen
225
Mon 18:02  Table 3
5-C   
Norway
Lasse Rognlien
291
Norway
Runar Leiren
201
Mon 18:02  Table 6
6-C   
Norway
Ib Christiansen
263
Norway
Katrine Sætereng
226
Mon 18:02  Table 7
7-D   
Norway
Philippe Béal
110
Germany
Alexander Menzel
153
Mon 18:02  Table 9
8-D   
Norway
Ketil Blix
107
Norway
Petter Rognlien
137
Mon 18:02  Table 10

Round 2

Race to 3
9-A   
Norway
Rune Fevang
207
Norway
Tomas Gryczon
240
Mon 18:52  Table 2
10-A   
Norway
Mahran Alhadad
210
Norway
Iselin Masternes
205
Mon 18:52  Table 4
11-B   
Sweden
Mattias Beckman
210
Norway
Erik Sørensen
225
Mon 18:52  Table 5
12-B   
Greece
Pergantis Zalachas
204
Norway
Mona Søvold Sunde
220
Mon 18:52  Table 3
13-C   
Norway
Lasse Rognlien
291
Norway
Katrine Sætereng
226
Mon 18:51  Table 6
14-C   
Norway
Runar Leiren
201
Norway
Ib Christiansen
263
Mon 18:51  Table 7
15-D   
Norway
Philippe Béal
110
Norway
Petter Rognlien
137
Mon 18:51  Table 9
16-D   
Germany
Alexander Menzel
153
Norway
Ketil Blix
107
Mon 18:51  Table 10

Round 3

Race to 3
17-A   
Norway
Rune Fevang
207
Norway
Iselin Masternes
205
Mon 19:46  Table 4
18-A   
Norway
Tomas Gryczon
240
Norway
Mahran Alhadad
210
Mon 19:46  Table 2
19-B   
Sweden
Mattias Beckman
210
Norway
Mona Søvold Sunde
220
Mon 19:46  Table 3
20-B   
Norway
Erik Sørensen
225
Greece
Pergantis Zalachas
204
Mon 19:46  Table 5
21-C   
Norway
Lasse Rognlien
291
Norway
Ib Christiansen
263
Mon 19:56  Table 6
22-C   
Norway
Katrine Sætereng
226
Norway
Runar Leiren
201
Mon 19:56  Table 7
23-D   
Norway
Philippe Béal
110
Norway
Ketil Blix
107
Mon 19:18  Table 10
24-D   
Norway
Petter Rognlien
137
Germany
Alexander Menzel
153
Mon 19:18  Table 9

Quarter final

Race to 3
25   
Norway
Tomas Gryczon
240
Norway
Philippe Béal
110
Mon 20:48  Table 2
26   
Norway
Erik Sørensen
225
Norway
Runar Leiren
201
Mon 20:48  Table 3
27   
Norway
Ib Christiansen
263
R1
Greece
Pergantis Zalachas
204
Mon 20:48  Table 4
28   
Norway
Petter Rognlien
137
Norway
Rune Fevang
207
Mon 20:48  Table 5

Semi final

Race to 3
29   
Norway
Tomas Gryczon
240
Norway
Erik Sørensen
225
Mon 21:42  Table 2
30   
Norway
Ib Christiansen
263
R1
Norway
Rune Fevang
207
Mon 21:35  Table 5

Final

Race to 3
31   
Norway
Tomas Gryczon
240
Norway
Ib Christiansen
263
Mon 22:27  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants